Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Singure - cuc


74 raspunsuri la acest subiect

#1
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 12:27

Cam asa ma simt eu in dimineata asta.

Urmare a unui schimb de cuvinte cu tatal meu, bunicul fie`mi, pe care nu l am vazut de mai bine de o luna.

Deci suntem singure - cuc.

Si ma gandeam daca ma ia draqu`, Giulia va ramane chiar singura pe lume. Deci singura.

Mai sunt si altii in situatia noastra ?



Fara bunici, frati, surori, matusi, cumnati etc ... nu ma refer la cei care traiesc in alta tara si acolo nu au neamuri.



Initial m-am speriat, ma gandeam toata noaptea la cat de singure suntem, ma bucuram ca macar avem un caine [:D]

Acum la lumina soarelui ma gandesc ca asta nu e nici vina mea si nici nu pot schimba situatia.

Stiu ca daca arde sunt fetele - cum le chem eu - grupul de mamici-prietene care ma ajuta neconditionat.



Insa tot singure-cuc suntem [8D]



Si ca sa am totusi energie sa zambesc si sa vad lucrurile cu adevarat importante, mereu ma gandesc ... ca se putea si mai rau.

Insa acum sunt foarte trista.







Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#2
marutzu

marutzu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 12:53

nu esti singura. il ai pe dumnezeul tau si ingerii pazitori...tu esti din lumina si lumina e in tine. niciodata nu suntem singuri.desi nu te cunosc personal te imbratisez cu drag virtual si iti transmit un gand bun[pup]

#3
danielatt

danielatt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 13:08

eu ii am deocamdata pe parintii mei - bunicii - dar cand se vor duce..vom fi singuri, eu si fimiu.
insa sa-ti dau o veste buna, care cumva pica ca nuca'n perete : toti ne nastem singuri si murim singuri.

chestia asta am auzit-o si eu la randu-mi si stii ceva? chiar ma incurajeaza !

eu nu am frati, verii..nici nu-i cunoc bine..oricum, am prieteni care cu siguranta vor avea grija de piticul meu.
chiar ma gandeam intr-o zi sa fac un fel de procura sau un act in caz ca eu patesc ceva, sa numesc un tutore..este bine sa fii prevazator in viata..decat sa-l ia la casa de copii..Doamne Fereste !



ps. cred ca este de vina sosirea toamnei si melancolia ei pfuffff !

#4
andata

andata

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.407 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 13:13

Offf, Daria, nu stiu cum e sa fii singur, dar stiu cum e sa te simti singur cu tot familionul langa tine si sa te intrebi ce se intampla cu copiii daca tu patesti ceva. Chiar nu stiu pe cine as desemna sa se ocupe de copii daca eu si sotul am pati ceva.

Totusi, chiar daca in familie se mai ajunge la schimburi de cuvinte, cred ca in cazul unei incercari familia e unita.

Stiu ca e greu, dar incearca sa nu te mai gandesti la nimic sumbru. O sa vezi ca vei trai suficient ca sa iti cresti nepotii si stranepotii. Iar viata ta e inca la inceput, nu poti sti niciodata ce surprize placute iti rezerva viitorul.

Te imbratisez cu mult drag, iti spun si eu ca totusi nu sunteti singure, ca ne aveti pe noi, chiar daca departe, si uneori o prietenie face mai mult decat o legatura de familie.



Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara



Poze cu noi

Bijuterii unicat

blog de mama

Si ingerii au nevoie de ajutor

Blogul lui Mihaita

#5
madyrizi

madyrizi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.070 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 13:46

are dreptate andata. chiar daca avem persoane in jurul nostru e la fel de greu sa te simti singur impreuna cu ei.

mama mea a murit acum 2 ani, pe tatal meu nu l-am vazut de 15 ani, frati/ surori nu am, verii sunt departe (de fapt am aflat acum cateva zile ca unchiul si matusa mea din australia au murit anul trecut), asa ca am ramas singura.

in familia sotului meu nu ma simt integrata. ne purtam frumos si civilizat unii cu altii dar exista o raceala care ne tine la distanta. ii vad cum se sustin unul pe altul, dar pe mine nu m-au integrat niciodata ca sa simt ca fac parte dintre ei.

in schimb m-am incurajat ca am copiii. copiii mei sunt tot ce am.

stiu ca ai fost bolnava (sau inca mai esti) si probabil asta iti da o stare de depresie. si faptul ca vei intra in concediu si vei sta acasa este alt motiv sa te simti singura.

vorbeste cu noi (stiu ca nu e acelasi lucru), spune-ne noua tot ce te apasa si noi o sa-ti fim alaturi [pup].





Mami [9cer]de [baietel]Mihai siAlex[roker]

AlexsiMihai

AlexsiMihai

www.dianalaura.wblog.ro

veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune

pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

#6
carmenp

carmenp

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.109 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 13:59

dario, o floricica pt voi ca`mi sunteti dragi, o sa dea soarele si pe la voi, sunt sigura[flo]



tzucurei de tzucurei 1, 2, 3

#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 14:00

Concediul meu in casa mea e lumina din capat de tunel [:I]

Este locul unde ma simt cel mai bine [pk]



Mama mea a murit cand eu aveam 22 de ani. Insa macar il aveam pe taica`mio. Asta pana s a mutat acu` 2 ani.

Fi`mea are si ea un tata, care reuseste sa o vada 4 ore / luna.

In caz de urgente ... nu stiu. Cand am avut operatia acu` 2 ani a spus sa rezolv cu bona.



Stiu ca important e sa fim sanatosi. Ca restul se aranjeaza cumva.

Insa probabil m a lovit o minidepresie de toamna [:-@] si invidia pe toti cei care au familii mari, parinti, bunici [8D] si si se mai si plang de ei [:D]



Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



#8
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 14:14

mai sunt si altii ca voi. Te-am linistit?[flo][pup]



Senzatia asta am avut-o in 2002, de 1 mai. (trebuia sa nasc in 11 mai, eram la termen cu aia mica). Mama era la matusa mea in Germania, exu' a plecat in excursie cu cumnatii si cu socrii, (si ziua aia era unul dintre sutele de motive pentru care am divortat), si eram doar eu, kupilu de 5 ani si bunica mea de 87 de ani ramasi in Oradea. Si ma tot gandeam, de dreaq fac, daca ma apuca nasterea. Bunica mea nu putea sa stea cu kupilu' o zi intreaga, eventual puteam sa merg cu el in sala de nasteri...



La tine (si la mine in situatia mea asemanatoare ca a ta) e mai greu acum, ca dureaza, nu e vorba doar de o zi. Si nu te gandi ce va fi daca iesi din circuit. Mai bine gandeste-te ce faci pana cand esti in circuit





[flo]



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert

#9
CrinaAndreea

CrinaAndreea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 15:23

mamagiuliei si noi suntem in aceeasi situatie.[pup]

Sa fiu sincera evit sa ma gandesc la chestia asta, pentru ca in mod sigur as lua-o pe aratura. Sunt convinsa ca nici alaturi de Bogdan nu ar mai fi nimeni daca eu (Doamne fereste) as pati ceva.
E foarte adevarat ca am cu cine vorbi, povesti, dar in cazul in care as avea nevoie de ceva la ora 12 noaptea, chiar nu stiu cine ar fi dispus sa ne sara in ajutor.
Cred ca asta a fost si unul din motivele pentru care am amanat atat de mult sa iau decizia finala in cazul casniciei noastre. Teama aceasta de singuratate, de faptul ca nimanui nu ii pasa cu adevarat daca ai vreo problema.

La mine minidepresia de toamna se adauga celei de divort. [bang][bang]

Dar.. sa fim sanatosi, pentru ca intr-adevar este foarte important!

[pup][flo][pup]


#10
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 16:18

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Insa probabil m a lovit o minidepresie de toamna [:-@] si invidia pe toti cei care au familii mari, parinti, bunici [8D] si si se mai si plang de ei [:D]
culmea, aceeasi invidie au cei cu familii mari fata de noi, care stam bine la capitolul independenta si singuratate[:D][:D][:D]Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)Povestea nasterii: Lili si Robert


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -