Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mi-e teama sa nu aiba autism


166 raspunsuri la acest subiect

#141
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 01 decembrie 2010 - 17:38

Cilutza [pup],

jur ca in urma cu cateva minute, frunzarind forumul, m-am gandit la voi! Si iata ca deja scrisesei despre voi.

Ma bucur ca progresati, sunt pasi inainte, ceea ce este minunat.

Vei vedea ca progresele vor fi din ce in ce mai evidente, nu numai pentru tine, ci si pentru ceilalti. La mine, cel mai bun si fair observator este fratele meu.



In fine, ce vreau sa-ti spun este sa te incurajez pe mai departe [flo] si sa nu-ti pierzi increderea, chiar si cand iti va veni sa te izbesti cu capul de pereti. Vor mai fi si momente dificile, nah, ce-i usor pe lumea asta?

De asemenea, iti doresc sa va "despartiti" la fel de usor de pampers, la fel cum am facut-o si noi. Incredibil, dar copilul meu, anul trecut la inceputul verii, a avut doar 2 accidente de zi: unul in casa si unul afara. Si-a luat foarte in serios treaba (asa cum mai toti copiii din spectru o fac) si a trecut definitiv la chilotei de baietei [:I].

Numai bine si te mai asteptam aici!





Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)




(PHOTO)



#142
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 02 decembrie 2010 - 01:30

Ma bucur mult pentru progresele voastre. Sa veniti tot timpul cu vesti bune!





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)



Am blog



#143
cilutza_84

cilutza_84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 25 ianuarie 2011 - 21:22

salutare tuturor si la multi ani pe 2011! :)

au trecut vreo 3 luni de cand Pinkutz face terapie. Sincera sa fiu sunt extrem de multumita! sunt cumva mai pozitiva, ba chiar foarte din multe puncte de vedere. Pinkutz al meu(caruia, by the way, trebuie sa-i spun Luca, no more Pinkutz:)) )mananca acum banana cu branza, mar ras cu biscuite, ou, miere, mamaliga cu branza, tocanita de legume, orez cu lapte, un pic de portocala, iaurt obisnuit, fara fructe sau special pentru copii. e totusi o realizare, zic eu, care credeam ca nu va manca decat lapte pana la nu stiu cati ani. In plus, se joaca mult mai adecvat ca inainte, bate palma, ma pupa :))) cu drag, ma imbratiseaza cu drag, face puzzle-uri, coloreaza mai timid, dar a inceput, se joaca cu mingea, cu masinile, adecvat, s.a.m.d.
sunt fericita, ce mai incolo si incoace.
pe de alta parte, mi-e extrem de teama ca isi va da drumul la vorbit foarte greu. terapeuta se chinuie in fiecare zi, cu o tenacitate rar intalnita, sa scoata de la el: mama, baba, iiiii, aaaa,uuuu, oooo, ghiii(asta zice el mai des:))), insa Pinkutz se tot impotriveste :((

Citesc acum o carte care se numeste "Let me hear your voice" de Catherine Maurice, poate ca unii dintre voi ati citit-o. E foarte utila pentru mine si imi da speranta ca poate intr-o buna zi Pinkutz va vorbi si el. O alta problema, care apare si in carte, este cea a crizelor inexplicabile de plans feroce, pe care deseori nu mai stiu pur si simplu cum sa le rezolv, mai ales pentru ca nu le cunosc cauza !!! E tare greu, dar am zis sa fac mai intai eu un pact cu mine insami, in care sa incerc din rasputeri sa am nervii tari si sa nu cedez si sa incerc mereu mereu sa gasesc solutia cea buna.
Usor de zis, tare tare tare greu de facut !!! :((
Problema medicamentelor este in continuare o enigma...in sensul ca dupa cateva crize zdravene ale copilului, tatal lui mi-a zis: "Sa nu te mai prind ca ii dai medicamente!De la ele se comporta asa!" Sincera sa fiu si eu am crezut la un moment dat asta, dar acum nu mai stiu ce sa cred. Tot nu am schimbat doctorita, pentru ca m-am gandit ca o sa o luam de la capat: poate alt diagnostic, alt tratament, alte recomandari, ceea ce m-ar baga intr-o ceata si mai densa :( Deci nu stiu cum si ce sa fac. Singura confirmare de bine din partea mai multor persoane(parinti, terapeuti) o reprezinta injectiile cu Cerebrolisyn. Mi s-a parut ca au fost singurele care nu i-au afectat starea. Pe 31 ianuarie suntem programati la doctor si om mai vedea....
Sunt inca destule momente in care imi vine sa imi iau lumea in cap, pentru ca nu stiu ce si cum sa fac mai bine pentru el :( Si parca cei care ar fi obligati sa te ajute si carora le recunosti competenta, mai rau te confuzioneaza :(
Vom mai vedea, insa sunt tare multumita ca LUCA face reale progrese in tot si toate !
Cele bune tuturor!




#144
Gabrilici

Gabrilici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 25 ianuarie 2011 - 21:40

cartea respectiva iti da putere si idei bune.mamica din carte (caz real, se pare)are doi copii cu autism si ies invingatori.
incearca sa vezi ce il deranjeaza pe copilul tau cand plange.uneori pot fi chestii banale(ceva e mutat de la locul lui), alte ori pot fi chestii mai serioase:ii poate fi dor de cineva sau il doare ceva sau vrea ceva ce nu stie sa exprime.uneori mai e vorba si de rasfat si faptul ca cei din jur nu inteleg ce vrea, il frustreaza si il supara din ce in ce mai tare.
esti o mamica tare puternica!bravo tie!

Mami de Sofia frumoasa si scumpa

#145
cilutza_84

cilutza_84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 09 februarie 2011 - 13:57

salut,

va rog din suflet mai uitati-va si pe blogul meu!

http://cilsart.blogs...0/10/works.html

poate va place vreo lucrare si vreti sa o cumparati! incerc din rasputeri de ceva vreme sa imi gasesc un job... intre 10.00 si 16.00 as putea lucra! cat face Luca terapie!

cele bune tuturor!

#146
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 09 februarie 2011 - 17:14

cilutza, te-ai gandit sa propui cazul vostru si aici, la Umanitare? e groaznic sa stii ca se pot obtine rezultate si sa nu ai bani pentru asta....

numai bine in continuare, asteptam vesti bune!



Ceata lui pitigoi: Luminita, [aerob]Edi si [hagi]Robi - 26.09.2008

__________________________________________________________________

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"



O mama imaginara nu e o mama!

#147
bebeaca

bebeaca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 10 februarie 2011 - 02:26

cilutza_84,ai spus ca vrei un job....eu lucrez part-time la un hipermarket din bucuresti,mai exact cora-berceni.Sunt casiera.Daca nu te temi sa lucrezi cu bani,incearca.Nu se cere calificare sau studii superioare.

#148
chinico

chinico

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 10 februarie 2011 - 12:42

ar fi super daca ti-ai activa pm-ul..[flo]

Beatrice (13.12.2006)



#149
cilutza_84

cilutza_84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 16 februarie 2011 - 14:29

salut din nou tuturor,

va raspund pe rand:
1.mi-e foarte rusine sa ma bag la umanitare, pentru ca nu suntem cel mai disperat caz. cu toate astea tot nu ne descurcam si chiar ar fi grozav daca as gasi un job. in plus, relatia mea cu partenerul meu sta uneori intr-un fir de ata. daca as ramane singura cu cel mic, as imbulina-o, chiar daca el va continua sa ne ajute cu bani :(

2.mi-e cam teama sa lucrez cu bani :)), dar tinand cont de faptul ca am 2 mega image in zona, m-am gandit sa incerc si un astfel de job. nu se poate intampla nimic asa de rau, ce mai incolo si-ncoace!

3.nu stiu sa imi activez pm-ul, insa daca vrei/vreti sa-mi scrieti un mesaj personal, o puteti face pe adresa ioana_ionescu_cildus@yahoo.com

in alta ordine de idei, as vrea sa va intreb daca si ce mi-ati putea spune despre dr.urziceanu, de la spitalul titan. am auzit pareri pro si contra, insa tot vreau sa ajung cu Luca la un alt doctor, de ceva vreme...

astept semne de la voi in continuare! multumesc mult pentru tot!
Luca e bine! Face progrese zilnic!

#150
Gabrilici

Gabrilici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 16 februarie 2011 - 23:38

daca vrei sa iti activezi PM-ul mergi la optiuni profil si bifezi casuta cu activare PM.sper ca nu aberez.[:I]
Ne bucuram de progrese!Bravo!fii tare si nu uita sa ai grija si de tine.imi pare rau sa aud ca ai probleme cu partenerul de viata.stiu cum e...nu te da batuta!si nu ezita sa treci subiectul la umanitare.o sa fii foarte placut surprinsa!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -