Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Povestea unei minuni


25 raspunsuri la acest subiect

#1
gigelica20

gigelica20

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.008 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 01:52

Buna tuturor,
M-am hotarat sa va spun si povestea mea, sau mai degraba povestea unei minuni pe nume Victor-Andrei.
M-am casatorit cu sotul meu (parca ma puteam casatori cu vecinu'[:-@]) in 2002. Modul in care ne-am cunoscut e desprins din povestirile acelea siropoase ce par clar a fi inventate: in tren, in drum spre casa, in vacanta de iarna...Culmea e ca suntem din acelasi oras si locuim la o distanta de 5 minute unul de celalalt. Dar stiti cum e, cand e sa se intample, se intampla.
Tocmai terminasem masterul amandoi, abia ne angajasem, asa ca nu eram prea grabiti sa devenim parinti. Si tot asa pana prin 2005, cand ni s-a naruit si visul de a emigra legal in Marea Britanie (nu stiu daca va mai amintiti scandalul vizelor, care intre timp s-au scos definitiv). Din acel moment am zis ca destinul ne-a harazit sa traim in aceasta minunata tzara de care sunt satula pana peste urechi si scarbita mana in ultima celula (nu ma judecati gresit de la inceput, asteptati sa imi ascultati povestea si apoi veti intelege de unde atata "lipsa de patriotism").
Asa ca ne-am decis ca e vremea sa devenim parinti. Sincera sa fiu, cred ca mai mult eu eram decisa, sotul meu inca mai copilarea.
Primele luni din 2005 mi le-am petrecut cu o teribila infectie cu E-choli. Faceam tratament, imi trecea, dupa o luna o luam de la capat. totul a luat o turnura urata pe la jumatatea anului si am ajuns internata la Spitalul de Urologie Panduri, singura solutie fiind perfuzii cu antibiotice ...si am scapat iarasi de problema.
Doctorul urolog al tatalui meu (care are cancer la vezica, dar traieste si e ok acum - am descoperit in faza 0 spre 1 si asta l-a salvat) care a avut grija si de mine in acea perioada cat am stat internata, mi-a spus sa imi aduc sotul la un control: il banuia ca are el infectia si ca eu ma fac sanatoasa, apoi sotul imi da din nou virusul. Bine inteles ca al meu nici nu a vrut sa auda despre asa ceva. Asta si pentru ca dr vroia sa il consulte la prostata, ceea ce insemna sa ii bage degetul in...[bang].
Trecuse deja un an de cand incercam sa raman insarcinata. Eram permanent dezamagita de singura liniuta ce aparea pe testul de sarcina. Dar inca nu deznadajduiam.
Pentru ca prietena mea de la birou avea o prietena medic rezident la Giulesti, am zis ca e timpul sa incepem investigatiile si sa vedem care e cauza pentru care nu am ramas insarcinata dupa 1 an de incercari.
Primul lucru pe care ni l-au cerut a fost spermaograma sotului. A iesit...dezastruoasa(astenoteratospermie). Nu doar ca erau lenesi dar erau f bolnavi si prezentau anomalii in dezv. L-au pus sa isi faca si spermocultura. Ce credeti? Infectie in sperma cu E-choli. Daca l-ar fi ascultat pe dr urolog...
A urmat o perioada de tratamente pentru el, s-a chinuit vreo 4 luni pana a scapat de infectie si apoi treptat s-a imbunatatit si calitatea spermei. Sotul meu si-a spalat pacatele prin cate probe de spermocultura sau spermograma a dat. Mi-a fost mila de el de fiecare data, dar am apreciat ca nu a crancit niciodata.
Mai mult, dupa experienta "proba sperma" la Giulesti, intr-un asa-zis cabinet miserabil si infect, pe un scaun ruginit, cu o chiveta care picura...am mers cu el la Medlife. Credeam ca e ca in filme. L-au trimis cu recipientul in buda, dimineata, cand femeia de serviciu vroia sa faca curat, usile nu se puteau inchide cu iala pe dinauntru si desupra exista comunicatie intre compatimentele de WC. Deci, de unde intimitate? Pe femeia de serviciu am tinut-o eu fortat sa nu mai intre si nu am lasat pe nimeni sa se aporpie de buda pana cand nu a terminat sotul meu. Apoi am ajuns acasa si...le-am facut reclamatie celor care se pretindeau ca ofera "servicii medicale de 5 stele". Nimeni nu vine sa dea proba de placere, iar stresul e maxim, asa ca putin confort nu ar stica. Cand am revenit in clinica cu aceeasi problema aveau amenajat un cabinet special, cu pat, scaun, material video si reviste de specialitate[pk], incat sotul meu a propus cu zambetul pe buze sa isi ia liber o zi de la birou caci acum totul era "de 5 stele"[:D].
Am facut 3 inseminari la Giulesti si una la Medlife. La prima inseminare am avut un sentiment neplacut de "vaca la monta". In ciuda faptului ca acea dr rezident mergea cu mine mereu, tot am beneficiat de "amabilitatea" personalului de la Giulesti. Totul se face acolo pe banda si fara pic de sentiment. Nu exista vorba buna, nu exista incurajare, totul e robotizat.
La Medlife conditiile au fost excelente, dar implicarea medicului si rezultatul identic cu cel de la Giulesti: negativ. De ce spun implicare? Pai am ales modelul dubla inseminare: inainte si dupa ovulatie. Am mers la monitoruzare si...trebuia sa vin dupa 32 ore pentru prima inseminare...iar dr mi-a zis sa vin peste 3 zile. I-am telefonat si i-am cerut explicatii...si pana la urma m-am dus fix la 32 ore...ma rog, nu mai intru in detalii. Cert e ca apoi tot la Giulesti m-am dus.
Am facut histerosalpingografie: trompele erau ok, dar aveam endometrioza si chisturi pe ovare...si un fibromas mic pe uter.
Am facut si laparoscopie, au decorticat ovarele, au gasit 2 fibroame pe care le-au scos...totul era ok.
Desi la fiecare stimulare pentru inseminare faceam cate 2 foliculi, rezultatul era acelasi: 1 liniuta roz.
Am facut si histeroscopie ...unde au mai gasit un fibrom si in interiorul uterului.
In tot acest timp devenisem cumplit de depresiva. Plangeam inclusiv la reclamele ce contineau femei graivde sau bebelusi. Nu mai spun ca ma puneam pe plans si pe strada, cand treceam pe langa o viitoare sau proaspata mamica. Sotul meu era terminat, nu mai stia cum sa ma mai linisteasca. Cred ca isi dorea enorm sa ma ajute si suferea in tacere pentru ca nu reusea sa imi aduca un strop de liniste. Cand imi venea menstruatia eram terminata, cadea cerul pe mine. Nu mai suportam sa fac nici un test de sarcina, nu mai puteam sa vad doar o liniuta.
Ma enervau la culme incurajarile de genul "nu te mai gandi, o sa intample". Cum sa nu ma gandesc? Imi doresc un copil, deci clar ma gandesc la asta. Si cand o sa se intample, ca eu vreau acum.
Ca sa nu va mai spun, ca in ciuda micilor probleme descoperite toti medicii imi ziceau ca ar trebui sa raman insarcinata oricand, ca totul e ok, dar ca posibil sa fiu prea stresata. Pai si ce era sa fac, sa imi iau concediu 6 luni si sa ma duc in padure sa ma relaxez?
Offff, ma durea orice veste despre o eventuala sarcina a unei cunostinte, colege sau prietene. Ajunsesem sa ma doara ca nu ma pot bucura de fericirea prietenei mele, pentru ca mereu ma intrebam: eu cu ce am gresit, ce am eu si ea nu are sau invers?
Anul trecut, in primavara, i-am zis prietenei medic rezident ca nu mai rezist, vreau sa fac FIV.
Dr Bucur nu era de acord, ca sunt prea tanara, ca sunt nebuna, ca ce ma grabesc. Insa eu am zis clar ca nu mai incerc nici o inseminare, nu mai suport nici un esec, eu o sa raman insarcinata doar cu FIV. Datorita prieteniei cu medicul rezident (Ionela Anghelescu), Dr Bucur nu a mai zis nimici si a acceptat sa incep procedura de FIV.
Zis si facut, mi s-a intocmit dosarul si...am asteptat ziua 21 sa ma duc la echo. Cand m-am suit pe masa, Dr zice: te-ai protejat luna asta? Imi venea sa o pocnesc. Ma femeie, io ma chinui de 3 ani sa raman gravida si tu ma intrebi daca m-am protejat? Da, m-am protejat de ploaie, dar nu si sa raman gravida. O intreb de ce si ea imi spune: pai pareti insarcinata. Probabil in ideea procedurii de FIV organismul s-a relaxat si...s-a intamplat minunea. Zic Doamne Ajuta-ma...si ma pregatesc sa plec.
Mi-a mai zis totusi ca daca imi vine, sa ma prezint urgent la ei la spital si incepem protocolul scurt pentru FIV. Pluteam de fericire si speram sa fie reala sarcina. La 3 zile mi-a venit.
Asa ca m-am prezentat de urgenta la spital si am inceput tratamentul cu diphereline, timp de 10 zile. In ziua 11 trebuia sa merg la echo si sa decida daca mai e cazul sa fac inhibarea cu diphereline sau treceam la stimulare. Am intrebat-o pe dr cand va fi nevoie si de sot, caci

#2
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 02:08

Felicitari, Lucia![bis] Pt rabdare, perseverenta si iubire... multa iubire cu care faci tu totul.[flo]

Lui Victor, minunii tale, sa creasca mare si sa fie sanatos! Ca frumos si iubit sigur e.[olala]

ps: doar e ginerele meu, nu?





Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Aprinde o lumanare in memoria Almei!


#3
novus

novus

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.559 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 02:20

GIGELICO,[pup][pup][pup][pup] sa-ti traiasca Pitonul norocos si sa fie sanatos !!!



Nu mai am cuvinte dupa ce am citit povestea ta, dar multumesc lui Dumnezeu ca nu a trebuit sa trec prin sa ceva si am ramas din prima [:D]



Mami lui [copil] Alexandra (03.03.09)



Suntem trei muschetari





#4
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 02:44

ma bucur ca ai reusit!sa va dea dumnezeu sanatate si multa,multa fericire!



Mami de [bonjovi] Cris si [bebic] Codrin



Poze Cris

Bebe Codrin

#5
chatonel

chatonel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.856 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 02:47

io nu am discurs, decit as vrea sa te sting in brate si sa-ti zic: fii mindra de voi, ati reusit! [pup][pup]

Famille Dragoon cu [bb] Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose
[roker]

#6
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 09:32

Felicitari pentru reusita, sa traiasca pitonasul[pup][pup]



[baietel]Vlad si [baietel]Catalin-17.03.2009 si [copil] Andrei Luca -15.12.2006

Votati

un dolarel?



POZE

suntem cei mai frumosi copii?

#7
adrianapop

adrianapop

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 10:08

draga mea,,,felicitari si doamne ajuta sa cresteti mari si sanatosi[ruga][ruga]
vezi ca minuni se intampla,,trebuie doar sa crezi in ele, tu nu ti-ai pierdut speranta si credinta si bine ai facut,,,DD a avut grija de voi si v-a binecuvantat cu un ingeras[pup][pup]

Cat priveste conditiile de la giulesti[bang][bang] stiu,,am trecut si eu pe acolo,,,dar am fugit repede,,,dar asta e

va pup si sa fiti sanatosi [pup][pup][flo][flo]

http://forum.desprec...TOPIC_ID=138133


#8
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 11:51

felicitari, sa creasca sanatos si sa va aduca numai bucurii!





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)



Am blog si poze in album



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei





#9
gigelica20

gigelica20

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.008 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 13:16

Ayla, te iubesc[pup]!

sirimie, adrianapop, petrean, monalac, chatonel, novus...[grup] va multumesc [asia] si va pupacesc pe toate[pup][pup][pup][pup][pup][pup]...



Ma duc sa ii dau sa pape Pitonului[alcool][:D].







__________________________

Gigelica(Lucia),mami de [copil] Victor-Andrei - Pitonul[i]

[bis]30 martie 2009 [bis]




Votati mutzunelul ratuscut -poze Dy1 si Dy2[pup][pup]



#10
MsBB

MsBB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 14:16

gigelica20 - esti o mama adevarata!

Prin cate ai trecut sa fii mama si cate ai indurat dar D-zeu te-a intarit si iata - acum te poti bucura de cea mai mare minune a lumii: Copilashul TAU!

Felicitari - f emotionanta povestea lui Victor-Andrei. Ma bucur ca ai asternut-o si sunt sigura ca va fi un imbold pt alte mamici care incearca cu disperare sa ramana insarcinate!

Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de minunea voastra![flo][flo][flo]




Fericirea are chipul tau... Andra ,[comoara] noastra!



Cum a intrat Andra in viata mea...


Mandra bea laptic si iata... a mai crescut un pic...



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -