Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusa refuza sanul


28 raspunsuri la acest subiect

#1
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 17:54

Bebelusa mea iubita de 3 luni a inceput sa refuze sanul [q]

Ieri furam plecati toti 3 de dimineata de la 7 si ajunseram acasa pe la 5, cand m-am gandit sa-i dau sa pape (toata ziua ii dadusem san). Si a refuzat desi erau aprox 3 ore de cand mancase ultima data (ea mananca la un interval de 2½ in medie). Am tot lungit-o pana la 7 pana cand am tot incercat sa-i dau san dar refuza si plangea. Pana la urma i-am facut o sticluta de lapte praf pe care a dat-o gata rapid. Dupa care a facut nani.

I-am mai dat sa pape san pe la 12 si ceva noaptea si pana azi pe la ora 13. Acum cand am vrut sa-i dau san la fel refuza si pangea. Am tot incercat de cateva ori si pana la urma ma vazu-i iar nevoita sa-i dau lapte praf.

Ce sa fac? [q] N-as vrea s-o strec pe lapte praf mai ales ca am laptic [q] Si asa mi-e o oroare de pompa etc.
Nu inteleg de ce a inceput sa refuze sanul cand clar ii e foame

Uff sunt asa de suparata [q][q][q]


-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 18:33

1. poate ai mancat/baut tu ceva si s-a modificat gustul laptelui

2. poate fetita are afte in gura sau un inceput de rosu in gat; suptul ii provoaca dureri mult mai mari in gurita decat trasul laptelui prin tetina

3. se intampla, foarte rar ce-i drept, ca inca de la 3-4 luni sa inceapa eruptia dentara (primul dintisor); chiar daca aparent gingia nu este rosie si umflata, dintisorul incepe sa creasca in maxilar, asadar bb are dureri

sfat : daca spui ca ai laptic suficient, ia in calcul varianta mulsului si congeleaza-ti laptele, exista recipiente speciale; in felul acesta iti vei mentine cat de cat nivelul lactatiei, pana bebelusa va reveni la programul ei normal de papa; cu cat sari peste mai multe alaptari, cu atat iti va scadea productia de lapte
chiar daca ai oroare de pompa, mai bine da-i lapticul tau muls, pus in biberon, decat sa-i dai lapte formula...

inca o intrebare : esti cumva in timpul ciclului menstrual sau ai inceput sa iei recent anticonceptionale ? faci in acest moment vreun tratament sau iei suplimente alimentare, vitamine, etc. ?



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#3
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 18:56

Corina si eu ma gandeam ca poate am mancat ceva si de asta, dar nu-mi dau seama ce. Am mancat usturoi dar luni seara (la ala ma gandeam ca in rest ce obisnuiam)
La afte etc. sa sti ca nu m-am gandit. Am incercat sa ma uit la ea in gurita acum dar mi-e cam greu ca nu vrea :)) Am sa mai incerc

Am sa incerc sa vad mai tarziu daca refuza iar si sa vad ce solutie sa gasesc.. Daca trebuie sa merg sa cumpar o pompa..

Nu sunt la ciclu, anticoncepionale nu iau, vitamine una, doua cand imi amintesc, dar sunt cele care le-am luat de mai mult timp


-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]

#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 19:05

uite, mi-am mai amintit ceva : se pare ca in cazul otitelor, durerile se intensifica atunci cand bb este alaptat, pentru ca trebuie sa depuna mult efort ca sa traga lapticul din san, comparativ cu biberonul, unde "munca" lui bb este mult mai usoara

"tovarasul" de joaca al fetitei mele, de aceeasi varsta cu ea, a facut o frumusete de otita la doar 2 luni, abia al treilea medic consultat a fost in stare sa-i puna diagnosticul si sa-i dea un tratament cu adevarat eficient...bietul copilas, vara la 35 de grade, statea cu caciulita subtire de bumbac, peste urechi, era foarte sensibil la orice adiere de vant...

poate ca, daca nu este foarte complicat pentru tine, ar fi bine sa o duci la un pediatru, s-o consulte putin, macar asa pentru linistea ta...pentru ca si stresul scade productia de laptic...sunt patita...

sanatate bebelinei !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#5
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 20:22

cauta pe net upa nursinj strike, pur si simplu li se distrage atentia in timpul zilei.

Nu ii mai a lapte praf, trece de la sine in general, sunt pe fuga, dar nusrsing strike e cheia.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#6
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 20:48

louisea, citeste aici despre problema ta:

http://forum.desprec...80&whichpage=10



[pup]



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica Floricele frumusele







POVESTEA MINUNII



#7
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 23:13

Revin cu noutati..

Pe la 5 fara ceva cand ar fi trebuit sa-i dau normal sa pape (nu am ore neaparat fixe, dar incerc sa nu depasesc 2½ intre alaptari, daca vrea mai des bine), am incercat s-o pun la san -> plans si tipete. Am luat-o in brate si dupa cateva minute am lasat-o incet in jos spre san, si l-a luat [bis] Dupa ce am citit ce mi-ai scris tu Corina cu otita si cautai pe net cum zise Sabina despre "nursing strike", ma gandi sa nu aibe ceva cu urechile, asa ca fui la medicul de garda: s-a uitat in gurita, in urechi, si i-a ascultat plamanii - nu are nimic. Deci o cauza medicala exclud in pricipiu

Acum la 7 am incercat la fel s-o pacalesc si am reusit s-o pun la san si a papat [bis] Iar acum doarme ca un ingeras [olala]

Si eu care tot timpul am crezut ca atata timp cat am laptic o sa fie ok [bang] Si dupa ce a mers perfect cu alaptatul de la inceput [olala] (si nici nu ma asteptam :)) Eu care inainte sa raman gravida am zis ca alaptatul e bleahh [:D] [:I]

Ema merci. Am sa citesc si acolo i linkurile date de tine. Eu de obicei o alaptez culcata (cand se trezeste sau cand o pun la somnic).

Mai citisem cu "nursing strike" ca si stresul ar putea fi o cauza [bang] Tocmai ce am avut botezul (destul de stresant), dar mai mult o gramada de oboseala in ultimele 10 zile, si poate sa fi avut ceva de zis

Acum sa vad cum decurge in continuare. La noapte nu ma astept la probleme, dar am sa incerc s-o alaptez pana se trezeste prea mult. Si o tin in pat cu mine (si asa avem patul pt noi, ca tati e plecat in deplasare :))


Intrebare stupida: exista asa ceva ca laptele sa nu mai fie destul de nutritiv? [:I]
Eu stiam sa laptele se adapteaza varstei, dar maica-mea m-a evervat ca sa-i dau si formula din cand in cand sa se sature bine, si eu tot nu vad scopul daca am lapte destul [:-@]


Aa si inca o intrebare: e normal ca sa faca kk la cateva zile? Eram obisnuita sa faca in fiecare zi, uneori si de mai multe ori, si de vre-o 2 saptamani a inceput sa faca la cateva zile, acum ultima data dupa 4 zile...


-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]

#8
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 00:21

louisea, laptele este nutritiv oricand. indiferent de varsta copilului[:D] ma bucur ca vrea sa suga, rabdare si nu ii mai da lapte praf. il papa mai repede pt ca curge rapid( pica para malaiata in gura lui natafleatza[:)]). doarme mai mult dupa formula pt ca se digera mai greu=> basmele bunicilor ca nu se satuta cu laptele de san. laptele de san e perfect compatibil cu organismul bb( deh, e custom made de mama lui, acelasi material genetic= perfect pt bb tau[pofta]) si se digera mai repede.

KK: daca bb nu e constipata( da semne de disconfort, se chinuie sa il faca) e ok.

[pup]



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica Floricele frumusele







POVESTEA MINUNII



#9
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 00:39

daca face kla cateva zile moale e super, asimilieaza restul.



te-ai ganit sa-i dai doar cand cere? nu ca asa crezi tu ca trebuie sa manance?

nu uita ca nu mai e bebe mic mic...e o domnisorica, si nu-i mai poti impune nimica, hehehe:)), stie ea ce vrea.



lasa biberoanele, arunca-le in casa mai bine si mergi inainte ca ai cel mai bun laptic pt copilasul tau.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#10
uta_ciun

uta_ciun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 640 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 00:50

legat de kk, si bebe meu, de unde facea de mai multe ori pe zi (am numarat o data de 8 ori, in primele saptamani e drept), a ajuns la o singura data, acum are 6 luni.

am citit undeva, dar nu mai stiu unde, si nici nu am fost foarte atenta, dar ideea era ca la inceput, pina de definitiveaza cantitatea de lapte, parca pe la 3 luni, laptele contine mai mult colostru care-i laxativ ; stiu ca mi s-a parut ciudat, ca eu credeam ca avem colostru doar in primele zile

[mamica] David Nicholas, 6 Martie 2010

"Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -