Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea in Iasi


113 raspunsuri la acest subiect

#21
gicutza

gicutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 03 februarie 2005 - 00:18

Eu am nascut in martie 2004 la Cuza Voda o minunatie de baiat! Am fost pacienta Dr. Onofriescu si pot spune pe buna dreptate ca el (si sora mea) au salvat viata piticului meu dupa ce o doctorita de la Elena DOamna (si profesoara pe deasupra) hotarase ca trebuie sa fac avort, sa imi tratez nush ce infectie (care s-a dovedit a fi o vaginita banala) si dupa aia sa ma gandesc la copil [bang].
Cred ca nu sunt suficiente cuvinte pt. a exprima cat de multumita am fost (si sunt) de tratamentul de care am beneficiat din partea Dl. Onofriescu. Am ales sa merg la el la cabinet pt. ecografii si controalele de rutina si de fiecare data imi explica exact ce se vede pe ecografie, care-s degetelele, care-i "jucarica" [:D], la un moment dat i s-a vazut si fetisoara bine de tot (si acum ma mai uit la caseta video cu inregistrarea), imi explica ce-i cu diametrul cranian, cu lungimea femurului, raportul dintre ele, deci tot ce aveam nevoie sa stiu pt. a sta linistita ca am sa am un copil sanatos.
In plus imi daduse nr. lui de mobil si mi=a spus ca-l pot deranja la orice ora.
O singura data am apelat de urgenta la el, ca mi se paruse mie ceva in neregula: m-a internat imediat la CV, in 15 minute imi facuse si ecografie si control si totul era OK. Ma speriasem eu degeaba.
Dupa ultimul control, cand am si fost programata pt. cezariana, mi-a spus sa-mi fac bagajelul, si daca cumva se declanseaza nasterea inainte de termen sa nu-mi fac probleme, deoarece copilul e deja suficient de dezvoltat si il pot naste linistita si inainte de data programata, si sa-l sun imediat, zi-noapte, ca el ajunge la spital in max. 20 minute si pana atunci are cine sa se ocupe de mine.
Nu a fost cazul. Am mers pe picioarele mele la spital, la ora 13.45 am nascut, am fost o pacienta super dificila dar toata lumea s-a purtat ireprosabil cu mine, iar a doua zi am fost mutata cu bebeul meu intr-o rezerva de 2 persoane si am putut sa-l tin in brate cat de mult am vrut eu.
Am nascut joi si trebuia sa ma externeze luni, dar duminica noapte am facut febra f. mare de la furia laptelui asa ca m-a mai tinut o zi in spital. Atunci il uram [:D], desi stiam ca o face spre binele meu, dar eu asa mult voiam sa ma vad acasa.
Am fost la el la cabinet si pt. controlul post natal si nu mi-a mai luat nici un ban si inainte de a pleca din Iasi, cam la 3 luni dupa ce am nascut, am mai fost la un control de rutina si iar nu m-a taxat.
Cam la 3 zile dupa ce am nascut mi-am adus aminte si de plic [:D]. Eu i-am dat 150 de dolari.
In rest nu mai stiu cat am dat ca de fapt a dat sora-mea. Eu eram anesteziata [:)].
Iar la asistentele piticului le-am dat cam 100.000 de caciula, dar NUMAI dupa ce am vazut cat de frumos se poarta cu el si cat de mamoase sunt. Cu vreo 2 chiar ma imprietenisem [:)].
Hmmmmm... acum imi aduc aminte cu atat de multa placere de zilele alea din maternitate [:)]

Sa traim bine!

#22
kittutza

kittutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 13:41

De bine ce-am intrebat, dau singura raspunsul... [:D] Tocmai mi-a spus o prietena care a nascut acum un an la Elena Doamna, ca se practica si epidurale. Ea a preferat sa nasca fara anestezie, insa a vazut o mamica care nastea cu epidurala si spunea ca nu isi putea controla contractiile, prin urmare nu impingea eficient.

Vad ca aproape numai OZN-uri aud despre Elena Doamna, in timp ce despre Cuza Voda numai de bine... Vreau si eu sa-mi stabilesc un medic la care sa merg... oscilez intre Carauleanu si Grigore... Si despre dna dr. Zamfir am auzit foarte multe lucruri bune. Nu stiu ce sa fac...


Kittutza

#23
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 14:39

kittutza, Am sa-ti spun din experienta mea, si apoi te las pe tine sa hotarasti. Dupa nastere am stat intr-un salon la CV cu inca 3 mamici, 2 din ele erau la dr. Carauleanu. Eu m nascut cu dr. Grigore. La mine D-na dr. a venit zilnic, chiar si cand avea liber, pt ca are cabinet langa spital si cand mergea sau se intoarcea de la cabinet, mai trecea si pe la mine. Din fericire nu am avut complicatii, nu aveam nevoie de nimic dar numai faptul ca venea si se uita la noi mi-a facut f bine. Dr. Carauleanu in schimb a venit 1 sg. data la vecinele de salon, inainte de a le face biletele de iesire. O fi buna, nu zic nu, nu o cunosc personal.
Sa va povestesc ceva hazliu de la CV. De 8 martie toata lumea era in sarbatoare , toate asistentele primeau flori, si noi da trebuia sa le ascundem ca sa nu faca bebeii alergie[xx(][xx(] (mai mare prostie n-am auzit), ma rog, eram si noi mandre ca era ziua noastra. In ziua aia vine la noi in rezident arab, si poarta ca o cizma. Si asa eram cu capsa pusa ca unele asistente sunt atat de ... nu mai zic cum, incat de ajunsese de cadrele medicale. Si ne-am pus toate din salon si i-am facut un scandal! Stiti ce facuse individul? a transcris toate tratamentele de cu o zi inainte, chestii pe care nu le mai luam, de fapt nu prea mai luam nimic ca trecuse greul. S-a enervat si el dar a vazut ca avem gura mare si a plecat. Oricum, gresise, eram noi mamici cu hormonii dati peste cap, dar si el era vinovat. Apoi nu l-am mai vazut:)
Una peste alta, CV este curat si bun de nascut, dar cadrele sunt la fel ca peste tot: unele buna dar altele... bleah! Eu zic ca mai conteaza si la dr. esti si cat te baga in seama, ca daca vine si vede ca ceva nu e in regula le mai spune asistentelor cate ceva, altfel... nica.

Cristina

#24
kittutza

kittutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 15:40

Cristina, multumesc pentru raspunsul atat de prompt si detaliat. [pup] Stii cumva daca se fac epidurale la Cuza Voda? Tare as vrea sa avanseze si Iasul nostru drag din acest punct de vedere.

Cat despre asistentele de la Cuza Voda... s-ar putea sa fie buba, pentru ca eu m-am certat in doua ocazii cu ele. [:D] Doua dintre prietenele mele s-au aflat internate la Cuza Voda, una pentru extragerea (chirurgicala) a steriletului, iar cealalta nascuse cu cezariana. Cu ambele, asistentele s-au purtat destul de aiurea, desi cotizasera la greu. Asistentele au facut niste greseli flagrante, pe care nu le voi mentiona aici, iar eu m-am dus cu o falca-n cer si alta-n pamant sa le pun la punct... Dupa ce am terminat sa-mi expun punctul de vedere... calm, hotarat si documentat... au devenit din zmeoaice niste biete oitze. Asa ca sa le fereasca Dumenzeu sa faca cum s-ar spune "nasoale" in ceea ce ma priveste pe mine personal, cand o fi! [box]

PS: Mai voiam sa va intreb ceva... de doamna doctor Popa Lavidia stie cineva ceva... a nascut cineva cu ea?


Kittutza

#25
cenia

cenia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 15:48

vad ca au inceput sa apara mesaje si despre Iasi! Eu subscriu si va spun ca daca mergeti la un prof. dr. renumit, riscati sa nasteti cu doctorul de garda! tocmai fiindca nu are timp! eu m-am mutat la d-na Dr. Irina Ciupilan si este foarte draguta. am vazut ca a scris si ellinia despre ea. imi explica f. multe despre sarcina, are timp pentru mine, mi-a dat nr. de celular ca sa o pot suna, conditii care nu le aveam anterior!Asa cum am zis, voi naste la Cuza. Acum fac cursuri Lamaze (la Elena Doamna)si toate celelalte mamici vor naste la Elena D. Cursurile sunt foarte utile si interesante pentru cele care vor sa nasca natural, se dac cu d-na Nechita care e foarte draguta si simpatica. La Elena Doamna mamicile stau cu copilasii in salon, ceea ce mi se pare cel mai frumos! Nu stiu cum e la Cuza! am aflat inca un amanunt: la Elena Doamna nu sunt dusuri! cam dificil [pic] dar asta e Romania! nu avem ce face, trebuie sa defilam cu ceea ce avem!
Cenia si [copil] 31 saptamini

#26
cenia

cenia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 16:24

apropos de anestezie epidurala: eu stiu ca se fac la Iasi. chiar mi-a fost recomandata de o cunostinta care a facut la Cuza Voda. O sa intreb doctorita mea, sa vad daca se fac sau nu, pentru o confirmare oficiala!

#27
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 08 februarie 2005 - 16:37

Cenia, ma bucur ca mergi la dr, Cipilan. O prietena foarte buna a nascut cu dumneaei acum un an si jumate o bomboana de fetita! Si s-a nascut prematur la 32 de saptamani, cezariana trebuia sa fie, pana la urma a nascut normal si nu au fost probleme, le-a dat drumul imediat din spital. Pastreaza si acum legatura cu d-na dr. si ori de cate ori are vreo problema sau vrea sa faca pur si simplu un control merge direct la maternitate. E o persoana deschisa cu pacientele, le explica amanuntit ca sa inteleaga. Succes!

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

#28
kittutza

kittutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 09 februarie 2005 - 11:08

Cenia, te-as ruga sa te interesezi daca se fac sau nu epidurale la Cuza Voda... m-ar ajuta foarte mult pentru o sarcina pe care planuiesc sa o am in viitor. Multumesc mult. [flo]

Kittutza

#29
corbioana

corbioana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 09 februarie 2005 - 15:35

Eu nu sunt din Iasi, insa stiu pe cineva care a nascut in vara la Iasi cu dr. Mocanasu si a nascut cu trusa de epidurala. Deci se face, probabil depinde de dr.

Ioana

#30
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 10 februarie 2005 - 11:16

quote:
Originally posted by kittutza

Cenia, te-as ruga sa te interesezi daca se fac sau nu epidurale la Cuza Voda... m-ar ajuta foarte mult pentru o sarcina pe care planuiesc sa o am in viitor. Multumesc mult. [flo]

Kittutza



Kittuza ,la Cuza Voda se face sigur epidurala,dar trebuie sa vorbesti cu medicul care iti va urmari sarcina.
O prietena de-a mea a nascut acum aproape doi ani cu epidurala,deci cu siguranta se face si acum.
Il voi intreba si eu pe Dr.Onofriescu daca pot face cezariana cu epidurala si cum aflu iti scriu.
[flo] Cristina[gravi] si Mihnea



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -