Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 07 iunie 2007 - 13:34

Buna,

A urmat cineva cursuri la sus numita facultate? Cum este mediul universitar acolo, cum sunt profesorii, calitatea predarii, materialelel de studiu?

Va intreb pentru ca ma bate un gand ... sa ma inscriu la un master si as vrea sa stiu parerile voastre fata de ceea ce voi putea invata acolo.

Andries

#2
kid2003

kid2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 07 iunie 2007 - 13:57

Buna! Eu am terminat Facultatea asta, la modului de Jurnalism, in 2002. Inca de atunci era la mare cautare, am fost 11 pe loc la Jurnalism. Decan era dl Coman (care cred ca este si acum), apoi o perioada a fost dl Mihai Dinu. Ce sa iti spun...spatiul era mic, inghesuit (la etajul 6 la Electronica, la Leu, acolo e si acum dar am inteles ca au renovat-o). Profesorii erau ok, marea majoritate, bine pregatiti, cu stagii facute si la universitati de afara, am avut si profesori straini. Asistentii care predau seminariile erau cam varza, abia iesiti si ei de pe bancile scolii. Feelingul general in acea perioada era ca inca nu isi gasisera drumul, in 98 cand am intrat eu. Era o perioada de testari, Coman testa totul pe noi, ce materii sa introduca, atunci se definitivau cursurile, dar una peste alta a fost utila.
Imi amintesc cu nervi de un singur profesor, Moraru de la TV. Il urasc si acum pe omul acela si am inteles ca inca preda desi este sub orice critica.
Un coleg de-al meu, de la serviciu, fost profesor de seminar inca preda part time la facultate si imi spune mereu ca e ok. Ca deja sunt specializati, au materiale didactice bune, profesorii si-au gasit deja drumul.

Din experienta, este o facultate ok dpdv al angajatorului, am trecut prin doua trusturi de presa si printr-o agentie de publicitate, faptul ca in cv-ul meu era trecuta o diploma de licenta de la FJSC m-a ajutat, cred eu mult mai mult decat daca faceam Litere (asta spun pentru domeniul meu care este acum de marketing si comunicare). Daca iti doresti ceva in domeniul asta nu are cum sa strice.
Si am o parere mai buna despre profesorii de acolo decat de cei de la SNSPA, unde au fost studente multe colege din birou. Succes!

Aah, nu stiu daca mai exista, dar era un forum extrem de util, pe site-ul facultatii, la fjsc.ro parca...discutau studentii intr-i veselie, se criticau profesorii, profesorii se aparau, e ok ca sa iti faci o idee.
Oricum facultatea a fost ok, nu a stat nimeni cu japca pe noi. Cursurile au fost doar cateva de toceala, restul au fost practice, de gandire. Chiar daca citeai doar o data cursul inainte de examen (si bineinteles fusesei prezent in timpul semestrului la ore) nu aveai cum sa pici. Erau lucruri de bun simt, nu toceala maxima.

#3
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 11 iunie 2007 - 15:59

Super!! Ma bucur sa aud ca nu e "de toceala" si ca inveti sau cel putin esti expus la notiuni si concepte cu aplicabilitate practica in viata de zi cu zi a unui jurnalist.

Multumesc frumos!

Andries


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -