Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Singure - cuc


74 raspunsuri la acest subiect

#11
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 16:25

Nu stiu Gabi ce ar fi de invidiat.

Insa eu imi ies din pepeni cand aud ca se plang de parinti - care culmea i ajuta cu nepotii si cu bani si mancare etc sau de socrii sau de frati/surori , insa cand e sa arda, tot la ei ajung si gasesc sprijin.

Eu unde as alerga ?! [panic][:D]



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#12
adinag

adinag

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.651 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 16:27

Daria [pup], te inteleg foarte bine. Aici ii am pe parintii mei, insa tatal meu are 82 de ani, mama 76 inspre 77. Deci nu stiu cine de cine are grija [:)]. Ma bucur ca ii am (cu toate discutiile si certurile, contraziceri etc.). Stiu si cum ma simteam cand eram doar eu cu fata. Tatal ei insa se ocupa de fata, dar ar fi complet suprasolicitat sa se ocupe singur de ea. Adica el e prietenul ei, se joaca fac nebunii, dar daca se poate fara responsabilitati. Nu stie nici ce marime poarta la haine, incaltaminte, ce haine are etc. Ca la el nu are nimic, nimic. Acum macar am reusit sa responsabilizez fata cat de cat sa ii zica lui ca trebuie sa mai faca si un dus cat sta la el, ca altfel mi-o aducea dupa week-enul (vineri-duminica), de arata de parca ar fi dormit sub vreun pod ceva. [bang]

Acum eu am alta dilema. Sunt intr-o noua relatie (de fapt recasatorita de un an, dar de obiei eu inca zic ca asta e prietenul meu, nu ma prea impac cu cuvantul sot, nu stiu de ce [:I]). SI avem un baietel. Daca mie mi se intampla ceva, Jasmina ar merge la taica-su (care probabil s-ar muta la maica-sa sau ar da-o acolo, ca singur nu face fata), baiatul ar ramane la actualul sot. clar. SI ma apuca plansul ca ai mei copii vor fi despartiti si probabil ar ajunge doi straini [q].

Ma mai simt si eu singura aici, pentru ca nu avem deloc familie. Nici sotul nu e austriac, e olandez, deci toate rudele noastre sunt pe undeva. Cu tatal lui are o relatie ok, in sensul ca vorbesc la telefon, se mai viziteaza, dar sigur fara vreun sprijin - never ever. Iar cu mama lui nu a mai vorbit de vre6 17/18 ani. Deci suntem chiar ai nimanui. SI din cand in cand o simtim din plin, fie ca e vorba de lasat copiii cu cineva, sau de sarbatorit una alta, cand toti stau cu familia, iar noi singurei...


Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)

#13
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 17:00

Adina,pai in caz de ceva macar stii ca o sa aiba cineva grija cum trebuie de copii, chiar si separat. Asta pana la urma e mare lucru.

Daria, imi pare rau, situatia ta nu e foarte roza [flo], nici tatal copilului nu e de baza, nici vreun parinte de-al tau...

si da, eu m-am gandit si la varianta "si totusi daca", cred ca trebuie sa fii pregatit de orice si sa lasi o ordine ceva, nu stiu, in acte, bunuri etc.

#14
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 17:13

Iulia, la o adica sper insa sa poata fi tata, in lipsa de optiuni. Sper. Vreau sa cred asta.

Macar sper sa nu mor rapid, inainte sa i zic asta [:-)))]



Am si eu o zi ciudoasa pe cei care au neamuri multe [:D]



Adina, partea cu cei doi frati separati mi se pare extrem de trista.

Insa speram ca nu va fi cazul la nimeni sa trebuiasca sa se gandeasca serios la asemenea variante [flo]





Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#15
adinag

adinag

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.651 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 17:15

Adina, de baiat stiu ca va avea grija bine tatal lui, de fata.... vai de capul ei. Fosta soacra ar avea grija sa aiba mancare si... cam atat. Daca am ajuns si la discutii de ce trebuie spalate fructele inainte de masa, de ce nu mananci ceva ce a avut altul in gura, de ce te speli regulat pe dinti, de ce iti speli mainile dupa toaleta.... etc. Nu ma face fericita sa stiu ca ar fi crescuta asa.

Si sincer, avand doi copii care se iubesc cu o fac ai mei, ma doare tare daca as stii ca ar deveni doi straini.

Dar deja am ajuns la drobul de sare, nu? [alcool] Asa ca mai bine sa facem planuri pentru viitorul nostru comun. [pup]

Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)

#16
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 17:47

O fi drob de sare, insa face parte din realitatile noastre.

Si mai bine sa fim pregatiti, decat sa fim luati prin surprindere, cu atat mai mult cu cat e vorba de lucuri foarte serioase.



da` mie tot mi e ciuda pe cei cu neamuri multe [:D]



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#17
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 17:52

Mey, scenarii d-astea fac si eu (chiar daca nu sunt singura) si ma gandesc serios sa fac un act la notariat, ceva "sa-mi plasez" copiii in caz de DF! (bine, ma gandesc ca putem pati amandoi accident, ceva)

ca daca pica la soacra-mea in lot au pus-o;

dar si la maica-mea am ceva rezerve, ca are pusee de irascibilitate.

la cumnata-mea nu se pune problema, ca ea nu-i in stare sa aiba grija de propria-i persoana (are patrujde ani si sta cu parintii; tac-so ii cumpara pana si tampoane de la farmacie [bang]) - dar desigur ea se crede capabila rau - asta vara statea fi-mea langa ea si manca baloane de sapun si ea se uita si i se parea nostim [alcool]

sor-mea ar fi cea mai posibila... dar nu stiu cum ar face fata cu 3 (1 al ei si inca 2 ai mei)



daca mi se intampla ceva numai mie, tot ma gandesc sa las o "lista de instructiuni" pentru tatalor, ca asa ei sunt toti trei numai o joaca, in rest ... numere la haine si pantofi n-ai sa vezi



Deci, mama lu' giulik, mai uita-te la subsemnatura ta si priveste partea pozitiva - singura nu tb sa inghiti tot junku' de la rubedenii.



(Mama, ce reclama le-am facut "alor mei" - dar ideea e ca nu ma pot baza pe ei in privinta copiilor)





c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07



FEBRUARIE thing-a-day





#18
adinag

adinag

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.651 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 18:35

Daria, si mie.... [8D]

Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)

#19
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 19:12

Chiar dc. nu te referi la cei plecati, situatia pare f. similara. Eu, pt ca sotul meu lucreaza in alt stat si ne vedem 1 data/2luni pt. cateva zile, practic sunt mama singura. Asa ca desi cand locuiam impreuna nu prea primeam musafiri des si nu ne intalneam des cu lume, acum mi-am facut singura o alta familie. Am cativa (nu multi) prieteni ff apropiati, care imi tin loc de neamuri. Asta a insemnat sa dau eu mult de la mine si sa fac compromisuri, asa cum faci si pt. familie, "sunt ai tai" cu alte cuvine si ii iei asa cum sunt. La mine casa e mereu plina. Dc. nu ai familie, poti sa iti faci una de imprumut, dar cere timp si efort, nu e peste noapte.

#20
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 19:28

Da Ruxi, am si eu noroc de o "familie" d`asta lipita [olala], e vorba de cateva mamici(este cand ne adunam si 8 la numar si stiu ca m-ar ajuta si si eu o fac cu cel mai mare drag[asia] oricand) cu care suntem zilnic pe afara, prin vizite, na ajutam de cand impingeam carucioarele.

Si personal m-au sustinut cand am ramas noi asa "cuce" [:D]

Nu vrei sa stii cat de singure suntem insa de sarbatori, cand toti merg la adevaratele familii.

Faza fu` ca zi de zi vorbesc urat ba de socrii, ba de bunici ori cumnati, matusi, unchi etc [:-@].

Pana am izbucnit si le-am interzis sa comenteze de familii. Pt ca de Craciun abia asteptau sa mearga sa-i vada, chiar daca tot anul au avut ceva de comentat. Despre asta e vorba.



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -