Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (3)


153 raspunsuri la acest subiect

#151
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 28 ianuarie 2006 - 06:55

Yank, la intrebarea ta, de ce a fost necesar sa se intrupeze Iisus, iti raspude cel mai bine Maxim Marturisitorul:
"Omul fiind facut la inceput de Dumnezeu si asezat fiind in Rai, a calcat porunca si prin aceasta a cazut in stricaciunea mortii. Pe urma, fiind carmuit prin Providenta felurita a lui Dumnezeu generatie dupa generatie, a staruit totusi sa sporeasca in rau, fiind dus de feluritele patimi ale trupului, pana la deznadejdea de viata. Din aceasta pricina Fiul cel unul nascut al lui Dumnezeu, Cuvantul cel mai dinainte de veci, care este Dumnezeu Tatal, izvorul vietii si al nemuririi, ni s-a aratat noua celor ce sedeam in intunericul si in umbra mortii. Intrupandu-se din Duhul Sfant si din Fecioara Maria, ne-a aratat chipul unei vietuiri de forma dumnezeiasca."

Dumnezeu, prin intruparea Sa, ne-a aratat cum ar trebui sa fim ca sa ne indumnezeim, ne-a aratat cum putem invinge raul din noi, ne-a aratat cum putem invinge patimile trupesti. Ne-a aratat ca nu trebuie sa ne legam cu disperare de trup, ca nu de cel care poate ucide doar trupul trebuie sa ne temem, ci de cel care, pe langa trup, ucide si sufletul.
De ce nu ne vorbeste tuturor cum i-a vorbit lui Moise? Dar suntem noi asemenea lui Moise? Moise era cel mai bland dintre oameni. Cat de blanzi suntem noi?

#152
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 28 ianuarie 2006 - 18:33

Nene Yankule [il] uite ca deja au inceput sa itzi vina raspunsuri posibile la "DeCe"-uri!
Ma bag si eu sa incerc sa-tzi raspund dupa posibilitatzile mele la unele, dar vreau ceva "la schimb"...vreau dupa aia sa-mi raspunzi la o intrebare ! Facem afacerea ???[:D]


Uite o mostra gratuita:

quote:
De ce nu ne vorbeste cum i-a vorbit lui Moise,direct.

EL nu vorbeste la oricine asemeni cum lui Moise a vorbit, din pricina ca nu putem noi si din pricina ca nu poate EL!
'Nu putem noi'...adica acel "ca mine" spus de Moise nu prea echivaleaza cu acest "ca mine" al tau,al ei,al lui,al lor... nu suntem ca Moise, nu ne-ar rezista circuitele probabil (la cele mai multe persoane)...asta in caz ca am avea totushi legaturile facute acolo unde trebuie si in stare de functzionare...am face ca un bec care l-ai aduce tu din America si l-ai baga la curent in Romania...adica am "pocni"...ne lipsesc niste "componente de retzea" (adica ceva credintza!) ca sa putem noi sa auzim ce ne-ar vorbi EL !
"Nu poate EL"... adica din pricina incapacitazilor noastre, EL Este in imposibilitatea sa ni Se adreseze si sa faca ceva care ar fi ca si cum ar "strica orzu pe gaste"! Nu poate sa ne vorbeasca la fel cum tu nu potzi sa ii vorbesti unuia din etnia hutu care nu stie o boaba altceva decat limba lui si ai vorbi catre el ca la peretzi, fara sa te intzeleaga, ca nu-tzi pricepe graiul! Nu poate El sa fie nedrept si sa nu tzina cont de vrednicia sau de nevrednicia noastra de a primi un mare dar ceresc, caci la fel cum de tu dai ceva cuiva, nu-tzi place sa-tzi afli apoi darul aruncat la cosh(sau vorba ta maculata cu ...nu mai zic ce...), pai nici LUI nu-I convine "a arunca margaritarele in gura...ramatorilor"...iar in vreme ce tu doar presupui si speri ce se va face cu darul tau, diferentza este ca EL dinainte stie ce ai face tu sau ea sau oricare cu vorbirea LUI...iar de se merita EL Poate sa Vorbeasca, dar de nu se merita omului sa i se vorbeasca, sigur ca EL nu poate sa-Shi bata joc de Sine in primul rand !
In fine, abia atunci cand neputintzele noastre se fac "putintza noastra" si cand se intalneste cu Putintza LUI,abia atunci s-ar putea pune problema sa se implineasca lucrul DeCare te indoiesti matele...iar realitatea istorica si contemporana ne arata ca intalnirea acestor "limite" numai in mod exceptzional se petrece, nu oricand si oricui sau la toata lumea !


Daca mai trebuie, mai adaug la "DeCe"-ul asta tot 'free', dar pentru restul vreau angajamentul ca platesti cinstit dupa ce livrez marfa!!![medic][olala]

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]

#153
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 28 ianuarie 2006 - 20:17

continuarea aici





I.Andrei&Mara


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -