Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea in Iasi


113 raspunsuri la acest subiect

#11
adorotheea

adorotheea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 28 ianuarie 2005 - 01:16

Ana, probabil ca la copii au conditii bune... Personal nu am fost acolo si nu stiu... Eu am sta la pavilionul 2 care e chiar langa poarta si acolo conditiile sunt sub orice critica; de exemplu intrau cainii in cladire pana in capatul holului unde era o sala de operatii... iar asistentele ii alintau si mangaiau de zor si apoi se duceau la copii. Se oboseau oare sa se spele pe maini?????? Oricum imaginea asta m-a socat...
Cu ce medic ai nascut?
Sa-ti traiasca si tie baietelul si multa sanatate!


#12
adorotheea

adorotheea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 28 ianuarie 2005 - 01:28

Ioana iti multumesc pt urari...crede-ma ca uneori stau, ma gandesc si inca nu-mi vine sa cred ca am un copilas minunat si pe deasupra din moment in moment va veni si al doilea![alcool]

In legatura cu medicii...asa e sper sa isi primeasca pedeapsa cereascacei care o merita, iar cei buni sa aibe parte de binecuvantari...

Sfatul meu: inainte de a va hotari sa mergeti la un medic anume, incercati sa va informati fff bine si sa vedeti ce faima are!!! Daca as fi facut si eu asta as fi scapat de multe necazuri.

Eu abia dupa aceasta experienta am auzit din toata partile ce faima "buna" are dr. Iancu. [xx(]

Multa sanatate
Dorotheea.

#13
adorotheea

adorotheea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 30 ianuarie 2005 - 23:56

Camelia,

iata si informatiile:

-o consultatie la d-na dr. Grigore: 300.000 lei
-o echografie de sarcina 1-20 saptamani 400.000 lei
-o echografie de sarcina 21-40 saptamani 500.000 lei.

Dorotheea.

#14
vali02

vali02

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 31 ianuarie 2005 - 12:27

Dorotheea, povestea ta este impresionanta, sa-ti traiasca flacaul si nastere usoara pentru cel din burtica. Dr. Carauleanu a fost medicul mamei mele, a scapat-o de un fibrom mare.
Cenia, eu am nascut in martie 2003 si sept. 2004 la Cuza-Voda si am fost multumita si de tratamen1tul la sectia de gravide, dar mai ales de ingrijirea de la reanimare (am facut cezariana) si de la lehuze-nou nascuti. Asistentele de la nou nascuti au fost tare dragute, m-au invatat multe (si eu le-am bombardat cu intrebari), mai ales la primul copil. Bani am dat la asistente, dar nu exagerat si erau bine tratate si cele care nu prea dadeau. Medicul meu a fost dr. Tarnoveanu, eram pacienta ei de cativa ani, si intotdeauna s-a purtat ireprosabil, atat ca medic cat si ca om.
Sanatate si nastere usoara.
Vali si bebelusele

#15
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 31 ianuarie 2005 - 15:24

Dorothea, imi pare rau de experienta pe care ai fost nevoita sa o traiesti din cauza dr. Iancu! Si eu am fost pacienta dumneaei, dar nu ptr sarcina, dar oricum mama mea mi-a povestit ca are un stil mai ciudat, cu ea s-a nascut fratele meu acum 20 de ani. Iar dr. Carauleanu mi-a fost recomandata de cineva apropiat. Daca mai stateam in Iasi sigur la ea mergeam cu sarcina!
E adevarat ca Elena Doamna e cam de evitat... In ceea ce priveste Cuza-Voda ([8D] acolo m-am nascut eu) il recomand pe doctorul Mihaila (am fost pacienta lui si mi s-a parut super ok), si pe doctorita Cipilan. Parerea mea e sa ii evitati pe profesori si doctori cu renume ptr ca sunt f aglomerati, si nu prea au timp. La ei consultatia dureaza maxim 5, 10 minute si atunci stau cu telefonul la ureche!

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

#16
carmenp

carmenp

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.109 mesaje

Postat 31 ianuarie 2005 - 17:06

Chiar nu ai de ce sa-ti faci griji, eu am nascut (ti-am mai spus) cu dr. Mihalceanu, este nemaipomenita! Uite, pe mine m-au apucat contractiile la 9 seara si mi-a aranjat apele astfel incit sa fiu preluata de doctorul de garda care s-a ocupat de mine pina a venit ea. Conteaza cel mai mult medicul la care esti si desi este o tipa foarte ocupata nu te lasa de izbeliste cind ai nevoie de ea. este normal sa-ti fie teama dar, crede-ma, chiar esti pe miini bune. Daca vrei sa stii si alte lucruri, nu ezita sa-mi trimiti mesaj. sarcina usoara!
quote:
Originally posted by alipiticot
Buna mamicilor! si eu sunt din Iasi si chiar as dori daca aveti ceva informatii sa ne mai ajutati si pe noi,care nu prea am stat prin spital.Eu voi naste in februarie,prin cezariana si....mi e frica.Din pacate nu stiu nici preturi,nici medici buni sau f buni....Eu voi naste cu Dr Mihalceanu Elena.Stie cineva ceva de ea?Nu prea stiu nimic dar la ea am facut echo morfologica si ...asta e.am avut o experienta nu prea placuta cu Dr Carauleanu,care poate e bun medic dar la citit echo....nu si am luat 4 luni degeaba utrogestan si gravibinon....si dadeam 300 mii pe o echo cu tot cu consultaie care din pacate dura 7 min,la ea la cabinet,ca mereu era plin si se grabea...asa ca nu mi aexplicat prea multe.Sincer cel mai mult am fost ajutata de forum de cele citite aici,am aflat mii de informatii necesare.Asa ca daca mai sunt mamici cu sfaturi si eu astept cu bucurie!La multi ani si o seara buna!alipticot 34 sapt Dr Mihalceanu Cuza Voda DPN 15-20 febr 2005poze
[pup][flo]Carmen,Ilinca&Ionuthttp://photos.yahoo.com/m_costin

#17
kittutza

kittutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 13:01

Stie cineva daca se fac anestezii epidurale in Iasi? Eventual la Cuza Voda?

Kittutza

#18
ana l

ana l

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.932 mesaje

Postat 01 februarie 2005 - 16:38

In Iasi nu se fac epidurale pt nasterea naturala. Mare pacat!
Intrebati dr ce fel de anestezie o sa foloseasca. Este f important sa stiti acest lucru.
La CV se foloseste des anestezia in coloana pt cezariana. La ED se foloseste cea generala si locala.Eu am facut locala cu potentare intravenoasa(injectie in vena pt amortire si in burta; am ramas treaza pe parcursul interventiei).
Un sfat pt gravide: discutati din timp cu dr despre cum veti naste, intrebati-l daca va fi cu voi in sala, si daca nu va fi plecat in concediu in acea perioada; asigurati-va ca in cel din urma caz, va va indruma spre alt dr.
Dr mea spunea asa: e datoria mea morala fata de pacienta sa fiu prezenta in momentul nasterii, caci timp de 9 luni ea a platit consultatie la mine si mai ales, se bazeaza pe mine. bine ar fi daca toti dr ar gindi la fel!


mamica lui Andrei

#19
corbioana

corbioana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 02 februarie 2005 - 17:11

Buna tuturor! Nu stiti ce ma bucur ca am intrat azi pe subiectul asta! Sunt insarcinata in sapt.17 aprox. si sambata am facut programare la dr. Mihaela Grigore, pt o consultatie, eco morfologie fetala, ce se poate face, eu nefiind din Iasi. Si am avut ceva probleme, sangerare si am stat o luna acasa in medical. Voiam o a doua parere si mi-a fost recomandata de cineva. Aveam insa emotii ca nu stiam nimic de ea, si eu initial, voiam sa merg la dr. Iliev. Asa s-a intamplat pana la urma sa ma programez la ea. Dar citind azi ce ati scris voi aici, incep sa ma bucur si abia astept sa mergem sambata la Iasi.


Ioana

#20
amironeanu

amironeanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 922 mesaje

Postat 02 februarie 2005 - 23:20

Buna seara!
Si eu tot cu dr. Mihalceanu de la Cuza Voda am nascut si am super multumita de ea.
De la inceput m-am dus la ea, am facut toate ecografiile cu ea (5) si 2 consultatii. Eu am preferat sa ma duc la Medsana (250.000 consultatia si 250.000 ecografia) pt. ca nu am avut timp sa stau prin maternitate pentru consultatie.
Eu am nascut natural, fara anestezie la 4 a.m. M-a prelut seara la 9 dr. de garda, dar la nasterea propriu-zisa a venit de acasa (chiar daca in noaptea precedenta fusese de garda). M-a ajutat foarte mult la nastere, nici macar nu am avut nevoie de cusaturi dupa.
Este ocupa, este adevarat, dar este si foarte amabila si poti avea incredere in ea.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)

http://community.web...ser/a_mironeanu


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -