Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dislexia copilului


17 raspunsuri la acest subiect

#11
ra_mi_ella

ra_mi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 15 octombrie 2010 - 16:55

El singur a zis ca 8 seamana cu doua cerculete, a scis pentru gradinita o pagina intreaga cu nr. 8 si nu l-a mai uitat. Ce e curios e ca fara sa-l invat deloc face adunari si scaderi pana la 5, dar restul numerelor tot nu le retine.

#12
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 00:59

nu m-am pierdut deloc in detalii si nici nu mi-am propus sa-mi laud copilul....am vrut sa subliniez faptul ca forme ale dislexiei se pot controla iar copiii dislexici pot avea rezultate foarte bune, asta fiind una dintre temerile celor care se confrunta cu pb asta...

...probabil daca scriam ca am un repetent si un neadaptat la usa era mai credibil si de un real ajutor

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

#13
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 01:15

Faptul ca fata ta nu are nicio problema nu e deloc relevant, asa cum nu ar fi fost relevant daca ar fi avut probleme. Cazurile sunt prea diferite,in concluzie nu ajuta pe absolut nimeni cazul vostru. Asta vreau sa subliniez.



Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** [foto] *** Anna, o nastere cu viteza

#14
andreaj

andreaj
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 30 ianuarie 2011 - 12:09

Buna!
grati.ela, as vrea sa-ti cer o parere.
eu am un baiat cls IV, invata foarte bine, numai medii de FB, dar ca si tine, am observat anumite "blocaje" la concursurile scolare sau testari, lucruri simple pe care le stie i se par necunoscute si nu gaseste rezolvarea, mai ales la romana sau materiile "umane", la mate merge, desi daca problemele au un enunt mai lung decat normal sau mai complicat de citit si urmarit, se incurca. crezi ca poate fi o forma de dislexie?
multumesc

#15
popolina2011

popolina2011
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 martie 2011 - 14:52

buna!
eu am un baietel de 7 ani pe care am descoperit de curand ca are dislexie,si nu stiu ce-as putea sa fac sa-l ajut,la scoala invatatoarea nu este pregatita pt astfel de copii,unde as putea sa-l duc?va rog un sfat,cu ce sa incep?
va multumesc

#16
DanilaC.

DanilaC.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 18 iunie 2011 - 06:41

Buna,
Nu stiu daca ai gasit raspunsurile pe care le cautai, dar acum am vazut postarea ta si iata care este parerea mea: in primul rand trebuie sa intelegi foarte bine ce este dislexia. Un copil nu poate fi dislexic decat dupa ce incepe sa invete sa citeasca. Copilul tau merge la scoala? Eu sunt logoped. Daca ai nevoie de lamuriri imi poti scrie pe adresa de mail: danilavcristina@yahoo.com

#17
betiana

betiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 12:40

Dislexia este un diagnostic care se poate pune la sfarsitul clasei I, dar semnele unei posibile dislexii se pot vedea mai devreme. Tulburarile de constiinta fonologica : copilul nu poate face discriminari intre sunete apropiate din punct de vedere auditiv ( inlocuieste t cu d, p/ b, f/ v, c / g... ) sau din punct de vedere vizual ( m/n, b/d ....). Trebuie evaluat de un logoped.

betiana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -