Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Puisori de mai 2003 (8)


219 raspunsuri la acest subiect

#21
DanaMario

DanaMario

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 505 mesaje

Postat 14 octombrie 2010 - 06:49

Aycia multa sanatate lui Mircea.

Daopri tu ce mai faci ai inceput serviciul?

Dana_d ce mai faci? Ilinca ce mai face cu scoala?

Aalina e bine acasa ?

Parpalak e bine ne-am intilnit simbata la o ferma.

La mine la servici e muuuuuuulta treaba ca seara nici nu mai am puterea sa-l mai aud si pe Joshua cu ale lui.
Am fost azi la scoala sa vorbesc cu invatatoarea si cica la mate e bun dar ca trebuie sa lucram mai multa acasa la writing cica nu scrie propozitii ca pentru Clasa a 2-a si la compuneri nu urmeaza o idee scrie propozitii care nu prea au legatura intre ele.
Asta e o sa mai lucram acasa dar nu stiu cum se face la mate nu fac cu el nimic acasa tot timpul citim sau invatam cuvinte si cica tot aici are nevoie de lucrat acasa.[bang]

#22
alycia

alycia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 14 octombrie 2010 - 13:24

Buna fetelor..azi am reluat si noi scoala, sper sa ne tina macar doua saptamani frecventza.
Dana Mario, sa sti ca si eu am observat fenomenul asta la mai multi copii...cel putin in clasele primare nu au probleme cu matematica, in schimb la citire si scriere e mult mai greu...Mircea confunda propozitia cu cuvintele,nu mai spun ce grozavie e la carligutze, si la 0-uri...ies orice numai ovale nu!Dar asta e, incercam ce putem, nu-l stresez...totul se negociaza in asa fel incat sa fim amandoi multumiti...ideea e ca iese mai mult el in avantaj la negocieri [:D]
Restul gastii pe unde umblati?
Pup

Alycia si cei doi flacaiasi!




#23
Daiopri

Daiopri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.796 mesaje

Postat 15 octombrie 2010 - 03:38

Am mai iesit si eu de la naftalina[:D]
Multumim de intrebari, suntem bine. Am inceput sv sapt asta si ce sa zic decat [bang][q]
Imi despachetam lucrurile si parca ieri impachetam. Ce trece timpul.[q]
Incerc sa ma reobisnuiesc cu programul, si daca tot aveam atatea de facut cu scoala, acu e si mai si.
Nici nu stiu cum e mai bine. Cand am fost acasa am tot alergat la scoala si inapoi de ma saturasem. Acuma sunt la sv da da-i cu tema cand venim acasa, si apoi o zi pian, o zi inot. Nici cand eram eu la scoala nu aveam atatea de facut[:D]
Sa nu mai zic ca vorbeste frate de nu stiu ce sa ma mai fac cu el. La pian in loc sa isi vada de lectie da-i si tocane[bang][:-@]
Si ii explic si tot degeaba. I-am zis inainte sa intre la clasa sa nu mai vb, cand s-a inchis usa in spatele lui ii explica la tanti de pian ce a facut el la scoala, si care e treaba cu jocurile[alcool]
Sa pic pe jos nu alta. Mai mai sa deschid usa si sa mi-l iau acasa.
D-na aceea saraca incearca sa il aduca pe calea a buna, da greu nu asa.
La scoala fac ei cate ceva, imi place invatatoarea cat de cat. E in clasa amestecata de 2-3 (el fiind a 2a) Cred ca l-au pus asa sa il tina ocupat[:D]
Ne straduim si noi acasa sa mai facem cate ceva, da invat cica sa nu il avansez prea mult ca apoi se plictiseste si mai tare[alcool]
Asa ca o sa mai insist cu scrisul, ca arata ....[q]
De al mic nu mai zic ca nu stiu prea multe[:D]
Nu vb mare lucru, da canta[:D]
Ii dam cu cantecele cu bate vantu si pe cuvant ca zice lemnele[:D] ceva de genul:lmle[:D]In rest are 3 mari calitati: doarme bine, papa bine si tine gura cascata la spalat pe dinti:))) deci restul se iarta.
Eu sunt bine mersi de altfel. Tot tinerica si adolescenta[olala]
Danamario voi dupa ce mai lucrati? Cum mai sta J cu romana?
Nu am reusit sa il mut la scoala mai buna. Sper la anul ca m-am albit anul asta cu asteptarile[alcool]
Alycia, sper sa fie cat mai bine Mircea. cred ca este el mai sensibil totusi, ca la al meu mi se pare ca i s-a mai intarit sistemul de la sine.
Aalina, tu ce mai faci mami? Mai poci, mai poci?
Danad[pup] fata curajoasa. Si pe fetitele mari si mici din casa. Poate totusi te mai plimbi pe meleaguri straine.
Nu mai stiu ce mai vroiam sa zic, si nici nu stiu cand mai apuc sa intru ca nu am voie d ela sv, si acasa, cand ajung eu e aglomeratie mare.
Sa mai zic de al mic ca ma ciupeste de brat si ma calareste daca indraznesc sa stau la calc?[:D]
Si bineinteles ca doar pe mine ma vede cand ma asez[:D]

numai bine tuturor

#24
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 16 octombrie 2010 - 15:54

Buna mamici

Eu sunt bine, n-am nimic grav, nici macar nu ma mai tai, peste 3 luni mai fac o echografie de control si 99% se va devedi ca nu se intampla nimic cu nodulul ala si pot sa-l ti acolo linistita.

Ilinca s-a mai potolit si ea, ieri si-a primit inapoi jucariile confiscate in a doua saptamana de scoala (ma gandeam ca-i plac doamnei si nu le mai vedem) asta e dovada ca s-a cumintit. A avut ea o adaptare mai grea, la cat temperament are i-a fost greu sa se supuna unor reguli dar acum pare ca a inteles. Acuma si la mine a venit foarte prost frecushul de la domana cand eram si eu cu psihicul in pioneze, chiar imi venea sa-i zic sa ma lase-n pace ca am probleme mai grave. Dar uite cum se intampla problemele vin gramada si pleaca toate odata[:D].

Acum am ramas doar cu Alexa cu ceva probleme. Pt ca e cam plinuta (ca sa nu zic grasa) am hotarat sa mergem la nutritionist si ne-a chemat cu niste analize, asa am descoperit ca are niste probleme cu tiroida, sau hipofiza, dar probleme mari la modul ca TSH i-a iesit 10 cand maxima era 4,ceva asa ca am lasat balta nutritionistul si mergem la endocrinolog probabil sapt viitoare. Asa poate scapa si ea si de dieta si de kg in plus numai cu tratament[:D]

Oricum am primit o scuturatura zdravana si ne-am hotarat cu totii sa mancam mai sanatos, sa vedem cat ne tine.



Alycia imi pare rau ca problemele voastre continua si la scoala si aici e mai cu probleme lipsitul... auzi, incearca sa-i faci o cura cu ulei de peste, 30 capsule din alea 1/zi, toamna si primavara, mie mi-a spus doctora de familie ca e foarte bun si pentru imunitate, nu numai pt fixarea calciului, oricum nu strica sa incerci.



Daiopri, acum speram si eu sa vii mai des pe aici daca incepi serviciul. Nu ziceai tu ca acolo te duci la odihna? Cum iti e sa te repui in tema cu problemele de acolo? Lasa ca e mai bine sa mai pleci de acasa si sa fii activa (nu ca copiii nu te-ar tine activa) dar mai iesi si tu, mai vezi lume, mai te gandesti si la altele.

Pai ala micu e obisnuit sa te aiba numai pentru el si mai ales pe tine, de aia te observa mereu cand te asezi la calculator. Lasa ca creste el si o sa-ti para rau sa-ti castigi independenta.



La noi ploua si e urat si Ilinca joi merge in excursie... pentru prima data singura in excursie, sunt cam ingrijorata dar trebuie sa-i dau drumul sa zboare, n-am ce face.

Va pup si va doresc sanatate si spor la lectii!



Fetele mele



Iremediabil indragostita de CANADA

#25
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 16 octombrie 2010 - 15:57

Dani, venim in Canada la anul, poate chiar toata familia dar trebuie sa gasim ceva de inchiriat ca nu ne poate gazdui Simona pe toti o luna de zile...cred.

Pacat ca esti tocmai pe malul celalalt ca tare mi-ar fi placut sa ne intalnim [pup]



Fetele mele



Iremediabil indragostita de CANADA

#26
alycia

alycia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 16 octombrie 2010 - 16:32

Slava Domnuli ca e totul in regula la tine Dana_d...cred ca ai rasuflat una usurata din toti rarunchii.Cat despre Alexa ai grija si alegeti cel mai bun endocrinolog...ca vezi si cum sunt si cu doctorii astia...fiecare are "pasarica" lui...si cu hormonii chiar nu e de jucat, TSH-ul marit indica o hipotiroidie...si deci vor trebui administrati hormoni sintetici sub forma de tableta...in general Eutirox....acum nu stiu la adolescente daca se baga ei chiar asa pentru ca se stie ca la pubertate tot organismul e in "furia hormonilor", si au loc o gramada de modificari.POate va pune sa asteptati sa vada daca se stabilizeaza sau nu TSH-ul. Oricum , ma repet cauta un endocrinolog cu recomandari.Pupici si multa sanatate si bafta scolaritelor.
Daiopri, cred ca e de 10 ori mai greu si cu servici si cu toate pe cap dar asa cum a zis si Dana_d cred ca iti face bine macar la psihic...nu mai esti ca Manole, ce cladesti ziua se darama noaptea si a doua zi o iei iar de la capat...eu senzatia asta o aveam ca sunt la "cooperativa munca in zadar"



Alycia si cei doi flacaiasi!




#27
DanaMario

DanaMario

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 505 mesaje

Postat 18 octombrie 2010 - 07:38

Dana_d bine ca nu-i nimic grav si a fost doar o sperietura.

Alycia e mai bine Mircea? Merge la scoala?
Bine ca are cine sa te ajute aici nu stiu as fi dat faliment daca Joshua ar fi racit des daca nu l-as fi putut duce la daycare.
Cit a fost mama aici in vara racise un pic facuse si temperatura nici nu-mi pasa ca stiam ca are cine sa stea cu el acasa. Ce mama eram !!!

Daiopri noi nu mai lucram nimic in plus fata de ce-i da de la scoala si se duce la Kumon reading si math.
Il las in pace m-am resemnat cu ideea sa mai astept 1,2 ani poate mai creste si nu mai este asa activ si poate o sa aiba si rabdare.
Acum m-am ce-i face stie toata materia nu are nevoie sa lucrez acasa dar mai greseste la teste ca-s cam lungi si el nu are rabdare.
Vineri a venit acasa cu testul de la mate de "patterns" Le-a dat un test de 7 pagini (era ca o cartulie) si cica a scris la el o ora jumatate.
Nu stiu eu cind eram la scoala aveam un test de o pagina nu 7 pagini [bang].
Asa ca momentan chiar daca nu-mi vine cu 100 % la teste il las in pace ca nu vreau sa urasca scoala.


#28
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 18 octombrie 2010 - 16:06

Hai mai ca asta e prea de tot!!! 7 pagini la varsta asta? Pai ce copil de 7 ani are rabdare sa se concentreze asa mult asupra unui lucru?

Ori cred ca astia si asta vor sa testeze, rabdarea si puterea de concentrare.

A avut si Ilinca o tema mare la abecedar pentru we, un manunchi de fishe cu exercitii cu toate vocalele invatate, adica toate. Un fel de recapitulare, la fiecare vocala cateva exercitii si asta era asa cam pe 5-6 foi A4. Ei ii plac chestiile astea si m-a pisat la cap vineri toata seara sa-i citesc cerintele si sa-i verific rezolvarile. Eu tot as fi vrut sa mai lase si pentru sambata- duminica dar ea nu s-a lasat pana nu le-a dat gata. Asta numai pt ca ii plac, la scriere e jale, nici un rand nu face fara "hei-rup" si impins de la spate ca sa nu spun ce urat scrie.



Fetele mele



Iremediabil indragostita de CANADA

#29
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 22 octombrie 2010 - 14:58

Nu stiu cum fac da pe cuvant ca in fiecare saptamana imi propun sa scriu si ma trezesc ca e vineri si iar am ratat [:D].
Noi suntem ok. Eu am trait o senzatie teribila: Dori a mers la un concurs de mate si ajuns acasa am facut impreuna problemele sa vedem cum a fost. Din ce isi amintise era multumitor, gresise la o problema banala de 7 puncte la care cred ca nici nu s-a chinuit sa citeasca cu atentie enuntul si zicea el ca mai ratase cate ceva facand totusi dupa spusele lui una din cele doua probleme super grele (la una m-am judecat si eu pana m-am prins). Dar per total am fost multumita de evolutie mai ales ca nu lucrasem cine stie ce probleme grele iar el e recunoscut pentru neatentie. Ei bine intr-o zi mergand la scoala am vazut rezultatele si obtinuse 93 din 100. Se pare ca pana acasa uitase ce a facut de fapt [:)]
Atat de mandra am fost de lighioana mea ceva de speriat [:D] Cred ca am mai trait chestia asta si cand a facut prima data la oala [:D]
Anul asta mai nou ne lauda doamna in fiecare zi ca terminam si noi in sfarsit de scris in timp, ca suntem mai linistiti iar eu am inceput sa scap de senzatia aia ca merg ca la spanzuratoare cand ma duc la scoala [:D]
Acasa facem impreuna foarte putin suplimentar, ca nu vreau sa il obosesc peste masura. I-am luat ca si anul trecut caiete speciale cu probleme in care ii place sa lucreze si am gasit si pentru romana la fel.

Daca vreti sa lucrati cu copii sa stiti ca la noi asteau au functionat mai bine. Ceva gen test de o pagina cu diverse cerinte, frumos colorate care ii atrag mai mult. Cel putin asa a mers la Dori.
La fel au mai functionat site-urile date de DanaMario unde tot in joaca facea calcule matematice pe calculator.

Si am incercat mereu sa il motivez ca intai sa isi faca temele si apoi orice alte activitati ca sa se invete asa.

Lighioana mica e pe turbo in general [:D] Nu ma lasa deloc sa ma plictisesc si decat sa daramam casa prefer sa mergem sa ne plimbam. Afara si la cumparaturi am cel mai cuminte copil. Cand e grav grav metoda sigura de a-l potoli este sa ii dau ceva sa manance [:D] Cred ca s-a induiosat al de sus la cat m-am stresat cu Dori ca nu manca si asta ar baga non stop.

No ca s-a trezit si cere alimentat asa ca trimit asta si revin sa va pup in parte [pup]

#30
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 22 octombrie 2010 - 15:39

Dana_d ma bucur tare mult ca esti bine. Sper sa fie ok si Alexa.
Eu am facut greseala sa il stresez prea mult pe Dori cu scrisul si sa il descurajez. Anul asta am schimbat foaia si i-am spus cat de bine si de repede scrie acum ca e mai mare etc, etc si el a luat-o de buna [:D] si chiar se descurca minunat.

DanaMario si mie mi-a explicat invatatoarea ca in timp copii se mai modeleaza. Cica trebe numa sa ii laud partile pozitive. E drept ca eu eram mai chitita pe alea negative si pe critica [bang]
Mi se pare mult 7 pagini dar cred ca depinde si de complexitatea exercitiilor. Ce am vazut la noi ca si experienta, da si la altii, nu prea are rost sa faca zeci de exercitii usoare de acelasi fel mai ales daca este evident ca le stapaneste pentru ca se plictiseste.
Asta pe al meu l-ar ajuta numai ca sa isi educe neatentia pentru ca el greseste la cele banale tocmai pentru ca le stie si nu se mai concentreaza. Dar cel putin la mate cred ca ar trebui sa lucreze probleme ceva mai greute ca sa isi dezvolte gandirea. Nu m-am prins daca la scoala i-a invatat sa incerce la mate sa isi reprezinte cumva datele problemei pentru ca dupa parerea mea asta ajuta enorm la rezolvare. Eu ma stradui acasa da imi este sa nu il bulversez daca nu pic pe metoda invatatoarelor.
Sa stii ca e minunat acasa si ma stradui sa ma bucur de fiecare moment mai ales ca vad ca cei de la job incep sa ma tot caute pe diverse pretexte asa ca nu m-ar mira sa ma solicite mai repede. Sper macar sa ma lase pana dupa sarbatori.

Alycia eu ca sa nu ma mai simt Ana lu' Manole am ales o zi pe saptamana in care bag ca migul la curatenie si mancare si in rest incerc sa ii responsabilizez pe astia seara sa isi mai adune din jucarii ca sa nu imi rup gatul noaptea prin casa. Asa avem dupa mesele libere sa fim cu totii iar diminetile sa ma plimb cu Fabi si mai nou sa dormmmm.
Am renuntat la ideea mea fixa de a-l face sa doarma la el in pat, mai ales fiindca nu prea am avut cu cine sa cooperez (vai cat e de incapatanat) dar si pentru ca e super bine sa dorm langa el sau sa ma uit relaxata la un film cat el se cuibareste langa mine. Stiu ca mai am atat de putin timp de asa rasfat...

Daiopri offf banuiesc ca pe de o parte e greu ca te-ai intors la lucru. Pe de alta parte socializarea si readaptarea e buna si ea. Eu a trebuit sa lucrez un pic la CV si am avut senzatia ca mi-am dat cel putin masteratul. Frate e cumplit ca doi ani sa nu ai in cap decat alaptat, pampersi si biberoane da e si atat de frumos.
Te inteleg cu vorbitul si scrisul si ne regasim cat de cat. Da io ma incurajez ca poate s-o face medic daca tot nu pricepe nimeni ce scrie
[:D]
Felicitari pentru micul artist in devenire [:D] Hai ma ca avem copii cuminti [:D] Macar cand dorm.

Parpalak pe unde iti mai sunt mintile? Da pana la urma io tot nu m-am prins ce inveti tu acolo si de ce.

Sa va mai zic ca de o luna juma am fumat numa doua tigari si asta pentru ca mi-am zis ca la momente importante am voie [:D] Is tare incantata ca ma tine desi inca imi doresc teribil sa fumez iar.

Aici a plouat o saptamana dar acum e iar o toamna superba.Pupam ca ne caram iar [:D]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -