Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

***Alaturi de Sebi *** 2 *


202 raspunsuri la acest subiect

#1
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 10 iulie 2009 - 19:58

Capitolul 1



Din nefericire timpul a fost prea scurt pentru a reusi sa plecam in strainatete. Luni 13.07.2009 micutul Sebastian va fi operat in Romania.

Speram ca apoi sa reusim sa strangem banii necesari implantului osicular pentru a fi readus auzul.

Dupa ce se va reface voi incepe cautarile pentru a vedea unde il vom putea face.



Va multumim tuturor pentru gandurile voastre frumoase, pentru ajutorul financiar care l-am avut din partea voastra. Cu ajutorul lui Dumnezeu si a vostru vom merge inainte.

[flo][pup] pentru fiecare dintre voi.








Acest copil este ca si oricare altul, care vrea sa se joace, rade, vorbeste aidoma celor de varsta lui, dar totodata este neobisnuit de bine adaptat la viata in spital! Si asta ca spitalul a ajuns pentru el ca si a doua casa, datorita timpului indelungat petrecut acolo!



Citat:


Privesc in urma...au trecut aproape 2 ani decand ne luptam sa facem tot ce putem noi sa ne ajutam puiul; nevunovat care mai mult a stat in spitale.

La varsta de 1 an o facut o otita inofensiva si o "miraculoasa" de doctorita a decis ca este nevoie de o punctie transtimpanica . Acea punctie a fost inceputul chinului si a tristei povesti ce va urma.

La doar cateva zile a devenit suspect de un microb luat din spital care dupa spusele lor a generat o infectie puternica si i s-a pus diagnosticul de otomastoidita cronica.Au urmat 2 luni de tratamente injectabile in speranta ca infectia s eva retrage si nu va ajunge la operatie.

La doar 1 anisor si 3 luni a fost operat prima oara; o operatie de 3 ore timp in care am simtit ca au trecut trei ani.Capul micut bandajat parea atat de mare....cand l-am luat in brate anesteziat fiind inca inimioara ii batea atat de tare incat simteam dorinta lui de a trece peste.

Dupa o lunga recuperare am plecat acasa sperand ca niciodata nu vom mai ajunge in acea situatie.

In tot acest timp am mers saptamanal la spital pentru aspirare si verificarea tubului de ventilatie.

In luna mai febra a inceput iar sa atace impreuna cu crizele de plans din cauza durerii. Dupa noi incercari de tratamente sa ajuns iar la operatie....din nou acceasi poveste ....

La doar cateva zile dupa operatie infectia a reaparut....medicii au vrut sa semnam o hartie prin care eram de acord sa scoata toate oasele urechii...sa ramana surd, si cu asta sa avem 60% sanse ca infectia sa nu atinga creeru.

Am plecat la Bucuresti plini de speranta ca va fi bine....cu ajutorul mamicilor de BUCURII si a IESENCELOR

Doctorul a decis sa intervina iar chirurgical, promitandu'ne ca nu se va atinge de oasele sale sau de auz.

Am plecat din Bucuresti fericiti ca inca o data invinsesem boala!!!

Insa acesta a fost doar un capitol incheiat.

Dupa nici 5 luni fericirea ni sa spulberat iar. Infectia recidivase din nou.

Am vandut micile lucruri ce le-am avut si ne-am mutat in Bucuresti ca sa fim mai aproape de medicul ce il operase ultima oara.

In februarie dupa alte cateva tratamente incercate s-a decis operarea de urgenta.

Timp de 2 ore am privit ceasul si m-am intrebat de ce ...care e cauza. Oare e atat de greu sa se afle de ce recidiveaza.

Medicul trateaza efectul....ne zice sa avem incredere si rabdare atunci cand intrebam care e cauza, dar pana cand?

Atat de multa rabdare am avut incat pe 13 aprilie in saptamana mare a Pastelui a fost operat din nou.

Dupa spusele medicului infectia arata ca un ciochine de strugure adunata si in loc de boabe crescusera polipi....:(



ACUM SUNTEM TERMINATI.



Dupa nici o luna de la operatie, infectia a recidivat.

Am inceput sa caut clinici din afara.Cea care ne-a raspuns pana acum a fost o clinica din Ungaria/Szeged.

Printr-o firma de mediere am aflat ca operatia in sine...ceea ce i s-a facut si la noi costa 5000RON/pentru o ureche...insa avand in vedere scrisoarea medicala, medicii au multe necunoscute si trebuiesc o serie de analize facute care nu ne-au putut spune la cat vor ajunge costul lor pana nu il vad.

Am vorbit cu ei si suntem asteptati la inceputul lui IULIE sa mergem pentru primele analize sa se gasesca locul infectiei....de unde se produce toata aceasta nebunie.

Astazi am gasit si un spital de la Roma specializat pe otomastoidita si operatiile necesare.Abia am trimis scrisoarea medicala....asteptam un raspuns de la ei.



SEBASTIAN are acum 2 ani si 9 luni.Este un copil extraordinar, cu o putere de a lupta de ne ajuta si pe noi sa mergem inainte.

A inceput sa si vorbeasca ceea ce este un semn bun.



Va multumesc din suflet ca ati citit povestea noastra si cine ne poate ajuta cu o rugaciune, sau financiar pentru a putea pleca in strainatate sa gasim cauza va dorim sa va de-a Dumnezeu sanatate




DATE CONT



NUME: FERARIU ANDREEA DANIELA

BANCA TRANSILVANIA Sucursala Iasi str.Ghica Voda 3A Iasi Romania

CONT:

RO03 BTRL 0240 4201 M216 80XX [EURO]

RO28 BTRL 0240 1201 M216 80XX [RON ]


SWIFT: BTRLRO22ISA



Avem Paypal



Paypal - mexxa09@yahoo.com





EL este ingerasul luptator ce are vevoie de voi!!!








ANDREEA

TEL:0744.176.548




Va multumesc:



Teodorescu Oana[flo]

Sergie Cristina[flo] Antoanela23[flo]

Mariana Ciorap[flo] Gabriela Marian[flo]

Sandu Ana Maria[flo] Anangel_Lexi

Doltu Daniela Livia[flo] Pop Cristina[flo]

David Olivia si Calin[flo] Flavia[flo]

Dan[flo] Iozsa Judith[flo]

Carola Maria[flo] Georgescu Tatiana[flo]

Eliza[flo] Socrate[flo]

DarkBendis[flo] Pravat Geanina[flo]

Marian Andreea[flo] Alina Morostes[flo]

Adriana Pop[flo] Ciolac Aida[flo]

Caudia Blazovits[flo] Pralinute Belgiene[flo]

Carmita_baby[flo] Gabidaniela[flo]

Philip si Nicholas[flo] Iancu Noemi[flo]

Olteanu Claudia[flo] Burlacu Adriana[flo]

Ayla21[flo] Iulie/August 2004[flo]

Nistor Loredana[flo] Burlacu Adriana[flo]

Andreescu V.M[flo] Gavris Mihai[flo]

Zubcu Stefania[flo] Cristinari Andreea[flo]

Rusu Andree[flo] Grama Victorita[flo]

Miillyy[flo] Adriana B[flo]

Adina Iulia [flo] Monica Achim[flo]

Petru Barna[flo]

#2
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 10 iulie 2009 - 22:14

Cu siguranta multe dintre voi va intrebati in ce consta interventia....si am hotarat sa va explic putin....operatia inseamna vidare totala.....o cavitate unica intre urechea externa si urechea interna....desfiintata urechea medie cu lantul osicular dar fara scarita (daca va putea fi salvata) pentru ca mai tarziu sa se poata face implantul osicular.

Riscurile operatiei sunt foarte mari....dar si mai mari sunt daca nu o facem.



[flo][pup] pentru fiecare dintre voi!!!





Andreea, mamica ingerasului luptator...



[ruga] Sebi are nevoie de voi!!! .......... Drop by drop you make the see! .......... Sebicu web'site[ruga]

Emma, un inger ce nu il vom uita niciodata....


#3
roandre

roandre

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 772 mesaje

Postat 10 iulie 2009 - 23:43

Off cat de greu trebuie sa va fie!Ii doresc din tot sufletul micutului Sebi sa fie o reusita operatia de maine, sa se poata salva scarita si implantul osicular sa se faca in curand!Doamne ajuta-l pe Sebi sa treaca cu bine si prin aceasta incercare !
[ispita]Mihaela ,[bonjovi]Robert Andrei(20.01.2007) si[zana]Alexia-Maria(26.08.2004)

#4
ursuleata

ursuleata

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.820 mesaje

Postat 11 iulie 2009 - 02:11

[ruga]

Il pup pe micutul Sebi[pup] si ma rog pt el.



[url="http://lb2f.lilypie.com/bNGtp3.png""]Vlad[/url]

Mami de ursulet

[url="http://lbdf.lilypie.com/w5I6p3.png""]bebe[/url]

#5
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 11 iulie 2009 - 02:33

Andreea, Sebi [ruga] ma rog pt voi.

Dumnezeu sa va aiba in paza!



_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#6
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 11 iulie 2009 - 10:52

Va imbratisez din tot sufletul! Sa dea Domnul sa fie totul bine! [pup][ruga]



Lora, mami de Iustina

Teledon pentru Dan



Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :



858 - 2 euro/sms - Comote, Orange, Vodafone




www.inimacopiilor.ro



Bazar pentru Sebi



(Niciodata sa nu spui niciodata!)







#7
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 11 iulie 2009 - 21:49

Astazi a fost zi de joaca,...intre 2 temperaturi a fost asa de vioi.Am stat in balcon si am facut roboti, masini, garaje,,,,tot ce sa putut construi din lego.



Am reusit si l-am convins sa pape alaturi de pasarelele care se plimbau pe langa balcon....uite puii(orice parasira la Sebi e pui)...casca gura[:D]

E tot murdar de carioci...in seara asta l-am invatat sa faca inimioare,,,,se chinuie el sa faca ceva acolo apoi imi aduce foia si zice "ubeche eu mama"[olala][olala] adica te iubesc eu mama.



Ma bucur ca in ciuda bolii e un copilas vioi care se bucura de orice. Azi avea febra 39 si el dansa[:0]

Am terminat geanta pentru luni.Si'a pus si el juma de sac de jucarii...dupa ce adoarme le sortez eu[8D]



Am mari emotii pentru operatie....chiar daca stiu ca va mai urma apoi implantul, timpanoplastia.....asta mi se pare cea mai grea.



Nu am cuvinte sa va multumesc.

Aida pentru tine o [flo].....de cate ori ma simt rau...ma gandesc la tine, la forta care ai avut-o.[pup]

Sa imi dai un sms cu nr tau....ca deh acu esti la plaja[:D]



Va pup





Andreea, mamica ingerasului luptator...



[ruga] Sebi are nevoie de voi!!! .......... Drop by drop you make the see! .......... Sebicu web'site[ruga]

Emma, un inger ce nu il vom uita niciodata....


#8
Antoanela23

Antoanela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.098 mesaje

Postat 12 iulie 2009 - 12:29

Mexxa, va imbratisez si va urez din tot sufletul sa fie bine maine, operatia sa fie un succes total si Sebi sa-si revin acat mai repede.
Doamna ajuta!

Multa, multa sanatate si putere va doresc,
Antoanela

#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 12 iulie 2009 - 14:34

De azi, suntem cu pumnii stransi pentru maine, asteptam vestile bune, mult curaj luptatorului si tie Andreea, [flo], Doamne ajuta.



-------

Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) & [buburuza] Sela

-------

Port in suflet povestea licuriciului Emma

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"


NU RAMANE INDIFERENT !

AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !


#10
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 12 iulie 2009 - 20:16

Am un nod in stomac de nu pot manca nimic....ma gandesc doar la ce va urma.

Am inchis bagaju...mai trebuie doar sa fac baita la pitic si sa il rad la urechiusa....



Ultima suta de metri mi se pare cea mai grea....cred ca fi noaptea cea mai lunga[q]



Va pup si maine sa va rugati pentru ingerasul meu.

Sper ca si de data aceasta sa ne demonstreze ca este un adevarat luptator.[ruga]





Andreea, mamica ingerasului luptator...



[ruga] Sebi are nevoie de voi!!! .......... Drop by drop you make the see! .......... Sebicu web'site[ruga]

Emma, un inger ce nu il vom uita niciodata....



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -