Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hernie inghinala


13 raspunsuri la acest subiect

#1
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 19:06

Mda ... Alex, fi-meu, 6 ani (peste 1 luna) - i-a aparut o umflatura inghinal, cam cat o minge de ping-pong ... initial am crezut ca e un ganglion, a fost barbatul cu el azi la doctor - e hernie inghinala si trebuie operat.

Cred ca peretele abdominal s-a rupt duminica trecuta ...cand, la ocean fiind, in apa, Alex a spus deodata ca il doare/inteapa ceva in zona aceea, atat de violent incat a iesit din apa ... am crezut ca l-a intepat ceva, nus e vedea nimic, nu rosu, nu iritat ...seara la baie am vazut umflatura. Cum naiba i-a plezit peretele intr-un moment cand nu facea nici un fel de efort ?

Mi s-a facut asa un rau in stomac si mi-am scos 4 vene sa le tai - de panica, evident ...

Spuneti-mi ca nu e ceva grav si ca operatia e usoara, fara complicatii, ca si cum ai stoarce un cos [:)] ...am nevoie de minciunile astea [:)]



#2
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 19:21

Buflea, imi pare rau, m-am gandit eu la hernie cand mi-ai zis la telefon... Dar pot sa iti spun ce doreai sa auzi. In general e o operatie lipsita de complicatii si copilul nu sta in spital. Se poate face si laparoscopic si in acest caz recuperarea e si mai scurta. Vezi dc. fac laparoscopic. Bafta si curaj sa treceti peste asta! Nu e life threatening!

#3
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 19:54

in primul trebuie precizat ca nu s-a rupt niciun perete!
hernia inghinala la copil nu seamana cu cea de adult.
hernia inghinala la copil este inca de la nastere, si reprezinta un defect de perete foarte des intalnit. s-a intamplat sa o vedeti acum, cand probabil un intestin si-a gasit drumul in acel sac si l-a umflat, dar defectul exista de la inceput.
metoda de formare este asa: in momentul cand testiculul coboara din abdomen in scrot antreneaza toate structurile pe care le intalneste in cale. astfel apare si canalul peritoneo-vaginal (face legatura intre abdoemn si vaginala testiculului, adica foitele care il invelesc).
la nastere acest canal ar trebui sa se inchida, dar de multe ori nu se intampla asa. daca defectul este mic prin el va trece doar lichid, formanadu-se hidrocelul, daca defectul este mai mare apare hernia, iar din cand in cand poate intra acolo intestin. riscul major este ca bucata de intestin sa nu mai poate iesi de acolo si sa apara tot felul de complicatii foarte grave.
singurul tratament este cel chirurgical. de obicei copilul suporta foarte bine operatia, recuperarea fiind foarte rapida. la 24 de ore poate pleca acasa si se joaca ca si cand nimic nu s-a intamplat.
daca se ajunge la complicatii si la operatie in urgenta atunci riscurile sunt mult mai mari.
asa ca cel mai bine este sa-l operati cat mai repede posibil.

#4
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 20:37

Ieri am fost la operatie cu unul dintre baieti (3 ani jumatate) de hernie inghinala, credeam noi... dar a fost operatie de chist de cordon...
Pediatrul lor cand l-a consultat a zis ca este hernie inghinala... si ne-a trimis la chirurgie pentru operatie... chirurgul dupa operatie ne-a spus ca a fost chist de cordon...

Cum a fost la noi... i-a aparut acum un an o galma cat inca un "outz" [:D] ... pediatrul ne-a explicat ca la dimensiunile alea erau sanse sa se retraga si sa se inchida canalul pe unde a iesit, deci sa steptam sa nu negrabim cu operatia. Apoi acum 2 luni s-a umflat si mai tare... dintr-o data... L-a consultat, concluzia a fost ca nu mai avem cum sa scapam de operatie, insa fiind foarte cald, sa asteptam sa se mai racoreasca, inca nu era o urgenta, dar sa mergem regulat la "verificat" ... In perioada asta s-a mai marit destul, iar luni am observat ca zona cu pricina si-a schimbat si culoarea...
Marti dimineata am fost chirurg... si ne-a programat pentru miercuri la operatie.

Acum despre operatia la noi... anestezie totala... a durat 30 de minute de cand l-a luat sa-l anestezieze si pana l-a adus la terapie intensiva... La majoritatea dura la fel de mult... operau mai multi dr. si veneau pe banda la terapie intensiva. Acolo am stat max. 20 de minute, pana s-a trezit, si-a facut numarul de urlat pt ca era destul de ametit... ne-au mutat in salon... s-a odihnit o ora, dupa ce mi-a facut circ cu apa... nu avea voie si nu reuseam sa-l conving sa astepte putin pana putem bea... iar in 4 ore de la operatie am plecat acasa...
Ieri a fost mai bleg, a mers un pic cocosat, si inceeet... iar azi dimineta topaia prin casa ... spre disperarea noastra [bang]
Taietura este mai sus, cam ca la apendicita. Zona de unde a scos chistul e inca rosiatica... dar presupun ca mai dureaza pana se vindeca si in interior... iar unde are incizia... e subtire ca un fir de ata...

Nu stiu daca la copii se poate opera laparoscopic... din ce am cautat eu pe net (inclusiv la spitalele particulare) doar la adulti am gasit interventii laparoscopice... iar la copii doar operatie clasica...

Operatia e usoara... refacerea se pare ca la fel... cel putin la cei mici... peste tot citeam "impresii" dupa si toate erau de bine... insa atunci cand e vorba de ai tai... indiferent ce iti spun cei care au trecut prin asta sau doctorii... parca nu e asa usor...
Acum, dupa ce am trecut hopul mi se pare ca a fost f. simplu si usor.. dar ieri dimineata nu eram de aceiasi parere...

Tin pumnii sa fie la fel de simplu si la voi si multa sanatate [flo]



Eliana cu [buburuza] Elena (23/10/04), [buburuza] Andrei & [buburuza] Mihai (03/03/07)


#5
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 21:26

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel

in primul trebuie precizat ca nu s-a rupt niciun perete!
hernia inghinala la copil nu seamana cu cea de adult.
hernia inghinala la copil este inca de la nastere, si reprezinta un defect de perete foarte des intalnit. s-a intamplat sa o vedeti acum, cand probabil un intestin si-a gasit drumul in acel sac si l-a umflat, dar defectul exista de la inceput.
metoda de formare este asa: in momentul cand testiculul coboara din abdomen in scrot antreneaza toate structurile pe care le intalneste in cale. astfel apare si canalul peritoneo-vaginal (face legatura intre abdoemn si vaginala testiculului, adica foitele care il invelesc).
la nastere acest canal ar trebui sa se inchida, dar de multe ori nu se intampla asa. daca defectul este mic prin el va trece doar lichid, formanadu-se hidrocelul, daca defectul este mai mare apare hernia, iar din cand in cand poate intra acolo intestin. riscul major este ca bucata de intestin sa nu mai poate iesi de acolo si sa apara tot felul de complicatii foarte grave.
singurul tratament este cel chirurgical. de obicei copilul suporta foarte bine operatia, recuperarea fiind foarte rapida. la 24 de ore poate pleca acasa si se joaca ca si cand nimic nu s-a intamplat.
daca se ajunge la complicatii si la operatie in urgenta atunci riscurile sunt mult mai mari.
asa ca cel mai bine este sa-l operati cat mai repede posibil.


Galma aceea este "un intestin" - Holly Molly [bang] ?

Multumesc ... ai dreptate, am citit ceva pe net similar cu ce ai spus tu cu canalul care se rupe dar mi s-a parut ca nu stiu sa ma exprim academic [:)]. Si doctorul a spus ca trebuie operat cat mai repede si daca galma aceea nu mai este mobila si se inroseste sa il ducem la urgenta - deci iar se pupa cu ce ai spus tu. Suna ca naiba, dar realitatea este ca sapt viitoare nu ma pot ocupa de asta din cauza serviciului - e o scuza cam tampita, dar atat de adevarata ...in fine, deci imi este clar, nu pot scapa de operatie.

Multumesc si Elyannei - ma linisteste putin faptul ca e o operatie usoara - mai ales daca il pot lua acasa in aceeasi zi.

Va tin la curent ...

#6
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 22:39

Baiatul meu care foarte curand implineste 18 ani a fost operat de hernie (na, ce rusine, nu mai stiu cati ani avea, 3-4). M-am interesat de un doctor bun, cineva mi-a recomandat-o pe d-na dr. Trancioveanu, de la Budimex (nu stiu daca mai lucreaza). M-am dus la ea pe la pranz, singura, sa vorbesc. M-a intrebat daca sigur e hernie. "Pai, asa cred..." Asa ca mi-a spus sa vin cu copilul, sa-l vada. "Cand?" "Acum.". M-am dus acasa, am luat copilul, m-am intors la spital, l-a consultat si (parca) i-a luat analize (sau i-a luat a doua zi dimineata). Mi-a spus sa vin a doua zi, sa-l opereze. "Si cat stam?" "Seara plecati."

Zis si facut. Venit a doua zi, operat, seara plecat - copilul PE PROPRIILE PICIOARE. Dupa cateva zile am revenit la scos copci. Doctorita le-a scos, le-a pus intr-un tifon si le-a aruncat la gunoi. Copilul a inceput sa tipe ca le vroia el. Doctorita s-a aplecat, le-a luat din cosul de gunoi si i le-a dat. Da' nu le mai avem. Cicatricea nu se mai vede de mult.

A, si noi cam stim de la ce i s-a tras hernia. Sarea de pe dulap pe pat.....

#7
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 23:52

Buflea multa sanatate piciului!



In privinta anesteziei sa intrebi ce fel de anestezie ii fac.

Aidan nu a avut voie sa bea si sa manance 12 ore inainte de operatie, asa ca in ziua operatiei cum s-a trezit l-am urcat in masina si am plecat ca sa uite de sete si foame. El a fost anesteziat cu gaz. L-a luat asistenta si medicul anestezist si au plecat cu el (mie nu mi-au dat voie sa merg, as fi vrut sa stau cu el pana adoarme dar mi-au spus ca dc se intampla ceva ei tb sa reactioneze promp si fara emotii, ceea ce cu un parinte in sala e mai greu). Mi s-a parut ca mi-a smuls cineva inima din piept si a plecat cu ea[q]



Alex e mai mare si o sa inteleaga, ar fi bine sa ii explici ca o sa plece singur (fara tine) in sala de operatii si o sa faca nani pt jumatate de ora, iar cand o sa se trezeasca va fi putin ametit si dezorientat. Multi copii plang isteric cand se trezesc din anestezie (al meu a urlat cam 45 de minute).



O sa fie bine, stiu ca ti-e frica de anestezie si mie mi-a fost[pup]





Baby Gator





Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#8
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 00:22


Buflea, si fiu'meu a fost operat de hernie, tot pe la sase ani; am intrat dimineata la spital, nemincat de seara anterioara de la 18H00, si seara am plecat acasa cu el; a fost bine, in sala de asteptare printre jocuri si copii a uitat de foame, apoi ne-a dus in alta sala, a venit dr, a explicat ce si cum, l-am condus (cu patutul rulant) pina la usa, si l-au adus dupa operatie ( a durat vreo doua ora totulm din cite-mi amintesc) inca semi-adormit in salon, tot asa a venit dr, a explicat ce si cum, asistenta era cu copilul, a stat pina la externare, i-a dat un popsicle, l-a tot bibilit; rau a fost cu perfuzia pentru ca n-a suportat-o in mina, si au trebuit s-o scoata imediat, facea copilul ca trenul;
am avut apoi o perioada (nici nu mai stiu cit [:I]) cind a fost exceptat de la sport, nu avea voie sa sara, etc, dar totul fara complicatii si foarte atenti in spital;

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#9
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 00:24

Auziti ...chiar, asta este o problema. Sa ii spun ce il asteapta sau nu ? Si cum sa-i spun ? in fine, nu am ajuns inca acolo si probabilc a asta o sa se intample in 2 sapt ...
Miere, tu spui ca e mai mare, dar ma indoiesc ca o sa inteleaga exact ca pleaca cu doctorii intr-o sala de operatie.

#10
alra

alra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 01:55

si fi-mea a fost operata de hernie inghinala la 3 ani si un pic, tot asa ii iesea o galma cand sarea sau facea efort.



la eco au vazut ca ar iesi numai tesut gras, nu inca intestinul insa ne-au recomandat sa o operam caci era cu stres, tocmai ii luasem trambulina si nu putea sari in voie bla bla.



spitalizare de o zi, anestezie cu gaz, au tinut-o ceva mai mult la reanimare caci asa tin copiii. operatia a avut 2cm si nu a avut ate ci un fel de clei care a cazut de la sine cand s-a vindecat. in ziua cu pricina a avut dureri care au cedat la nurofen insa a doua zi sarea peste un bat pus pe post de prag de usa fata-spate [alcool] recomandarea a fost insa ca 3 saptamani sa nu o lasam sa topaie prea tare, am respectat-o doar in linii foarte mari [:)]



operatia super simpla, noua de anestezie ne-a fost teama.



mult succes!



Vacanta cu Laura in Romania


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -