Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sotul meu este tot mai rece si neafectuos


43 raspunsuri la acest subiect

#1
Amelie_g

Amelie_g
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 19:24

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. As aprecia mult. Sunt casatorita de cativa ani si, dupa aproximativ un an, in care casnicia a mers bine si am fost apropiati, sotul meu a devenit tot mai rece. Nu ma insala (nu sunt semne in acest sens) si spune ca este atras de mine, dar nu manifesta interes sau bucurie pentru a petrece timp impreuna sau a ne distra amandoi, nu este afectuos, ci mai degraba rece, serios si calculat in tot ceea ce face. Am incercat diverse metode pentru a ameliora situatia dintre noi: discutie deschisa, gasirea de ocupatii suplimentare pentru mine (desi aveam suficiente), initiativa din partea mea, etc. Nimic nu pare sa dea rezultate, feedback, pe termen lung sau macar mediu.

Ma simt singura in aceasta relatie si parca traim in doua lumi diferite. Nu stiu ce e mai intelept: sa continuam asa sau sa renunt si sa gasesc pe cineva mai apropiat de sufletul meu? Ma intereseaza foarte mult imbunatatirea relatiei noastre, dar nu stiu ce sa mai fac in aceasta privinta.













#2
ioanamatei

ioanamatei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 19:48

Lol...pai din ce zici tu aici nu e nici un motiv sa nu mai stai cu el.Astea nu sunt motive de divort.Eventual luati-va un concediu mai lung impreuna.

#3
ayleen

ayleen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 22:36

Amelie, exista o tipologie pt oameni ca sotul tau: introvertit,un pic anxios, iar excesul acela de responsabilitate merge mana in mana cu compulsia. Acesti oameni nu se pot detensiona cu usurinta, nu lasa lucrurile la voia intamplarii si eficientizeaza orice actiune. Prin urmare, ei nu sunt relaxati, dezinvolti, spontani sau superficiali. Le este strain hedonismul, nu irosesc energie pentru frivoliati si le repugna starea de "dolce far niente" cu iubita la piept.

Ce as face eu: cu orice ocazie posibila, as da TV-ul pe mute si as da drumul la radio sau as pune eu muzica. O melodie frumoasa misca si cel mai ursuz om. Apoi, as urmari ocaziile in care se poate conversa cu el si l-as lua un pic peste picior. Da, da, as folosi un ton ironic si i-as spune ca-mi plac oamenii pozitivi si ca ciufutii ma plictisesc. Scopul este ca replica sa fie un dus scurt si rece. Fara pisiceala, fara menajamente.
Pasul doi ar fi sa nu-i mai caut compania in casa. Scopul ar fi sa inversez un pic rolul cu al lui. E foarte posibil ca el sa ia initiativa si sa-ti caute compania.

O alta metoda: as taxa fiecare data cand imi raspunde distant si rece. As cauta un soi de mica pedeapsa, de genul: "nu-mi placi cand esti urzus, pisi! Vorbim cand esti binedispus. Ma indispui."

As lauda apoi fiecare data cand e vesel. Tot direct, fara menajamente: "uite ce bine iti sta vesel. Nu mai arati de parca ti-a murit cineva" L-as privi admirativ, l-as ciupi de obraz si i-as zice: "asa te vreau!"

Categoric as evita abordarile timide, plangacioase, cu botic, si priviri de caprioara ranita. Nu as mieuna: "pupa-ma si pe mine si ia-ma-n braaate! Ma iubi si pe mine putiiin?"

Am observat ca in prezenta femeilor cu atitudine un pic rece, un pic ironica si asa... superioara cumva, pana si cei mai reci barbati devin putin... mascarici. In tot cazul, femeile astea nu trec neobservate. Lor li se fac favorurile, au trei barbati in jur care sa le aprinda tigara, si, categoric, tuturor barbatilor li se starneste instinctul de vanatoare... Devin exuberanti, glumeti, isi dau talente...

In fine, ideea e sa nu iti asumi tu rolul de claun. Nu rade fortat, nu fi efervescenta, dragalasa si afectuoasa in locul lui. O sa ramai, din pacate, cu "mana de carti" cea mai proasta. La urma urmei aminteste-ti ca un motiv pentru care te-ai maritat cu el este ca sa ai cu cine te distra. [pk]

ayleen

#4
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 22:39

Ce ai prezentat tu nu e motiv de divort, dar daca te-ai gandit la asta inseamna ca e mult mai mult decat atat, poate nici tu nu iti dai seama ce. Oricum, tu nu il iubesti, ai nevoie de el, astepti ceva de la el, ceva ce el nu pare sa iti poata da, dar tu nu il iubesti, tu doar il evaluezi. Poate ar fi bine sa incepi sa intelegi ce e cu tine. [pup]

A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri

#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 23:30

Oamenii nu se schimba chiar asa de azi e maine adica nu din punctele de vedere pe care le scrii. Sau pe scurt era cam tot asa si pana acum dar poate ca ai luat-o tu mai usor? In fine un pic sunt mirat, daca nu-ti convine, de ce te-ai mai casatorit cu el? Puteai sa cauti alt barbat care sa fie asa cum iti doresti tu desi nu ai garantii. Nu stiu cum sa spun dar casnicia nu este deloc o garantie ca sotul sau sotia sa se pisiceasca sau sa fie sobrii. Te inteleg ce vrei dar el nu a fost asa - nu este - si nici nu va fi - pentru ca el este asa cum e acum. Te deranjeaza ca nu este vanator? Pai nu este. Putin imi seamana (ma ierti te rog) la ceea ce spui tu cu poanta aceea nu fugi dupa mine sa ma prinzi ca ma impiedic. Chiar nu stiu ce as putea sa-ti spun. Raman nedumerit vis a vis de conceptia ta despre o relatie stabila cu un barbat. E Ok e toate celea dar nu fuge dupa tine, nu se miorlaie, nu te guguleste... e rau daca asta vrei dar nu a fost astfel... asa ca raman nedumerit. O relatie este totusi un compromis bilateral deci...



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#6
blue eyes

blue eyes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.720 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 23:32

Pai divorteaza! Ce mai astepti? Traieste-ti viata! Sigur are o amanta!

Scuse de gluma Amelie, dar pe aici multe femei reactioneza asa. [bang]

Acum pe bune: ia citeste un pic despre workaholici! http://en.wikipedia....wiki/Workaholic

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

___________________________________________________


#7
Amelie_g

Amelie_g
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 23:41

Ayleen, tu l-ai descris extrem de bine. Voi aplica si atitudinea de care vorbesti tu. Este interesant de vazut ce se intampla.



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 00:06

Ufff grea treaba. Am sa ma mai gandesc -



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#9
Amelie_g

Amelie_g
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 00:07

Blue Eyes, am citit articolul de pe Wikipedia recomandat de tine si e posibil sa fie si aceasta o problema.



#10
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 29 septembrie 2010 - 00:08

Citat:
citat din mesajul lui ayleen

Amelie, exista o tipologie pt oameni ca sotul tau: introvertit,un pic anxios, iar excesul acela de responsabilitate merge mana in mana cu compulsia. Acesti oameni nu se pot detensiona cu usurinta, nu lasa lucrurile la voia intamplarii si eficientizeaza orice actiune. Prin urmare, ei nu sunt relaxati, dezinvolti, spontani sau superficiali. Le este strain hedonismul, nu irosesc energie pentru frivoliati si le repugna starea de "dolce far niente" cu iubita la piept.


Ayleen, parca l-ai descris pe barbati-miu! exact asa e si el! Nici eu nu puteam sa il caracterizez atat de bine [:D]

Amelie, inteleg f bine ce zici, asa e si al meu, in mare parte. Partea buna e ca mie nu imi plac dragalaseniile sau romantismul dus la extrem si nu le astept din partea lui ca altfel as avea de asteptat mult si bine [:)] Avem amandoi un program lung si obositor si nu apucam sa ne vedem decat vreo 3-4 ore seara si in weekend.

Am observat din postul tau ca ai spus ca ti-ai gasit activitati peste program ca sa ii atragi lui atentia si sa iti duca dorul. Nu e bine. Trebuie sa simti ca vrei sa faci activitatile acelea, ca iti dau satisfactie, sa simti ca esti independenta, cum spunea si Ayleen. Astfel poate isi va schimba si el atitudinea, vazand ca nu este in centrul atentiei tale si ca daca ridica un deget tu esti acolo. Acuma nici sa nu adopti jocul de-a soarecele si pisica pt ca daca va puneti ambitia, amandoi aveti de pierdut.

Trebuie sa existe un echilibru, fiecare cu programul si hobby-urile lui (daca sunt diferite) dar si timp de calitate petrecut impreuna. Chit ca e o ora-doua de uitat la tv seara, sau o plimbare in parc duminica, ritualuri pe care le indragiti amandoi. De exemplu noi avem anumite emisiuni ce ne place sa le vedem si sa le comentam impreuna seara. In weekend iar, nu lipseste un film la cinema, o cafea, cina in oras, chestii marunte.

Nu e toata viata o luna de miere si trebuie sa va adaptati unul la altul in armonie. Insa sigur asta nu e motiv de divort. Toata lumea are defecte, unele mai grave ca altele.. Iar situatia intre voi se poate indrepta. Acuma daca nu il mai iubesti, asta e alta treaba




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -