Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (149)


208 raspunsuri la acest subiect

#191
Xor

Xor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 30 iunie 2009 - 20:26

anca...o adevarata domnisoara carla....[flo][flo]
dya...cum reusesti sa te uiti in gurita lui sa vezi maselutele??? eu nu reusesc nicicum...
In ceea ce priveste oftalmologul, intr-adevar pana la un an este irelevant...un oarecare strabism este absolut normal.
babytza...distractie placuta la mare!! abia astept sa ajungem si noi, desi recunosc...am ceva emotii...e cam fricos si ma gandesc sa nu se sperie de atata apa, zgomot[:D][:D]
Nerantula....asa cum esti o mama extraordinara pentru Gruia, asa trebuie sa fii si pentru mazarica...asa incat nu te mai stresa, incearca sa gandesti pozitiv si mergi la medic pentru orice ti se pare in neregula...[pup][flo]
aly_c prin ce zona stai? noi cele din iasi suntem putintele si nici nu am reusit sa ne intalnim vreodata...
mai revin in limita timpului[:D]
[pup]

#192
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 30 iunie 2009 - 20:39

vreau de cateva zile sa-i raspund lui iepu [iartama]despre rosie: decojita si fara seminte, oricum o prepari, la steamer sau fiarta in apa.[pup]



Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

___________________________________________________

Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina (Rudolf Steiner)

#193
claudinna

claudinna

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.691 mesaje

Postat 30 iunie 2009 - 21:16

Citat:
citat din mesajul lui babytza
Hello !!Am venit de la dr. Avem costele evazate rau, asa cum va spuneam. Pentru asta ne-a recomandat o cura serioasa de calciu, nu siropel ci fiole. O sa luam doza obisnuita de 5 ml timp de 10 zile pe luna. In afara de asta , ne-a zis ca e cam portocaliu piciul, sa facem neaparat pauza de morcov. Eu am vazut ca e mai colorat, dar am zis ca e de la soare [:D] Cica nu doar de la soare [:D]Apoi ne-a zis sa ii spunem lui tati ca am avea nevoie de o cura de aerosoli la maaaare , pe plaja [beach] , nu la soare , dar pe acolo ....[:D] Cica vreo doua , trei sedinte in vara asta [pk] O iubesc pe tanti dr asta [flo]Ma duc sa pap, ca mi-e o foaaame [pofta]Edit : avem 8100g , 75 cm , 47cm la capsor (un capos si jumatate si la propriu si la figurat [:D])Si a mai zis sa il tin cat mai putin in picioare, macar pana luam primele 10 fiole .....asta o sa fie greu cu soricelul....sa nu stea in picioare....cam cum fac eu asta ??????????Babytza si puii[hippi]Valentina [copil]DavidPozeVot pt Maya [flo]
deci faza cu morcovul parca e trasa la indigo[:D] exact asha ne-a zis si noua si e alt doctor, parol!blog cu bascaRazvanmamica de Florin Razvan (14.08.2008)

#194
angelynna82

angelynna82

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.378 mesaje

Postat 30 iunie 2009 - 21:29

Aly va [pup]am si noi



Dya e un scump Andrei [olala]



Ankussa ti-a spus si CosmyB cam ce vroiam sa iti spun si eu[pup]



Cosmy.B bine ati revenit [flo]



Noua nu ne-a zis nimic dr de morcov…bine nici nu consuma fata mea prea mult morcov



Am fost prin mega image la cump si ne-a cam prins ploaia [bang]





[mamica] fericita de [copil] Crina Alexandra

Crinul Meu

Iunie 2009

Crina



#195
andreea_ada

andreea_ada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 30 iunie 2009 - 22:48

seara buna fetelor [pup][pup]

imi cer mii de scuze ca am disparut ca magarul in ceata ,numai k mimoza,alias maia,imi mananca toata energia si tot timpul [q]

ii multumesc lui nikolici si ramonei ca v-au mai anuntat de noi , povestea noastra este lunga , o sa fac un mic rezumat in speranta ca nu o sa va plictisiti citind

Totul a inceput joi noapte cand maia a fost teribil de agitata si credeam ca este de la dinti , vineri a facut febra toata ziua , dar prostia din mine a zis , este de la dinti , eram mai mult decat convinsa ,vineri noapte a ars toata noaptea , i-am dat la 6 ore odata nurofen , odata eferalgan plus sosetute cu otet , dar nimic ….sambata dimineata la ora 7:30 s-a trezit plangand , nu o ma auzisem niciodata asa in cateva secunde a facut caca , nimic anormal pana am inceput sa o schimb si am vazut ca are sange prin el , si nu erau firisoare ci sange amestecat cu un mucus semitransparent , la ora 7:50 ieseam pe usa spre budimex,cand am ajuns acolo dr pediatra care era de garda si a vazut-o mi-a spus ca dupa ea este o boala infectioasa ce necesita internare dar ca ei nu au sectie de boli infectioase sis a ma duc la Victor babes ceea ce am si facut (intre timp ne-am dus acasa si am luat pampersul cu pricina si certificatul maiei de nastere) ….am ajuns la VB si acolo o dna dr presupun ca era,destul de sictirita pe viata mi-a spus sa-I iau temperatura , i-am explicat ca nu v-a avea nici o relevanta pt ca tocmai ii dadusem nurofen, avea 36,1 ,apoi a ascultat-o la plamani , i-a luat o proba de caca de pe pepampers pt coprocultura si a urmat minunatul tratament:gentamicina,40U,1ml la 8 ore , debridat,eferalgan,nurofen,nevralgin si hidrasec plus nan fara lactoza…om toate bune si frumoase , ajungem acasa pe 10:30 la 11 ii dau prima doza de algocalmin,debridat si niste nurofen pt ca ardea rau de tot au urmat reprise lungi de plans , multi pampersi plini de caca moale si cu sange si iar reprise de plans ,pe la 6 ma suna o vecina care are si ea o fetita de 2 ani ,cu care a stat mai mult prin spitale pt ca are probleme cu imunitatea si prinde orice microb chiar si din zbor , si ma intreaba cum se simte maia , ii spun ce am facut si imi spune:”Eu pe Eva cu gentamicina am distrus-o, din cate stiu este un antibiotic mult prea puternic pt un copil de 9 luni” ma panichez si sun dr de familie , ii povestesc si spune:”Intrerupe tratamentul cu gentamicina si ia negran”….ok toate bune si frumoase,sau deloc asa,totusi era ora 10 si maia avea 39,9 ,de 4 ore nu vroia sa mai puna in gurita lapte,apa sau ceai , ma termina idea ca e deshidrata ca o sa pateasca ceva si mai rau , asa ca m-am hotarat sa chem. Salvarea care a venit pe la 23:30 , o dr sau asistenta nu siu exact ce era care prin comportamentul ei si-a spalat pacatele ca au venit asa tarziu , se uita la maia si imi spune ca e bine ca nu e foarte deshidratata(eu timp de 4 ore i-am data pa si ceai fortat cu o seringa de nurofen,in acest timp maia a facut 2 crize mari de plans ,de nervi ca o fortam ) dar ca nu arata bine, m-a intrebat ce trataemnt ia sic and i-am spus a inlemnit , m-a intrebat daca sunt sigura ca asa mi-a spus dr si i-am aratat foaia unde mi-a explicat detaliat cum sa I-le administrez ,rezultatul:maia a luat o dozxa soc de gentamicina ..de ce???pt ca in mod normal un copil de 9 luni si 9 kg cat are maia ar trebui sa ia gentamicina35U 1ml in 24 de ore , pe cand desteapta aia de dr de VB mi-a dat gentamicina40U 1ml la 8 ore si mi-a mai spus ca negranul este si mai toxis si mai rau ……..sa continuam sa luam gentamicina cate 1/3 dintr-o doza pt ca este un antibiotic care distruge toata gama de microbe si pana nu este gata rezultatul de la coprocultura sa vedem ce microb este si la ce e sensibil e bines a continuam cu gentamicina ,mi-a lasat biletul de trimitere catre VB la internare si a plecat.Am ramas acasa si am hotarat sa mai astept cateva ore sa vad cum se simte Maia , daca starea ei nu se imbunatatea , mergeam la spital , totusi am avut noroc si maia nu a mai facut febra deloc si nici caca ….ii multumesc lui dumnezeu ca ne-a ajutat sa trecem si peste asta si nu-I doresc nimanui asa ceva ….scuzati ca am umplut atata spatiu

Va multumesc ca v-ati gandit la noi [flo][flo][flo][flo]

revin imediat k plange maia [bang][bang][bang][bang]



mamica fericita de Maia Sofia - 23.09.2008[copil]

poze cu pitica

#196
CD27

CD27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.066 mesaje

Postat 30 iunie 2009 - 23:26

andreea_ada multa sanatatei piticei,imi pare rau ca a trecut prin asa ceva



babytza mergem cu picii la mare sa nu mai aiba costele evazate[:D] o luam si pe nikole ca tot vroia ea dezmatz cu bebelusi si mamici fara tatici[pk]



noi suntem bine, tati e cam disperat cu munca lui, duminica l-au sunat de la munca de urgenta, drept pentru care a muncit 12 ore, iar noi am stat plecati toata ziua ca sa se poata el concentra, in graba spre casa l-a oprit politia si a luat 9 bulioane amenda[bruta] am reusit sa platesc repede jumatate

va ziceam ca vreau sa-l duc in we romantic[:-@] el zicea da da si nici nu asculta ce ziceam, dovada ca lucreaza in we cu pricina[:D] pana la urma ne-am inteles sa mergem la berlin un we[pk]



Mami de Mikul Robert Constantin

[foto]

#197
andreea_ada

andreea_ada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 30 iunie 2009 - 23:35

back[:D][:D]

pe langa lucrurile mai putin bune prin care am trecut, in rest suntem ok ...avem 2 dintzoci,spunem tata,dada si cam atat [:)] , mergem in 4 labe si in picioare tinute ,mananca bine , pana acum ...numai ca la 8 luni si o saptamana s-a intarcat [bang] , am suferit mult , dar maia nu a mai vrut sa vada sanul asa ca a trebuit sa trecem pe formula , acum ne-am obisnuit [:)][:)]

cam atat despre noi , o sa incerc saptamana viitore , pt ca este sotul meu in concediu sa recuperez capitolele pierdute ca sa fiu si eu la zi cu evenimentele [:D]

pt hunul meu partea 1

partea2

partea3



mamica fericita de Maia Sofia - 23.09.2008[copil]

poze cu pitica

#198
Nocom

Nocom

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.503 mesaje

Postat 30 iunie 2009 - 23:52

Offf andreea_ada prin ce a trecut saracutza Maia. Mi se rupe sufletul!! Multi pupicei pentru cochetzica cu ochi albastri!!![pup][pup][pup] Din experienta iti spun ca daca mai vedeati inca 3 medici, toti v-ar fi dat tratamente diferite si doze diferite si ar fis spus despre ceilalti ca sunt nebuni... asa sunt dr... din pacate copii nostri trebuie sa sufere pana avem norocul sa gasim tratamentul corect...[q] Imi pare tare rau de suferinta ei dar ma bucur ca ati scapat. Sa ne spui rezultatele de la copro, ce si cum....



Te pup si va doresc noapte buna!







mami de [zana] Daria Anastasia (24.09.2008) si [cavaler] Matei (11.07.2004)





poze cu noi





poze DARIA







#199
Muuh

Muuh

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.571 mesaje

Postat 30 iunie 2009 - 23:58

Ne-am intors si noi de la mare. A fost frumos, copiilor le-a mers bine, amandoi au inregistrat progrese fantastice. Dimitri se ridica singur in picioare, sta si face chiar si cativa pasi foarte precaut.A facut doua lucruri la mare: a mancat nisip cu pumnul si a facut baie toata ziua, indiferent de temperatura apei el se aseza la mal si iesea doar luat pe sus la plecare, norocul lui ca stateam de fapt foarte putin pe plaja, maxim 2 ore. S-a dat pe brazda si cu diversificarea, mananca ce isi doreste din farfuria noastra, asa ca mancam noi mancare ca pentru el. La mare a stat preponderent fara pampers, doar in chiloti de bumbac si au fost zile cand nu a udat mai mult de doua perechi, am facut eu un experiment sa vad daca Elimination Communication e ceva pentru noi. Am ajuns la concluzia ca este si nu prea.Alexei a inceput sa vorbeasca o gramada de cuvinte noi, sunt mandra ca le foloseste corect si le si pronunta foarte bine chiar si pe cele mai complicate. Acum de abia asteapta sa vina ziua lui ma tot intreaba cand este, cine vine iar eu tot il intreb ce vrea cadou si primesc raspunsuri dintre cele mai tembele.

Cum am citit putin din urma:

Ramo eu am fost cu Alexei la Infosan la dr.Luminita Ciubotariu, foarte draguta, foarte rabdatoare, mie mi-a placut foarte mult cum s-a purtat cu Alexei. Mi-a spus ca am venit tarziu cu el (am fost acum 2 luni) ca atunci cand exista antecedente in familie (si la noi exista, sotul este operat de strabism) e bine sa mergi cu el la 1 an, ca tehnologia a avansat si ei pot diagnostica si mai devreme eventualele probleme, pot stabili dioptrii, nu prea pot determina 100% strabismul. In fine, noi am decis sa mergem pe mana ei, avem urmatorul control in septembrie.

andreea_ada sanatate multa Maiei. Gentamicina a luat si Alexei cand avea cam 1 an, tot pentru o enteroviroza. Lui i-am dat combinat cu Biotics Baby si parca la final o cura de Enterol.

Nerantula iti tin pumnii sa fie totul bine cu sarcina, nasoala treaba cu capusa. Daca ii administrezi antibiotic lui Gruia incearca sa ii dai cumva si biotics Baby desi daca el suge inca cred ca e protejat pe partea asta.

babytza se poate sa fie oranj de la morcov, am mai auzit. Daca mergeti la mare sa faceti preventia rahitismului trebuie sa il lasi fara crema de protectie, aproximativ 15 minute/zi si soarele sa il vada pe aproximativ 80% din corp. Sper sa vada si babymom mesajul si sa ma corecteze daca bat campii. Eu personal nu i-am dat cu crema dupa ora 17, pe nici unul dintre ei.



Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)



#200
Nocom

Nocom

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.503 mesaje

Postat 01 iulie 2009 - 00:23

CD 9 milioane?!?!?1[alcool][alcool] Pai ce afacut de banii astia???? wow, ce mari sunt amnezile, habar n-aveam... ce de shopping pt bb ai fi facut de banii astia.... na ca am pus si eu sare pe rana...[batcap][batcap]





Muuh bine ati revenit. Ce baietei mari ai, deja Dimitri paseste singurel... Bravo!! Cred ca-ti vne sa-i mananci toata ziua cand ii vezi cum cresc si progreseaza, asa-i? Ma bucur ca ati avt parte de o vacanta placuta.



Cred ca ma duc si eu la nani,



Noapte buna tuturor!









mami de [zana] Daria Anastasia (24.09.2008) si [cavaler] Matei (11.07.2004)





poze cu noi





poze DARIA








Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -