Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sarcina dupa extrauterina


134 raspunsuri la acest subiect

#121
cami_antonia

cami_antonia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.788 mesaje

Postat 14 decembrie 2009 - 20:02

fetele

am revenit
cine vrea sa afle povestea alinei de doar 28 ani
cu cancer cranian
poate citi aici
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

ajutati-o sa traiasca

donati prin sms gol
la 879 2 euro
pana la sf lui decembrie


SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe puetere sa o ingrijeasca
Camelia Costea: DOAMNE AJUTA!


#122
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 14 decembrie 2009 - 23:09

Rala , scumpa mea...ma inclin in fata optimismului tau...Stiu de poveste de ceva vreme, dar te asteptam pe tine cu amanunte...Sunt socata!!!Nu am cuvinte de consolare, mi-e greu sa cred ca ai avut din nou ghinion.De ce, Doamne, lasi sa se intample asa? Magicianul si-a facut treaba bine, sunt convinsa,asa ca te astept cu vesti despre strategia lui...Iti repet ca nu stiu cu ce sa te incurajez, mi-e greu de parca mi s-ar fi intamplat mie din nou...



[foto]

#123
rala

rala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 15 decembrie 2009 - 12:26

Banuiala mea este ca vom incerca o stimulare, monitorizare atenta si inseminare, eventual dubla, daca produc ceva "material" pe trompa cea buna. Pana una alta astept sa iasa mtx din mine, deci sarbatorile astea vom primi sub brad prezervative... sper sa mai stiu cum se folosesc [:D].
Oricum fetelor... ne ramane intotdeauna ultima solutie, fiv-ul. Si chiar daca nu tutur ne este la indemana din punct de vedere financiar, este totusi o solutie si daca se va ajunge acolo, vom gasi si mijloacele.
Nu oricui ii este dat sa treaca prin astfel de incercari grele. Probabil ca suntem speciale, puternice si luptatoare. Nu?

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

#124
mada23

mada23

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 15 decembrie 2009 - 12:59

Ralule...[pup][grup] off ce sa mai spun, sunt cu tot sufletul alaturi de tine, esti mereu in gandul si-n rugaciunile mele, nu v-am uitat sa stii, si ai dreptate suntem speciale si vom avea niste copii speciali, chiar daca drumul e mai anevoios pt noi, DD va avea grija sa avem obrajorii mangaiati de manutze de copilashi.

[grup][pup][flo2][flo2][flo2][flo2]



Aerlilian..[pup] fata ascunsa[grup]



*************************************************

Madutz

[comoara]

o parte din mine e acolo cu tine, ingerash din ceruri, 28.05.2009[ruga]

astept a doua binecuvantare, ai mila de noi [ruga]
[bibe]

"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "

"Exista o lumina la capatul fiecarui tunel; soarele apare din nou dupa fiecare furtuna."



[*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*]



Ajutati un suflet, Alina merita sa traiasca



#125
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 15 decembrie 2009 - 14:32

Eu am avut SEU dupa sarcina cu Maya, insa am avut...gemelara. Una intrauterina, alta extrauterina. Intrauterina s-a op din evol, extrauterina a crescut si s-a dezvoltat normal, mi-a spart trompa etc.

Am pierdut ambele sarcini si trompa.

La un an, am reusit sa raman iar insarcinata si am pierdut si acea sarcina.

Dupa aceea am facut FIV cu blasto si nu s-au prins.



vroiam sa ma vedeti ca pe un exemplu pozitiv, pt ca am reusit sa mai raman insarcinata, cu o singura trompa. Ca am pierdut sarcina, asta e altceva.



O [flo] pt incurajare! Eu nu am renuntat si nici nu ma gandesc sa renunt prea curand![olala]



Ingeras, mami de Maya

In curand vom fi 2 in 1...din nou..si va fi bine!

Campania noastra

Petitia noastra - semneaza si tu!!

Infertilitatea este o boala!!

#126
touchstar

touchstar
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 14:38

Citat:
citat din mesajul lui rala

Salutare fetele. Revin, ca vad ca v-a placut figura de stil cu agonia si extazul, drept pentru care ce m-am gandit eu? Sa repet isprava. Deci declar si eu a doua SEU (aproape ca a ajuns ca declaratia de ziua 1 asta), tot pe trompa dreapta. Am luat o doza de mtx care nu a facut nicio treaba (embrionul meu dragut avea inclusiv ritm cardiac si inainte si dupa mtx - un capsoman!), asa ca am facut a doua laparo sambata trecuta, trompa scoasa, dealtfel asta imi doream si eu dpa ce ma tradase de 2 ori. Tot magicianul Dr. T, caruia n-o sa-i pot multumi niciodata suficient.
Sunt deja in z4, trebuie sa ajung la doctor sa vedem ce plan de bataie punem in aplicare.
Mai am o trompa si tot optimismul din lume, un partener care ma iubeste ca pe soarele din cer si un medic incredibil. Tre' sa-mi iasa si mie chestia asta cu gravideala pana la urma.
On topic, vad ca se vorbeste de trompe distruse de mtx, din cate stiu eu mtx nu distruge trompele, ci doar celulele noi din organism cu inmultire rapida, adica embrionul, altfel de ce l-ar mai da medicii? Sa ne distruga trompele? Plus ca mtx se administreaza ca tratament si in alte boli cum ar fi sponidilita anchilopoetica, asta inseamna ca pacientii cu "dureri de spate" care fac tratamentul asta au si trompele distruse?
Haideti sa fim optimiste!

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold



nu pot sa cred...din nou...intr-adevar parca ti-e si frica sa mai incerci...imi pare rau rala...sincer..sper sa ni se indeplineasca odata si odata "gravideala" asta cum zici tu. am aflat intre timp ca intr-adevar metotrexatul nu ataca trompa sub nici o forma insa frica cea mare vine de la faptul ca odata facuta ectopica, sansele de recidiva sunt mai mari...si aici ..vezi rala... dar oare acum dupa cat timp sa incerci sa ramai insarcinata astfel incat sa fii ok (meotrexat afara, fara anexite, fara cistite) ...si inca ceva...a mai luat cineva o groaza de antibiotice? ca pana acum am facut deja 2 portii cu antibiotic, doxiciclina, azitromicina si o groaza de antiinflamatoare..fetelor pe voi v-a mai intepat sau durut in zona cu ectopica?



#127
rala

rala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 16:00

Ioana Mada, mie medicul rezident mi-a spus sa astept sa treaca o luna. Din ce am mai citit pe net, si afara si la noi indicatiile variaza intre 1 si 3 luni pauza pt o singura doza, si 6 luni pauza pt 2 doze la interval de 7 zile una de cealalta. Am mai inteles ca neajunsurile pe care le provoaca mtx in cazul unei sarcini aparute rapid nu sunt din cauza prezentei subsatntei in organism (se pare ca s-ar elimina in 48 de ore) ci pentru ca adminstrarea lui "consuma" tot folatul din organism iar o sarcina aparuta prea curand nu ar avea sanse sa se dezvolte normal in lipsa lui. Eu am inceput de ieri sa dublez cantitatea de acid folic. Tot din niste studii medicale am inteles totusi ca nu s-a descoperit nicio diferenta ca si statistica intre sansele de malformatii in cazul copiilor femeilor ramase gravide in primele 3 luni de la administrarea mtx si cele care au asteptat un an. Acum... voi stiti, netul e plin de informatii puse cu furca, nu trebuie sa ne incredem in orice citim.
Touchstar, nu stiu pt ce ti-au fost recomandate "groaza" de antibiotice si n-as vrea sa-mi dau aiurea cu parerea. Pot sa iti spun ca eu am primit reteta pentru 5 zile de augmentin si niste flamexin. La cealalta intrebare pot sa iti raspund: dupa prima seu (cea la care s-a prezervat trompa) am avut dureri infioratoare la primul cm si mult timp dupa ceea simteam nu intepaturi, dar o senzatie de "fior" (sper ca nu sun a om nebun), adica de exemplu, daca ma speriam sau tresaream, prima senzatie o simteam acolo si avea forma unui fior. In timp a disparut. Acum, dupa ce trompa a fost extirpata, nu mai simt nimic. Asta ar fi fost si culmea! Cred ca m-as fi enervat sa mai am si durere fantoma dupa cate neplaceri mi-a cauzat.

"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

#128
rala

rala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 29 martie 2010 - 19:58

Nu la foarte mult timp dupa postul anterior (culmea, tot al meu) va rog sa primiti si urmatorul anunt:

2 ani de asteptari + monitorizari “fara numar” + endometrioza + 1 extrauterina + 1 laparoscopie + 1 tratament cu diphereline + monitorizari “fara numar” + 1 extrauterina + un tratament cu metrotexat + 1 laparoscopie, totul impartit la: o viitoare mama foarte optimista cu o singura trompa + un viitor tata iubitor, suportiv si implicat + un ginecolog extraordinar + familie si prieteni adevarati = SARCINA!

Se poate dragele mele, trebuie sa se poata!

[gravi] 6+
"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

#129
vrmoana

vrmoana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.391 mesaje

Postat 29 martie 2010 - 21:24

Citat:
citat din mesajul lui rala

Nu la foarte mult timp dupa postul anterior (culmea, tot al meu) va rog sa primiti si urmatorul anunt:

2 ani de asteptari + monitorizari “fara numar” + endometrioza + 1 extrauterina + 1 laparoscopie + 1 tratament cu diphereline + monitorizari “fara numar” + 1 extrauterina + un tratament cu metrotexat + 1 laparoscopie, totul impartit la: o viitoare mama foarte optimista cu o singura trompa + un viitor tata iubitor, suportiv si implicat + un ginecolog extraordinar + familie si prieteni adevarati = SARCINA!

Se poate dragele mele, trebuie sa se poata!

[gravi] 6+
"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold


WOW ! FELICITARI SI SARCINA USOARA!

oana
"Where there's a will, there's a way."





#130
touchstar

touchstar
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 29 aprilie 2010 - 19:28

[quote]citat din mesajul lui rala
Nu la foarte mult timp dupa postul anterior (culmea, tot al meu) va rog sa primiti si urmatorul anunt: 2 ani de asteptari + monitorizari “fara numar” + endometrioza + 1 extrauterina + 1 laparoscopie + 1 tratament cu diphereline + monitorizari “fara numar” + 1 extrauterina + un tratament cu metrotexat + 1 laparoscopie, totul impartit la: o viitoare mama foarte optimista cu o singura trompa + un viitor tata iubitor, suportiv si implicat + un ginecolog extraordinar + familie si prieteni adevarati = SARCINA!Se poate dragele mele, trebuie sa se poata!IMI PLACE CE VAD!!!! IMI PLACE !IMI PLACE!IMI PLACE!IMI PLACE! FELICITARI SI TE ROG MULT DE TOT SA NE TII LA CURENT CU SARCINA!!!INCA O DATA BRAVO SI FELICITARI! POT SPUNE CA MI-AI REDAT INCREDEREA !!!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -