Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***245***


201 raspunsuri la acest subiect

#21
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 13:36

Adrisimo, nu hartie pentru copt, de-aia am dar e "dintr-o bucata", eu ziceam de forme de-alea mici si "cretze".

Anaan, ce vacantza visezi, tufato? Ai facut cerere la noi? Ti-am aprobat-o?[:D] Sa nu scot sabianul la tine! Ia te rog sa ramai p'aci, io una "te savurez" ca pe cafeaua de dimineatza (ceea ce e maaare lucru la mine, sa stii;))

Trebuie neaparat sa va povestesc de o fetitza din parc. V-am mai zis eu de ea. Are 19 luni, e cu exact 3 luni mai mare ca Sophiphi (e din 24 ianuarie). Eu nu am vazut copil mai relaxat si mai cuminte. Cand Phiphi avea 1 an si se plimba in 4 labe, ea avea 1 an si 3 luni si statea gugu in groapa cu nisip si cu dreapta lua nisip cu lopata si-l turna in galeata, fara sa verse macar pe langa. Sophiphi nici acum nu face de-astea, ea in gaeata pune pietre cu mana:))) In fine, aseara Sophiphi s-a dus la "troscoleta" ei iar ea i-a zis:"las-o! las-o!gata! e a mea!" Am facut ochii cat cepele, nu-mi inchipuiam ca vorbeste asa bine...Zic:" a cui e?" la care ea:"Sonia!" Bai, sa tampesc, nu altceva. In plus o auzisem cand ii arata maica-sii o bordura:"aici!" si maica-sa a inteles sa se aseze ea, la care fata a corectat-o:"nu tu! eu!", adica s-o puna pe ea acolo.

No, mie astea mi se par precocitati...sau nu? Oare a scoate Phiphi pe goarna atatea peste 3 luni?! N-as crede, cica fetitza alea simple (mama, tata, caca, papa" le zicea inainte de 10 luni...E tare scumpa. Si-s un pic invidioasa ca maica-sa a reusit, la 1 an si 3 luni, sa-i scoata alaptatul noaptea si acum nu se mai trezeste pentru tzitzi, o alapteaza numai peste zi. Io n-am curajul sa incerc asta cu Phiphi...



mami de Sophia-Diana (Sophiphi)

1 AN!

Manole forever

#22
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 13:37

Acum am vazut sugestia Gianinei cu hartia de copt, dada, nu e rea!



mami de Sophia-Diana (Sophiphi)

1 AN!

Manole forever

#23
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 13:43

Buna dimi!

In prumul rand La Multi Ani sarbatoritilor de astazi![s][s][s] si cate un pupic maaare pentru fiecare dintre ei.

In al doilea rand, avem nevoie de Aris aici, ca ea le spune pe nume lucrurilor cand se isca astfel de discutii, dar in lipsa ei o punem la treaba pe Ilinca, pentru ca e la fel de buna la asta!

Eu sunt necajita. din doua motive:

1. Eva e mai rau cu raceala si incep sa cred ca e vorba de o alergie la mijloc. Nu am scos-o din casa saptamana asta deloc, pentru ca a fost ft frig, si am tratat-o cu nurofen, suc de portocale la greu si aerosoli de 3 ori pe zi+aspirat nasucul si apa de mare cat curpinde. Aseara iarasi se sufoca prin somn [bang] Am la 3 programare la ORL cu ea.



2. Mi s-a inflamat un ganglion la axila, ma doare destul de tare si iau antibiotic. cica daca nu se retrage pana luni, trebuie scos chirurgical. Azi e mai mare, mai tare si mai dureros decat ieri [bang]

V-ati confruntat cu asa ceva?







Ana-Maria, mami de [copil] Eva Maria (23 aprilie 2009)



#24
adrisimo28

adrisimo28

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 13:47

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

asa ca imi iau si eu o vacanta. Va[pup]pe toate!





[q][q][q] nu pleca!!! [q][q]



[buburuza] dragastoasa de Dragos [hagi]


#25
Pisik06

Pisik06

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.004 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 13:51

Sunt plina de draci[bang][q][q][q][q]. Planificam iesirea asta la munte cu nasii si finii de luni in sir, pt ca finul nostru e pilot si nu reusim sa ne pupam la program ever.Am refuzat si un botez din cauza asta. M-a mancat in posterior sa ii fac ieri Prevenarul Anei, parca am fost tampita, zici ca intrau zilele in sac. Evident ca, desi ea nu a facut pana acum reactie la vaccin acum a facut (sau asa cred) cert e ca are febra si a facut un caca moale. Acu nici nu stiu ce sa fac, sotul e un pachet de nervi ca planificam de atata timp, fata cam arde si e cu curu in sus si eu....[bang][bang][bang]

Mami de minune mica




#26
adrisimo28

adrisimo28

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 13:53

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

2. Mi s-a inflamat un ganglion la axila, ma doare destul de tare si iau antibiotic. cica daca nu se retrage pana luni, trebuie scos chirurgical. Azi e mai mare, mai tare si mai dureros decat ieri [bang]

V-ati confruntat cu asa ceva?



eu am avut acum cativa ani buni, am facut gentamicina si ceva homeopat si a trecut...in mai mult de 3 zile. parca imi aduc aminte ca a iesit pe fond de oboseala era in preajma sarb de iarna si am muncit in casa la greu si mi s-a si zis denumirea dar nu mai tin minte si pot sa mai apara si inghinal nu stiu exact cum sa iti explic, adica se poate sa le ai dar nu le simti tu.



[buburuza] dragastoasa de Dragos [hagi]


#27
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 13:53

Pisiko pisiko, asa te-as lua in brate si te-as pupa, ca mi-esti tare draga, si fetele noastre mi se par tare pe aceeasi lungime de unda. Imi pare tare rau ca nu am timp aici sa detaliez, iti spun doar ca desi nu am ajuns la tavaleli pe jos, si Pisilinca devine din ce in ce mai hotarita si mai incapatinata si foloseste numai imperativul cind isi doreste ceva.
insa eu nu ma agit pe tema asta, desi mi s-a spus nu o data ca e rizgiiata. O singura faza iti povestesc.
Acum vreo saptamina am mers in Siraj (e un fel de mini-Europa daca am eu o idee clara despre cum arata depozitul ala) sa-mi iau pantaloni si sa vad daca gasesc o pereche de pantofi pentru o petrecere, deci ieftini bine. Si fiica-mea desigur ac s-a plictisit enorm, desi o distra taica-su, si tragea de noi, si se rastea la noi, si batea din picioare si tot asa. Se uita lumea la noi ca la urs.
Azi am mers singura sa caut altceva si am vazut o mamica, cu o fetita cam de-o seama cu a mea. Care la fel, se plictisise, atingea hainutele expuse pe umerase si fireste ca unele mai cadeau, miriia la maica-sa ca ar fi vrut sa plece; ma rog, facea cam ca Pisilinca, desi parca la o scara mai redusa. Si maica- sa a pus-o in repetate rinduri la respect injurind-o, urlind, plesnind-o peste miini si peste fatza. Si copila nici macar nu plingea la fazele astea, doar "devenea cuminte". Asa ca...pentru mine alternativa la rizgiiala nu este acceptabila, si-s foarte confortabila cu crizele de nervisori ale fii-mii. Cui nu-i place sa nu se uite; pina la urma, oriunde ma duc, eu sint client si atita timp cit nu incalc regulile locului respectiv, chiar nu vad de ce s-ar uita cineva urit la mine. Si daca o fac, treaba lor. Ca nu ma duc cu ea la restaurant sa am pretentia la o masa lunga si linistita si ea sa stea ca bibeloul in scaun sa se uite la mine...asta este; prefer asa, decit cum vad unii copii pe afara, chiar mai mari decit ea, zacind letargici in carut si uitindu-se la mamele lor care stau la birfa si la mincat seminte pe banca.
Ramin datoare cu multi pupici pentru tine si pentru Ana.

Ayla, si tu cred ca ar trebui sa nu-ti mai faci atitea probleme ca de ce fata ta face aia si altii nu. Nu cred a luat nimeni personal ce ai scris tu acolo, si cred ca cine chiar crede ca al sau copil are retard in dezvoltare, se duce la medic, la psiholog, la pediatru, sa se lamureasca. Asa ca daca ai chef sa povestesti fa-o; daca nu, nu; si eu ca si Pisik evit sa imi laud copilul pe aici pentru ca nu-mi sta in fire, nu pentru ca ma gindesc ca pun lumea pe ginduri. Am scris eu si pe blog ceva pe tema asta....

Cit despre portage...am spus-o mai multi: testul este interpretabil si rezultatele cred ca sint cu adevarat relevante in cazul copiilor pentru care a fost creat ;)

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#28
Gianina34

Gianina34

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 13:54

Citat:
citat din mesajul lui anamariame


2. Mi s-a inflamat un ganglion la axila, ma doare destul de tare si iau antibiotic. cica daca nu se retrage pana luni, trebuie scos chirurgical. Azi e mai mare, mai tare si mai dureros decat ieri [bang]
V-ati confruntat cu asa ceva?



da, eu am patit asa 2 luni la rand cam cu 1 saptamana inainte de ziua 1[:D]
am fost la dr, am facut eco, analize, contr... concl este ca-s niste deregrari hormonale si trebuie avut rabdare
mie mi-a facut bine extractul de mladite de zmeur (am luat cam 3 sapt insa trebuie luat 2-3 luni - sper ca in curand sa ma re-apuc)

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, patru luni si-un pic



#29
adrisimo28

adrisimo28

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 13:57

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

si eu chiar imi inchid contul (ca nu mai am nevoie de el), daca nici asta nu pot sa mai scriu. (nu e amenintare e constatare).





noi avem nevoie de tine.[pup] nu inchide contul[q][q][q] eu stiu ce inseamna asta .... am suferit atunci chiar daca stiu ca nu toate postarile mele sunt apreciate si citite dar mi-ati lipsit asa de mult [q]



[buburuza] dragastoasa de Dragos [hagi]


#30
adrisimo28

adrisimo28

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 14:02

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

M-a mancat in posterior sa ii fac ieri Prevenarul Anei, parca am fost tampita, zici ca intrau zilele in sac. Evident ca, desi ea nu a facut pana acum reactie la vaccin acum a facut (sau asa cred) cert e ca are febra si a facut un caca moale. Acu nici nu stiu ce sa fac, sotul e un pachet de nervi ca planificam de atata timp, fata cam arde si e cu curu in sus si eu....[bang][bang][bang]



baga un supozitor de novocalmin treci pe regim, daca ii dai lapte praf dai din ala fara lactoza de la nan si du-te la munte ca va fi ok

edit: si smecta ceai de menta, orez fiert, piure de morcov, ceva pt hidratare, cereale de roscove de la nestle

[buburuza] dragastoasa de Dragos [hagi]



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -