Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici13


203 raspunsuri la acest subiect

#91
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 01 august 2009 - 13:01

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009

Iarasi eu cu probleme, nu se mai termina odata[bang][bang]. Dennis tot urla la masa, ma termina, pur si simplu nu mai am forta. Simt nevoia sa merg undeva singura. Toata ziua sunt numai eu cu el si cand se apropie ora mesei ma ia groaza. E la fel mananca putin si gata. Ce e bine (sau poate nu)azi a mancat majoritatea meselor la san fara sticla(a avut 2 mese cu sticla). Dar mananca 2-3 min si nu-i mai trebuie si urla ca se face negru al fata. Am incercat ranitidina, Infacol...Nimik. Ce e ciudat ca totul a inceput dupa vaccinul de la 4 luni, oare sa fi avut ceva efecte adverse??
Azi i-am cumparat lapte praf de soia si am sa-l incerc sa vad ce reactie are. Poate nu-i mai place laptele meu sau nu stiu.
Acum doarme, ma duc sa mai aranjez pe aici pana mai am timp.
[pup][pup]


Cind a facut vaccinul? Efectele pot dura 7-14 zile, in general, si sint bine tolerate. Poate il atingi la locul injectiei? Incearca sa-i dai o doza de paracetamol cind il vezi asa agitat, in 10-15 min ar trebui sa-si faca efectul-daca se calmeaza, ar putea fi durere, daca nu, nu stiu ce sa zic...Dr ce zice?

#92
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 01 august 2009 - 18:03

Mihaela pediatrul totusi ce zice? Asta e cel mai groaznic ca ei scumpii nu pot spune ce au. Tu ar fi cam trebuit sa te obisnuiesti cu ce fel de plans e: de foame, de durere, de somn...? Poate incep sa il sacaie dintisorii. Trebuie sa existe ceva pentru linistire vezi ce zice medicul. Poate asa e el agitat. Te cred ca iti doresti timp pentru tine dar incearca macar la sfarsit de saptamana cand e si sotul tau acasa sa ai putin timp pentru tine. Eu de exemplu sambata dupa-masa ii trimit doar pe ei doi la plimbare si am o dupa-masa a mea.[:)]O sa treaca si perioada asta si o sa vina alta cu alte greutati.[:D]

Pepina ce mai faci? A ajuns corcodusa acasa?

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre http://forum.desprec...=2&sqldtl=73157

#93
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 01 august 2009 - 21:44

Mikaela si eu sunt de acceasi parere ca jolk,sa intrebi pediatrul.Si Ana-Maria a facu la fel cand am iesit din spital si acum mai are perioade can mananca 5min la san si dupa nu mai vrea,dar la urmatoarea masa mananca mult,totusi ea nu plange asa cum spui de puiul tau.O sa vezi can o sa-i fie foame trebuie sa manance el.[pup]si aveti grija de voi

#94
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 03 august 2009 - 07:22

Multumesc mult fetelor, dar problema e ca totul a inceput din iunie dupa vaccinul de 4 luni(sper sa fie o coincidenta). Inainte manca 650-700ml/zi, dar acum , azi de ex a mancat 385ml+10 min la san toata ziua. Si masa dureaza aproape 1 ora jumatate. Am fost la pediatra si a zis ca are reflux si-i dau ranitidina. Eu totusi nu sunt de aceeasi parere pt ca Dennis nu vomita. Ce e ciudat e faptul ca de cateva zile are limbuta alba si tot timpul e cu ea pe afara. De 3 zile il fac cu glicerina boraxata, dar la el totul a inceput din iunie..deci...?
Ce am observat la el in momentul in care refuza sa mai manance e un plans ca nu-i mai trebuie. Il las si peste cateva minute isi mananca manutele si iarasi ii dau sa manance putin si tot asa ....
Il las si pe sotul meu sa se ocupe de el, dar cand il aud ca incepe sa planga nu pot sta fara sa-mi pese.
Marti am sa sun la pedi sa-i spun ca totusi cu ranitidina nu vad nimic benefic.
Am incercat laptele praf de soia, e groaznic..normal ca nu l-a acceptat.Asa ca nu mai incerc nici un lapte raman la al meu ca e natural.
Va multumesc muultt pt sfaturi
[pup]

#95
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 03 august 2009 - 08:23

Am vb cu o nutritionista care mi-a zis ca ar trebui sa manance 500-550ml/zi. Dar el manca pana la 700ml/zi. E normal?
Nu mai inteleg nimik.

#96
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 03 august 2009 - 08:51

Mihaela, ce greutate si cate mese pe zi are Denis? Atunci putem afla cat ar trebui sa manance oe zi dupa carte.
Mai devreme de marti nu poti ajunge la pediatru? Ma gandesc ca daca limba e alba sa nu aiba ceva infectie in gurita si de aceea sa planga asa de mult si sa nu vrea sa manance.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre http://forum.desprec...=2&sqldtl=73157

#97
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 04 august 2009 - 01:23

Cititi aici. Pe blog gasiti si multe alte date importante.



Dezvoltarea copilului de la nastere la 6 luni tabel



Refluxul gastric la bebelusi



Etapele de dezvoltare ale copilului



Puseu de crestere



Mikaela, in special, citeste despre puseul de crestere.



[pup]



Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Aprinde o lumanare in memoria Almei!


#98
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 04 august 2009 - 03:55

Dennis are acum 5600g si are 6-7 mese pe zi. Mai repede de marti nu pot ajunge la pedi pt ca sunt liberi azi. Vom vedea maine.

#99
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 04 august 2009 - 05:04

Multumesc mult de tot, Ayla, dar problema e ca Dennis nu mananca si in schimb plange muulllttt si nu stiu care e cauza, pt ca inainte nu facea asa ceva.
Johanna, asa ma gandesc si eu, ca ar fi o stomatita sau ceva ciuperca, pt ca altfel nu-mi explic.
Am sa sun maine la pedi sa cer sa-l vada pe Dennis cat mai curand
[pup][pup]

#100
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 04 august 2009 - 09:11

Mihaela draga, cred ca am mai scris cum sa calculezi cat ar trebui sa manance. Se iau primele trei cifre ale greutatii deci in cazul lui Denis 560. Se aduna cu 180 (cantitatea necesara de lichid / kg corp in cazul prematurilor; la copii nascuti la termen e 250). Deci pentru Denis iasa 740 ml/zi. Impartit la numarul de mese iasa 105 -124 ml la o masa. Bineinteles ca o toleranta de cca. +/- 50 ml se accepta ca doar nici noi nu mancam la fel zilnic. Deci in mod normal Denis mananca bine. Faptul ca in ultimul timp a mancat mai putin e un semn ca ceva nu e bine. Asadar cat mai repede la pediatru.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre http://forum.desprec...=2&sqldtl=73157


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -