Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Puterea gandurilor noastre


98 raspunsuri la acest subiect

#11
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 15:47

Citat:
citat din mesajul lui danat



Ma intereseaza in mod special CUM putem dezvolta aceasta gandire pozitiva, astfel incat gandurile negative sa fie din ce in ce mai rare si usoare, sa le putem indeparta mai lesne cand ne invadeaza creierul.







cum spuneam mai sus, este nevoie de disciplina. este nevoie de timp! sunt psihologi care spun (am citit prin carti) ca este suficient sa petreci o ora in fiecare zi, antrenandu-ti gandurile, gandindu-te la lucruri pozitive,constructive incercand sa elmini negativul si pesimismul din gandire. termenii pozitiv trebuie considerat creator si constructiv, iar negativul ca fiind pesimist si destructiv.



ca sa intelegem mai bine efectele diferite ale configuratiilor pozitive si negative de gandire, trebuie analizat prin prisma propriei experiente efectul pe care il au sentimentele asupra noastra: bucurie, mandrie, optimism, iubire, entuziasm

apoi sa comparam efectul lor cu sentimente negative: frica, dusmanie, ura, invidie, vinovatie. toate caracterizticile dintai au o influenta creatoare si constructiva asupra persoanei si asupra celor cu care intra in contact, iar cele din urma au efectul contrar....bine cunoscut de altfel. efectele pozitive si negative decurg din sentimente pozitive si negative, create de ganduri pozitive si negative, mai corect spus, de ganduri-imagini pozitive si negative. (gandim in imagini)



modul de a gandi, este o deprindere formata in ani, avem sadite in camarutele mintii "credinte" din frageda copilarie. asemenea unor lanturi ale obisnuintei care sunt in general mult prea mici ca sa poata fi simtite, dar devin prea puternice, prin obisnuinta , ca sa mai poata fi rupte. asa devenim prizonieri ai unei configuratie de gandire, gravate adanc in minte.



deprinderile sunt slugi fidele, care te ajuta sa ajungi, fie pe culmi, fie in abisuri adanci. de aceea trebuie disciplina, antrenament zilnic. gandit la lucruri pozitive, constructive, care iti dau aripi:" eu pot sa fac cutare lucru, eu pot sa ma port intr-un anume fel, eu vreau sa invat cutare, vreau sa-mi schimb comportamentul fata de copil/sot/sotie/periteni..." vizualizat in minte, zi de zi, pana ajungi sa faci acel lucru ca pe ceva firesc si normal.



gata, ca am scris destul. daca va place, mai revin.



cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com



[batetoba][batetoba]Bazar pt Mihaita[comoara]



VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]



Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!

















#12
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 15:48

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
...modul de viata nu imi este determinat de circumstantele exterioare, de conditii, ci de felul cum percep acesti factori.


Ai scris f.bine, Kariguld [flo]

Am o mica rezerva ref. la rândurile tale de mai sus... Nu poti sa faci ce vrei din viata ta, numai asa, cu puterea gândurilor... Mai sunt si alti factori care intervin: daca esti capabil fizic si intelectual sa faci ce ti-ai propus în viata, epoca si locul în care se întâmpla sa traiesti, si atâtea si-atâtea altele!

Ce ex. sa-ti dau? Un om în carucior - sa zicem ca are amiotrofie -vrea cu ardoare sa joace fotbal... Oricât îsi va disciplina gândurile si le va canaliza pre pozitiv... tot nu-i va iesi.
Sigur, va putea face multe altele în viata, dar nu ceea ce vrea el de fapt... dar asta nu înseamna ca "modul de viata nu îi este determinat de conditii...". Esti de acord?

PS:
Ahh, era sa uit: mai am un of... mi-a ramas pe creier acea opinie de la primele postari, cum ca "omul e suma gândurilor sale". Am simtit un fel de... excludere, sa zic asa, fatza de acele persoane cu 'retard mental profund' (în mod conventional, cele cu IQ sub 20) sau 'retard mental sever' (IQ între 20-34). Pai, ei sunt mai putin OAMENI din cauza ca au nesansa de a gândi extrem de rudimentar, ... sau deloc? Sincer, cred ca cei de care vorbesc acum sunt si ei ... la fel de oameni... nu "suma gândurilor" lor :(


#13
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 16:07

Citat:
citat din mesajul lui danat

Gabi mai in gluma, mai in serios, nu ma asteptam sa ma trimiti direct la psiholog [:D] Am avut si perioade mai rele cand mi-a fost utila discutia - foarte interesanta, de altfel - cu un psiholog.


Pai constat ca suntem de acord!... cu faptul ca nu trebuie sa ai vreun "imapirment" la cap ca sa apelezi la psiholog(ie) [:D].

Citat:

Cat despre legea atractiei, ea exista, si ea spunea, ca ideea de baza, ca atragem ceea ce emitem dpdv emotional, ca si o antena radio.
Stim cu totii ca universul este format din particule de energie care se atrag unele pe altele în functie de vibratia pe care se afla. La fel, se pare ca acest lucru se petrece si cu gandurile noastre, care odata "aruncate", creeaza materie, adica se transforma in realitate.

Chiar lucrurile neplacute pentru noi se intampla pentru ca noi, desi in mod constient comandam ceva bun, incercand sa gandim pozitiv, inconstient avem un "soft" care transmite mesaje negative. Stii cum se zice “de ce ti-e frica, nu scapi”. Vibratia de teama pe care o emitem inauntrul nostru, subconstient, este atat de puternica, incat acopera vibratia constienta si preia controlul.


Mey draga, sunt tot mai derutata [alcool]: ma simt la fel de analfabeta ca atunci când încerc sa citesc postarile lui 3x3 [:D].
Spune-mi, cum se numeste ... disciplina care spune lucrurile astea? Filozofie, Stiinta, Meta-Stiinta, Ezoterism?... Ca în toata scoala pe care-am facut-o si-n tot ce-am studiat dupa scoala, n-am întâlnit nicaieri/niciodata chestiunile astea [:(!]!!! Pe bune! How come [?]

Ma simt complexata de-a dreptul [:I] :( ... si depasita [:(] I'm too old for this [q]


#14
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 16:35

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui danat

Gabi mai in gluma, mai in serios, nu ma asteptam sa ma trimiti direct la psiholog [:D] Am avut si perioade mai rele cand mi-a fost utila discutia - foarte interesanta, de altfel - cu un psiholog.


Pai constat ca suntem de acord!... cu faptul ca nu trebuie sa ai vreun "imapirment" la cap ca sa apelezi la psiholog(ie) [:D].

Citat:

Cat despre legea atractiei, ea exista, si ea spunea, ca ideea de baza, ca atragem ceea ce emitem dpdv emotional, ca si o antena radio.
Stim cu totii ca universul este format din particule de energie care se atrag unele pe altele în functie de vibratia pe care se afla. La fel, se pare ca acest lucru se petrece si cu gandurile noastre, care odata "aruncate", creeaza materie, adica se transforma in realitate.

Chiar lucrurile neplacute pentru noi se intampla pentru ca noi, desi in mod constient comandam ceva bun, incercand sa gandim pozitiv, inconstient avem un "soft" care transmite mesaje negative. Stii cum se zice “de ce ti-e frica, nu scapi”. Vibratia de teama pe care o emitem inauntrul nostru, subconstient, este atat de puternica, incat acopera vibratia constienta si preia controlul.


Mey draga, sunt tot mai derutata [alcool]: ma simt la fel de analfabeta ca atunci când încerc sa citesc postarile lui 3x3 [:D].
Spune-mi, cum se numeste ... disciplina care spune lucrurile astea? Filozofie, Stiinta, Meta-Stiinta, Ezoterism?... Ca în toata scoala pe care-am facut-o si-n tot ce-am studiat dupa scoala, n-am întâlnit nicaieri/niciodata chestiunile astea [:(!]!!! Pe bune! How come [?]

Ma simt complexata de-a dreptul [:I] :( ... si depasita [:(] I'm too old for this [q]




Gabi[pup] te alinti:-)

Sigur ca n-am invatat in scoli despre ´´teoria´´ asta. Nici macar nu e o teorie. E un SENTIMENT. Sentimentul si CONVINGEREA ca daca gandesti pozitiv esti efectiv mai pozitiva in actiunile pe care le intreprinzi. Cum spuneam, gandul NEGATIV atrage negativism prin simplul fapt ca tot ceea ce vedem punem in lumina negativismului. A nemultumirii si a fricii.

Ba chiar daca nu ma insel exista si o certitudine despre acest aspect in psihologie.(nu ma refer la vibratii, vorbesc efectiv despre mecanismul psihic) Ai auzit de paranoici..ehei, ei tot ce li se intampla trec prin filtrul gandirii lor, adica al neincrederii. Orice li s-ar intampla,,,sa zicem ca, castiga la LOTO. Ce va gandi paranoicul? ´´a, am castigat, deci sigur vine acum ceva rau de tot , legea compensarii´´. Intelegi ce spun? Sunt oameni care efectiv nu pot trece de negativism, de spaima si frica, ORICE li s-ar intampla.


Sau, daca ar fi sa simplificam mult teoria, gandeste-te la cele 4 tipuri de temperament descrise de Hipocrate. Sa luam tipul melancolic:
-hipersensibilitate, stari afective intense,inclinatii spre depresie, blocaje, tendinta de SUPAPRECIERE, pesimist, anxios, nesociabil..

Sigur ca temeramentele astea rar se gasesc in stare pura. Insa, la o persoana cu puternice inclinatii melancololice..putem sa-i dam si luna de pe cer, tot ne va fi greu sa-l scoatem din negativism si sa-l ducem spre pozitivism.

Apoi, gandirea noastra este puternic afectata de sistemele de semnalizare-senzorial si logic.

Legat de exemplul tau, cu persoanele cu retard mintal. Nu, ei nu sunt mai putin oameni, sunt efectiv ceea ce sunt. Oameni cu dificultati cognitive, intelectuale.

Nu stiu de ce te supara asa de tare ´´omul este suma gandurilor lui´´.
Pai omul ACTIONEAZA si traieste dupa cum gandeste si gandeste dupa cum percepe.Iar perceptia asta se realizeaza in functie de ´´n´´ factori, genetici sau dobanditi.

#15
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 17:31

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Gabi[pup] te alinti:-)

Sigur ca n-am invatat in scoli despre ´´teoria´´ asta. Nici macar nu e o teorie. E un SENTIMENT. Sentimentul si CONVINGEREA ca daca gandesti pozitiv esti efectiv mai pozitiva in actiunile pe care le intreprinzi. Cum spuneam, gandul NEGATIV atrage negativism prin simplul fapt ca tot ceea ce vedem punem in lumina negativismului. A nemultumirii si a fricii.

Ba chiar daca nu ma insel exista si o certitudine despre acest aspect in psihologie.(nu ma refer la vibratii, vorbesc efectiv despre mecanismul psihic) Ai auzit de paranoici..ehei, ei tot ce li se intampla trec prin filtrul gandirii lor, adica al neincrederii. Orice li s-ar intampla,,,sa zicem ca, castiga la LOTO. Ce va gandi paranoicul? ´´a, am castigat, deci sigur vine acum ceva rau de tot , legea compensarii´´. Intelegi ce spun? Sunt oameni care efectiv nu pot trece de negativism, de spaima si frica, ORICE li s-ar intampla.


Ba nu, nu ma alint deloc, Lady.

Cum adica, nu e o teorie, ci un sentiment?... dar cica e vb. de o lege a atractiei, care sigur exista (de unde atâta siguranta?...). Se vorbeste de niste vibratii... si de un soft care 'shunteaza' cumva constientul... si vad o serie de termeni din fizica si alte stiinte. Nu s-a vorbit deloc de un "sentiment", ci pare o ... meta-stiinta. Sub ce nume regasesc toate consideratiunile cu pricina?? ... Ca dupe aia caut eu pe "Goagal" si "Wiki" :D

... Scuze, dar nu pot crede deloc în aceasta 'lege'... cum adica, daca sunt pesimista si prapastioasa, si mi-e frica la un examen de mor, si am doar gânduri de ce-i mai rau... atunci o sa-l pic pe el, pe examen? Pai, n-a fost examen al meu la care sa nu ma vad "trântita"... si la majoritatea am luat nota maxima (ca eram tocilara, deci e normal [:D]).

Sau : am avut o faza nasoala rau de ipohondrie în viata mea... eram CONVINSA ca am luat o maladie incurabila, în urma unei interventii micro-chirurgicale... am trait IADUL timp de mai multi ANI de zile... Cu mari chinuri si eforturi de vointa, am mers la analize... si evident, nu aveam nici pe dreaq :) ... Ma rog, io În general, am gândit cam toata viata mea foarte negativ. Nu am vazut decât ce-i mai rau... Ca asa e cladit creierul meu, nu de alta! (ma rog, e o tulburare psihica, însa nu e paranoia, cum scriai mai sus).
Totusi, nu mi se pare ca mi-am atras nici bine nici rau. Mi s-au întâmplat si bune si rele, ca majoritatii oamenilor, indiferent de optimismul sau pesimismul lor.

Exemplu contrar: Anca Parghel: un monument de sete de viata, optimism, gândire pozitiva... ceea ce nu a împiedicat cancerul sa o rapuna [:(].

Aa, si matusa-mea, sa n-o uit: toata viata a fost bolnavicioasa, dar si ipohondra, si plina de gânduri negative precum câinele de pureci [:D]... mereu spunea ca ea nu apuca pensia, ca o sa moara cu mult înainte... Ei bine, are 90 de ani... si e cam rablagita [:D], dar o mai duce ea, cum-necum, în ciuda negativismului


#16
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 17:53

Gabi ca sa te dez-complexez in derutarea ta [8D] vreau sa explic un pic la ce m-am referit: legea aia a atractiei nu este o chestie de fizica invatata la scoala, ci este o "lege" creata/ insusita de oameni din mers ,din viata zinica. Asa cum denumim de ex si acel fenomen ca "legea compensarii". Desigur, legea atractiei universale a lui Newton exista in fizica, dar zice altceva.

Cat despre particulele de aceeasi rezonanta care se atrag, asta se invata in fizica cuantica parca, din cate mi-amintesc ca am mai citit si eu demult.



Intr-adevar, exemplele date de tine despre anumite persoane printre care te numeri si tu, contrazic legea atractiei, insa exceptiile confirma regula [:D]



Goagalit cu spor! [:)]











Dana [zz] mama lu' [cavaler]Radu Stefan









Hobby



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



"If you wanna make the world a better place,

Take a look at yourself and then make a Change"


"Man in the Mirror" - Michael Jackson [floare3]





#17
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 18:19

Gabi....in primul rand eu nu vorbeam despre vibratii si fizica. Dana a scris despre asta.

In al doilea rand, cred ca nu ai inteles ce vreau sa spun. Nu sustin ca un om negativist are parte DOAR de lucruri RELE. NU. Am spus ca un om negativist VEDE negativismul in lucrurile care i se intampla. De aici chestiunea cu ´´a atrage´´. Ti-am dat exemplul cu castigul loto.Un exemplu ca oricare altul. Poate nu a fost cel mai bun, totusi.

Apoi, puterea gandului nu cred ca poate fi combatuta. Pentru ca nu poate fi nici demonstrata ca un adevar universal.

Una e sa spui, bolnav fiind ´´ma voi face bine´´ si sa CREZI asta si alta e sa SPERI ca te vei face bine, sufletul fiindu-ti insa macinat de indoieli.
Tu ai observat vreodata schimbarea unui om care afla ca are cancer? Ai vazut vreodata decaderea psihica brusca si in mod interesant, evolutia rapida a bolii? Trebuie sa fii foarte puternic PSIHIC ca sa-ti permiti degajarea in fata bolii. Trebuie sa fii foarte puternic ca sa-ti permiti sa nu te gandesti la moartea rapida si sa te auto-educi.

Auto-sugestia nu e SF. Psihologii spun ca, creierul nu intelege cuvantul ´´NU´´. Deci, e gresit sa spui ´´nu voi muri´´ Spui ´´voi trai´´. Si nu, nu doar spui. CREZI in asta cu toata fiinta ta.

Cati din noi pot face asta? Putini, foarte putini. Dar asta nu inseamna ca nu se poate.

Matusa ta spune multe, dar nu crede ce spune. Zice si ea, asa cum noi toti spunem lucruri ca sa ne auzim vorbind. Daca matusa ta ar fi CONVINSA de ceea ce spune,ar reactiona altfel: ar vedea in toate care i se intampla pericolul mortii, ar refuza spre exemplu sa ia medicamente sau sa manance sau sa bea ´´pentru ca oricum mor´´.
Deci e vorba de ceva patologic.Nu-i cazul la ea:-)

Experientele tale spun doar ca esti o persoana normala cu temeri, atat.:-) Frica de exemane..of, multi o avem. In LIMITELE normale.Gandeste-te ca sunt persoane care au FOBII de examane. Oricat ar invata, nu sunt capabila sa treaca examenul, nu sunt capabile sa lege doua vorbe. Si-l pica, evident. Dar aici e vorba despre altceva, cu totul altceva.De aici si chestia cu ´´atrage nenorocirea´´

Asta vreau ca tu sa intelegi. A atrage ceva negativ, vine din simplul fapt ca negativist fiind(si-s multe grade de negativism) vezi lucrurile din unghiul negativ, exclusiv. Asta te sperie, te inhiba, si, la examen de exemplu PICI. Ca tremuri, ca nu te poti concentra, ca esti CONVINS ca nu il iei.

Nu stiu cat m-am facut inteleasa..am incercat.



#18
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 18:38

ladyJ mi-au placut tare mult explicatiile acestea din urma [flo] asa inteleg si eu delimitarea asta intre gandurile negativiste si pozitive.

Mai clar de-atit nici ca se poate explica.









Dana [zz] mama lu' [cavaler]Radu Stefan









Hobby



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



"If you wanna make the world a better place,

Take a look at yourself and then make a Change"


"Man in the Mirror" - Michael Jackson [floare3]





#19
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 20:09

Citat:
citat din mesajul lui danat
Cat despre particulele de aceeasi rezonanta care se atrag, asta se invata in fizica cuantica parca, din cate mi-amintesc ca am mai citit si eu demult.


Mai, eu nu stiu de asa ceva... dar cine stie, poate o fi, oi mai fi uitat si eu de când am ispravit studiile.

A, si 'legea compensarii'... cred ca e ceva aspirational [:)]... oamenii spera ca , daca au patit ceva rau, o veni si ceva bun dupa aia... dar crezi ca asa se îtâmpla? hmmm...

#20
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 30 iulie 2009 - 20:57

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Citat:
citat din mesajul lui kariguld...modul de viata nu imi este determinat de circumstantele exterioare, de conditii, ci de felul cum percep acesti factori.
Ai scris f.bine, Kariguld [flo]Am o mica rezerva ref. la rândurile tale de mai sus... Nu poti sa faci ce vrei din viata ta, numai asa, cu puterea gândurilor... Mai sunt si alti factori care intervin: daca esti capabil fizic si intelectual sa faci ce ti-ai propus în viata, epoca si locul în care se întâmpla sa traiesti, si atâtea si-atâtea altele!Ce ex. sa-ti dau? Un om în carucior - sa zicem ca are amiotrofie -vrea cu ardoare sa joace fotbal... Oricât îsi va disciplina gândurile si le va canaliza pre pozitiv... tot nu-i va iesi.Sigur, va putea face multe altele în viata, dar nu ceea ce vrea el de fapt... dar asta nu înseamna ca "modul de viata nu îi este determinat de conditii...". Esti de acord?PS:Ahh, era sa uit: mai am un of... mi-a ramas pe creier acea opinie de la primele postari, cum ca "omul e suma gândurilor sale". Am simtit un fel de... excludere, sa zic asa, fatza de acele persoane cu 'retard mental profund' (în mod conventional, cele cu IQ sub 20) sau 'retard mental sever' (IQ între 20-34). Pai, ei sunt mai putin OAMENI din cauza ca au nesansa de a gândi extrem de rudimentar, ... sau deloc? Sincer, cred ca cei de care vorbesc acum sunt si ei ... la fel de oameni... nu "suma gândurilor" lor :(
ah, n-am vrut sa te bag in ceata! eu m-am referit la puterea gandurilor, bazata pe lucruri realiste si realizabile omeneste. ca asa si eu visez de multa vreme sa zbor...efectiv sa zbor. dar asa ceva...e imposibil...cel putin deocamdata, omeneste vorbind.iar cand am spus ca omul e suma gandurilor sale, tot la modul general am vb. si este perfect adevarat. uitat-te la ceea ce spun oamenii despre ei, ce exprima prin propriile cuvinte....chiar si aici pe forum...la fel si in viata reala. tot ceea ce exprima, intai au gandit....sau e rezultatul la ceea ce li s-a spus mereu de catre cei din jur. daca unui copil de ex, ii se spune din frageda pruncie, :"nu poti, nu stii, esti prost (f grav), nu esti in stare de nimik...." acel copi creste cu aceste ganduri, mereu si mereu va gandi ca este asa cum i s-a spus. va fi adult, va avea pareri proaste despre sine insusi...despre viata, cei din jur. cunosti povestea lui helen Keller?la varsta de 1 an jumate, in urma unei boli a ramas oarba si surda. parintii au incercat sa o ajute, dar pentruca nu au reusit , au angajat o persoana sa se ocupe de ea, pe Anne Sullivan, care s-a mutat in casa lor. Aceasta Anne a invatat-o pe Helen sa comunice miscandu-si degetele sa citeasca in Braile si intr-un tarziu sa vorbeasca. a fost una din primele persoane afectate de handicapuri vizuale si auditive grave, care a stapanit aceste aptitudini de comunicare. in pofida handicapului sever, viata lui Helen s-a schimbat, a absolvit colegiul Radcliffe, in 1904. a devenit o inzestrata vorbitoare in public, si-a dedicat viata ajutorarii persoanelor cu handicapuri, saracilor si celor defavorizati a scris cateva carti, s-a imprietenit cu personalitati notabile din timpul sau, s-a intalnit cu regii si reginele din Europa si cu toti presedintii Statelor Unite din timpul vietii sale. de-a lungul vietii a avut un motto:"totul tine de daruire si sarguinta, sunt oarba si surda, dar gandurile mele sunt libere, acolo este domeniul in care am invins intotdeauna, iar acele victorii m-au adus la tot ce ma realizat!"sper ca am fost coerenta si nu mi-am pierdut firul....cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com[batetoba][batetoba]Bazar pt Mihaita[comoara]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -