Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sotul meu este tot mai rece si neafectuos


43 raspunsuri la acest subiect

#11
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 00:34

cand te-ai casatorit cu el ai idealizat pasul si ai sperat in adancul sufletului ca se va schimba, ca acest pas o sa-l indulceasca... erai prea topita si iti doreai casatoria ca sa vezi ca el, este asa cum este. Si o vreme a fost ok, dupa care ai inceput sa vrei mai mult. Normal sa vrei mai mult dar trebuie sa ceri si de la cine are de unde sa ofere. Daca el este genul mai ursuz nu o sa fie nici odata romanticul la care visezi tu. Ai mai multe optiuni...trebuie sa pui in balanta exact ce vrei si sa faci ce-ti place. Sa te gandesti si la viitor, nici copilasii nu o sa faca din el un om romantic si nebunatic, o sa faca din el eventual un om cu mai multe responsabilitati si mai mult de munca - ceea ce nu-i rau, este doar o realitate.
Poti sa-ti gasesti implinirea alaturi de el daca poti sa-l faci sa inteleaga ca o casnicie inseamna si munca nu doar reactii spontane, inseamna poate si sa-si noteze in agenda sa-i duca flori nevestei chiar daca gestul nu-i spontan = pur si simplu face un gest care o bucura pe sotie[:D]

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney


#12
Amelie_g

Amelie_g
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 01:21

[]

#13
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 02:34

extraordinar! unora li se uraste cu binele..... nemultumitului i se ia darul....




"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

#14
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 03:06

asa replica, ca nuca-n perete, n-am mai citit de mult...


Daca esti dispusa sa renunti la admiratia multor barbati pentru criticile unuia singur, inseamna ca esti gata sa te mariti. (Katherine Hepburn)

#15
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 08:13

axxxa, daca te referi la replica mea, nu mi se pare deloc ca nuca-n perete! Eu sper s-o trezeasca la realitate. Ia gandeste-te, ea e nemultumita ca sotul nu-i mai spune cuvinte de alint sau ca n-o suna sa-i auda vocea (zice ea telefoane romantice), si se gandeste deja la divort... Ce sa zic, dar lumea divorteaza pentru motive intr-adevar serioase, jigniri, batai, violente, neimplicare in viata familiala, adulter, dar motivele ei chiar mi se par puerile. Sau asta e doar impresia mea...
Ori, daca isi doreste sa auda aici sustinere de genul "gata, divorteaza, da-i papucii, ca asta-i nu-i om", noi putem spune si asta... Depinde ce vrea ea sa auda. Dar eu am spus parerea mea. Si sunt convinsa ca sunt multe femei chiar si aici pe DC care si-ar dori un sot de casa, de incredere, linistit, muncitor si sa aiba liniste in familie... Sau poate gresesc?






"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 10:46

Eu cred ca ar fi fost mai bine sa peteraca un timp mai lung impreuna pana sa se casatoreasca - poate tocmai pentru a vedea si omul obisnuit in cazuri banale sau suparat sau fara chef. In egala masura pot sa ma intreb "oare invers ce i s-ar putea reprosa ei din partea lui la o adica, nu?" Poate nici lui nu-i mai place aia sau cealalta poate chiar si ea s-a schimbat. De ce nu am fi bilaterali? Poate si el se gandeste la divort dar nu a spus, sau cel putin nu aici. Nu cumva amandoi se gandesc la divort fiecare pentru motivele lui? Ei cum suna?



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#17
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 11:48

Eu zic ca pentru sotul tau ai fost un fel de "proiect" in care a investit timp si energie dar in momentul in care s-a semnat contractul il vede ca finalizat si pus pe raft.
Eu consider ca nu este totul pierdut si ar trebui sa mai adaugi tu la contractul ala niste "acte aditionale".
Nu cauta activitati care sa-ti ocupe timpul ,cauta activitati care sa va ocupe timpul : teatru , opera, film (la astea nu trebuie sa vorbesti dar ai subiect de discutie dupa) , sport impreuna, calatorii si eventual daca sunteti dispusi si activitati mai excentrice...lucruri care sa va faca sa petreceti timp impreuna si care sa va furnizeze subiecte de discutie in afara de discutiile despre munca.
Faptul ca el isi vede de ale lui si tu stai plecata de pe acasa in nici un caz nu o sa va apropie mai mult.
Incercati ca cel putin o data pe saptamana sa faceti ceva deosebit si inedit IMPREUNA dupa care va impartasiti trairile si sentimentele ,in felul asta ajungi sa-l cunosti pe cel de langa tine.

#18
camelia_daniela

camelia_daniela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 12:15

Amelie, cu astfel de probleme ma confrunt si eu!

La noi situatia e putin altfel, deoarece avem si un copil. Suntem casatoriti de 8 ani si am fost impreuna 2 ani inainte.

Eu am incercat sa rezolv problemele discutand direct cu el despre toate aceste "probleme" si am ajuns sa-l deranjez cu aceste abordari. Am procedat astfel, crezand ca discutand am putea rezolva ceva, insa aceste discutii erau/ sunt mai degraba monologuri.

Cel mai probabil, fetele au dreptate... ar trebui sa schimb eu abordarea. Zilele trecute m-am hotarat sa gasesc un psiholog bun, sperand ca ma poate ajuta cumva; imi dau seama ca si eu gresesc.



O sa urmaresc cu mare interes postarile de pe acest subiect!



Bafta multa!











[mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006)




Cresc si iar cresc ... !



“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)




Pixy's Style - Fimo-mania, margelute, cercelusi fel de fel...



Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 12:23

Da - cred ca activitati comune ar fi cel mai indicat acum. Asa se ruoe din munca - tu obtii si altceva decat o ceafa in fata unui monitor, deci...



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#20
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 13:07

Citat:
citat din mesajul lui miriama

Ia gandeste-te, ea e nemultumita ca sotul nu-i mai spune cuvinte de alint sau ca n-o suna sa-i auda vocea (zice ea telefoane romantice), si se gandeste deja la divort... Ce sa zic, dar lumea divorteaza pentru motive intr-adevar serioase, jigniri, batai, violente, neimplicare in viata familiala, adulter, dar motivele ei chiar mi se par puerile. Sau asta e doar impresia mea...







Cu siguranta, e doar impresia ta.

Eu am divortat fara sa ma bat cu nevasta, fara sa ne injuram si fara sa ne gasim amanti. Pur si simplu nu mai aveam ce sa ne spunem. Eram doi straini care, uneori, nu ne vorbeam cu saptamanile.

Mie mi se pare un motiv foarte bun de divort. Rezultatul? Am o familie noua, sunt fericit, imi este mult mai greu, dar merita. Fosta nevasta e linistita, face ce doreste, fara sa o blameze cineva. Crezi ca e putin lucru?



Amelie, desi spui ca nu-i asa, si eu cred ca n-ai vazut realitatea de la inceput. Sa nu te superi ca insist pe tema asta, dar nu este un repros, vreau doar sa-ti fixez posibilul moment al erorii.

Sigur ca imediat dupa casatorie a fost bine. Chiar si un taciturn iubeste, si o face sincer. Era normal, ca barbat tanar si indragostit, sa te faca sa te simti bine. Toti ne schimbam dupa casnicie, mai devreme sau mai tarziu. Foarte putini din noi ne putem lauda ca ne pastram entuziasmul, ideile pe care le aveam la inceput, chiar daca dragostea nu se schimba. Cred ca se numeste rutina.

Asa ca nu e nici un paradox ca te iubeste si te doreste, dar o face fara entuziasmul pe care ai dori tu (ca noi toti, de altfel) sa-l vezi. Marturisesc deschis ca si eu primesc reprosuri din partea sotiei pentru o anumita schimbare...ii dau dreptate, dar ma intreb cum naiba, doar eu o iubesc ca la inceput, ba as zice, dupa cate ne leaga acum, chiar mai mult!



Eu fac parte dintre cei care nu pot trai fara sa am liniste sufleteasca. Indiferent ce altceva as avea. Pe de alta parte, am vazut ca unii prefera o viata mai simpla, cu cate putin din toate, dar cu o rezultanta pozitiva.

Asa ca nu stiu ce sfat sa-ti dau. Pot, insa, sa-ti spun ca framantarile tale sunt legitime si sa-ti confirm, din pacate, ca sunt slabe sansele sa-l schimbi, cu eforturile tale, cu copil sau cu trecerea anilor. Ramane ca tu sa alegi, de preferat inainte sa faci un copil.



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -