Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Viata de dupa moarte - documentar


152 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 00:53

Nu am sa-ti combat raspunsul e unul dintre cele mai frumoase pledoarii pe care le-am citit vreodata - si am stat sa citesc pe-ndelete. Am si zambit. Este destul de greu sa-ti dau un raspuns insa am sa pozitionez cateva aspecte.

De ce ne doare cand moare cineva cunoscut? Pot sa raspund doar din prisma experientei mele si in presupunerea-mi ca si altii vor fi simtind la fel. Probabil pentru ca in viata noastra apartinem unui grup de oameni (parinti, bunici, frati, surori, unchi, matusi, prieteni) si relationand cu ei resimtim despartirea. Este un motiv personal ei devin ai nostri ca un fel de semiproprietate, ne identificam cu ei asemeni unei jucarii preferate. E tatal meu, mama mea, bunica mea, prietenul sau prietena mea (cuvantul meu/mea este definitoriu si decisiv). In momentul in care survine moartea si inmormantarea se rupe ceva in noi. Ne rupem defintiv asa cum percepem in aceasta viata de ceva drag, de ceva ce ne apartinea. Brusc realizam cu durere cat de efemera este viata, cat de scurta. Pe moment durerea este atat de coplesitoare incat ne doboara. Mai apoi apare revolta si intrebarile atat de cunoscute mie: DE CE? Ne revoltam in fata mortii o dusmanim, o personalizam, o detestam. Pentru ca ne-a luat ceva ce ne apartinea. DE CE? Majoritatea dintre noi nu reusim sa trecem dincolo de aceste momente. Este un prag care insa ne schimba pentru totdeauna. Uneori chiar viziunea.

Am sa revin un pic la religie. Nu am urmarit alte religii desi imi pare rau. Daca as avea timp le-as urmari cu toate ca este un efort enorm. Dar consider ca merita. Pentru mine desigur. Dar ceea ce vreau sa scriu este ca in esenta daca omul este linistit, daca nu se involbureaza poate sa ajunga sa se cunoasca mai bine. Ce are cu religia? Sunt extrem de multe pasaje, inscrisuri care ascund in cuvinte aparent povestitoare adevaruri profunde. Sunt cuvinte incarcate de sensuri. Am sa sar un pic mai departe. Am sa intreb orice cititor al acestor randuri: Ati citit Eminescu? Nu la scoala, ci asa pe-ndelete fara graba. In multe randuri de-ale lui sunt ascunse (oare?) adevaruri ciudate. Poate este gresit sa rostesc un cuvant asa de mare "adevar". Dar este profund. De aceea cred ca desavarsirea omului pe sine insusi nu tine de timp, de crez sau religie. Evolutia nu este un apanaj al materialului ci al spiritualului. Da, noi in lumea noastra mica, in micimea noastra credem ca evolutia este ceva material, ceva ce ne confera superioritate si drepturi. In timp ce cei care evolueaza parca pe masura ce o fac din ce in ce devin mai atenti, mai retrasi mai circumspecti asupra a ceea ce vor spune catre altii. Nu ca le-ar fi frica in a vorbi ci mai degraba teama de a nu lasa sa curga ceva hilar sau superficial. Ei nu vor rade niciodata de nimeni si nimic. Poate vor fi constatativi.

Dar sa revin.

Noua oamenilor ne place sa speram. Traim de cele mai multe ori cu un motor ce ne propulseaza numit speranta. Exista sintagma: speranta moare ultima. Ma intreb cati oare intelg sau s-au aplecat asupra sensului a trei cuvinte. Speranta moare ultima.

Din nou pragul fatidic - moartea. Bariera fata de care, sau dincolo de care nu ar mai fi nimic. Si lupta(?!) omului cu dusmanul lui. Moartea. Arma ultima find speranta. Sa spere omul la nemurire? Daca ar fi sa ne luam dupa istorie (antica si nu numai) omul si-a dorit intrun sens sau altul nemurirea. Si-a dorit sufleteste nu materialiceste. Nimeni niciodata nu si-a dorit sa nu mai moara. Avem repere pe cei care ne apartin. Omul nu doreste sa-si ingroape urmasii. Pentru ca simte ca fiecare isi are randul. Si nimeni nu-si doreste sa sara in alte randuri. Sa fie durerea prea mare? Sa fie revolta prea mare? Omul renunta la sine-si si spune: "De ce nu m-ai luat pe mine?" Omul in fata mortii se supune fata de sine ca altii sa nu urmeze. Ciudat este ca omul in sine este egoist si fara nici cea mai mica explicatie uneori devine altruist. Omului ii este frica de moarte. Asa cum spuneai ne este frica de necunoscut. Instinctul (biologic) de conservare ne doboara, ratiunea lucreaza febril. Aici este cheia. Am sa-ti dau un exemplu.

Esti in fata unei usi. Nu stii ce este in spatele usii. Daca ai sti sau ti s-ar sugera ca in spate este ceva placut vei deschide usa. Daca ti se va sugera ca este ceva neplacut probabil nu vei deschide usa. Daca nu ti se va spune nimic o vei deschide cu teama. Iata deci ca din trei posibilitati doua sunt negative. Acesta este omul - propriul lui inamic spiritual. Lipsa de incredere il determina sa nu ia decizii sau sa le ia gresit sau superficiale. Oare de ce am atras atentia cuvantului de mai sus?[:)]

Uneori (de cele mai multe ori) nu suntem pregatiti pentru multe cum sa le numesc, multe sensuri care nu numai ca ne pot ajuta in viata de zi cu zi ci ne pot pregati intim in acceptarea si altor posibilitati decat cele ce le intalnim la fiecare pas. Rezultatul acestor acceptari este crestrea spirituala a sufletului orisicui. Omul nu-si va schimba statura, nu se va ingrasa sau nu va slabi, dar probabil va deveni mai bun, cu el, cu altii, cu ce este in jurul lui. Probabil se va bucura de viata mult mai mult, probabil va plange mult mai mult, uneori cu sufletul. Un om care are rabdare cu sine va avea rabdare cu cei din juru-i. Va vedea sau va incerca sa vada dincolo de culoarea ochilor licarul sufletului. Nu exista oameni rai. Oamenii devin rai. Insa in jur exista intotdeauna un echilibru. Uneori avem tendinta de a dezechilibra. Pentru ca suntem egoisti. Si atunci ceva sau cineva trebuie sa echilibreze. Asa incat fara sa ne dam seama pierdem. In realitate nu am pierdut niciodata nimic. Doar s-a echilibrat undeva o balanta.

Cand moare cineva spunem "l-am pierdut pe X sau Y". Nu am sa spun ca nu este adevarat. Decat daca cineva ma va provoca. Citeam zilele trecute cateva randuri ale unei mamici ce si-a pierdut fetita. Si imi era greu sa-i spun ca toate sunt sa vie la timpul lor asa cum este ordonat. Nu stiu daca m-ar fi fost inteles. Desi tare mi-as fi dorit.

Uneori si aici pe forum scriu povestioare. Rareori povestioarele mele sunt doar cuvinte insiruite. In fiecare strecor cuvinte ce sunt adresate. Si in cuvinte strecor mesaje. Destinatia este sufletul cuiva. Asa incat sunt un fel de postas.[:)] Si am sa o fac oridecate ori sufletul meu imi va spune :

"Da, am ceva de scris."



Acum am sa spun ceva important. Oamenii care mor nu sunt tristi.



Candva destul de demult am fost intrebat ce cred eu despre ideea de "a fi tata"? Am cautat raspunsul meu si recitindu-ma ma regasesc si in acest subiect cu ceea ce am scris in final:



"Atunci cand nu voi mai fi mi-ar place sa cred ca cineva se va uita undeva sus dupa mine nu cu tristete ci cu dorinta de a ma pastra in suflet. Si cu multumirea de a ne fi avut legati de destinul nostru comun. Pentru ca a fi tata cred ca inseamna soarta de a ne avea unii pe altii pentru totdeauna chiar daca odata si odata ceea ce vom putea sa vedem este lucirea unei stele in miez de noapte."



Respectul meu pentru viata creste cu fiecare zi si asta imi aduce pas cu pas linistea mortii.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#12
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 01:17

Marius....pfff...wow...m-ai lasat muta [:I] (ceea ce nu se intampla prea des, recunosc [8D])

Trebuie sa recitesc inca o data tot ce ai scris si ceilalti, la acest subiect ca sa il inteleaga si neuronul meu [alcool]...si eu ma aflu intr-o perioada (de vreo cativa ani, deja) de intersectare cu chestiunile despre care pomeniti si imi tot pun intrebari despre ce simt. Insa, trebuie sa recunosc, ma simt mai bine cand vad ca nu sunt singura care gandeste si simte asa...

















Dana [hia] mama lu' [cavaler]Radu Stefan









Hobby

_____________________________________________________________________





If you wanna make the world a better place,

take a look at yourself and make a Change






#13
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 01:31

Curios e faptul ca eu nu ma tem de moarte, ci de momentul trecerii de la viata spre moarte, de acea clipa. N-as vrea sa fie nici lunga, nici dureroasa.
Citesc cu interes comentariile la acest subiect, am vazut si documentarul. Sunt convinsa ca ceea ce facem azi (bine sau rau) va avea un ecou in viitor. In asta cred.

#14
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 01:41

Doare pt ca ne dorim sa fim cu persoana draga, care a murit. Doare dorinta, doare dorul, dor sentimentele care raman, cum bine a explicat LadyJ [flo], pt ca atata timp cat eu traiesc, ramane iubirea pt ea. Chiar daca ea nu mai este.

Nu am ce aduce in comentariu, nou, pt ca voi ati dezbatut atat de frumos, inca mi-am pierdut pe drum cuvintele.

Vreau doar sa spun ca va citesc, si ca si eu caut... caut ceva in care sa cred, ca exista dupa moarte. Pt ca o explicatie m-ar consola uneori.

As fi subiectiva, si de aceea va citesc doar. E cea mai frumoasa pleodoarie despre viata dupa moarte din care este voit extrasa religia.



_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#15
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 01:53

Mai adaug ceva la subiect.
Ati avut vreodata sentimentul cand intalniti o persoana noua sa vi sa para ca o stiti de o viata sau ca undeva - candva ati mai intalnit-o? Si nu vorbesc aici de aspectul fizic.
Pentru ca mie mi s-a intamplat, cred ca exista ceva dincolo de aceasta viata, cred ca undeva, sufletele s-au mai intalnit si aici nu vorbesc nici de timpul masurat si nici de aceasta dimensiune.
Pare absurd si totusi ceva imi spune ca acest lucru e posibil. Ipostaza in care doua suflete se reintalnesc poate fi cu totul diferita, insa exista acea legatura indescifrabila intre ele care te face sa simti si sa crezi ca ai regasit o "fiinta" demult cunoscuta.


#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 02:04

"....ramane iubirea pt ea chiar daca ea nu mai este."



Daca as spune ca te iubeste vei plange. Probabil deja o faci. Aprinde o lumanare. Nu mai plange. Cei ce nu sunt cu noi nu sunt tristi. Ai rabdare cu tine.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#17
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 02:11

Citat:
citat din mesajul lui marius

Iubirea dintre un parinte si copilul sau este un miracol. Un copil este un miracol. Si de aceea pe mine m-a bulversat de fiecare data experienta de a sti cum un miracol este desfacut.



Nu dispare miracolul. Miracolul in sine. Care nu inseamna materie. Dar care inseamna ceea ce a facut prin prezenta sa, ce a lasat in urma sa. Nu asta e miracolul?



_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#18
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 02:16

Si tocmai pentru ca exista miracole dincolo de materie, putem crede ca aceasta viata e doar una din calatoriile sufletului.

#19
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 02:31

Citat:
citat din mesajul lui marius
"....ramane iubirea pt ea chiar daca ea nu mai este." Daca as spune ca te iubeste vei plange. Probabil deja o faci. Aprinde o lumanare. Nu mai plange. Cei ce nu sunt cu noi nu sunt tristi. Ai rabdare cu tine.Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video Pagina legislativa
Marius, multumesc![flo]Azi ar fi implinit 5 luni.Am spus "extras voit religia" pt ca asta e problema mea. Religia si credinta sunt diferite. Credinta este ceva in care credem, dar religia inseamna in plus invataturi, dogme, ritualuri. Care ne dau obiectul credintei. Dar poate fi subiectiv. Subiectiv de cei care traseaza acest docme intr-o anumita religie. Sa spun ca atunci cand eu am avut dorinta de a citi si cauta, cineva mi-a spus "nu crede pt ca iti spun eu, crede pt ca scrie aici" (Biblia). Asa am citit, asa am inteles, si asa cred. Si acest ceva ma tine prinsa.As vrea sa cred, si nu pot mai mult de atat. Ma simt limitata. Nu am dovezi. Dar vreau, vreau, am dorinta, am motivatie. Si nu pot.De aceea... plang. Pt ca nimic din ce fac nu are sens, decat ca vreau. E ca un joc.Spune-mi ca gresesc, ajuta-ma sa cred. Nu tacea daca eu spun ca nu cred, nu te dezarma!_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda. Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, AlmaIti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 03:22

Dar nu trebuie sa crezi, nu astfel. Acest a crede cum exprimi tu, tine de partea materiala. Nu vei gasi raspunsuri prin dovezi. Dovedeste-mi ca-ti iubesti copilul. De ce stiu asta fara a mi-o dovedi? Nu ai sa poti niciodata sa dovedesti, nu asa cum percepi tu. Nu este aici raspunsul.

Religia si credinta nu sunt diferite. Noi suntem diferiti. Religia nu se impune. Religia este o perceptie a spiritualului. Sunt multe exprimari ale spiritualului. Si iubirea ta fata de copii este o forma de religie personala. Obiectul religiei nu sunt dogmele si nici ritualurile.

O problema dupa mine este ca inca e prea crud totul. Prea tanar. Nu ai linistea necesara si nu e vina ta. Doar timpul te va ajuta sa ajungi pe un drum. Oricum vei ajunge. Eu nu-ti spun sa crezi in Biblie. Eu iti spun sa crezi in tine. Dar inca nu crezi in tine. Asa cum scrii te simti prinsa intr-o cursa. Te rog sa citesti fara sa te grabesti am mai scris mai scriu odata. Nu te grabi, citeste cu voce tare:

Cei ce au plecat nu sunt tristi.



Imagineaza-ti ceea ce spui. Incet. Nu te grabi. Linisteste-te, usor, usor si spune cu voce tare: cei ce au plecat nu sunt tristi. Du-te mai departe, si oridecate ori nu ai liniste opreste-te, respira adanc si gandeste-te ca pur si simplu cei care au plecat nu sunt tristi. Intelegi? Nu te grabi. Doar respira, stai....





Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -