Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri(15)


204 raspunsuri la acest subiect

#11
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 22:44

Asiza n-am fost in Obzor, ma "bag" doar la traseu.
Noi am fost anul trecut pana in Nessebar, pe la Varna, asa ca stiu cat de cat traseul pana in Obzor. De la Ruse din vama cauti indicatoare de Varna, mergi pe un fel de centura iar la un moment dat te vei afla pe un fel de pod si cand vezi indicator Varna (fara nici o sageata) sub care scrie autogara cu sageata dreapta, acolo trebuie sa coborati de pe pod, in scurta vreme se iese din oras si va incadrati pe traseu Razgrad-Shumen.
Drumul e ok, de regula liber, bulgarii semnalizeaza radarele dar oricum sunt rare (anul asta nu am intalnit nici la dus nici la intors). De la Shumen la Varna e autostrada vreo 80 km, pe alocuri zgrunturoasa dar eu am mers cu 140-150 pe acolo.
Cum intrati in Varna cautati indicatoare de Burgas, daca imi amintesc la primul semafor faceti dreapta si se intra pe centura Varnei, unde e aglomerat dar se merge relativ cursiv. Urmand deci indicator de Burgas la un moment dat se urca spre stanga si imediat in dreapta e un pod mare pe unde se iese din Varna. Acolo veti mai intlni o mini-autostrada (daca retin are vreo 10-20 km) insa si restul drumului e frumos, liber si bun. Indicatoarele sunt ca in Bulgaria...rare dar te descurci. Eu am un copilot nepriceput rau de tot, nu am GPS dar m-am descurcat 3 ani fara probleme, mici ezitari am avut dar la destinatie am ajuns...

Apropos, pentru cine nu a mai fost (ca mine) in Nisipuri prin Varna, anul asta am ratacit nitel pt ca la un moment dat e indicator Zlatni Piasaci spre dreapta (desi stiam ca mai sunt vreo 8 km), am intrat pe acel drum, am ajuns undeva cu hoteluri dar drumul se bloca, am urcat din nou in drumul principal, am gasit ceva mai incolo un alt indicator de Zlatni Piasaci spre dreapta si acolo era ce cautam noi.
Asa ca nu intrati dreapta la primul indicator de Zlatni Piasaci, ci la al 2-lea.

Cris



#12
cosmina_p

cosmina_p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 23:51

Cred ca voi apela la un GPS daca vreau sa scurtez drumul cu 200 km!!!La ce ora se face cazarea la Marina Palace?

#13
niculina_ina

niculina_ina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 02:30

noi am fost in iunie in obzor la hotel miramar.ce-ti pot spune este ca am urmat acelasi traseu pe care ti l-ai ales si tu,asiza drumul este in general bun,este intr-adevar o portiune de autostrada cam de 25 km dar cu denivelari.aveti grija la russe pentru ca se lucreaza si nu sunt indicatoare .poti gresi si sa te indrepti inspre sofia.noi mai mergem o data incepand cu 26 iulie in sunny beach si mergem pe acelasi traseu, deci putem spune ca am fost multumiti. daca mai pot ajuta cu ceva , cu mare placere.
va rog, daca ati fost careva la hotel victoria palace din sunny beach, poate ne ajutati si pe noi cu cateva impresii despre mancare si curatenie(am auzit dupa ce-am luat biletele ca nu ar fi deloc bune). mi-e teama pentru ca merg si cu fetita ca daca am fi numai eu cu sotul nu ar fi asa o mare problema.

#14
LYADA

LYADA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 988 mesaje

Postat 21 iulie 2009 - 00:04

Buna,

In Sozopol a fost cineva recent? Anul trecut sau anul asta?

M-ar interesa o recomandare pentru hotel de 3 stele sau aparthotel/vila - conditii decente. Sa fie zona veche sau zona noua? Intrarea in apa cum este: lina, cu/fara pietre?

Stiu ca e f frumos acolo- am nevoie de informatii specifice, caut de cateva ore si nu ma pot hotari.

Am fost in ultmii 3 ani in Nisipuri, Balcik, Sunny Beach, Nessebar - in unele de mai multe ori. Anul asta as vrea sa schimbam zona/peisajul.

Ma poate ajuta cineva?

Bianca

#15
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 21 iulie 2009 - 02:05

Citat:
citat din mesajul lui niculina_ina
noi am fost in iunie in obzor la hotel miramar.ce-ti pot spune este ca am urmat acelasi traseu pe care ti l-ai ales si tu,asiza drumul este in general bun,este intr-adevar o portiune de autostrada cam de 25 km dar cu denivelari.aveti grija la russe pentru ca se lucreaza si nu sunt indicatoare .poti gresi si sa te indrepti inspre sofia.
Spune-mi, te rog, ce sa fac ca sa NU gresesc si sa ma indrept spre Sofia? [flo] Mersi mult de info...iti multumesc si tie pentru detalii, aissa [flo]Inca o intrebare: voi unde ati facut schimbul valutar, din EUR/LEI in LEVA?
Oana cu Denis 2+Slideshow
Life is short...buy pink shoes!

#16
niculina_ina

niculina_ina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 21 iulie 2009 - 03:29

nu ne mai aducem aminte exact sa-ti explicam, ne aducem aminte ca si noi am gresit in russe si am mers cam 20 km pana ne-am dat seama ca ceva nu este in regula.Atat iti putem spune ca spre varna se face undeva la stanga . Atunci cand am fost noi, in acel loc se lucra si noi in loc sa facem stanga, am mers inainte.
Schimbul valutar l-am facut din euro in leva la OTP BANK din Obzor.Statiunea nu ofera absolut nimic frumos, am inteles ca este considerata de putin timp - statiune.Noua ne-au placut hotelul , camerele, piscinele si mancarea.
Voi la ce hotel mergeti?

#17
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 21 iulie 2009 - 13:35

Niculina, mersi pentru detalii. Noi am inchiriat un apartament cu un dormitor, living, chicineta, baie si terasa la Obzor Beach Resort. Mie imi place mult ce am vazut acolo pe net si pozele chiar corespund cu realitatea (precum mi-a zis o prietena care a fost acolo). Doar de drumul pe Bulgaria mi-e cam groaza. Sar'na inca odata [flo]








Oana cu Denis 2+

Slideshow


Life is short...buy pink shoes!



#18
adriana_mihnea

adriana_mihnea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 21 iulie 2009 - 15:43

Pentru fetele care au fost la Kaliakra Standard, Albena, imi puteti raspunde la cateva intrebari, please?

1. am bebe de 1 anisor care bea lapte praf dimineata/seara. gasesc apa plata acolo sau trebuie sa cumpar? De asemenea, o pot incalzi undeva sau trebuie sa iau un incalzitor cu noi?

2. putem lua fructe de la masa pentru a le consuma copiii pe plaja?

3. daca luam snacks, hot-dog sau mai stiu eu ce de la bar, putem merge cu ele pe plaja? dar cu berea?

4. de la ce etaj se vede bine marea din camera? Toate camerele au vedere buna spre apa?

Cam astea sunt intrebarile...deocamdata! [:D]

Merci mult, [flo]


#19
gologanii

gologanii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 21 iulie 2009 - 16:17

1. am bebe de 1 anisor care bea lapte praf dimineata/seara. gasesc apa plata acolo sau trebuie sa cumpar? De asemenea, o pot incalzi undeva sau trebuie sa iau un incalzitor cu noi?

apa poti cumpara de la orice magazin sau daca risti poti lua de la dozatoare, o poti incalzi in cana din camera (sper,eu asa am procedat la superior), dar daca esti fana a curateniei mai bine iti iei un fierbator; eu am avut apa speciala de bebe si nu am avut emotii

2. putem lua fructe de la masa pentru a le consuma copiii pe plaja?
poti lua fructe de la masa, sunt foarte relaxati in privinta asta, dar nu e o varietate prea mare; acum erau piersici, pere, portocale

3. daca luam snacks, hot-dog sau mai stiu eu ce de la bar, putem merge cu ele pe plaja? dar cu berea?
puteti lua gustari de langa piscina, iar bere din mai multe locuri; e un bar chiar langa plaja de unde isi luau romanasii coctailuri...

4. de la ce etaj se vede bine marea din camera? Toate camerele au vedere buna spre apa?
aici nu stiu sa-ti spun, la superior incepeau cu etajul 1 si il sareau pe 4, de la 6 era o vedere superba


mai vreau sa adaug:
-relaxati-va cu un masaj la NIna, e super
-muzica in restaurant e tot made in Romania, colega mea Cerasela cu care am avut surpriza sa ma revad dupa atat timp..
Concediu placut!


sandra

#20
flory1974

flory1974

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 iulie 2009 - 22:10

Pt. Aisza:

Am vazut ca esti din Cluj. Ar trebui sa iti fie groaza de drumul din Romania pina la granita. In Bulgaria o sa fie mult mai lejer decit la noi. Noi mergem al 3lea an la Sveti Vlas, pe 3 august plecam.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -