Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (25)


207 raspunsuri la acest subiect

#21
Leeloo21

Leeloo21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.264 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 12:44

buna fetelor..offtopic..dar noi numai pe mtv ne uitam de ieri de cand am aflat..nu era un erou..dar un cantaret special a fost! tudor in burtica 90% din muzik pe care a ascultat-o a fost de la MJ..asa ca merita mentionat in toate discutiile noastre...copilul meu sigur o sa stie cine a fost el!

[flo] DD sa-l ierte!



protectiile de pat sunt f bune..si de curent protejeaza..dar si sa nu-si prinda manutele sau piciorusele printre grati..noi ii lasam portiunea de la fatuca libera ca sa-i vina si lui lumina de pe geam..dar cand ne-am trezit noaptea acum o sapt si l-am vazut cu piciorusele printre gratii atarnang..am zis k gata cu lumina:P..sunt necesare zic eu..



fontanela stiu si eu ca se inchide pana intr-un an..asa ca mai avem pana atunci..



ieri..dupa lungi incercari..a baut si bebitul meu 15 ml de caic..musetel cu anason si chimen..a fost f incantat...pana ieri lua cate o gura..inghitea si se stramba foc..dar azi vad k ii place..ce-i drept l-am facut un pic mai slab..k toate ingredientele sunt destul de amarui..dar sunt multumita de realizarea lui[:D]



diversificam si noi de la 4 luni incolo..



[pup]



Cristina si Alin, parinti super fericiti de [bibe] Tudor (lumina ochilor nostrii)



nasterea in apa



pozici dragute

#22
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 12:47

petrean, multumesc!
asa ne-am mai grabit ca asta mica a adormit...si tb sa asteptam sa se trezeasca

Ilinca,
Manole e un super baftos ca a scapat si a doua oara, iar vetul e de nota 10. tu insa esti o ghinionista [:D]. Mi se pare totusi ciudat ca ati patit-o iar, pt ca in asemenea cazuri se fac niste suturi care sa impiedice repetarea torsiunii. Oricum, sper sa fie ultima! Ai vazut ce repede isi revin animalele dupa o operatie..?

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/ (poze noi)

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#23
alina.n

alina.n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.994 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 12:57

Aris tu cautai suzeta minune [:D] mi-a raspuns tipa aia cu produsele ca a adus suzeta dinaia si este 8lei /set de 2 buc so iei tu legatura cu ea daca vrei sa cumperi?

http://entertainment...104125110lcIncP



pup



Mami fericita!!![9cer]

Crestem mari!!!

#24
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 13:31

Noi am fost ieri la dr imedit cand am vaut ca are febra, si cand i-am luat temperatura si am vazut si cat e, normal ca m-am panicat. A consultat-o si nu e nici o raceala, si cand a vazut cum e gingia tare si rosie a zis clar ca acolo e prolema, dar [q] ca e posibil sa o mai tina asa cateva zile.[bang] Si doar daca depaseste 38 grade sa-i pun paracetamol, si sa-i masez gingia cu Calgel de 4 ori pe zi, mai ales inainte de orele de somn. A dormit in final azi noapte, la 3 s-a trezit, a stat Alex cu ea pana pe la 6 cand a luat-o urlatul, am incercat sa o fac sa suga fara vreo sansa, asa ca am muls si i-am dat la bibe si asa a papat 50 ml din 80. Am mai dat-o cu Calgel, si a adormit pe mine de la 7 si ceva pana pe la 9, deci a fost buna tura de somn. Cred ca plange la un moment dat si de foame si din cauza durerii nu poate suge.[alcool] La 9 s-a trezit mai binedispusa, a stat cu noi in pat, si la 10 am incercat iar sa-i dau sa suga, sugea un pic, iar lasa sanul, se enerva, isi baga degetele in gurita, asa ca am trecut iar la bibe, a supat 60 ml si acum doarme cu tati. Febra nu a mai facut de ieri.



_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#25
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 13:36

Ayla, mie mi-a facut febra Manuela 39-40 de grade cand i-au iesit amandoi incisivii de jos in aceeasi seara. A durat 1 ora, dar m-am speriat groaznic.

Pediatra mi-a zis ca nu poate fi de la dinti febra atat de mare, dar intr-o ora a cedat si nu a mai avut nimic... Eu zic ca de la dinti era + ca era iarna si o tineam in sac de dormit, s-a incalzit. De atunci nu i-am mai pus sacul de dormit.

38.5 e poate fi de la dinti zic eu. Luat din fundulet e ~ 38 si pediatra mi-a zis ca se poate pana in 38 - 38.5 de la dinti.



Fontanela Manuelei s-a inchis la 2 ani - seamana ca taicasu', si la el a fost la fel. Si nu a avut nici o problema. In mod normal stiu ca se inchide dupa 8-9 luni, pana intr-un an si 1/2.



De cand nu mai ii dau anticolici lui Mihnea nu mai poate saracul sa manance... Adica nu la valoarea lui. Il doare mai tot timpul burtica, dar daca face alergie la ele ce sa fac?



Si in plus e si un "tzi-tzi-holic" - daca il pun la san si 20 de s nu mai accepta biberonul - plange de foame, urla ca nu e lapte dar nu accepta biberonul de nici un fel. Am observat insa ca daca ma mulg primeste biberonul cu laptele meu cu mult mai mare placere.

Am ajuns sa iau galatogil, ceai de la humana + ceai chimen, anason si fenicul dar tot nu am lapte indeajuns...



Vroiam sa va intreb si eu ceva - durerile de burta ale lui Mihnea sunt de 2 feluri - unele probabil de la burtica - se agita mult - si da afara f mult. In alte dati insa mi se pare ca se agita tocmai pentru ca ii vine sa dea afara - si se linisteste dupa ce da.

Are zile in care mai ales seara da afara mai tot laptele. Voi v-ati confruntat cu asa ceva? (nu conteaza daca e biberon, san, laptele meu etc - nu are legatura cu asta)

Cand era mai micut (si dadea mult dupa fiecare masa) l-au suspectat de reflux gastric, dar dupa a avut o perioada mai linistita si nu am mai ajuns sa ii fac ecografie. O sa vorbesc cu pediatra in curand... Are si mese dupa care nu da afara nimic, si mese la care da aproape tot.



Cu Mihnea ma tot trimit toti doctorii sa ii tai frenul lingual - adevarul e ca chiar in varful limbutei, ma gandesc daca nu a inceput sa il deranjeze si asta cand e vorba de mancare. Dar trebuie sa treaca o luna de la vaccin



Si inca o intrebare - acum ceva timp am citit ca va plangeati ca au nasul infundat bebeii. Al meu si acum fornaie cam rau - nu pot sa ii scot nimic din nasuc. Voi cum ati scapat? Pediatra mi-a zis (dar la 2 luni) ca e probabil de la lapticul pe care il da afara... Dar dureaza cam mult



Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009



S-o ajutam pe Sonia



#26
aris26

aris26

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.049 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 14:05

fetelor,va multumesc mult pt aprecieri[pup]si ma bucur ca v-ati distrat cu viitorul Michael Phelps [:D]

galushca - asta a fost prima baie in cada mare. eu zic sa incerci,doar au stat 9 luni in apa,stiu ei mai bine ce au de facut.

l-am filmat aseara si in caditza lui unde in 10min a scos toata apa[alcool]

alina - grozav. imi dai un nr de tel sau o adresa de web/mail?[pup][pup][pup]

asa deci,la 4 luni dublul greutatii...of si eu pricepusem ca la 3 si ma gandeam ca e al meu prea mic[alcool]

ayla felicitari pt dintishor[pk]de abia astept poze cu primul nostru dintzos[:D]

eu una sper sa ii iasa muuuul mai tarziu,poate prindem si noi o pauza intre colici si dintzi

pup toata gashca si cred ca ne auzim de abia luni[pup]

#27
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 14:45

Citat:
citat din mesajul lui alina.n
Aris tu cautai suzeta minune [:D] mi-a raspuns tipa aia cu produsele ca a adus suzeta dinaia si este 8lei /set de 2 buc so iei tu legatura cu ea daca vrei sa cumperi?http://entertainment.webshots.com/photo/2293609950104125110lcIncPpupMami fericita!!![9cer]Crestem mari!!!
si eu..si eu..plssssssssss[pup][baietel]Vlad si [baietel]Catalin-17.03.2009 si [copil] Andrei Luca -15.12.2006Fa un gest umanitarPOZE

#28
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 14:47

Citat:
citat din mesajul lui poohy
Ayla, mie mi-a facut febra Manuela 39-40 de grade cand i-au iesit amandoi incisivii de jos in aceeasi seara. A durat 1 ora, dar m-am speriat groaznic.Pediatra mi-a zis ca nu poate fi de la dinti febra atat de mare, dar intr-o ora a cedat si nu a mai avut nimic... Eu zic ca de la dinti era + ca era iarna si o tineam in sac de dormit, s-a incalzit. De atunci nu i-am mai pus sacul de dormit.38.5 e poate fi de la dinti zic eu. Luat din fundulet e ~ 38 si pediatra mi-a zis ca se poate pana in 38 - 38.5 de la dinti.Fontanela Manuelei s-a inchis la 2 ani - seamana ca taicasu', si la el a fost la fel. Si nu a avut nici o problema. In mod normal stiu ca se inchide dupa 8-9 luni, pana intr-un an si 1/2.De cand nu mai ii dau anticolici lui Mihnea nu mai poate saracul sa manance... Adica nu la valoarea lui. Il doare mai tot timpul burtica, dar daca face alergie la ele ce sa fac?Si in plus e si un "tzi-tzi-holic" - daca il pun la san si 20 de s nu mai accepta biberonul - plange de foame, urla ca nu e lapte dar nu accepta biberonul de nici un fel. Am observat insa ca daca ma mulg primeste biberonul cu laptele meu cu mult mai mare placere.Am ajuns sa iau galatogil, ceai de la humana + ceai chimen, anason si fenicul dar tot nu am lapte indeajuns...Vroiam sa va intreb si eu ceva - durerile de burta ale lui Mihnea sunt de 2 feluri - unele probabil de la burtica - se agita mult - si da afara f mult. In alte dati insa mi se pare ca se agita tocmai pentru ca ii vine sa dea afara - si se linisteste dupa ce da.Are zile in care mai ales seara da afara mai tot laptele. Voi v-ati confruntat cu asa ceva? (nu conteaza daca e biberon, san, laptele meu etc - nu are legatura cu asta)Cand era mai micut (si dadea mult dupa fiecare masa) l-au suspectat de reflux gastric, dar dupa a avut o perioada mai linistita si nu am mai ajuns sa ii fac ecografie. O sa vorbesc cu pediatra in curand... Are si mese dupa care nu da afara nimic, si mese la care da aproape tot.Cu Mihnea ma tot trimit toti doctorii sa ii tai frenul lingual - adevarul e ca chiar in varful limbutei, ma gandesc daca nu a inceput sa il deranjeze si asta cand e vorba de mancare. Dar trebuie sa treaca o luna de la vaccinSi inca o intrebare - acum ceva timp am citit ca va plangeati ca au nasul infundat bebeii. Al meu si acum fornaie cam rau - nu pot sa ii scot nimic din nasuc. Voi cum ati scapat? Pediatra mi-a zis (dar la 2 luni) ca e probabil de la lapticul pe care il da afara... Dar dureaza cam multAnca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009S-o ajutam pe Sonia
nu ai auzit ca de la dinti nu se face febra?[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][baietel]Vlad si [baietel]Catalin-17.03.2009 si [copil] Andrei Luca -15.12.2006Fa un gest umanitarPOZE

#29
Galushca

Galushca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 15:15

Poohy, dormi destul? Ziua mai bagi un somnic langa Mihnea?
Extra-tip: dormi noaptea langa el, sa vezi daca nu se face mai mult laptic. Bebe emite semnale chimice de le zice lumea feromoni si dormitul langa el face mult lapte si inhiba ovulatia. Apropo de discutia cu efectu contraceptiv. Io din capu meu cred ca nu alaptarea, ci bebele in principal determina efectul contraceptiv. Am multe prietene care au alaptat exclusiv pana la 6 luni si le-a venit ciclul daca nu au dormit cu bb noaptea.



#30
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 27 iunie 2009 - 15:33

Citat:
citat din mesajul lui Galushca
Poohy, dormi destul? Ziua mai bagi un somnic langa Mihnea? Extra-tip: dormi noaptea langa el, sa vezi daca nu se face mai mult laptic. Bebe emite semnale chimice de le zice lumea feromoni si dormitul langa el face mult lapte si inhiba ovulatia. Apropo de discutia cu efectu contraceptiv. Io din capu meu cred ca nu alaptarea, ci bebele in principal determina efectul contraceptiv. Am multe prietene care au alaptat exclusiv pana la 6 luni si le-a venit ciclul daca nu au dormit cu bb noaptea.
de aia mi-a venit mie cand avea andrei 1 an si 1 luna?ca am dormit cu el?[:D][baietel]Vlad si [baietel]Catalin-17.03.2009 si [copil] Andrei Luca -15.12.2006Fa un gest umanitarPOZE


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -