Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Biblia (2)


165 raspunsuri la acest subiect

#21
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 06:46

Conchita,[asia][flo]

#22
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 10:21

Sa inteleg ca in crestinism nu exista "credinta" in iad,doar rai si moarte ??
Pai atunci de sa-si mai dea omul silinta sa se mintuiasca cind el stie ca n-are cu ce sa-l afecteze.Daca e norocos si sa mantuie merge in rai,daca nu, moare si gata povestea.Gresesc?
Pai si atunci de ce mai exista cuvintul iad ?Un cuvint pt. ceva inexistent?Oare cine l-a inventat?[:D]

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)


#23
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 10:50

quote:
Originally posted by yank

Elena,eu m-a feresc sa fac consideratii pe ceva o chestie relativa,prefer sa merg la sigur[:D]

Life`s a bitch and then you die



Pai esti asa sigur de existenta lui Dumnezeu? De ce?

#24
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 12:26

quote:
Originally posted by hannen

Sa inteleg ca in crestinism nu exista "credinta" in iad,doar rai si moarte ??
Pai atunci de sa-si mai dea omul silinta sa se mintuiasca cind el stie ca n-are cu ce sa-l afecteze.Daca e norocos si sa mantuie merge in rai,daca nu, moare si gata povestea.Gresesc?
Pai si atunci de ce mai exista cuvintul iad ?Un cuvint pt. ceva inexistent?Oare cine l-a inventat?[:D]

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)




Ba exista iad, Hannen, Dumnezeu i-ar vrea pe toti oamenii in rai, dar l-a facut pe om dupa chipul Lui, adica liber...de aceea omul alege...si nu Dumnezeu il condamna, ci propria lui alegere

Elena, acceptiunea data de tine pt Sf Parinti este cea restransa...in sens larg, Sfintii Parinti sunt toti Sfintii care au lasat cuvinte de invatatura...In primele secole de crestinism, Parintii au fost calugari, dintr-un motiv lesne de inteles: viata era grea, lipsita de facilitatile contemporane si Sfintii casatoriti aveau familii numeroase de intretinut...manastirea era un loc prielnic scrisului...
Crestinul care vrea lectura, citeste Noul Testament, Patericul egiptean(izvor de traire ortodoxa) si Vietile Sfintilor...astia-s cartile de capatai, pa urma Sf Parinti
In ce priveste disputa despre sfintenie, cred ca in sens ortodox, nimeni nu e cu desavarsire Sfant, orice om are nevoie de darul si mila lui Hristos, iar Sfintii sunt diferiti, ca fiecare are un talant diferit, pe care trebuie sa-l inmulteasca...Si sunt considerati Sfinti cei care si-au inmultit cu spor talantul...de aceea sunt Sfinti mucenici, Sfinti ierarhi, Sfinti prooroci, Sfinti apostoli, Sfinti marturisitori, Sfinti imparati, Sfinti cuviosi...ultima categorie , cred eu, este cea mai apropiata de pretentiile pe care am vazut eu ca le are un protestant cand vorbeste despre sfintenie.

#25
yank

yank

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 12:28

quote:
Originally posted by fdoina

quote:
Originally posted by yank

Elena,eu m-a feresc sa fac consideratii pe ceva o chestie relativa,prefer sa merg la sigur[:D]

Life`s a bitch and then you die



Pai esti asa sigur de existenta lui Dumnezeu? De ce?



Pai tu esti asa sigura ca Iisus e Dumnezeu? Urmand logica intrebarii tale,daca nu esti sigur ca exista Dumnezeu la ce te mai inchini lui Iisus?

Life`s a bitch and then you die


#26
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 12:39

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by fdoina
Si credeti ca se poate dobandi mantuirea fara suferinta?



eu nu cred. desi suna paradoxal, pentru ca Dumnezeu ne vrea fericiti, sanatosi, traind in bunastare si in armonie cu noi insine+lumea, de partea dragostei, adevarului si binelui. daca stai sa te gandesti, suferinta contravine scopului, dar se pare ca e mijloc, cale.



Da, nici eu nu cred ca se poate fara suferinta, dar vroiam sa te intreb in care varianta crezi tu: ca Dumnezeu ne trimite in mod intentionat raul si necazurile in viata noastra in scopul mantuirii sau doar ca El le permite ? trimite El inundatii, cutremure, tzunami si alte rele special oamenilor pentru mantuire (sau eventual pentru a-i pedepsi pentru pacatele lor) sau ?

quote:
Sa inteleg ca in crestinism nu exista "credinta" in iad,doar rai si moarte ??

[:)]NU, hannen, cum sa nu creada crestinii in iad ? de unde ai tras tu concluzia asta ?



_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#27
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 12:50

quote:
Elena, acceptiunea data de tine pt Sf Parinti este cea restransa...in sens larg, Sfintii Parinti sunt toti Sfintii care au lasat cuvinte de invatatura...


Doina, eu doar am scris ce ne-a spus Irina mai demult.

quote:
In ce priveste disputa despre sfintenie,

Care disputa, mai ? [hc]
[flo]

quote:
cred ca in sens ortodox, nimeni nu e cu desavarsire Sfant, orice om are nevoie de darul si mila lui Hristos,

Pai sa stii ca asta nu e numai in sens ortodox !! toti crestinii cred ca orice om are nevoie de darul si mila lui Hristos !! [:)]

quote:
Si sunt considerati Sfinti cei care si-au inmultit cu spor talantul...de aceea sunt Sfinti mucenici, Sfinti ierarhi, Sfinti prooroci, Sfinti apostoli, Sfinti marturisitori, Sfinti imparati, Sfinti cuviosi...

Nu, mai, protestantii NU neaga ca ar exista sfinti !!! ei doar spun ca nu putem stii noi, oamenii, cine a fost cu adevarat sfant si cine nu.

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#28
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 13:33

Elena,in cap. trecut cineva (am uitat exact cine si nu vreau sa gresesc) a facut "rezumatul" care suna asa "Iisus vine si face judecata,cine se mintuie merge in Rai ,cine nu moare si gata"(aprox.)
De acolo am tras concluzia[:D]

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)


#29
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 13:45

ce inseamna om sfint??Si cum adica Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa.Adica Dumnezeu arata ca noi,deci e om??

Vi se pare corect ca in loc sa va rugati lui Dumnezeu sa va rugati sfintilor?Unde a zis Iisus "Eu sunt Dumnezeu,rugati-va mie .Si unde a facut el vreo afirmatie cu privire la rugaciunea la sfinti care sa intervina la Dumnezeu si rugaciunea la mama sa.
A zis el undeva rugati-va mie si mamei mele?Faceti icoane,poze,picturi ,statuiete cu care sa umpleti bisericile si sa va inchinati si sa le pupati ?
Intreb sincer si serios.Exista undeva in Biblie un singur indemn de asta??
Si cum ramine cu porunca "Sa nu iti faci chip cioplit"??
Imi cer scuze daca am intrebat prea mult de odata.

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)


#30
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 21 ianuarie 2006 - 15:03

Yank, ce stii tu sa fentezi...Pai tocmai asta vroiam sa spun, ca in credinta nu prea e logica[:)]

Elena, zicea un Parinte ca Dumnezeu ingaduie raul, (deci si suferinta) , pentru a rezulta un si mai mare bine[:)]Si ca raul nu are consistenta prin sine, el nu este decat negarea binelui...De aceea nu trebuie sa te razboiesti cu el, ca il alimentezi, ci sa-l rabzi
Mai zi-mi si mie, ca ai spus ca ii accepti pe Sfintii Parinti din primele secole de crestinism, cum vede un protestant ascultarea ?Asta e urmarea smereniei, stii, cea mai mare virtute crestina...


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -