Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (5)


201 raspunsuri la acest subiect

#11
Zadi

Zadi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 18:15

Marius- imi permit sa ma bag si eu in discutie. Tocmai aici e buba cu muscatura de capusa- daca astepti sa apara simptomele (unii au noroc sa apara la cateva zile, la altii dupa o luna sau si mai rau dupa mult timp ! sau pot fi asimptomatici ani de zile) atunci tratamentul este de mai lunga durata. De aceea este bine sa iei preventiv antibiotic pt. ca nu poti fi sigur daca o data cu muscatura ai fost infectat sau nu. Anticorpii antiBorellia apar la analiza de sange abia dupa 2-3 saptamnai.
La noi se recomanda tratament preventiv cu antibiotic doar 7 zile in vreme ce Dr. Bozsik recomanda 24 de zile.

Asa ca decizia ne apartine. Dar in ceea ce ii priveste pe copii nostri nu prea avem curaj ca parinti sa riscam.



#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 18:53

Nedumerirea mea este cum sa aplici un tratament medicamentos fara sa ai nici un motv concret de afectiune? Antibiotic este asa cum ii spune numele un produs chimic ce are efect biochimic asupra unui virus. Ori daca nu ai nici un virsu sau simptom sau ceva oricat de mic in ce baza se aplica un tratament chimic? Preventiv? La ce? Ati facut analize? Au venit rezultate? Sunt cele scontate? Nu asa ar trebui sa inceapa normal orice discutie? Gresesc eu undeva in logica mea?

Dr. Bozsik a facut(vazut) analize(rezultate)?



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#13
gabi25

gabi25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 19:44

MARIUS crede-ma ca in cazul borreliei antibioticul e raul cel mai mic. Ce nu as fi dat eu acum 4 ani sa stiu de muscatura de capusa si de bolile transmise de ea...scapam cu 3 saptamani de antibiotic....asa, acum am a 5-a luna de antibiotic plus protectoare [bang]

Daca nu iei antibiotic si astepti simptome....e de rau...la mine au aparut la 2 ani....1 an si 6 luni am umblat de nebuna la medici si m-au trimis la psihiatru ca nu am nimic.... am luat un an atidepresive....in final am aflat singura ce am si asta e finalitatea.





Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)

Evolutie Daria

Poze





#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 19:57

Cum ai aflat?



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#15
gabi25

gabi25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 20:15

Am acut norocul sa vad un reportaj cu Stefania la tv, in care spunea de toate simptomele cu care ma luptam si eu....la ea lupta era de mai multi ani....si cum in final un medic batran a banuit ca e borrelia si a trimis-o sa faca analizele. Eu am luat legatura cu ea si cu Geta si ele m-au lamurit si la randul meu am facut testul ELISA care mi-a iesit pozitiv....din "fericire" pentru ca multi au rezultate fals negative si atunci....daca sunt din Romania sunt si mai mult ignorati.....sau tratati pentru boli ca lupus, scleroza multipla, parkinson....etc

In multe alte tari la pacientii cu rezultate fals negative, medicii aplica totusi tratamentul pe simptomatologie....iar daca exista siguranta muscaturii si eritemului atunci nici nu se mai fac atatea testari.

La noi in tara mai au mult de invatat....sper sa nu o faca prea tarziu....deja ma ingrijoreaza cazurile care tot apar.



Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)

Evolutie Daria

Poze





#16
oradeanca

oradeanca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 20:48

buna din nou - imi cer scuze daca s-a iscat polemica, cineva anterior intrebase daca am trimis capusa la analiza la Budapesta si am raspuns - habar nu am cum sa dau quote.
in schimb, vestea buna e ca totusi mi-au raspuns acum cateva minute - deci exact la 14 zile - si mi-au spus ca nu au gasit urme de borrelia asa ca [alcool] merg sa sarbatoresc! ca de 2 saptamani cred ca numai cosmaruri cu capuse am avut.
Sanatate tuturor!
si o precizare: antibioticul e impotriva bacteriilor posibil transmise de capuse, nu impotriva virusului. Baietelul meu a facut o amigdalita la 2-3 zile dupa muscatura si m-am stresat sa nu fie un eventual simptom, care se manifesta prin febra & etc. asa cum am citit pe aici!


#17
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 23:11

scuze ca am disparut asa, treburi urgente...

Zadi, Lorena, Cris, poate aveti posibilitatea sa faceti un fisier pe care sa-l putem atasa cumva aici, nu stiu cum dar aflam...

zilele astea chiar sunt prinsa cu ceva insa am sa pun si eu pe lista ce mai stiu si eu.



rabdare cu mail-ule ca intotdeauna raspunde asa cum a facut-o recent cu o vorba buna:



'My honour that people became free from their burdens...'



Dr. Bozsik




multa sanatate si multa putere tuturor.





_______________________________________________________________________________________



“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”


Emma este IUBIRE ******[copil] un copil creste in inima mea [:)] ****** am un inger pazitor [pic]


#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 23:31

Ce ati dori sa atasati?



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#19
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 23:59

in ideea spusa de Zadi, de ex. ar fi ok de atasat traducerea indrumarului pe care l-am primit cred toti, de la Dr. Boszik, traducere postata de cataset in urma cu cateva pagini (am s-o caut)



_______________________________________________________________________________________



“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”


Emma este IUBIRE ******[copil] un copil creste in inima mea [:)] ****** am un inger pazitor [pic]


#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 iulie 2009 - 00:17

Sa vedem concret Ok?



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -