Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel :- ) 9


365 raspunsuri la acest subiect

#341
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 11:58

Simali, e frumoasa-frumoasa, gradina ta! Si mie imi place floarea soarelui tare mult, chiar asa inalta cum e! Imi place cum a iesit si pergola(nu-mi zici pe PM, sursa, pret?) imi place si cum ai pus pietrele la marginea stratului si planta aceea Davidi, care nu stiu ce e, n-am mai vazut! Era sa uit, imi place si dovlecelul de mor!

In privinta trandafirului meu, e imposibil sa nu-l stiti e din acela cu petale alb-verzui, parca-s translucide, se vinde in piata pentru buchete, are tija lunga si o singura floare in varf, as zice si eu ca e de sera... da' acu daca s-a prins, trebuie sa-i fac loc undeva, nu?

Bnica nu stiu nicio sursa de seminte romanesti netratate.

Chiar ma gandeam ce fac anul asta, mai pun rosii, din ce seminte... Mi-e asa o lene cand vad zapada de afara! Si-s satula de lopata la cata partie am facut iarana asta!





Pene colorate... cate putin din toate!

#342
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 13:20

Simali, ce frumoasa este gradina ta....si e super ca va veti muta nu langa un morman de pietre si resturi de beton ci langa o asemenea minunatie

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

#343
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 17:24

Casuta Georgetei o stiam deja, dar am intrat s-o felicit pe Simali pentru gradina superba.
Mai intru sa va citesc, dar nu prea mi-a mai ars de scris de cind a sugerat b.nica sa-mi fac alt subiect.[:D]

Lume multa, oameni putini

#344
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 17:37

Simali, esti modesta - gradina ta e foarte frumoasa! [flo] Dupa cum arata marul, banuiesc ca era deja pe teren, nu? Iarba ati plantat-o voi?

Iarba e stresul meu - la primavara trebuie si noi sa plantam gazonul...[bang]

b.nica - daca afli vreo sursa, sa ne spui si noua! [flo] Eu am trimis-o pe mama sa-mi ia de la un agrovet din Obor - dar de ex arpagicul e din Olanda, semintele de morcovi, ridichi, rosii nici ele nu sunt autohtone...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#345
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 20:34

Multumesc pentru incurajari. Sunteti dragute.[:)]
Cand va fi gata casa va trebui sa formez ceva alei (cat mai naturale) si sa dau o forma finala.

Legat de pergola - este facuta de noi si nici nu ne-am stresat in mod deosebit sa luam ceva facy pentru ca voiam ceva cat mai simplu si mai natural care sa sfarseasca acoperit total cu cataratoare. Am pus la fiecare picior cataratori roz si albi iar sub pergola nu am vrut sa fie piatra sau altceva pentru ca intentionez sa pun o masuta mica rotunda (gen bistro) direct in iarba. Pentru zile ploioase casa are terasa si voi face acolo loc de stat la aer.

LeeLoo2004. Marul era pe teren aproape uscat si atacat de goange. L-am curatat si cred ca a iesit interesant. Toamna cateva saptamani bune am venit de la firma in pauza de pranz si am mancat un mar ionatan cules direct din pom. (nestropit, desigur).
Iarba am pus-o noi si dupa cum deja sti (ca de-aici stresul) e un mare circ cu ea. Dar mie-mi place provocarea. Inchipuie-ti ca am o masina de tuns manuala si ca tund iarba singura. Este in loc de ora de fitness doar ca de o mie de ori mai frumos. Mirosul ierbii proaspat cosite e bonus... Marea smecherie daca vrei gazon fara buruieni e... munca in primii 1-2 ani. Trebuiesc smulse absolut toate buruienile care rasar. Dupa ce iarba se indeseste semintele de buruieni nu mai razbesc. Dar in primii ani e tare greu. Eu m-am jucat de-a gazonul adevarat pe o mica bucatica (cam 6mp) si chiar iese ceva frumos. Fara pesticide (care strica ecosistemul gardinii) fara nimic. NU stiu insa cam cum o sa afecteze casa situatia asa ca nu prea m-am avantat cu gazonul.

Stiti... legat de seminte ecologice eu inca nu am reusit sa-mi dau raspuns la urmatoarea dilema: ce este mai bine?
- seminte tratate (rezistenta crescuta la daunatori, recolta mare, putere mare de germinare) si plante cu fructe/legume nestropite eventual numai ingrasate natural.
- seminte netratat si plante pline de daunatori, manate etc. dar naturale.
Sigur as prefera si cu varza unsa si cu gasca-n traista dar inca nu stiu sursa de seminte de legenda. Regatul meu pentru un pont!

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#346
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 20:59

Auzi Ramona, nu asta-i momentu in care noi toate zicem "mama ce ger e in Romania si ce zapada" si tu zici candid "mie mi-a inflori piersicul"? Si noi ne zgariem de ciuda? [flo]

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#347
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 21:34

Ramona, ba io te poftesc sa intri si sa scrii cat poti de des. [flo]

Simali, stalpii de lemn ai structurii i-ati fixat in beton?

Dilema cu semintele o am si eu mereu. Pana acum seminte netratate am avut doar luate de la legumele mele, numai ca am semanat si din cele cumparate si la rasaduri n-am pus etichete si s-au amestecat. Iar in gradina eu am mai dat cu sulfat de cupru iar pe piersici cu fungicide specifice ca altfel cred nu mai mancam nimic. Anul asta nu stiu ce voi face. Am inceput sa ma tem de consecintele chimicalelor la care ma expun cand le imprastii, ca roadele sa zicem ca le spal bine.





Pene colorate... cate putin din toate!

#348
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 23:24

Asa-i Simali.[:D] Ne invirtim pe la 20C zilele astea, tare mi-era dor!
Multumesc Olympia, esti o draguta.[pup]

Lume multa, oameni putini

#349
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 02:59

Ramona, nu ai inteles ce am vrut sa spun sau nu vrei sa arati ca ai inteles?
Cand am spus ca ar fi potrivit un subiect despre gradinarit intre fetele din State(mai ales acelea care locuiesc in Sud) am avut in vedere ca sunteti intr-un anumit climat si aveti magazine cu profil de unde va puteti aproviziona, sfatuindu-va.

Tu continui sa ma ataci ca si cum am vrut sa te indepartez de pe acest subiect.Nimic mai fals!Este binevenita prezenta ta aici atat de constanta si cred ca est cu dragoste pt. gradinaresele din Romania.
Sunt convinsa ca postarile tale aici au un mare impact,asa cum sunt convinsa ca iti provoaca o mare bucurie sa impartasesti cu noi experientele tale.
Tu nu ai inteles ca demersul meu era strict pt. a deschide un alt subiect folositor pt. fetele din SUA si sa va sfatuiti in functie de situatia de acolo.

#350
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 13:13

Bnica, mai bine las-o asa cum a picat, ca daca o sa continuam sa interpretam nu-s ce intelesuri, tot prost ne vom simti toate, nu doar Ramona!





Pene colorate... cate putin din toate!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -