Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nasterea la euroclinic


208 raspunsuri la acest subiect

#1
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 12 iunie 2007 - 22:28

Cer scuze moderatorilor, daca acest subiect a mai fost dezbatut, dar sunt foarte interesata sa aflu experientele fetelor (daca exista) de nasteri la euroclinic. M-a ajutat una din fete si am citit 3 pagini dezbatute pe tema aceasta, dar discutiile s-au oprit undeva prin noiembrie 2006, iar pe mine m-ar interesa experiente mai recente, daca exista. Ce am aflat eu si as mai avea inca neclaritati: medicii de acolo prefera rahia pentru cezariana, iar la epidurala folosesc analgezice si nu anestezic(?!). In plus as vrea sa aflu daca exista terapie intensiva daca Doamne fereste ar fi probleme cu bebicii sau mamicile...si cum au decurs nasterile, in general. Va pupic pe toate si astept povestile voastre, ca sa iau o decizie. Nu mai am chiar mult de asteptat pana la nastere...

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 31 [baietel]

#2
smandreea

smandreea
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 17:14

Buna Violeta,

Si eu am cam aceeasi problema ca si tine... Despre intrebarile tale nu pot sa-ti raspunde decit ca au tot ce e nevoie pentru bebelusi...asta mi-au spus mie cel putin... Eu stiu de 3 nasteri la euroclinic, 2 cezariene si o nastere naturala, dintre care 2 cu acelasi medic (Emel Nuraltay) cu care as naste si eu... Nu sint 100% sigura, dar pe mine ma ingrozesc povestile pe care le aud/citesc despre alte maternitati...de ex BUCUR!!!! si am impresia ca toata spitalele sint la fel! nu vor decit sa-ti bage cit mai mult mina in buzunar, sa te simti umilita, speriata, si deloc in siguranta intr-un moment in care ai cel mai mult nevoie de suport si intelegere! Toate nasterile de care am auzit eu (vizitat si vorbit cu mamicile respective) au decurs OK. Fara traume pentru mamici sau bebei, fara sa se simta aiurea, toata lumea zimbeste frumos, im maxim 1 minut vine o infirmiera sa vada de ce ai nevoie, nu se pune problema sa vina sictirita la tine, sau eventual sa-ti spuna ca nu au un amarit de calmant sau mai stiu eu ce! Nici macar de trusou pentru bebelu nu ai nevoie, ca-ti pun ei la dispozitie tot ce ai nevoie...Pe mine ma cam sperie preturile...dar...

#3
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 11:04

Toate nasterile de care am auzit eu (vizitat si vorbit cu mamicile respective) au decurs OK. Fara traume pentru mamici sau bebei, fara sa se simta aiurea, toata lumea zimbeste frumos, im maxim 1 minut vine o infirmiera sa vada de ce ai nevoie, nu se pune problema sa vina sictirita la tine, sau eventual sa-ti spuna ca nu au un amarit de calmant sau mai stiu eu ce! Nici macar de trusou pentru bebelu nu ai nevoie, ca-ti pun ei la dispozitie tot ce ai nevoie...Pe mine ma cam sperie preturile...dar...



Da, exact asa gandesc si eu. Nu pot sa zic ca preturile sunt mici la euroclinic, dar, facand o soscoteala cat ar fi la polizu ajunge cam pe la 1300-1400, deci ce-mi e 1300 ce mi-e 1700? Prefer sa platesc diferenta respectiva pentru confortul nostru (al meu si al lui bb) psihic si fizic (nu mai zic!) care valoreaza mult mai mult de atat. Conteaza sa stii ca poti sta total relaxata, ca are cineva grija de tine frumos si fara figuri, ca nu te trateaza ca pe ultima gioarsa (ceea ce pe mine m-ar face imediat sa devin mahalagioaica) si n-am chef sa ma enervez pe-acolo, dupa ce ca oricum nu e f placut sa crapi de durere...si mai e ceva. Eu implinesc 36 de ani in octombrie, deci cred ca acesta va fi singurul copilash, asa ca mi-as dori sa am o amintire frumoasa de la nastere, sa va scriu pe forum povestea nasterii fara sa ingrozesc pe nimeni cu chestii horror din jafurile noastre de spitale cu personal sub orice critica.
Hai ca m-am intins. Pupici si mai vorbim. Eu ma duc sambata acolo sa ma decid, dar sunt aproape 100% convinsa...Tine-ma la curent si tu:)

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 31 [baietel]

#4
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 14:21

Buna,

Sora mea a nascut la Euroclinic cu dr Emel Nuraltay , prin cezariana, o fetita -nepotica mea frumoasa.

Treaba a stat cam asa.pe la 8 am fost la spital impreuna cu sotul ei si mama noastra .In 20 min au pregatit-o pt operatie, noi am stat in sala de asteptare de la et 4 parca era.Pe la 9 50 au venit cu iubita mica sa o vedem . Era in capul gol si asa de draguta...

Andreea a facut cezariana , are lordoza lombara si scolioza aparuta datorita sarcinii.Ea a optat pt anestezie locala, rahie si epidurala ca sa o poata vedea de strumfita imediat cum se naste, eaa afost prima dintre noi care i-a auzit tipatul .[il]

Ei dupa ce au scos copilul i l-au aratat ei apoi noua , care eram la usa, apoi a cusut-o, a durat cam 40 min acasta operatiune, dar a facut treaba f buna d-na Emel, acum dupa 2 luni jumatate aperatie e complet vindecata si mica , apare ca o linie subtire roz mai jos un pic de linia slipului.Linia roz se va face alba cu timpul si se va vedea si mai putin.

Cei de acolo sunt profesionisti, nu ca in spitalele de stat nu ar fi, dar aici politica spitalului impune angajatil;or o anumita conduita, un comportament adecvat si respect fata de pacient.

Deci sa revin, dupa ce au adus-o in salon au invelit-o bine , ii era frig Andreei , asta ca efect al anesteziei.I-ai clantanit dintii vreo 20 min, in timpul asta asistentele i-au adus la pat ceaiuri fierbinti si o verificau cum simte la cateva minute.

Nu a avut nevoie de nimic de acasa pt ea sau pt copil, totul de la pijama pana la tampon si pampers, a fost de la ei.

Rezervele au baie proprie , tv .Daca ai nevoie de ceva suni si in cateva min vine asistenta care te ajuta cu ce iti trebuie.

Inainte de operatie, D-na Emel a venit in rezerva ei si i-a prezentat anestezistul si un alt dr care urma sa fie mana a doua la operatie.

A doua zi a venit dir spitalului in persoana s-o intrebe daca se simte bine si daca are nevoie de ceva.

A si tot timpul operatiei in afara de cei care participau efectiv la operatie, a fost si anestezistul prezent, a stat tot timpul langa ea si a tinut-o de vorba si ii explica ce se intampla si cand sa se uite.

Spitalizarea a fost 4 zile, in timpul asta copilul a stat cu ea in salon pt ca asa a vrut ea, majoritatea nu voiau copilul in salon.Au invatat-o tot ce trebuia s astie, adica cums e schimba copilul, cum sa-l alapteze cum sa-l tina o gramada de alte lucruri.Atunci s-a vazut ce mult conta experienta noastra de acasacu Bubulinul meu.La plecare au venit pe rand cu plic de sfaturi si indrumari, ginecologul, chirurgul si pediatra.

Factura a fost de 88 mil , au trecut pe factura si ultimul ac .

Ea a plecat acasa pe picioarele ei fara probleme s-a simtim minunat , fara dureri burta sau altceva.

Cam asta stiu eu.Unele chestii probabil le-am uitat [:D]



Edit: eu am nascut la Polizu cu Dr Dana Oprescu, cititi si povestea mea.

Pupici[pup]



Anca mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006)

Pozele Noastre

Buburuzul Mic

Povestea Nasterii



Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati.

#5
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 15:44

Multumesc ffff mult, acina!!! Acum citesc si povestea ta [;)]

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 32 [baietel]

#6
andre_ea

andre_ea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.617 mesaje

Postat 16 iunie 2007 - 21:05

quote:
Originally posted by violetan



facand o soscoteala cat ar fi la polizu ajunge cam pe la 1300-1400




Mai fetelor, ce fel de socoteli faceti voi de ajungeti la niste sume asa fabuloase?

Ma indoiesc sincer ca s-ar ajunge la atat la un spital de stat.






Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005

Delu Prichindelu'






#7
doradora

doradora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 17 iunie 2007 - 09:19

pt intrebarile tale legate de nastere poti face un tur al maternitatii si ti se va raspunde. si eu mai aveam nedumeriri si mi-au zis ca pot veni oricand, mi se va arata locul si imi vor raspunde la intrebari.

eu sunt subiectiva, pt ca am nascut acolo si am venit acasa fara nici o durere de cap, odihnita si cu un maaaare confort psihic, pe care sunt f sigura ca nu l-as fi avut dupa un sejur intr-un spital de stat. dupa mine, acolo au absolut tot ceea ce trebuie. dar, ca sa fii tu convinsa, fa un drum la ei, si iti va fi mai usor sa iei o decizie.

nastere usoara si bebe sanatos si cumintel!



chris + [copil]alexandra

varsta alexandra

bebeii nostri



#8
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 17 iunie 2007 - 10:34

quote:
Originally posted by andre_ea
quote:
Originally posted by violetanfacand o soscoteala cat ar fi la polizu ajunge cam pe la 1300-1400
Mai fetelor, ce fel de socoteli faceti voi de ajungeti la niste sume asa fabuloase?Ma indoiesc sincer ca s-ar ajunge la atat la un spital de stat.
Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005Delu Prichindelu'
N-am zis ca se ajunge la aceeasi suma, ci undeva pe aproape, adica la o diferenta de 3-400 de euro, care ar representa plata pt confort. Comparativ cu mizeria din spitalele noastre si cu comportamentul absolut penibil al personalului medical (asistente, infirmiere) eu zic ca merita...Sigur ca mai conteaza si cat platesti in general, cat obisnuiesti sa platesti pt consultatii. Dar nimeni nu e obligat sa plateasca mai mult decat face; fiecare cu decizia lui...http://bd.lilypie.com/ZcINp3.pngvioleta, 32 [baietel]

#9
andre_ea

andre_ea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.617 mesaje

Postat 17 iunie 2007 - 15:36

Violeta, eu n-am contestat decizia de a merge la un spital privat pentru nastere. Fiecare isi stie propriul buzunar si cat e dispus sa plateasca.

Ceea ce am spus eu, este ca in nici un caz intr-un spital de stat nu se ajunge la o suma de 1300-1400 euro pentru o spitalizare de 3-5 zile, indiferent de felul nasterii. Este adevarat ca multe persoane tind sa dea mai mult in ideea sa le fie bine, dar eu cred ca se poate naste f. bine si cu un total 500 euro, chiar mai putin.

Daca insa la suma asta ai luat in calcul si ecografiile si alte tipuri de investigatii, precum si costurile consultatiilor pe tot parcursul sarcinii, atunci s-ar putea sa ai dreptate cu acea suma.

Iti doresc sa ai parte de un copil sanatos si o nastere usoara, oriunde vei decide sa nasti!






Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005

Delu Prichindelu'






#10
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 17 iunie 2007 - 20:19


Ceea ce am spus eu, este ca in nici un caz intr-un spital de stat nu se ajunge la o suma de 1300-1400 euro pentru o spitalizare de 3-5 zile, indiferent de felul nasterii.


"In nici un caz"?????
N-am luat in calcul ecografiile si altele de pe parcursul sarcinii, ca nu suntem la nunta cu dar. Pur si simplu am luat in calcul onorariile medicilor ginecolog, neonatolog, anestezist, asistente, infirmiere si de la gineco si de la neonatologie, portar etc. Crede-ma, stiu sa socotesc. Cum iti spuneam mai sus, conteaza si cu cat cotizezi in general pe parcursul sarcinii. Adica nu poti cobori stacheta la nastere, daca pe parcursul sarcinii ai mers pe tarife ridicate...cam asta e explicatia. Sigur ca se poate naste si cu 500 de euro, probabil, dar, inca o data, depinde de fiecare in parte. Nu inteleg de ce esti atat de vehementa. Cu riscul de-a ma repeta, fiecare da cat crede de cuviinta.

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 32 [baietel]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -