Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Carti bune pentru copii


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Bic

Bic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 12:26

Deschid acest subiect pentru ca mi-am dat seama ca noi ducem mare lipsa de carti in limba romana. Avem o biblioteca absolut impresionanta de carti pentru copii. In engleza. Biblioteca cuprinde si citeva titluri in romaneste (sa fie vreo 20), dar majoritatea sint jalnice. Cu mare speranta in suflet, am comandat de pe Internet trei carti nou-noute cu niste ilustratii absolut superbe. Am ramas foarte dezamagita de calitatea scriiturii. Nu pot sa cred ca un editor a putut sa lase asa ceva sa iasa pe piata. Una dintre carti este "Aventurile unui fir de nisip" de Ana-Maria Lembreu. Este un poem, cu rime trase de par rau de tot. A doua este ceva mai bune, dar tot scirtzie rau: "Ziua in care a fugit somnul" de Victoria Patrascu. A treia e hai sa zicem "acceptabila" dar din pacate are personaje si situatii care nu sint dezvoltate suficinet si sint lasate in aer. In plus, autorul nu a aflat ca in romaneste "elf" se cheama spiridus. Si nu e traducere! E proza originala. Este vorba de "Odrin in Tara Fiburnutelor." Am cumparat si niste traduceri.... la fel de jenante. Si acum sa trecem la comentarii pozitive: "Crina merge la petrecere." - traducere foarte buna, textul curge usor si firesc, carte tri-dimensionala. Seria "Angelina" - text tradus excelent. Ilustratiile originale foarte frumoase.Seria "Paddington" - Cu mindrie si cu subiectivitate va spun ca este tradusa impecabil de raposata mea mama. Nu stiu daca se mai gaseste. Au fost pe piata doua. Tot mama a tradus si Winnie the Pooh, dar cartile cu capitole, pentru copii mai mari. Iar astea cred ca, din pacate, fii-mea o sa citeasca doar in engleza.Deoarece cartile sint scumpe - mai ales cind le comanzi online din Romania via Canada spre USA - as vrea sa aud aici pareri documentate despre cartile pentru copii din Romania, in special proza romaneasca orginiala pt. copii. Dar, cum am scris si mai sus, daca sint si traduceri bune, sint deschisa la sugestii.Smaranda Ioana, 3.11.2005
Povestea nasterii
Info utile despre cresterea copiilor
Dr. Sears
Disciplina afirmativa
Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.

#2
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 08 septembrie 2010 - 13:33

depinde si de varsta copilului. Ce am cumparat pana acum pentru fetita mea de aproape 3 ani si mi-a placut:

de la Editura Cartea Copiilor:

Mos Craciun, excelenta, merge de la 2 pana pe la 7-8 ani

seria Miffy

Scoala ursilor

Pozna lui Jackie

Povesti cu printese



de la Nemira

Cum iubeste mami puiul

Aventurile lui Murdarici

din pacate nici una nu are autor roman

s-a re-editat Dora_Minodora si Luna-Betiluna de Ana Maria Smigelschi, fetitei mele ii place f mult

Imi place si cartea Andreei Demirgian, Povestile domnisoarei Firicel, doar ca fii-mea e inca prea mica pentru ea



am de gand sa comand cartile Alinei Miron, o tanara jurnalista care a scris cateva carti pentru copii, Sori-tuc si Sori-puc, Un catel cu vise mov si Tica, motanul fara frica.



adra_bell si [zana]Eva-Elena (14 nov 2007)

about Eva



secolul XX la subiectiv





Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

#3
Bic

Bic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 09 septembrie 2010 - 04:52

Asa am auzit si eu ca s-a reediat Dora Minodora, dar l-am pus pe taica-miu sa intrebe si mi-a spus ca nici vorba. Unde se poate gasi?Smaranda Ioana, 3.11.2005
Povestea nasterii
Info utile despre cresterea copiilor
Dr. Sears
Disciplina afirmativa
Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.

#4
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 09 septembrie 2010 - 10:30

am luat un exemplar de la un targ de carte si prin primavara am mai comandat doua la o librarie pe net

http://www.librarult...gradina--i23281

si tot cautand vad ca a aparut si alt volum

http://www.buybooks....odora-intr.html



adra_bell si [zana]Eva-Elena (14 nov 2007)

about Eva



secolul XX la subiectiv





Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

#5
ana l

ana l

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.932 mesaje

Postat 19 septembrie 2010 - 22:06

Citat:
citat din mesajul lui Bic
Asa am auzit si eu ca s-a reediat Dora Minodora, dar l-am pus pe taica-miu sa intrebe si mi-a spus ca nici vorba. Unde se poate gasi?Smaranda Ioana, 3.11.2005
Povestea nasterii
Info utile despre cresterea copiilor
Dr. Sears
Disciplina afirmativa
Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.
Eu am vazut-o la librarie.Am recitit-o de curind , ( a se citi am citit-o copilului mue), dar am ramas dezamagita. Nu m-a mai atras ca in vremea copilariei mele.Am gasit in librarie si Aventurile lui Habarnam. E si pe net pe undeva postata. E minunata. Iar Winnie, iubesc seria asta. Incepind de la colectia de la Egmont Sa invatam despre... pina la cartile pentru copii mai mari, toate ma fascineaza.copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)hainute de vanzare

#6
Bic

Bic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 02:08

Tata mi-a comandat Dora, Minodora!Hai va rog mai continuati. Ca in curind primesc vizitatori si sa stiu ce sa le comand. Smaranda Ioana, 3.11.2005
Povestea nasterii
Info utile despre cresterea copiilor
Dr. Sears
Disciplina afirmativa
Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.

#7
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 05:10

Tepisor si Rostogol are ilustratii minunate (nu am reusit sa fac rost de ea si nu am habar de text (este traducere)...):



http://www.buybooks....or-rostogol.jpg



Mie tot cele vechi imi sunt dragi, pe primul loc il trec pe "Muc cel mic", apoi "Cheita de aur" (Buratino) si "Dumbrava minunata" (sigur ca sunt carti pt. mai tarziu...), poate "Povesti de aur", editiile vechi, nu stiu daca se mai gasesc. Aici am pus cateva dintre copertile cartilor mele din copilarie (sunt 5 foto cu copertile respective. Ar mai fi si "Zanele din Valea Cerbului", nu am recitit-o inca, mare lucru nu retin din ea. Are ilustratii frumoase, unele...):



http://s100.photobuc...a cu vechituri/



P.S. Mai vreau si eu titluri in engleza, dar a deschis Conchita mai demult un subiect, cred ca se afla acum la... "Carti", il voi cauta, poate completezi, daca ai timp si chef. Pe noi ne-a subjugat total Astrid Lidgren [:)] si nu numai cu Pippi.



Revin, am dat de el aici:



http://forum.desprec...TOPIC_ID=135372







La tzara americana (poze)

#8
Bic

Bic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 10:38

Ar fi trebuit sa continui "Cartile Copilariei -3", dar nu mi-a venit ideea. Stiu toata discutia de acolo. Iata in sfirsit cineva a scris un articol excelent despre lipsa calitatii cartilor de copii si care e problema. Va rog cititi si poate noi, cumparatorii, reusim sa schimbam ceva. http://www.ofcorso.r...ii.htmlSmaranda Ioana, 3.11.2005
Povestea nasterii
Info utile despre cresterea copiilor
Dr. Sears
Disciplina afirmativa
Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.

#9
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 18:14

eu am scris pe blog despre cartea romaneasca pentru copii, desi fii-mea are destul de multe carti, romanesti nu aveam decat doua. In ultimul timp este atrasa de versuri si cantece, caut carti bune de genul asta.

Poate gasesti ceva, eventual la comentarii

Multumesc pt link nu stiam ca Cipi, cartea preferata a copilariei mele a fost ilustrata de o romanca. Tot astept sa se re-editeze

Ana si eu am fost dezamagita de Dora-Minodora, nu era deloc ce-mi aminteam eu, dar fetitei mele ii place, o stie pe dinafara



adra_bell si [zana]Eva-Elena (14 nov 2007)

about Eva



secolul XX la subiectiv





Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

#10
ana l

ana l

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.932 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 11:05

Adra bell, citesc acum pe blogul tau. De-ai sti citi ani m-am chinuit sa-mi amintesc ce-i cu Peste-Mamaliga-Prapadeste. Parca vad in fata ochilor imaginea unui pescar cu cizme lungi si ceva legat de un somn care doarme toata ziua pe fundul lacului.

Iar Motanul Arpagic... avea ilustratii frumoase. Si imi amintesc de o poezie cu un catel cu covrig in coada. Am luat de la biblioteca cartea, insa nu m-a impresionat ca atunci, si nici pe al meu copil nu . Insa pretul e foarte piperat, cu siguranta nu o vom cumpara.[q]





copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)



hainute de vanzare


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -