Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Opinia publica dezavueaza alaptarea


312 raspunsuri la acest subiect

#1
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 20:43

Un grup de mame romance au incercat sa promoveze alaptarea mergand intr-un parc din Bucuresti si hranindu-si (in mod cat se poate de decent si discret) bebelusii impreuna.

Evenimentul zilei a scris un articol pe tema asta , iar comentariile care au urmat...pe mine personal m-au lasat fara replica.

Mamele au fost facute vaci, nesimtite, provocatoare de obscenitate,imputite, oponentii au adus pseudo-explicatii stiintifice anti-alaptare, atat barbati cat si femei si mai ales alte pretinse mame.Zeci de oameni au lasat orice inhibitie deoparte si s-au grabit sa faca mamele ce alapteaza in fel si chip.



Asta in conditiile in care conform studiilor publicate de UNICEF si OMS mai putin de 16% dintre copiii de 5 luni din Romania au fost alaptati exclusiv in Romania, o cifra cu adevarat ingrijoratoare.



Articolul si comentariile aici: http://www.evz.ro/de...san-907802.html



Eu recunosc ca sunt siderata de reactiile oamenilor.Stiu ca nu se alapteaza in Romania, dar nu imi imaginam ca exista de-a dreptul OSTILITATE la adresa celor care alapteaza.



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (DPN ian.2011).





#2
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 20:56

de la inceput zic ca-s pro alaptare, asta ca sa fim clari!dar am vazut poza din ziar, si fara suparare, aia nu e alaptare decenta. Aici alaptarea e permisa dar mamicile ce o fac sunt discrete si poarta un sal special, nu expun sani si sfarcuri, oricat de nevinovat ar fi gestul.Nu am citit comentariile, dar consider ca actiunea mamicilor nu a fost una bine organizata, si de ce nu, nu una decenta. Nu asa vom sensibiliza publicul, si fara nici o indoiala, unele mamici care ar fi fost inclinate sa alapteze, acum poate nu o vor mai face.
Citat:
citat din mesajul lui inaioana
Un grup de mame romance au incercat sa promoveze alaptarea mergand intr-un parc din Bucuresti si hranindu-si (in mod cat se poate de decent si discret) bebelusii impreuna.Evenimentul zilei a scris un articol pe tema asta , iar comentariile care au urmat...pe mine personal m-au lasat fara replica. Mamele au fost facute vaci, nesimtite, provocatoare de obscenitate,imputite, oponentii au adus pseudo-explicatii stiintifice anti-alaptare, atat barbati cat si femei si mai ales alte pretinse mame.Zeci de oameni au lasat orice inhibitie deoparte si s-au grabit sa faca mamele ce alapteaza in fel si chip.Asta in conditiile in care conform studiilor publicate de UNICEF si OMS mai putin de 16% dintre copiii de 5 luni din Romania au fost alaptati exclusiv in Romania, o cifra cu adevarat ingrijoratoare.Articolul si comentariile aici: http://www.evz.ro/de...n-907802.htmlEu recunosc ca sunt siderata de reactiile oamenilor.Stiu ca nu se alapteaza in Romania, dar nu imi imaginam ca exista de-a dreptul OSTILITATE la adresa celor care alapteaza.Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (DPN ian.2011).
Emma Aida e inger[ruga]Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/

#3
Vauva

Vauva

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 21:02

De acord cu maru. Exact acelasi lucru l-am gandit si eu vazand pozele.Manifestari de genul asta pe aici n-am intalnit, in general mamicile alapteaza in spatii destinate special lor si bebelusilor, desigur ca am mai vazut si in locuri publice dar cu foarte, foarte multa discretie.

#4
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 21:09

Eu nu am vazut sfarcuri in niciuna dintre cele cinci poze, care au fost luate oricum din interiorul cercului,deci foarte aproape de mamici, mult mai aproape decat ar fi putut fi un trecator obisnuit.

Partea de san vizibila in pozele de pe site-ul ziarului este acceasi care se vede in sute de mii de decolteuri vara si nu am auzit niciodata femei numite vaci pentru ca poarta decolteu.



Pe mine nu ma socheaza criticile la adresa purtatului de sal sau nu, ci cele referitoare strict la alaptare, fie ea in public sau nu. Pentru ca mesajele abunda de asa ceva , iar limbajul este incalificabil la adresa mamelor care alapteaza.



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (DPN ian.2011).





#5
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 21:27

pai dupa logica ta e ok sa umblam iin sutiene vara si la servici ca doar toata vara mergem la plaja si ne dezbracam, oh, chiar unele facem topless, nu?Nu e numai cata parte din san este expusa, ci si actiunea corelata. Minti bolnave gandesc sexual intr-o actiune total asexuala, iar datoria mamelor este de a preveni astfel de manifestari1cu atat mai rau ca s-au lasat pozate de atat de aproape.Repet, aici e permis doar daca te acoperi cu un prosop, si crede-ma ca nimeni nu abuzeaza, nici macar aici unde lucrez eu (spital de pediatrie)
Citat:
citat din mesajul lui inaioana
Eu nu am vazut sfarcuri in niciuna dintre cele cinci poze, care au fost luate oricum din interiorul cercului,deci foarte aproape de mamici, mult mai aproape decat ar fi putut fi un trecator obisnuit. Partea de san vizibila in pozele de pe site-ul ziarului este acceasi care se vede in sute de mii de decolteuri vara si nu am auzit niciodata femei numite vaci pentru ca poarta decolteu.Pe mine nu ma socheaza criticile la adresa purtatului de sal sau nu, ci cele referitoare strict la alaptare, fie ea in public sau nu. Pentru ca mesajele abunda de asa ceva , iar limbajul este incalificabil la adresa mamelor care alapteaza.Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (DPN ian.2011).
Emma Aida e inger[ruga]Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/

#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 21:29


Actiunea in sine mi se pare ostentativa, "iar li se scot ochii unor mame pe subiectul asta".......e singurul sentiment care mi-l transmite mie personal stirea in sine.

Cat despre evenimentul zilei si comentariile peste limita decentei, ce asteptari ai de la fituica aia si de la majoritatea cititorilor ei? Astia suntem, atat putin, nu putem combate ceva in mod civilizat trebuie sa injuram, sa jignim sa stergem de pe fata pamantului oponentul.

Marina

#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 21:31

Citim ziare de duzina, ne uitam la toate porcariile, ne extaziem la ate-n fund si silicoane ce dau pe-afara, acceptam toate grobianismele facute in public dar devenim brusc "pudici" la un alaptat in vazul lumii.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#8
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 21:35

Dupa mine, nu cred ca alaptarea trebuie sa fie un moment neaparat si exclusix de eleganta. Alaptarea unui copil, in public, este un moment necesar si binevenit - cu un pic de decenta, il poti face si in autobuz, pe un scaun.

Din pacate, lumea e plina de maimutoi care isi umplu timpul adrenalizandu-se in anonimitatea internetului.

Asta e chiar o problema mare a internetului - faptul ca in lumina anonimatului poti arunca cu invective fara sa raspunzi cu obrazul pentru asta.

Ina, cred ca nici nu importa ce comentarii fac deci asemenea persoane. Dincolo de asta, beneficiile alaptarii sunt de un milion de ori mai importante ... pentru viata copilului alaptat... asa ca nu merita sa luam in considerare mizeriile unor anonimi.

Chiar cu cateva zile in urma, publicasem la DC, pe prima pagina - despre ALaptatul in Public

A fost super sa vad, imediat dupa acest articol ,actiunea mamicilor din Bucuresti. Bravo lor.!



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#9
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 21:38

Eu in cele 5 poze din articol nu am vazut nici un sfarc, nici o tzatza in vant. Sunt poze cat se poate de decente. Si chiar de ar fi fost vizibila vreo tzatza, mesajul e cat se poate de clar, nu e exibitionism, se vobeste de cel mai natural gest din partea unei mame, alaptatul. Nu vad de ce pt. asta se poate scandaliza cineva, poate emite epitete de tipul "vaci" etc. Da' pt. panourile publicitare cu gagici goale (imi vine in minte ceva despre sanitare, bai, cazi etc.) nu se scandalizeaza nimeni?

Nu sunt o "fanatica" a alaptatului, sunt pro alaptat acolo unde se poate, nu condamn cazurile unde se alege laptele praf din varii motive, dar sa scrii un astfel de articol despre alaptare si comentariile aferente o consider o rusine!

____________________________________

mamma bis - o fetita si [gravi] 29s de [baietel]

#10
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 21:46

Marina, o actiune publica sigur ca e "ostentativa", ca este facuta sa scoata in evidenta in mod public o chestie. Faptul ca se alapteaza exagerat de putin in Romania este un fapt regretabil si mamele respective, facand o actiune publica in care alaptau nu vroiau sa promoveze "alaptarea in public" musai ci alaptarea pur si simplu.

Nu vad cine cui scoate ochii aici, chiar habar-n-am la ce te referi. Nu am nicio intentie de a scoate ochii mamelor care nu pot alapta din varii motive medicale sau pur si simplu de alegere personala.Si este strict treaba lor si nimeni nu are dreptul sa le impuna altceva sau sa le critice alegerea.

Totusi daca UNICEF si OMS nu mint, in categoriile astea pica 84% dintre mamele din Romania. Se poate sustine ca este inutila sau dezavuabila in conditiile astea o actiune de promovare pasnica a alaptarii?



In orice caz, nu despre asta vroiam sa vorbesc. Eu vizam stric comentariile de la articol, ostilitatea imensa care m-a socat. Sigur ca sunt pareri pro si contra si e firesc sa fie, dar atata agresivitate impotriva acestui subiect mi se pare bolnava, psihotica rau de tot.



Viviana, [asia] exact. Asta e socant.





Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (DPN ian.2011).






Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -