Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel :- ) 9


365 raspunsuri la acest subiect

#351
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 15:01

Olympia, nu o las deloc asa!
Nu mi-am imaginat ca voi ma judecati asa!
Ca sa nu se mai simta Ramona jignita eu ma retrag de pe acest subiect pt. ca si eu ma simt "atacata" in situatia in care m-a pus Ramona si pe care o denunta la fiecare postare a ei.

#352
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 17:14

Bnica, ai cateodata un stil mai ciudat, de a te exprima, ca sa zic asa. Eu, de exemplu, m-as abtine sa sugerez cuiva sa deschida vreun subiect, pe o tema sau alta, ca asa cred eu ca i s-ar potrivi persoanei respective. Poate acela s-ar gandi ca-l trimit la plimbare, ca-i limitez, sau ca-i dirijez posibilitatile de exprimare. Poate as face asta doar daca persoana respectiva ar deranja fluxul firesc al discutiilor la un subiect deschis de mine. In orice alta situatie mi s-ar parea deplasat. Acu daca faptul e consumat de ceva timp, chiar nu putem merge mai departe fara resentimente? Si ceva scuze n-ar strica deloc, ce zici?





Pene colorate... cate putin din toate!

#353
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 17:29

Mai fetelor, eu zic ca ne-am adunat toate aici intrucit avem o pasiune comuna: gradinaritul. Si daca am ales sa postam aici inseamna ca ne-am asumat faptul ca putem asculta opiniile celorlalti, ca putem impartasi din experienta noastra (mai mica sau ma mare) si ca putem intreba si primi raspunsuri la ce ne intereseaza, evident toate astea relativ la subiect... evident fiecare dintre noi avem personalitati diferite si intrucit vorbim de o pasiune si nu de altceva, punem mult suflet in postarile la subiect (eu cel putin asa fac, asa ca generalizez...).

Pe scurt eu zic sa lasam deoparte neintelegerile si sa continuam postarile in spiritul subiectului! [flo] Spun asta pentru ca pentru mine fiecare din experientele si sfaturile fetelor de aici conteaza, chiar daca le pot aplica sau nu, chiar daca sunt citite undeva sau sunt aplicate personal...si astea sunt asteptarile mele vis-a-vis de acest subiect!



So, Ramona, vreau si la 20 de grade....azi e un ger in Bucuresti cum nu a mai fost de multa vreme....[bang]

Simali - eu planuiesc sa seman gazon cam in toata gradina, cu mici exceptii - adica pe vreo 600 mp...[bang] sincer, cu toata nevoia mea de a scapa de multele kg in plus, nu ma vad plivind manual buruienile pe atita suprafata de gazon...si nici tunzind iarba manual...[asia]

Apropos de asta, din punctele adunate anul trecut pe cardul de la bricostore am ales sa-mi iau o motocoasa de gazon (de fapt ii zice trimmer de gazon) - inca nu o au pe stoc si inca mai sper sa o aduca - are cineva vreo experienta vis-a-vis de motocoasa? Respectiv se poate folosi si pe suprafete mai mari de gazon sau doar pe cele mici si atunci trebuie sa mai luam si o masina de tuns iarba?



V-am mai spus ca abia astept sa vina primavara??? (eu tot repet asta, poate pina la urma se hotareste sa si vina...[:D])



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#354
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 18:05

B.nica, eu nu te-am atacat deloc. Ti-am raspuns atunci cind mi-ai sugerat sa plec la plimbare, iar acum am motivat absenta mea de la un subiect care mi-e drag si unde am scris inca de la inceputuri.

Leeloo, acum trecuram in extrema celalalta, ca normalul e undeva pe la 10-12C. In orice caz eu nu ma supar ca-i asa cald.[:D]
Ce-i motocoasa aia? O fi masina de tuns iarba manuala. E foarte buna si practica, mai ales daca nu ai mult gazon. Ma gindesc ca un dezavantaj ar fi ca nu colecteaza iarba in punga, dar daca tunzi destul de des nici nu ai nevoie, ca poate ramine pe loc iarba taiata si devine ingrasamint.
Fiind sfirsit de sezon la bulbii de iarna am gasit unii cu reducere si bineinteles ca n-am rezistat, mi-am luat peste o suta de bulbi. Am renuntat la lalele, pentru ca e prea cald aici si nu revin de la un an la altul. Probabil ca ar trebui sa-i scot toamna. Am vazut ca am doar vreo cinci bucati care au mai rasarit anul asta. Am cumparat in schimb multe narcise, ca mai am si le merge foarte bine. Cele de anul trecut au rasarit bine, au deja peste 5 cm. Mi-am mai luat scilla si iris. La sfatul unei doamne foarte dragute (cred ca am vorbit vreo ora!) am luat si amaryllis. Zice ca aici cresc bine si afara. Sa vedem, ca si la pret redus tot scumpi sint bulbii.
Probabil ca narcisele nu apuca sa infloreasca anul asta (am plantat ieri toti bulbii), dar nu-i bai.
In sfirsit e aproape gata si casuta copiilor. Mai trebuie vopsita putin pe dinafara, dar inauntru a izolat-o sotul si i-a vopsit peretii, le-a pus chiar si laminate pe jos.[:D] Acum sa vad cum le aranjez interiorul.
Am mai tras si un strat proaspat de vopsea la structura aia din lemn pentru joaca, sintem pregatiti de primavara!
In toamna am imprastiat niste seminte de flori, desi nu era atunci momentul pentru operatiunea asta. Dar cum mi-am facut de lucru si am inca multe seminte, m-am gindit sa le imprastii. Au rasarit numai o parte din ele si spre surprinderea mea au rezistat chiar la gerul ala napraznic. Acum astept sa vad care-s florile care au rezistat!

Lume multa, oameni putini

#355
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 22:26

Daca vreti sa intelegi rostul postarii mele cand am propus un subiect pt. americance,revedeti momentul si cum decurgeau discutiile intre fetele din SUA.Pt. ca sa va usurez cautarea va spun ca este la pagina 3.
Se pare ca Ramona este un user f. iubit si eu sunt intr-o pozitie ingrata,ostracizata de gradinarese.Mea culpa si cu asta ,basta!

Leeloo, eu am si motocoasa si masina de tuns iarba,iti voi da sfaturi pe PM pt. ca am hotarat ca aici pe topic nu am ce cauta.

#356
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 23 ianuarie 2010 - 00:59

Bnica, esti de groaza! M-am intors si eu la pag 3 si... raman la aceeasi parere [:D]! Era chiar o comunicare faina transatlantica acolo! Cred ca acum esti intr-o pasa proasta si mai cred ca aveai una si atunci! Mi-aduc aminte ca te-ai mai suparat o data pe noi ca aveai ceva fungi in ghivece, adusi cu pamantul de flori, iar noi n-aveam sfaturi pentru asta. Oricui i se poate intampla sa sara cate un post, sau sa treaca mai departe daca n-are raspuns, sau sa intervina ceva urgent si sa nu apuce sa raspunda si pana la urmatoarea logare sa uite...

In ceea ce o priveste pe Ramona, mie-mi tare-mi place sa trec pe la ea prin gradina, insa nu-mi amintesc ca tu sa ne fi invitat vreodata (virtual desigur) macar intr-un coltisor din a ta.





Pene colorate... cate putin din toate!

#357
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 25 ianuarie 2010 - 11:29

b.nica nu incepe![:D] Ideile si experienta ta sunt foarte valoroase si tu sti asta foarte bine.

Olympia. Si noi am luat si motocoasa. E foarte buna pentru iarba inalta, care nu poate fi taiata cu masina (dupa ce ai fost in vacanta in tenerife 10 zile si nu ti-a trecut prin cap sa platesti pe cineva sa-ti tunda iarba). Necazul e ca s-a rupt firul si ca un fir de rezerva de la Bosch cost aproape cat o motocoasa noua. Scandalos, nu?

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#358
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 25 ianuarie 2010 - 11:40

Ramona, uite asta e motocoasa de care vorbeam. Cred ca foloseste acumulatori, dar nu sunt sigura, si intr-adevar, iarba ramine pe gazon si trebuie adunata...dar oricum trebuie sa-mi fac si o zona in gradina unde sa "produc" compost - uite ca nu mai stiu la cine de aici am vazut poze cu lada de compost - parca la Simali?



b.nica - [flo] multumesc de info!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#359
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 25 ianuarie 2010 - 11:59

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Simali, stalpii de lemn ai structurii i-ati fixat in beton?Pene colorate... cate putin din toate!
Am facut niste gropi si le-am umplut cu pietre. Asta la fiecare picior. Dar nu cred ca nu o sa se lase pamantul..."Calea de mijloc este calea ZEN"Alice

#360
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 25 ianuarie 2010 - 17:52

Simali, deci degeaba era motocoasa de firma ca tot nu era rezistenta, nu? Pana la vacanta in Tenerife, io sigur mai am de asteptat, dar cine stie? Deocamdata am un vecin priceput inarmat cu o ... manu-coasa [:D]

Mi-am amintit ce spuneai de convietuirea santierului cu gradina. Nu va fi usor, ca e nevoie de mult spatiu de desfasurare pe langa amprenta propriu-zisa. Cand se sapa fundatia se ridica munti de pamant, e nevoie de o baraca pentru muncitori, de loc de depozitare pentru materiale.





Pene colorate... cate putin din toate!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -