Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

cintece crestine


123 raspunsuri la acest subiect

#61
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 19:22

f frumos nu l-am mai auzit pana acum. l-am pus lui william si ii place si lui.



#62
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 03:17

A fost de la Vacation Bible School din vara asta.  S-a numit. Kingdom Rock si totul a fost decorat in stil medieval, iar caracterele au fost tot ca din Evul Mediu.  Eva s-a distrat de minune.



#63
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 01:06

o stiti pe fata asta? mi  se pare foarte frumoasa si foarte cool:

 



#64
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 02:19

Portocalia, super stil si cantec.  Unde ai gasit-o?  Mi-a luat putin cautat sa vad ca e romanca.  



#65
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 02:27

greieras, am descoperit-o recent, pentru ca a facut impreuna cu alte 2 prietene un clip fenomenal: 

 

 

 

clipul a fost viral pe FB, apoi ea a fost invitata la o emisiuna la TVR, la "garantat 100%", de catalin stefanescu. tocmai am vazut emisiunea asta seara - vreau demult s-o vad, ptr ca mi-a ramas beck pe retina, de cand am zarit-o mi s-a parut pur si simplu foarte buna. si dupa emisiune mi s-a confirmat parerea, tipa e absolut superba, din toate punctele de vedere.

uite si emisiunea, daca ai chef s-o vezi: 

 

http://www.tvrplus.r...ntat-100-144098


Editat de portocalia, 09 noiembrie 2013 - 02:30 .


#66
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 02:57

Stii ce, acum o recunosc.  Mi-a trimis si mie cineva clipul, si la fel mi s-a parut super.  Chiar ma gandeam cand l-am vizionat, ce raritate sa gasesti tineri asa talentati cu asemenea gusturi astazi.  Ma duc sa ma uit la emisiune.  Merci.



#67
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 04:02

OK, am vazut emisiunea.  Ce sa spun...  Este o tipa deosebita, are toata admiratia mea.  Cum a zis si ea, reuseste sa fie ea, fara sa trebuiasca sa faca vreun compromis.  Asta mai rar.  Cat despre muzica ei, nu stiu daca as numi-o in vreun fel, este muzica ei.  O reprezinta, este unica, inima ei se vede in muzica pe care o canta, si asta este ceva rar si deosebit.  

 

Meeei, am putea avea o intreaga discutie numai pe tema artistului crestin.  Mi-a placut ca ea si-a declarat identitatea foarte clar.  Mai intai este copil al lui Dumnezeu, apoi artist, si asta face o diferenta enorma in modul ei de exprimare (muzica).  Talentul ei vine de la Dumnezeu iar ea recunoaste asta si alege sa-l foloseasca cu intelepciune, promovand ceva de valoare (unlike many) facand o muzica unica. Sper sa se mai ridice si altii ca ea.

 

Pentru mine, atat artistul cat si opera sunt importante.  Cand ascult muzica insist sa stiu de unde vine, pe cine reprezinta.  Le iau in ansamblu.

 

Pe de alta parte ma intristeazasa vad cata ignoranta mai exista si astazi fata de confesiunile neoprotestante, si faptul ca se inchid automat pentru tot ce depaseste feliuta lor de intelegere, dar asta e lumea.  Cei ignoranti sunt cei care au de pierdut.  Muzica crestina este puternic reprezentata de pers foarte talentate si originale din toata lumea.  Toate stilurile sunt folosite pentru ca atata timp cat oamenii vor fi diferiti, unici, si stilurile vor fi diferite si unice. 

 

Portocalia, tie ce anume ti-a placut, muzica, sau si ea?


Editat de greieras, 09 noiembrie 2013 - 04:28 .


#68
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 04:10

Hai sa o postez eu  pe asta, ca e tare frumoasa.

 

 

http://www.youtube.c...h?v=aGTs2ue-c7w



#69
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 12:56

mi-au placut ea si muzica ei :). ea in primul rand, ca om. e clar extrem, dar extrem de carismatica si foarte asumata. mai rar oameni asa tineri si asa de asumati. si pe langa asta, e foarte talentata si foarte moderna. jos palaria!

 

sunt de acord cu tine ca exista inchidere fata de confesiunile neoprotestante - chiar eu pot spune ca sunt una din gloata, care nu stie prea multe despre ele. nici nu m-a interesat pana acum, tot ce stiu e ca martorii lui jehova sunt una din aceste confesiuni si sa-ti spun sincer, nu-i priveam cu ochi buni, pentru ca intr-o vreme, pe cand stateam "la strada", imi sunau intruna la usa cu "mesajul domnului" si ma simteam cam hartuita de ei. 

 

nu stiu exact de ce confesiune este Beck, dar orice ar fi, este o mina de aur pentru imaginea neoprotestantismului, care e destul de prafuita la noi. 


Editat de portocalia, 09 noiembrie 2013 - 12:59 .


#70
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 16:51

Stii ce, chiar mi-a placut de atitudinea lui Catalin Stefanescu.  Ai vazut si tu din discutia lor cate preconceptii au oamenii, si de o parte si de alta a baricadei.  Daca muzica pomeneste pe Dumnezeu, aaaa, gata,  nu face doi lei.  Cat de putini sunt dispusi sa vada dincolo de propriile pareri preconcepute.  

 

Neoprotestantii au suferit mult si au fost foarte ingraditi in comunism, si instinctul lor de conservare ii face uneori sa stea mai retrasi.  Dar ei sunt in jurul tau. Poate fi avocatul, seful, colegul, dentistul, profesorul tau, sau orice alt om de pe strada.  Au fost stigmatizati in comunism, pentru ca comunistii i-au vazut ca pe un pericol pentru sistem, asa ca au lansat o campanie de denigrare si de minciuna, pentru ca populatia sa se fereasca de ei.  Iti dai seama ca cel putin cateva generatii sunt afectate de asta. 

 

Si in cadrul cultelor neoprotestante exista un spectru mare de mentalitati, asa ca nu toti sunt la fel.  Unii sunt foarte conservatori altii sunt foarte deschisi la nou, atata timp cat nu contrazice convingerea personala.  Dar sunt foarte familisti si investesc foarte mult in copii.  Copiii lor fac muzica sau arte de mici, pentru ca ei cred ca talentele ne sunt date de Dumnezeu si este datoria noastra sa le fructificam si sa le folosim pentru a ne exprima.  Din nou, nu sunt asa de auziti in afara datorita preconceptiilor, dar odata cu aparitia internetului, vad ca incep sa se mai miste lucrurile.  Asta e bine.  

 

Cat despre Martorii lui Iehova, ei nu sunt neoprotestanti.  Neoprotestantii ca si ortodocsii, catolicii, luteranii, reformatii.... au acceasi platforma doctrinara.  Toti marturisim acelasi Crez de la Nicea.  Martorii lui Iehova, nu cred la fel.  Dar asta este o alta discutie.  Nu inseamna ca sunt mai putin talentati sau ca nu au dreptul la recunoastere in orice domeniu daca sunt buni.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -