Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (17)


206 raspunsuri la acest subiect

#11
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 14:21

Cu toata vanzoleala asta aiurea de pe-aici, am uitat sa va spun ca Adelina nu a tusit deloc azi si nici nu s-a mai trezit atat de infundata [pk]. Multumesc fetelor care au intrebat de ea [flo]!

In schimb adoarme foarte greu si numai dupa ce urla de ma scoate din minti (asta in combinatie cu migrenele). Nici nu v-am povestit: vineri cand ne-am dus la Timisoara am fost prima data intr-un magazin din centrul orasului unde n-a avut rabdare sa stea deloc, a marait de cum am scos-o din masina, desi am tinut-o numai in brate. Ne-am dus la Iulius si tati a ramas cu ea in parcare, sa se plimbe, ca era in continuare agitata, iar eu am fugit repede la magazinele de copii sa-i caut rochita, urmand sa trag un ochi si in cele de oameni mari, sa-mi iau si mie ceva. Rochita am gasit-o in primul magazin in care am intrat, nici n-am apucat sa o platesc ca m-a sunat Florin disperat ca Adelina urla incontrolabil. Am fugit jos si el se inchisese cu fata in masina (cred ca i-o fi fost rusine de lume [batcap]), Ade tipa infiorator, amandoi erau uzi loarca, ca n-a lasat niciun geam deschis! L-am scos afara din masina, am dezbracat fata in pieluta goala, am sters-o bine cu un scutecel de finet, i-am schimbat hainutele, i-am pus caciulita si am scos-o afara, la aer, ne-am pus in fund pe o bordura si am inceput sa rasfoim carticica pana s-a calmat. Mi-a venit sa-l strang de gat pe tati, pentru ineptia pe care a facut-o, avand in vedere ca oricum fata era racita dar n-avea rost, era prea panicat. Apoi am urcat fata in masina si am plecat acasa... Bine macar ca am reusit sa iau rochita; apropo ieri ne-au ajuns boleroul, botoseii si palariuta - abia astept sa o imbrac [olala]!



Laurita astept cu sufletul la gura vesti despre Ilincuta[pup]!





Offf Alinutza! Bronsiolita? Multa sanatate si pupici[pup] de la noi!



Nana, mamica [9cer] de ubirice dulce [copil], Adelina Ioana - 11 mai 2010


#12
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 14:21

Nana- al meu miroase foarte fruos, deloc a petrol, chiar mai frumos decat orice balsam. Cred ca are vro 2 ani al meu, dar ma enerveazza cu nu reusesc sa-l scot (parul) din prima spalare, ci dupa vreo 2-3 zile de spalari.

Am fost de am luat primele 3 cutii (atat mi-a prescris doctora) de Vitalact. Strange albinuta si apoi vedem ce facem cu ele!


Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)

#13
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 14:24

Eu care aveam migrene la greu inainte de sarcina, mi-au trecut pe timpul sarcinii, sper sa nu mai revina, ca nu mi-e dor de ele!

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)

#14
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 14:25

Sorana : a inceput Matei gradinita ?

R_ocsy , mami de [copil] Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."


#15
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 14:31

Mersi fetelor de raspunsuri [pup]! In ultima vreme ma doare mai mereu. Se accentueaza cand plange Adelina (decibeli in combinatie cu stresul ca imi plange copilul), ma doare cu ochi, cu maxilar, cu tot. Si nu cedeaza la medicamente: am incercat paracetamol, ketonal si piafen (ultimele doua in doua nopti cand am crezut ca ajung la nebuni de durere), asa ca nu mai iau nimic...

Daca va chinuie si pe voi, inseamna ca or fi efecte secundare post natale [:D].



Vero, ma rog pentru voi [flo]!



Nana, mamica [9cer] de ubirice dulce [copil], Adelina Ioana - 11 mai 2010


#16
mommy_to_be

mommy_to_be

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 769 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 14:33

Bun regasit, dragele mele!

Am scis un mesaj kilometric si mi s-a restartat calculatorul[bang][bang][bang]. Si-a facut windows-ul update-ul. Of, of, asa ma dispera fazele astea, si scrisesem o multime de mesaje personalizate, da' nu mai am timp si nici rabdare sa revin.

Tre sa ma imbrac sa mergem sa platim facturile. Buburuza e maraita. Cred ca ii e somnic. Si eu as mai trage un puiut de somn, e adevarat...

A iesit super puiul cu curry si e rapida si reteta. Daca vreti v-o comunic, atata ca are vreo 2 ingrediente mai greu de gasit, da a meritat.[:)]

Pupici! Revenim.

Mira, mamica implinita si fericita [9cer] cu [copil] perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

http://community.web...on=publicAlbums

#17
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 14:35

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB
Nana- al meu miroase foarte fruos, deloc a petrol, chiar mai frumos decat orice balsam. Cred ca are vro 2 ani al meu, dar ma enerveazza cu nu reusesc sa-l scot (parul) din prima spalare, ci dupa vreo 2-3 zile de spalari.Am fost de am luat primele 3 cutii (atat mi-a prescris doctora) de Vitalact. Strange albinuta si apoi vedem ce facem cu ele!Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)
Stiu de care ai tu [:)]! La un moment dat au avut cateva serii fara petrol, doar ulei de ricin, vitamina a si e. Am avut si eu, dar n-am mai gasit.
Nana, mamica [9cer] de ubirice dulce [copil], Adelina Ioana - 11 mai 2010


#18
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 14:46

mira-care sunt alea 2 ingrediente? puiul si curry?[:D]

baga reteta, caci am si pui si curry

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)

#19
mommy_to_be

mommy_to_be

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 769 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 15:02

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

mira-care sunt alea 2 ingrediente? puiul si curry?[:D]

baga reteta, caci am si pui si curry

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)


1 ceapa mare tocata
2 catei usturoi tocati
2 linguri pudra de curry
1 cartof mare, dulce, curatat si taiat in bucati mici(am gasit la Mega Image)
4 piepti de pui fara piele, taiati in bucati
1 lingurita mirodenii cu gust de gaina, sau 1 cub
400 ml lapte de cocos (l-am gasit tot la Maga Image, la produse internationale)
100 g de rosii cgerry, intregi ( eu am curatat 2 rosii si le-am pus asa, taiate)

- Se prajesc ceapa si usturoiul intr-o lingurita de ulei pentru 5 minute;
- Se asezoneaza si se adauga amestecand pudra de curry; se prajesc pentru inca 1 minut;
- Se adauga cartoful, puiul si mirodenia/cubul cu gust de gaina in tigaie, se toarna laptele de cocos si se lasa la fiert 10-12 minuté;
- se adauga rosiile si se fierbe totul inca 2 minute.
- Se serveste cu coriandru proaspat deasupra, da eu n-am avut si a fost ok.

Pofta buna!

Mai greu a fost pana am gasit laptele de cocos si probabil ca m-as fi chinuit sa gasesc si cartoful dulce, daca nu l-as fi vazut intr0-o zi din intamplare la Mega Image. Mai urmeaza saptamana asta Tarta de ceapa cu feta si Budinca de pastrav cu spanac si cartofi. Abia astept sa vad ce-o iesi.[:D]


Mira, mamica implinita si fericita [9cer] cu [copil] perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

http://community.web...on=publicAlbums

#20
mommy_to_be

mommy_to_be

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 769 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 15:05

ce frumos doarme buburuza mea... ma uit la ea si nu-mi vine sa mai fac nimic altceva...[:D]

Mira, mamica implinita si fericita [9cer] cu [copil] perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

http://community.web...on=publicAlbums


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -