Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusa refuza sanul


28 raspunsuri la acest subiect

#11
Ignatica

Ignatica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 470 mesaje

Postat 18 septembrie 2010 - 14:53

Si la noi a fost aceeasi poveste de la 3 la 4 luni, partea buna este ca a trecut. Eu l-am dat peste cap cu multe plecari in colo si incoace (nu am avut incotro) si cred ca l-am scos din rutina zilnica, alaptandu-l in tot felul de locuri, case, pozitii etc. S-a rezolvat cand am revenit acasa si ne-am linistit si eu si copilul. Dar am trecut prin stari groaznice.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006) si Horia ( 27 aprlie 2010)





#12
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 18 septembrie 2010 - 15:17

Din pacate nu s-a schimbat nimic [q] Sunt atat de dezamagita [q]

Aseara la 7si azi la 11 am ajuns din pacate iar la biberon. A urlat atata de n-am stiut ce sa-i mai fac si desi am incercat sa ma mulg cu mana n-am scos mai nimic :((

In rest am alaptat-o. Daca nu as fi zis ca nu mai am lapte :((

Mai incerc.. Acum mi-e si frica ca se obisnuieste cu bibe dar ce sa-i fac? plange intruna - nu numai cand incerc s-o pun la san [q]
Dupa ce a mancat se linisteste deci de fomica..

Ignatica poveste-mi mai multe.. cum ati trecut peste perioada? ce ai facut?


-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]

#13
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 18 septembrie 2010 - 21:14

sa incerci sa ii pacalesti putin foamea cu lapte la lingurita si upa aia sa inceraci sa o pui la san?

si sa ii anticipezi momentul e masa, sa stai cat mai mult cu ea in brate in perioada asta, daca se poate, piele pe piele.

N-ai o esarfa din apa port bebe s-o tii prin casa cat mai mult lipoita de tine?



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#14
Ignatica

Ignatica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 470 mesaje

Postat 19 septembrie 2010 - 00:23

louisea la noi a incepuet mai ales seara cand era foarte obosit, nu mai putea sa suga de oboseala si practic ii era si foame si somn in acelasi timp. Incetul cu incetul am incercat sa prind momentele in care nu ii era suficient de somn ca sa planga, dar ii era deja foame si i-am tinut programul. Dupa cateva zile problema a fost rezolvata. Au fost apoi zile in care refuza anumite mese fara motiv, caci era odihnit, intorcea capul in alta parte, eu stateam langa el in pat si asteptam pana cand dorea sa suga, am stat ore in sir langa copil in perioada aceea, nu faceam nimic altceva, am vrut sa se rezolve asta. Eu nu i-am dat biberon, deci nu puneam pe seama biberonului aceasta greva.
In concluzie, ce a mers la noi: stat cat mai mult langa copil, piele pe piele, am dormit cu el in brate si i-am oferit san cand a dorit si in somn si treaz, am evitat sa il alaptez cand e foarte obosit, i-am respectat rutina zilnica. Acum totul e ok.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006) si Horia ( 27 aprlie 2010)





#15
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 19 septembrie 2010 - 00:39

Am incercat sa-i dau doar putin sa simta si apoi sa-i dau san. Trage de 2 ori si incepe sa planga :((
Am incercat si sa ma mulg putin si sa las pe san sa simta dar tot nu vrea :((
Si sa-i dau mai des ca sa nu i se faca foame prea tare, daar nu a mers decat o data

Azi am stat mai toata ziua in pat cu ea, cu ea in brate etc. dar nimic schimbat. Am facut baie impreuna. I-am dat sa pape de fiecare data cand am prins ca se trezeste de la somn, dar nu de fiecare data cand trebuie sa pape se trezeste s-o pacalesc..

Acum spre seara am mers cu tur cu caruciorul sa o fac sa adorma sa pot sa-i dau, cand am asjuns acasa s-a trezit, i-am dat putin si dupa s-a trezit complet si a inceput sa planga :((

Una peste zlta i-am dat si rutina peste cap.. acum seara a adormit cam la 3 ore mai tarziu fata de ora ei obisnuita si s-a si lasat cu plansete

Si cand plange, plange de rupe si se incordeaza [q]

Nu renunt. Oricum daca macar pot sa continui sa-i dau noaptea si ziua cand o prind ca se trezeste de la somnic tot e bine

Am sunat si la un hot-line despre alaptat si mi-au zis ca continui asa, dar sa iau contact cu asistenta (aici nu avem pediatru) sa vina sa o cantareasca ca sa fiu sigura ca am si asa lapte destul..


-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]

#16
Ignatica

Ignatica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 470 mesaje

Postat 19 septembrie 2010 - 15:47

Eu cred ca e doar o perioada si isi va reveni. O sa fie bine.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006) si Horia ( 27 aprlie 2010)





#17
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 19 septembrie 2010 - 18:40

Ignatica merci de incurajare si ca mi-ai pove cum a fost la tine

Azi a mers un pic mai bine, adica azi dimineata dupa cativa ml de bibe (luat bibe si dat san, luat bibe si dat san si tot asa) a aceptat sanul si a tras de cateva ori.. Plus a mai papat si cand era cat de cat [:D] treaza (se trezise destul de bine dar eram inca in pat). In rest mai toata noaptea am pazit-i cand dadea sa se trezeasca si i-am dat, plus acum ziua dupa ce s-a trezit de la somnic.

Acum doarme a doua repriza lungita pe mine [olala]

Sper sa reusesc si sa o fac sa pape si cand e treaza [:D] dar o luam incet. Tre sa ma calmez ca ma mai si trezesc ca pierd laptele :(( Sfat de la sot citire [:D]

Ce tie si cu bebelusi astia si grevele lor [:D]


-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]

#18
Ignatica

Ignatica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 470 mesaje

Postat 19 septembrie 2010 - 19:24

louisea curaj, o sa te relaxezi incetul cu incetul si bebelina va fi si ea mai linistita la san. Eu nu am crezut in tottalitate ca stresul se transmite pana nu am testat la noi.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006) si Horia ( 27 aprilie 2010)





#19
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 00:28

louisea, dupa cum am zis si la helpline, multa rabdare. la mine a durat intre 6 si 8 sapt. nu m-am gandit o clipa sa-i dau formula. a fost o perioada stresanta pt ea si mine: am mers in ro si de la trai linistit fara intreruperi si agitatii, la vizite in continuu si botez, etc, mi s-a dat fata peste cap si era si ea pitica, tot 3 luni. am interzis vizitatorii cand mi-am dat seama, apoi am ajuns inapoi acasa si am tot tras.

stai cu sanii goi pe langa ea, pe cat posibil, dormiti impreuna in pat, joaca-te cu sanii pe fatzuca ei cand e treaza, mai stoarce o picatura de laptic din greseala pe buzitele ei.

daca vezi ca nu vrea si pace, da-i sa suga cand e adormita. io o adormeam si apoi ii dadeam sa suga: tot asa ii picatuream laptic pe la nasuc, pe buze[:D] si apoi sugea saracutza.

multa rabdare si iar rabdare. e tot ce poti sa faci pt ea[olala]



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica Floricele frumusele







POVESTEA MINUNII



#20
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 02:29

Incearca sa o alaptezi si noaptea, in somn. La noi asta a functionat. Aceasta "greva" a durat cam 10 zile din ce imi amintesc eu, doar ca ea urla cand vedea sanul, deloc nu vroia sa puna gura pe el.. Taaare frustrant. Am ajuns la pompa, tocmai ca sa nu pierd laptele, si, repet, alaptat in somn. Mult succes si.... eu as renunta la laptele praf. Ma gandesc ca, in elul asta, stie ca are solutie de scapare daca face "figuri" la san. Plus ca iti scade si tie productia de lapte.



Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 16+ [baietel]

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.web.../user/Berecutza

http://community.web...user/bebeca2004

http://community.web...m/user/bebebeca










Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -