Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lucreaza cineva pana la ora 17?


58 raspunsuri la acest subiect

#51
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 11 august 2009 - 10:27

sper sa ma iertati ca intru la voi pentru cu totul altceva.

Alex, este un copilas de 1 an si 3 luni...dar acre are deja 2 operatii la inimioara si urmeaza a 3a in 9 zile.

La semnatura mea gasiti mai multe informatii.





Va rog, cele care puteti, sa ne ajutati sa-l ajutam pe Alex, acum cand inca se mai poate face ceva!





Multumesc [asia]



Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei [ruga]

n: 15.07.2008

d: 16.08.2008


ingerasul Darius-Andrei



www.Darius-Andrei.piczo.com



http://nshrine.com/shrine/Darius



Sa-l ajutam pe Alex

[gravi] 26+ [ruga] Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!



bebe [baietel] Flavius Cristian



POZE

#52
toanca

toanca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.954 mesaje

Postat 14 august 2009 - 17:21

Si noi avem programul 9.00 - 17.00. Si, de cele mai multe ori (70% -80% din timp) el se respecta. Asta nu inseamna ca la 17 punct daramam usa.............

Eu personal, in general plec pe la 17:45.

Intr-o banca



Toanca si [bonjovi] Matei Alexandru 06.01.2006



poze



http://www.dropshots.com/toanca

http://www.dropshots.com/toanca1

http://www.dropshots.com/toanca2

#53
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 09 septembrie 2009 - 14:39

Eu lucrez intr-o multinationala. Toti cei care nu au program de ture isi pot alege programul. Fac o cerere prin care spun ca vor sa inceapa programul la ora x (cf regulamentului intern intre 7 si 10). Programul de lucru e de 8 ore cu o pauza de 30 min sau 1 ora, functie tot de optiunea angajatului. Astfel pot exista oameni care sa inceapa lucrul la 7 si sa plece la 15.30 sau de la 8 la 16.30.

Eu personal am preferat sa lucrez in ture de tipul 8-16.30 sau 12.30-20.30 ca sa am jumatate de zi libera.

Ore suplimentare nu facem decat ff rar si nu ne obliga nimeni la ele, dar nici nu putem lasa treaba neterminata[:D].

Anya

#54
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 14 septembrie 2009 - 15:31

Pana la ora 17?Nuuuu...





Eu lucrez numai pana la ora 15.15 iar joia pana la 14 ( aici we este vineri si sambata si se lucreaza duminica).Ore suplimentare nu lucrez decat in cazul in care apare o urgenta maxima...

Intr-adevar, nu am pauza de masa, dar nu ma opreste nimeni sa imi comand mancare cand vreau sau sa imi iau pauze de tigara, atata timp cat imi termin treaba la timp.

Am zile in care am enorm de munca, esential este sa stabilesti ordinea prioritatilor.Responsabilitatea este uriasa (lucrez pt guvernul britanic), deci nu cred ca ar vrea nimeni sa lucrez 12-15 ore pana la epuizare si nici nu as fi de acord.

Stiu ca multi lucreaza 12 ore si mai mult, dar pt mine timpul cu familia este extrem de important.Am si norocul de a lucra intr-un sistem unde se apreciaza acest lucru si familia si cariera nu trebuie sa se excluda reciproc.



A..poate ca ar tb sa adaug totusi ca timpul petrecut la serviciu este aproape 100% munca.Inafara de pauzele amintite mai sus nu exista bananait pe google, forumuri, yahoo mailuri, mess, etc - nici nu avem voie sa intram pe astfel de pagini.



In UK lucram de la 9 la 17 orice ora in plus -numai daca eram de acord- imi era platita dublu.

Mi s-a intamplat insa, imediat dupa facultate in RO, sa mi se ceara sa raman peste program sau sa mi se dea o sarcina exact cu 5 minute inainte de a se termina programul- ma scuzam frumos si spuneam ca am rezervare pt cina sau bilete la teatru.Oricum 4 zie din 5 aveam cursuri la master dupa serviciu si nu aveam cum sa lipsesc.

Nu mi se pare ok sa lucrezi mai mult de 8 are decat daca asa prevede contractul si remuneratia este pe masura.Altfel ....viata e mult prea scurta.......





Erinn's mummy



Hawaii Mexico US * Around The World * Wedding

* Erinn Kendall



#55
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 14 septembrie 2009 - 15:38

Citat:
citat din mesajul lui Elag
sa zicem ca mergeti la interviu la o firma. De unde va dati seama ca nu se lucreaza in fiecare zi pana la 18-19? Ca nu cred ca puteti intreba.... :)
Inainte de a semna contractul ti se spune care este programul de lucru.Daca e pana la 17.00, la max 17.05 ai iesit pe usa.Asa cum tu la salariu nu te tiganesti cu sefu' sa iti mai dea 25% nici seful nu tb sa iti ceara ore suplimentare pro bono.Firmele fac averi de pe urma orelor suplimentare neplatite si faptul ca multi accepta fara sa comenteze de frica ca vor fi dati afara face ca acest lucru sa fie considerat normal.NU ESTE NORMAL!!Erinn's mummyHawaii Mexico US * Around The World * Wedding * Erinn Kendall

#56
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 15:47

eu lucrez pana la 18.30 oficial. De la 9.30 pana la 18.30. Dar sunt zile in care stau si peste program, depinde de ce am de livrat. Uneori ne apuca si 7 si 8 si poate uneori am stat si pana la 10 (mai rar) dar am colege care stau si pana la 12 noaptea. Asa ca se poate...



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]



Bodrum Aegean Dream resort 2009

Canakkale

Grecia 2006/2007

Thassos 2009

#57
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 17 octombrie 2009 - 02:47

De obicei plec pe la 19:00 dar se intampla sa stau si pana la 21:00, chiar mai tarziu. Nu ma intrebati daca ma simt vinovata fata de copil caci raspunsul il stiti. Cand intri in hora insa ramai pana la sfarsit. Sigur ca nu ma obliga nimeni dar deriva din obligatiile asumate. Nu cred ca se poate masura in numarul de ore lucrate ...

#58
cami_antonia

cami_antonia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.788 mesaje

Postat 17 octombrie 2009 - 20:50

fetele
sunt un user DC
am nevoie de ajutorul vostru
cititi si daruiti daca puteti
nu ignorati va rog din suflet

Un om are mare nevoide de ajutorul DVS. Va rugam ajutati-o pe Alina! (cumnata mea) Mai are o singura sansa - ULTIMA!!!


www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

Da-ti mai departe va rog!!!


SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe puetere sa o ingrijeasca
Camelia Costea: DOAMNE AJUTA!



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -