Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sfantul Maslu


16 raspunsuri la acest subiect

#11
danybv

danybv

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.709 mesaje

Postat 10 august 2009 - 21:21

buna fetelor



Yourlady incerc sa te ajut cu cea mai mare placere cu informatii despre Taina Sfantului Maslu si asta vine direct de la sursa [:)]



Taina Sfantului Maslu se face in biserica , miercurea si vinerea pentru cei bolnavi , dar care pot sa se deplaseze la biserica .Nu este neaparat sa fie bolnav trupeste , caci Sfantul Maslu se face si pentru cei bolnavi sufleteste ( neputinta sufleteasca ) oameni cu pacate .

Din faina si uleiul binecuvantate, o parte se poate lasa la biserica ( sau tot ) , iar din cealalta parte se face acasa o painica pe care o vor consuma cei bolanvi. In caz extrem poate fi folosita faina si la gatit , dar nu la prajeli , iar untdelemnul , la fel pentru gatit dar fara prajeli sau , pus la candela .



Daca participi la Sfantul Maslu in biserica , atunci pe masa unde se tine slujba se pune :

- o punga de faina

- o sticla de ulei

- sa aprinzi cateva lumanari

- se poate pune si un pomelnic , caci preotul se va ruga pentru sanatatea celor pomeniti .



In cazul in care bolnavul nu se poate deplasa la biserica se cheama preotii ( cel putin 2 la nr ) in casa bolnavului , iar slujba se va face in camera bolnavului .

La masa unde se va sluji se pune :

-un vas cu faina in care se pun 7 lumanari ,

-un pahar cu untdelemn si 7 betigase cu vata ,

-un pomlenic pe care trebuie trecut numele bolnavului .



Preotii care slujesc pot fi de la 2 pana la 7 preoti , dar niciodata sa nu se faca aceasta Sfanta Taina cu un singur preot .



Daca doresti sa afli mai multe informatii te astept cu cea mai mare placere .Va doresc tuturor multa sanatate

[flo]



danybv

Mamy de [zana]Maria (11 Ianuarie 2008 ) si [bonjovi]Andrei (21 Martie 2006)







#12
chitzulica

chitzulica
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 noiembrie 2009 - 16:20

Citat:
citat din mesajul lui MariaDia

"necununatii se pot pomeni doar la acatiste si la psaltire, din cate stiu"

Buna tuturor!

Cred ca obiceiurile depind foarte mult de zona geografica din care provenim sau pur si simplu de ceea ce ne este explicat de catre preotul de care ascultam.
De exemplu, soacra mea,- revin la ea caci, la noi in casa ea este persoana cu cea mai mare autoritate in domeniu :) - nu m-a lasat sa o trec pe pomelnic pe Bunica mea pana nu s-a implinit un an de la decesul acesteia. Avea "voie" doar pe pomelnicele simple din momentul pomenirilor (40 zile, 3 luni, etc).

Tot soacra mea a decretat ca si nebotezatii sau cei de alte religii au dreptul pe acatistul de Sf. Maslu. Si daca soacra mea a dat voie...

Revenind, cred ca cel mai bine si sanatos e sa intrebi la biserica unde vrei sa participi, care sunt obiceiurile locului.



MariaDia, nu cred ca soacra ta are dreptate.

Din ceea ce stiu eu, cei cei nu sunt botezati sau au alte religii nu pot fi pomeniti in mod special, pe nume, in Biserica Ortodoxa.
Cei necununati pot fi pomeniti doar la Psaltire.

Cel mai bine, ca sa nu gresiti cumva, ar fi sa intrebati un preot.

O sa intreb si eu pe preot pentru ca uite, nu stiu sigur cum stau lucrurile in cazul pomelnicelor de la Sf. Maslu.
Deocamdata am rezerve sa fac asa cum a spus soacra ta.

#13
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 02 decembrie 2009 - 20:38

deci e musai sa fie si bolnavul in biserica? nu poate merge doar cineva din familie cu toate cele necesare?

Alexandra mare, Alexandra mica (10 iulie 2003) si Vladimir (21 septembrie 2008) http://picasaweb.goo...xandracojocaru2

#14
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 03 decembrie 2009 - 13:44

Citat:
citat din mesajul lui amik
deci e musai sa fie si bolnavul in biserica? nu poate merge doar cineva din familie cu toate cele necesare?Alexandra mare, Alexandra mica (10 iulie 2003) si Vladimir (21 septembrie 2008) http://picasaweb.goo...xandracojocaru2
Deci sa iti spun cum face sotul meu. El face Sf. Maslu in capela (este o capeluta in interiorul spitalului)cu cei din familie, pomeneste bolnavul/bplnavii respectivi la Sf. Maslu, iar apoi se duce la bolnav/i si il/ii unge cu ulei de la Sf. Maslu. Acum banuiesc ca si la o biserica normala se poate face la fel.Sau ai putea chema preotii (pt sf. Maslu este nevoie de min. 2 preoti)acasa pt a face Maslu la persoana respectiva. [flo][mamica]Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata...

#15
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 03 decembrie 2009 - 13:58

Citat:
citat din mesajul lui MariaDia



Buna tuturor!



Cred ca obiceiurile depind foarte mult de zona geografica din care provenim sau pur si simplu de ceea ce ne este explicat de catre preotul de care ascultam.

De exemplu, soacra mea,- revin la ea caci, la noi in casa ea este persoana cu cea mai mare autoritate in domeniu :) - nu m-a lasat sa o trec pe pomelnic pe Bunica mea pana nu s-a implinit un an de la decesul acesteia. Avea "voie" doar pe pomelnicele simple din momentul pomenirilor (40 zile, 3 luni, etc).



Tot soacra mea a decretat ca si nebotezatii sau cei de alte religii au dreptul pe acatistul de Sf. Maslu. Si daca soacra mea a dat voie...



Revenind, cred ca cel mai bine si sanatos e sa intrebi la biserica unde vrei sa participi, care sunt obiceiurile locului.







Te rog sa ma ierti, dar soacra ta ar trebui sa se documenteze inainte sa vorbeasca si sa te induca in eroare. [flo]



1.Faptul ca nu te-a lasat sa iti treci bunica pe pomelnic este total deplasata. Eu i-am trecut de imediat cum au murit.

2. Nebotezatii sau cei de alte religii nu se pomenesc in biserica ortodoxa.

3. Nu este vorba de obiceiuri ci de ce se face, de ce trebuie facut, de ce scrie in carti, nu de babisme. [flo]

4. Cel mai bine, data viitoare daca mai ai vreo nelamurire, intreaba preotul, mergi direct la sursa [:D]



Te rog sa ma ierti daca te-am necajit, nu asta a fost intentia mea. [pup]



[mamica]Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)



Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

Dragostea nu cade niciodata...




#16
chitzulica

chitzulica
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 03 decembrie 2009 - 18:37

Citat:
citat din mesajul lui anaemi
Te rog sa ma ierti, dar soacra ta ar trebui sa se documenteze inainte sa vorbeasca si sa te induca in eroare. [flo]

1.Faptul ca nu te-a lasat sa iti treci bunica pe pomelnic este total deplasata. Eu i-am trecut de imediat cum au murit.
2. Nebotezatii sau cei de alte religii nu se pomenesc in biserica ortodoxa.
3. Nu este vorba de obiceiuri ci de ce se face, de ce trebuie facut, de ce scrie in carti, nu de babisme. [flo]
4. Cel mai bine, data viitoare daca mai ai vreo nelamurire, intreaba preotul, mergi direct la sursa [:D]

Te rog sa ma ierti daca te-am necajit, nu asta a fost intentia mea. [pup]



Suntem off-topic un pic, dar daca tot ai scris si tu, intaresc si eu spusele tale.

Faptul ca soacra Mariei (MariaDia) n-a lasat-o s-o puna pe pomelnic pe bunica ei decat numai dupa ce s-a implinit un an, e sigur o greseala.

Acum mi-a venit in minte si un exemplu care dovedeste asta: o povestioara adevarata din tineretile Parintelui Cleopa.

Fratele Parintelui Ilie Cleopa, Vasile - care vietuia in aceeasi manastire cu parintele - a murit de tanar.
Nu apucasera sa-l faca monah.
Era bolnavicios si, cu putin timp inainte de moarte, lui Vasile i s-a aratat Maica Domnului care i-a spus ca dupa trei zile va merge la Domnul.
Si asa a si fost ...

Parintele Cleopa a citit Psaltirea timp de 40 de zile ca sa-i descopere Dumnezeu daca Vasile s-a mantuit sau nu. In acelasi timp, staretul Manastirii Sihastria, Vichentie Malau, a facut 40 de Liturghii (timp de 40 de zile, desigur) la care l-a pomenit pe fratele Vasile.
Dupa ce au trecut 40 de zile, parintele Cleopa a avut un vis prin care a inteles ca fratele lui s-a mantuit.
Pe scurt, visase ca mormantul lui Vasile era langa biserica. S-a deschis si in el a vazut un tanar frumos imbracat exact cum il inmormantasera pe Vasile. Din Sf. Altar curgea, printr-o teava, apa rece chiar peste tanar si hainele lui se faceau din ce in ce mai albe si mai curate pana s-au albit de tot. Atunci tanarul a inviat si a spus: "Mai frate, spala-ma-vei si mai vartos decat zapada ma voi albi"

Staretul Sihastriei, Vichentie Malau (un mare duhovnic roman ce a vietuit si in Muntele Athos o perioada), i-a talcuit visul si i-a spus Parintelui Cleopa ca apa aceea ce izvora din Sf. Altar erau cele 40 de Liturghii la care fusese pomenit si fratele Vasile si care l-au curatit de ce pacate o mai fi avand si l-au ajutat sa se mantuiasca.

Aceasta povestioara se gaseste intr-o carticica: "Folosul Sfintei Liturghii pentru morti si pentru vii", tiparita cu binecuvantarea Prea Sfintitului Parinte Galaction, Episcopul Alexandriei si Teleormanului si aparuta in anul 2007.

Deci ne putem ruga pentru morti imediat ce au murit, ei au nevoie de rugaciunile Bisericii.

Nici eu nu vreau sa te supar MariaDia [flo] ...
Dar dupa cum spunea si anaemi, asta nu mai tine de obiceiuri sau babisme, ci de randuiala Bisericii.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -