Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Relatia de tranzitie


7 raspunsuri la acest subiect

#1
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 02 octombrie 2010 - 11:20

La naiba, de ce nu merge niciodata !? De ce ne intalnim iarasi cu iubirea tocmai atunci cand nu suntem nici pe departe pregatiti pentru ea ?

L-am intalnit intr-un moment de maxima criza, cand casnicia mea deja era pe butuci si cale de intoarcere, ioc. Nu el este motivul divortului pentru ca n-avea cum sa fie: lucrurile fusesera deja spuse intre mine si exul.

Dar la vremea aceea blufam, si spuneam ca o sa fie bine. El mi-a dat insa trezirea la realitate, el m-a impins de la spate sa imi iau viata in propriile maini, sa devin omul independent si responsabil care n-am fost niciodata, sa devin parinte cu drepturi si obligatii depline, sa am locul meu, casa mea, viata mea. A fost alaturi cu totul, nopti si zile, sfaturi si bobarnace, bani, vacanta, totul. Sa nu ma simt sinistrata.

Dar ...

Dar el e aici si acum, si cu asta basta. Mi-a spus. E altceva ce vrea, e alta cea care va imbatrani alaturi de el si alta mama copiilor lui. De la mine pana la modelul acela distanta e enorma. Eu imi consum tranzitia in incercari si presupuneri, el vrea un ceva deja stabil si hotarat, eu i-am aratat confuzie si inconsistenta, firesti pentru timpul asta din viata mea, el vrea ordine, program, eu nu stiu inca ce vreau ...

Colac peste pupaza, la vreo 2000 de kilometri distanta, mancati de gelozii si incertitudini, esec total scrie pe noi. Si iarasi la naiba, inima mea il recunoaste si stie, singura certitudine si ultimul adevar: e iubirea vietii mele. Punct.

Mami de Matei Cazimir

#2
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 02 octombrie 2010 - 21:04

Oamenii intra in viata ta pentru un MOTIV, SEZON sau o VIATA.

Cand o sa stii care este, o sa stii ce sa faci pentru acea
persoana...

Cand cineva intra in viata ta pentru un MOTIV, este pentru a indeplini o nevoie pe care ai exprimat-o. A intrat pentru a te asista in momentele dificile, sa te indrume si sa-ti acorde suport, Sa te ajute fizic, emotional sau spiritual.

Pot parea ca fiind trimisi de Dumnezeu si sunt.

Sunt acolo pentru motivul pentru care tu ai nevoie sa fie.

Apoi, fara vreo greseala din partea ta sau intr-un moment inoportun, aceasta persoana va spune sau face ceva pentru a aduce aceasta relatie la sfarsit.

Cateodata ei mor. Cateodata doar se indeparteaza.
Cateodata isi fac de cap si te forteaza pe tine sa adopti o pozitie.
Ceea ce trebuie sa realizam este ca nevoia noastra a fost satisfacuta, dorinta noastra indeplinita, munca lor terminata.

Rugaciunea ta a fost ascultata si acum este timpul sa mergi mai departe.



Unii oameni intra in viata ta pentru un SEZON, fiindca a venit randul tau sa impartasesti, sa cresti sau sa inveti.
Ei iti aduc o experienta de pace sau te fac sa razi.
Ei te pot invata ceva ce nu ai mai facut.
Ei iti pot da de obicei o cantitate incredibila de bucurie.
Crede, este real. Insa doar pentru un sezon.



Relatiile de o VIATA te invata lectii pentru o viata, lucruri pe care trebuie sa construiesti pentru a avea o fundatie solida emotionala.

Treaba ta este sa accepti lectia, sa iubesti acea persoana si sa pui ceea ce ai invatat in practica in toate celelalte relatii si aspecte ale vietii tale.

Se spune ca dragostea este oarba dar prietenia este clarvazatoare..


Multumeste-i ca face parte din viata ta, fie ca este pentru un motiv sau un sezon ci nu pentru o viata.


A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri

#3
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 02 octombrie 2010 - 21:44

Virgo, nu inteleg... esti cu el sau nu? El e departe de tine? Daca sunteti impreuna, si il iubesti, de ce stai pe ganduri?



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru preferat

#4
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 02 octombrie 2010 - 23:55

Casandra, e un mare adevar ce ai spus. El e mai ales pentru al treilea motiv, el exista pentru ca pana acum viata a trecut pe langa mine, iar eu m-am eschivat. Cele mai importante lectii si experiente le-am trait alaturi, si vor mai urma. Suntem complici la marea aventura de a ma (re)descoperi, bucata cu bucata, asa cum sunt eu si nu cum par a fi.

Gabi, el nu mai e in tara de foarte multa vreme, are viata lui acolo departe, eu o am pe a mea, aici, abia infiripata. Intre noi e o distanta pe care fiecare o pastreaza regulamentara, din precautie.

Mami de Matei Cazimir

#5
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 21:04

Sa am iertare dar eu nu cred deloc in teoria cu motivul, sezonul si viata.

Ci cred in dreptul fiecaruia de a sta intr-o relatie atat cat ii este bine. Nimic nu e predefinit...


#6
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 11 decembrie 2010 - 07:17

Casandra.... teoria ta suna a determinism. Avem o nevoie si automat tindem sa atragem prin semnalele pe care le emitem persoanele care pot da ceea ce cerem? Motivare-cauza-efect.

Pai si cand ai nevoie de un barbat supersexi, de casa, fidel, adevarat potent financiar si care sa fie pentru sufletelul tau pana cand te saturi de el sau mori, care sa-ti iubeasca copiii, care sa te vrea cu trup si suflet neconditionat, care sa te faca fericita?.... unde se incadreaza?... la ce faza a spiritualitatii tre sa fiu, ca ajung la acea faza cat ai zice peste....!!!!!

#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 decembrie 2010 - 16:00

Citat:
citat din mesajul lui noideea



Pai si cand ai nevoie de un barbat supersexi, de casa, fidel, adevarat potent financiar si care sa fie pentru sufletelul tau pana cand te saturi de el sau mori, care sa-ti iubeasca copiii, care sa te vrea cu trup si suflet neconditionat, care sa te faca fericita?.... unde se incadreaza?...







La colectia "Traista cu povesti"...[:)]



Si eu cred ca ar trebui, virgo, sa privesti mai relaxata problema; Dupa mintea (si experienta) mea, casandra are perfecta dreptate. Deja perin el ti-ai trait "pe culmi inalte" o parte a vietii, si nu una oarecare. Desigur, nu merita sa te intrebi ce ai fi facut fara el in aceasta perioada...dar, totusi, unele semne ai in mintea ta.

Nu stiu daca e iubirea vietii tale...acum mai multi ani, in perioada mea de tranzitie, a existat o "ea", pe care am reintalnit-o dupa o lunga perioada si pe care am perceput-o ca pe jumatatea mea careia i-am dus lipsa. Si, ce sa vezi? N-a fost...si-a indeplinit "rolul" si, discret, a facut locul adevaratei jumatati.

Nimic nu-i intamplator.

Si nici macar nu-i sigur ca esecul e acolo unde crezi tu.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -