Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lucreaza cineva pana la ora 17?


58 raspunsuri la acest subiect

#21
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 01:06

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Da, nu inteleg ce sunteti asa nedumerite unele din voi. [:-@] Ma bucur ca nu sunt singura "defecta" care-si cauta de lucru de la 8 la 17. Ca nu sunt maritata cu munca sa stau zilnic pana la 19 sau chiar mai mult. Ala e barbata-miu si e suficient unu in familie. [:D]Creatiile meleAndreea mama de Filip si Georgia
Incluzi si 1 ora pauza de masa, nu ??? Altfel nu vad de ce sa lucrezi 9 ore....

#22
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 03:10

Citat:
citat din mesajul lui geniest
Citat:
citat din mesajul lui Androix
Da, nu inteleg ce sunteti asa nedumerite unele din voi. [:-@] Ma bucur ca nu sunt singura "defecta" care-si cauta de lucru de la 8 la 17. Ca nu sunt maritata cu munca sa stau zilnic pana la 19 sau chiar mai mult. Ala e barbata-miu si e suficient unu in familie. [:D]Creatiile meleAndreea mama de Filip si Georgia
Incluzi si 1 ora pauza de masa, nu ??? Altfel nu vad de ce sa lucrezi 9 ore....
Da bineinteles, nici nu se discuta, si o ora de siesta dupa! Pai ce eu nu merit??? Serios, nu m-am gandit chiar asa la numarul de ore, c-o fi cu pauza de masa sau fara, la bafta mea [bang] am avut numai joburi unde ora de pauza de masa insemna ca mancam calare pe tastatura ce-mi aduceam de-acasa, asa ca si cu si fara e mai mult fara [:D] Dar asa in mintea mea cam asta ar fi un program rezonabil, si nu unul "nesimtit" de la 8 la 16, care cred eu ca se mai gaseste acum numai la stat, dar deja dam in altele. Dar eu stiu, daca vine careva si rade cu gura pana la urechi ca ea lucreaza in multinationala de la 8 la 16 poate o cred pe cuvant si ma duc cu capsa pusa la interviu. Apropo de intrebari la interviu asta cu programul e o intrebare pe care intentionez s-o formulez daca nu mi se spune, la fel si cea cu salariul oferit.Creatiile meleAndreea mama de Filip si Georgia

#23
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 11:11

De ce programul 8-16 este nesimtit? Nu sunt 8 ore de munca?

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#24
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 12:00

Citat:
citat din mesajul lui irinai

Pai daca te cheama la interviu incepand cu ora 18:00, inseamna ca stau peste program.


Nu este obligatoriu ...Eu lucrez 8.30-16.30 Luni-Vineri( companie peste 700 angajati) dar atunci cand am interviuri, prefer sa le organizez dupa program,adik in intervalul orar 16.30-17.30. E mult mai liniste in companie.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

#25
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 10 iulie 2009 - 14:59

Citat:
citat din mesajul lui Elag

sa zicem ca mergeti la interviu la o firma. De unde va dati seama ca nu se lucreaza in fiecare zi pana la 18-19? Ca nu cred ca puteti intreba.... :)


Ba eu am intrebat la un interviu cum este cu orele de program, stat peste. Le-am spus din start ca nu pot sta peste program, ca si regula.

Si da lucrez 8-16,30 cu pauza pranz de 30 min.
Sau 7-15,30, pauza idem.

Avem program flexibil, putem veni oricand intre 7-9 dimineata si tre sa stam 8 ore + pauza de pranz.

Multinationala.



Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)


#26
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 10 iulie 2009 - 15:33

andorix, nu este musai sa lucrezi la stat si sa ai program de 8 ore de L-V, crede-ma pe cuvant.

Daca nimeresti intr-o companie (mica, mare, multi,etc) care respecta codul muncii, si toate legile in ceea ce priveste program lucru, conditii, obligatii angajator, clar vei lucra 8 ore/ zi .E posibil sa ramai peste program, dar nu ca obisnuita, doar in situatii extreme.

Vorbesc de un program de lucru de 8 ore, la functiile care nu necesita alt tip de program gen 12/24/48 sau cu libere compensatorii in alte zile pentru acele ore lucrate in plus intr-o zi.



Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

#27
croco21

croco21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 22:37

Foarte interesant subiectul! Tare sunt curioasa care sunt firmele astea particulare la care se lucreaza doar 8-9 ore! Eu lucrez 11-12 ore pe zi si drumul imi ia in fiecare zi cam 2 h. E drept ca sambata si duminica sunt libera dar au fost perioade cand am venit si in weekend. Firma de software, post de asistent director :( Pe vremuri am avut cateva tentative de a-mi schimba serviciul dar la toate interviurile la care m-am dus programul nu era mult diferit.

#28
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 18 iulie 2009 - 01:19

Citat:
citat din mesajul lui croco21
Tare sunt curioasa care sunt firmele astea particulare la care se lucreaza doar 8-9 ore! Eu lucrez 11-12 ore pe zi si drumul imi ia in fiecare zi cam 2 h. E drept ca sambata si duminica sunt libera dar au fost perioade cand am venit si in weekend. Firma de software, post de asistent director :(

Sunt. Destule. Un angajat foarte bun poate lucra si mai putin de 8 ore pe zi, poate avea si program flexibil, si poate fi si bine privit de ceilalti care stau peste program.

#29
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 18 iulie 2009 - 01:44

Croco, cred ca tine de pozitia noastra, respectiv de managerul pe care il asistam [:D] Adic daca sefu sta de-l uita Dumnezeu la birou asistenta trebuie sa stea si ea in 99% din cazuri. Si eu tot asistent manager am fost6 si asta e motivul pentru care cred ca ma voi reorienta, programul adica.



Creatiile mele





Andreea mama de Filip si Georgia

#30
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 11:49

Si sotul meu lucreaza intr-o multinationala in care programul este 9-18 cu pauza de masa intre 13-14 . Nu se sta dupa program.Deci uite ca se poate.

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -