Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nasterea la euroclinic


208 raspunsuri la acest subiect

#11
andre_ea

andre_ea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.617 mesaje

Postat 18 iunie 2007 - 03:48

Nu-s deloc vehementa. Scuze, dar tu pari asa.

Probabil n-ar fi trebuit sa spun "in nici un caz", poate "in mod normal". Logic, fiecare da cat crede de cuviinta. Eu, acum 2 ani cand am nascut, toata spitalizarea nu m-a costat mai mult de 300 euro.

Tot ceea ce eu vroiam sa evidentiez este ca diferenta in mod normal este mai mare de cei 3-400 euro de care ziceai tu. Ar fi chiar pacat sa dai atat de mult spaga in conditiile in care nu ai primi aceleasi ingrijiri si conditii ca si la particular.








Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005

Delu Prichindelu'






#12
Sobi

Sobi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 18 iunie 2007 - 16:26

violeta, sunt o mamica de mai-iunie care o a nasc zilele astea (cat mai repede sper) la euroclinic cu dr emel. nu intru in discutii despre bani si profesionalismul doctorilor, vroiam sa-ti spun ce am inteles eu legat de partea cu anestezia la ei, avand in vedere ca am discutat cu anestezistul de la spital (dr. steriade) zilele trecute.



pentru cezariana se foloseste anestezia rahie plus peridurala, adica in timpul operatiei ti se va face rahie care iti va amorti partea de jos, urmand ca dupa ce se inchide operatia sa ti se introduca si cateterul de peridurala prin care ti se va administra calmant in urmatoarele 48 de ore. partea buna la rahie e ca poti sa vezi bebelusul imediat dupa nastere. sunt mamici care au cerut in mod expres si au primit anestezia generala.



pentru nasterea normala cu peridurala, asa cum stii probabil cand se ajunge la dilatatie 3-4 se va introduce cateterul de peridurala prin care se va administra naropina, care este analgezic, nu anestezic - doctorul mi-a specificat clar. mi-a mai spus ca aceasta substanta usureaza durerile nasterii in proportie de 70%, dar sa fiu pregatita ca vor fi dureri si voi simti contractiile puternice si expulzia. dupa expulzie mi-a explicat ca va introduce anestezic in cateter si nu voi simti nimic din partea legat de cusutul taieturii (mi-a zis ca daca vreau ma si adoarme dupa ce iese bebele[:)]).



cam asta. iti doresc sa iei decizia cea mai buna pentru tine.





Andreea 38+ [baietel] Vladut

POZE

#13
RGE

RGE

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.206 mesaje

Postat 18 iunie 2007 - 17:12

Buna ziua fetelor..tot despre nasterea la Euroclinic ma intereseaza si pe mine..eu merg destul de des acolo la control si la cursurile pt Scoala parintilor..intradevar merita pana la ultimul banut..o sa incerc sa fac si un tur la maternitatii si va dau mai multe detalii..oricum am auzit numia de bine..iar confortul este maxim!!..sarcini si nasteri usoare!!

ROXANA [gravi] 22+ [baietel] GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

#14
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 18 iunie 2007 - 17:14

[quote]Originally posted by Sobi
violeta, sunt o mamica de mai-iunie care o a nasc zilele astea (cat mai repede sper) la euroclinic cu dr emel. nu intru in discutii despre bani si profesionalismul doctorilor, vroiam sa-ti spun ce am inteles eu legat de partea cu anestezia la ei, avand in vedere ca am discutat cu anestezistul de la spital (dr. steriade) zilele trecute. pentru cezariana se foloseste anestezia rahie plus peridurala, adica in timpul operatiei ti se va face rahie care iti va amorti partea de jos, urmand ca dupa ce se inchide operatia sa ti se introduca si cateterul de peridurala prin care ti se va administra calmant in urmatoarele 48 de ore. partea buna la rahie e ca poti sa vezi bebelusul imediat dupa nastere. sunt mamici care au cerut in mod expres si au primit anestezia generala.pentru nasterea normala cu peridurala, asa cum stii probabil cand se ajunge la dilatatie 3-4 se va introduce cateterul de peridurala prin care se va administra naropina, care este analgezic, nu anestezic - doctorul mi-a specificat clar. mi-a mai spus ca aceasta substanta usureaza durerile nasterii in proportie de 70%, dar sa fiu pregatita ca vor fi dureri si voi simti contractiile puternice si expulzia. dupa expulzie mi-a explicat ca va introduce anestezic in cateter si nu voi simti nimic din partea legat de cusutul taieturii (mi-a zis ca daca vreau ma si adoarme dupa ce iese bebele[:)]).cam asta. iti doresc sa iei decizia cea mai buna pentru tine.Multumesc fffff mult! Asta e exact ce vroiam sa aflu! Nu-mi prea surade partea cu analgezic vs anestezic, desi inteleg unde bat ei: sa nu fie obligati sa fooseasca forcepsul, in cazul in care nu mai esti in stare sa impingi...dar tot nu pot sa pricep de ce nu folosesc anestezic in concentratie mai mica, sau sa lase mai putin spre sfarsitul nasterii...In fine, om vedea. Pana atunci iti urez nastere usoara si frumoasa si sper sa me scrii repede-repede experienta nasterii bebelusului tau. Pupici si inca o data multumesc tare mult!http://bd.lilypie.com/ZcINp3.pngvioleta, 32 [baietel]

#15
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 25 iunie 2007 - 23:11

violeta, eu am nascut anul trecut la CF2 cu dr mihalache, care stiu ca e si la euroclinic, crede-ma pe cuvant ca am fost multumita atat de dr, cat si de spital si de conditii plus tratanment, si nu am platit mai mult de 10 mil cu totul. Sg chestie pe care as mai fi putut sa o pun la socoteala, dar nu am mai apucat sa o fac, a fost anestezia epidurala, deci si acolo s-ar mai fi dus ceva bani si la anestezist. Si la noi ni s-a explicat cum sa ne ocupam de bb la inceput, am avut parte de o mini sedinta de consiliere post-natala cu un psiholog, mi s-a adus fetita la alaptat la 2 ore dupa nastere, mi s-a explicat cum sa o alaptez, am avut-o cu mine in sistem room-in, cam asta. Sunt absolut convinsa ca nici nu se compara cu Euroclinic, dar vroiam sa spun ca inca nu am auzit pe nimeni care sa fi dat 40 de milioane spaga intr-un spital de stat pt o nastere, chiar si cezariana.

#16
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 13:35

E alegerea fiecaruia unde va naste.

Eu daca mi-as permite as alege Euroclinic si sunt una dintre norocoase .

Am nascut la Polizu si a fost ok.Dar recunosc ca am o prietena care a nascut cu 1 luna inaintea mea .S-a chinuit ingrozitor, medicul ei (intamplator am avut acelasi medic)nu a fost in tara atunci iar in afara faptului ca nu au bagat-o in seama cand avea dureri, nu au vrut sa-i faca epidurala , i-au vorbit f urat.



Anca mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006)

Pozele Noastre

Buburuzul Mic

Povestea Nasterii



Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati.

#17
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 13:57

Si la noi ni s-a explicat cum sa ne ocupam de bb la inceput, am avut parte de o mini sedinta de consiliere post-natala cu un psiholog, mi s-a adus fetita la alaptat la 2 ore dupa nastere, mi s-a explicat cum sa o alaptez, am avut-o cu mine in sistem room-in, cam asta. Sunt absolut convinsa ca nici nu se compara cu Euroclinic, dar vroiam sa spun ca inca nu am auzit pe nimeni care sa fi dat 40 de milioane spaga intr-un spital de stat pt o nastere, chiar si cezariana.
[/quote]


Ma bucur f mult pt tine ca ai avut o experienta fericita. Prietena mea abia a nascut saptamanile trecute la polizu, si, desi experienta nasterii in sine a fost ok, a stat o saptamana pt ca bb a luat o infectie intraspitaliceasca. Nu stiu daca ai auzit, dar si la elias a fost/este inchisa maternitattea, pe motiv ca 2 bebelusi au facut septicemie de la o bacterie intraspitaliceasca.
Nu stiu de ce va tot legati de diferenta de pret. Nu stiu cat platiti voi. Eu am facut calculele (adica cat as da eu) si diferenta de bani o pun toata pe seama confortului fizic si psihic. Nu neg,e ff scump euroclinicul fata de spitalele noastre, dar nici nu incape termen de comparatie. Nu fac apologia nasterii la euroclinic, dar nici nu se compara experientele celor care au nascut la euroclinic cu cele care au nascut in restul spitalelor. Tu te numeri prontre cazurile fericite, dar esti exceptia. Daca facem o statistica, experientele mizerabile din spitalele noastre infecte (de la mizerie, asistente/infirmiere obraznice si nesimtite, pana la lipsa de interes si delasarea celor de la neonatologie) sunt mult mai multe din pacate...
Multumesc pt raspunsuri, fetelor! Eu m-am decis si sper sa fie bine. Am sa intru dupa sa va relatez...

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 33+ [baietel]

#18
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 15:36

Am spus de la bun inceput ca am fost norocoasa , dar si faptul ca as naste la euroclinic daca mi-as permite, mai ales acum dupa ce am vazut ce conditii sunt si cum se poarta tot personalul cu pacienta.Nu exista termen de comparatie.

Oricum sa stii ca la euroclinic chiar costa, fata de spitalele obisnuite.Iti doresc nastere usoara si multa multa sanatate si refacere rapida.Neaparat sa vii cu poze cu gazulina.[pup]



Anca mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006)

Pozele Noastre

Buburuzul Mic

Povestea Nasterii



Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati.

#19
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 17:42

[quote]Originally posted by acina
Am spus de la bun inceput ca am fost norocoasa , dar si faptul ca as naste la euroclinic daca mi-as permite, mai ales acum dupa ce am vazut ce conditii sunt si cum se poarta tot personalul cu pacienta.Nu exista termen de comparatie.Raspunsul meu era pt ralucis, ca ea ma combatea [8)]. Daca urarile sunt pt mine, atunci multumesc ff mult si va tin la curent!http://bd.lilypie.com/ZcINp3.pngvioleta, 33+ [baietel]

#20
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 19:43

Violeta [:I][flo]

Urarile erau pt tine intradevar.[pup]



Anca mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006)

Pozele Noastre

Buburuzul Mic

Povestea Nasterii



Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -