Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primele semne ale sarcinii


44 raspunsuri la acest subiect

#31
Deea_24

Deea_24

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 10 aprilie 2009 - 22:10

Anyana sa dea Domnul sa fie bebe! Cand mergi la dr.?

Deea, [gravi] 36+ cu [baietel] bebel mic Darian Rafael

Deea, [gravi] 37+ (dupa echo) cu [baietel] bebel mic Darian Rafael

Vine bebelul [wow] [wow] [wow]
Cel mai frumos dar! http://bd.lilypie.com/KlIap2.png

cateva poze cu noi http://www.flickr.com/photos/deea_24

#32
veverita32

veverita32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 09 aprilie 2010 - 00:07

Bunajavascript:insertsmilie('[flo]'),
Stiu ca suna stupid, dar mai am 1-2-3 zile pana ar trebui sa-mi vina CM si nu vreaaaaaaaaaau sa vina. Semne? ma doare ovarul drept, dar m-a mai durut, desi acum parca mai mult, am un fel de greata, dar nu puternica, si mai toata ziua, senzatie de constipatie si mi se umfla burtica dupa ce mananc, dar e perioada sarbatorilor cand poate am mancat mai multa carne decat de obicei. Ma tot uit la sani sa vad schimbari.. ma uit sa vad vasele de sange daca sunt evidente. Nu m-am uitat niciodata asa la ei, nici nu stiu daca vasele acelea erau acolo... Erau? Of, astea-s simptome de anxietate mai sigur, decat de sarcina. La 7 zile de la ovulatie ma duceam des la WC, acum parca mi-am mai revenit. Mai am dureri gen pre-menstruale, dar nu tot timpul. Spuneti-mi ce credeti, va rog. Eh, care sa fie semnul? Testul sa-l fac peste aceste ORIBILE 3 zile? :) Ma scuzati pentru anxietate, dar nu vrea sa exteriorizez aceasta stare.
HELP[flo]

#33
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 09 aprilie 2010 - 19:46

veverito, daca mai sunt doar 1-2-3 zile pana la data la care ar trebui sa fie CM, eu cred ca poti risca un test de sarcina. stiu cum e sa astepti, te inteleg! semnele tale pot fi induse de stresul asteptarii, dar pot fi de bun augur. iti tin pumnii!

#34
veverita32

veverita32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 10 aprilie 2010 - 23:06

nu a fost sa fie, mi-a venit c.m. cred ca m-a pedepsit cineva de sus, de 3 luni incercam si nimic. multumesc oricum pentru incurajare, floaredemac.

#35
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 00:23

ei, veverito, mai e timp, 3 luni sunt nimica toata. stii ca exista in farmacii teste de ovulatie, nu? Eu cu testele am reusit din a doua luna (parca, nici nu mai stiu sigur), dar din pacate nu a fost cu noroc, fiindca s-a oprit din evolutie. Dar testele au functionat (eu insa... nu prea[bang]). Iti tin pumnii pe viitor, sa vina[bibe][pup]

#36
veverita32

veverita32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 16:41

cu testul de ovulatie se aproximeaza 24 ore inainte de ovulatie, nu?
altceva... nu iti asigura nimic...ca "se prinde" :)

#37
mandreeac

mandreeac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.571 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 14:03

Buna fetelor!

Vad ca toate aveti aceleasi simptome pe care le am si eu , mai putin greata! Eu mai am mult pana sa imi vina, adica la sf lunii aprilie, inceputul lui mai, insa am dureri de sani, de ovare, balonata uneori! Cineva mi-a zis ca ar fi de la ovulatie, dar nu imi explic, de ce pana acum nu am avut aceste simptome? Stiti voi mai multe, ca eu una nu imi pot explica. Am 25 de ani si jumatate. Astept parerile voastre.

#38
MoxMo

MoxMo
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 02:55

Iau anticonceptionale de 4 ani de zile. N-am avut niciodata probleme in legatura cu asta.

Sunt pe anticonceptionale cu folie de 28 de pastile.

Le-am luat, ca de obicei, insa pe perioada ciclului am uitat sa mi le mai administrez. Cand s-a terminat am inceput sa le iau iar. Am luat 2 zile incepand de miercuri, apoi 2 zile am uitat iar sa le iau iar. Duminica, in a5a zi, m-am vazut cu prietenul meu si am facut-o neprotejat, ca de obicei.

Astazi, miercuri este a8-a zi de pastile. Incepand cu ziua de duminica n-am mai intrerupt administrarea lor.

Stiu ca v-am cam bramburit dar trebuie sa stiti detaliile astea ca sa ma puteti ajuta.

Luni am avut toata ziua o stare de molesala, somnolenta (a6-a zi) si m-au durut buricele degetelor fara a fi mestesugarit la ceva. Seara cand am luat pastila am simtit un disconfort, insa am adormit repede.
Toate bune si frumoase. Miecuri am iesit in oras, am baut putina bere si un pahar de Energy Vodka. Am ajuns la ora 3 noaptea acasa, mi-am luat pastila si m-am pus in pat. M-a luat cu stari de greata si m-am foit de N ori pana am reusit sa adorm.

De dimineata ma simteam oarecum ametita, apoi aveam stari de greata. La mirosul de cafea am simtit ca imi vars tot stomacul... dar nu s-a intamplat nimic. In schimb am ramas cu starea de greata vre-o 3 ore. Am baut putin iaurt intr-un final si m-am bagat in pat mai ales ca ma dureau ovarele. Cand m-am trezit starea de greata disparuse, insa durerea de ovare persista pana in momentul de fata. Am mai avut acum pe seara inca o stare de greata, dar a trecut in cateva minute.

De luni si pana astazi (miercuri) n-am putut sa mananc cine stie ce.
Sunt fumatoare si, de obicei, fumez mult. In astea 3 zile n-am putut sa fumez decat 3 tigari pe zi. Din punctul asta de vedere nu sunt foarte ingrijorata, caci am perioade in care nu fumez de loc si altele in care fumez si 3 pachete pe zi.

Sunt ingrijorata si, mai ales bulversata.

In primul rand simptomele au aparut mult prea repede (asta in cazul in care chiar e vb de o sarcina).

In al 2-lea rand am luat totusi anticonceptionale. E drept ca nu stiu ce am avut in ultimele 2 saptamani de am tot sarit cateva. Nu stiu daca asta influenteaza.

3 Tocmai ce mi-a trecut ciclul, deci nu ar avea de ce sa ma supere ovarele.

4 Nu mi s-a facut niciodata in halul asta de rau de la mirosul de cafea.

Pana acum sanii mei n-au suferit nici o modificare.



Nu stiu ce sa cred si nici ce sa fac in legatura cu anticonceptionalele. Daca am ramas trebuie neaparat sa incetez administrarea lor, insa imi vine foarte greu a crede ca sunt insarcinata.


Voi ce credeti?




#39
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 21 aprilie 2010 - 00:42

moxmo, e tare complicat cu pastilele astea... S-ar putea ca simptomele tale sa fie din cauza ca le-ai luat aiurea, sau.. cine stie, sa fie [bibe]. Eu in cazul tau as intrerupe pastilele pana as elucida misterul, probabil ca iti va veni menstruatia din nou daca nu e bebe, apoi le-as relua cand ar veni, ca de obicei. Intre timp poti face un test de sarcina din urina sau mai repede din sange, cred ca arata daca e sarcina mult mai devreme decat cel tip barza. Vad ca ai scris acum cateva zile, poate intre timp ai facut un test de sarcina sau ai mers la doctor, care ti-ar explica cel mai corect ce si cum. Sanatate si sa vina bebe cand vrei tu! Apropo de asta, unele femei uita sa isi ia pastilele tocmai din dorinta din subconstient de a avea un copil [:D] nu ma pricep eu la psihologie, dar am auzit cazuri[pup]

#40
veverita32

veverita32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 10 mai 2010 - 13:33

Mi-am facut testul sambata, POZIIIITIIIIV!!!!
[flo]

De acum nu mai am rabdare, sa treaca primul trimestru sa stiu ca e bine!
Ce ar trebui sa fac de acum in colo, sa merg la dr de familie, nu? La ginecolog cand? Am inteles ca pana la 8 saptamani nu prea se vede nimic la ecografie...

Simptome? sanii f. umflati, am visat un vis... frumos acum o saptamana hehe.. .apoi greturi in mashina, daca conduc sau merg mai mult... gust metalic, un pic. In rest, sunt bine :D Dar STIU ca e ceva frumos pe cale sa vina :)

Va imbratisez pe toate.. [pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -