Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ISTORIE BIBLICA(2)


61 raspunsuri la acest subiect

#21
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 22 ianuarie 2006 - 09:03

Mai, da' ce s-a asternut linistea...[;)] Am zis ceva ce nu trebuia?[:D]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#22
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 22 ianuarie 2006 - 10:17

Subiectul,, Lilith" fiind inchis [batetoba] as propune (cu permisiunea dumneavoastra )sa revenim la ,,Istoria Biblica" Daca propunerea mea vi se pare inoportuna ,va rog sa o ignorati[:I]

anghel

#23
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 22 ianuarie 2006 - 10:20

Anghel, din partea mea e ok, scuze daca am fost off-topic[flo] - as fi fost curioasa sa aflu si parerea ta, dar poate altadata.[:)]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#24
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 22 ianuarie 2006 - 10:22

quote:
Originally posted by cataghe

Mai, da' ce s-a asternut linistea...[;)] Am zis ceva ce nu trebuia?[:D]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


[|)]
io zic ca n-ai zis nimic din ce nu trebuia, dar dupa ce-ai expus pobvestea aia si ai intrebat daca ne suna clopotzele, in umila mea opinie trebuia sa ne dai si concluzia ta, sau opinia ta cu privire la povestioara expusa...eu una, recunosc cu mana pe inima si cu tot riscul, ca n-am una...

in rest, habar nu am de ce n-a raspuns nimeni, cred ca celor din Ro le era doar somn, mie asa mi-a fost si asa mi-e si acum....astept ca neuronii mei sa se loveasca de cofeina inghitia de mine acu 1 minut si poate mai vorbim...
[cafea]



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual [^]...

#25
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 22 ianuarie 2006 - 10:25

quote:
Originally posted by roxana1974

quote:
Originally posted by cataghe

Mai, da' ce s-a asternut linistea...[;)] Am zis ceva ce nu trebuia?[:D]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


[|)]
io zic ca n-ai zis nimic din ce nu trebuia, dar dupa ce-ai expus pobvestea aia si ai intrebat daca ne suna clopotzele, in umila mea opinie trebuia sa ne dai si concluzia ta, sau opinia ta cu privire la povestioara expusa...eu una, recunosc cu mana pe inima si cu tot riscul, ca n-am una...



Pai nici io n-am, aici e buba (la "cloncluzie" ma refer)... ca daca aveam nu va mai intrebam pe voi[:D]

Dar haide sa il lasam pe Anghel sa decida daca continuam pe tema asta sau nu, ca m-am bagat peste subiectul lui (mi-am amintit de la postarea Andreei cu Lilith, a propos de "mosteniri" din alte religii).

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#26
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 22 ianuarie 2006 - 11:21

Draga Cataghe departe de mine gindul de a evita raspunsul la intrebarea ta .Asteptam ca dezbaterea noastra sa se desfasoare in mod cronologic si cind subiectul ajunge la ,,Nasterea Domnului Iisus" sa ne spunem parerea despre similitudinile dintre cele scrise in Biblie despre acesasta si alte traditii apartinind altor culturi.

Daca raspund mai greu simbata si duminica este datorita faptului ca in aceste zile am ,, restrictie" la calculator deoare-ce este baiatul meu liber si are prioritate.[iartama]

In nici-un caz intrebarea nu a fost off-topic ,de altfel si eu o sa vin cu o intrebare asemanatoare.

anghel

#27
anghel1111

anghel1111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 22 ianuarie 2006 - 12:53

In finalul partii intii a topicului il lasasem pe Moise impreuna cu conationalii sai ,mergind prin desert spre Refidim si Muntele Sinai. Aici (la Refidim) are loc, prima confruntare armata directa dintre, nucleul ce avea sa stea la baza formarii noii natiuni evreiesti si unul dintre triburile nomade(beduini)ce halduiau prin spatiul Pustiului Sin si Paran.
-Prin tactica folosita de Moise, pentru infringerea acestora,se vede ca erea un geniu militar dasavirsit. Desi evreii, aveau avantajul numeric fata de adversar,amalecitii, foloseau in lupta, calul.
- Razboinicii amaleciti calare,inconjurau adversarul grupindu-l intr-un spatiu restrins si apoi treceau la atacul decisiv.
-Moise foloseste in mod magistral avantajul pe care il conferea terenul deluros din zona . Mai intii alege un ,,general"in persoana lui Iosua si un stat major format din Aaron ,Hur si bineinteles Moise. Coordoneaza intrega armata de pe o inaltime (deal).Dupa cite stiu eu (s-ar putea sa ma insel!!)este pentru prima oara cind, in istoria lumii , se foloseste acest mod de coordonare si conducere a unei armate.
-Dupa numarul celor care formau statul major ,putem deduce ca si armata a fost impartita in trei.(Este o speculatie ,dar eu am testat-o pe harta avind ca baza scrierile biblice si a iesit perfect.Aceasta tactica va fi folosita de Iosua la atacul asupra cetatilor Betel si Ai)
-Moise formeaza din cele trei corpuri de armata ,un careu cu deschiderea spre zona de unde trebuiau sa vina amalecitii, astfel incit fiecare corp de armata sa poata venii in ajutorul celuilalt.
- In mod cert Iosua a condus grupul din centru (in care se afla si semintia lui Levi) deoare-ce acesta ,avea cea mai grea misiune ;de a suporta lovitura directa si de a opri trecerea mai departe a dusmanilor.
- Urmarind semnele pe care le facea Moise de pe deal cu mina (vezi Exod cap.17 vs.11-12) ,putem deduce, modul in care s-a desfasurat batalia .
- Moise nu ridica amindoua miinile odata ,ci alternativ .Deci a fost executat prin atacuri si retrageri succesive , cind de o latura a careului cind de cealalta ,hartuindu-i pe amalecitii prinsi la centru .
- La ridicarea ambelor miini, cele doua laturi laterale se unesc si formeaja un triunghi cu baza pe grupul din centru .Astfel libertatea de miscare a cavaleriei amalecite este redusa la maxim si infringerea ei este inevitabila .

Imi cer scuze ca v-am impuiat capul cu aceasta prezentare a luptei de la Refidim, dar am vrut sa scot in evidenta capcitatea extraordinara a lui Moise de strateg militar ,avind in vedere faptul ca ,de-a lungul istoriei, multi oameni au fost venerati si si-au bazat cariera militara pe folosirea acestei strategii .
-Am inteles astfel, sa aduc un omagiu celui care a inventat-o si a folosit-o cu succes . (Dumnezeu nu a intervenit nici un fel in desfasurare acestei confruntari)

anghel

#28
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 22 ianuarie 2006 - 21:27

Anghel, mersi pentru mailul cu lamuriri, interesant!
In ceea ce priveste batalia de la Rafidim, exista vreo atestare istorica despre aceasta batalie in documentele Egiptului? Eu stiu ca nu.
In epoca respectiva, Egiptul era in plina glorie, egiptenii consemnau toate evenimentele importante sau mai putin importante, din aceeasi perioada exista atestari despre fuga a 2 (doi) sclavi, nu e surprinzator faptul ca nu au considerat necesar sa consemneze o asemenea mare batalie care a avut loc pe teritoriul lor?

Iar pentru cei care mai cauta "coincidente", intrdevar, cum spune si Anghel, pana la zeul Mithra mai sunt destule. Uite doar cateva:

1. Nasterea lui Sargon I, primul mare rege mesopotamian, cel care a fondat regatul Akkadienilor si nasterea lui Moise. Sargon I "s-a nascut dintr-o mama preoteasa, a fost abandonat la nastere intr-un cos de papura lipit cu smoala care a fost lansat pe fluviul Eufrat. Apele nu l-au inghitit, a fost salvat de o zeita, a devenit gradinar si apoi rege".
Sargon I a trait cu aproape 1000 de ani inaintea lui Moise.

2. Pacatul originar: intr-o legenda sumeriana relele din lume isi au originea in prima femeie care pacalita de un sarpe isi convinge partenerul sa guste din fructul interzis. Scepticii care trec prin Londra pot admira la British Museum "Cilindrul tentatiei" sumerian unde se pot vedea femeia, barbatul, sarpele si pomul interzis

3. Poemul sumerian "Enki si Ninhursag" (aprox 2800 î Hr) in care e descris paradisul sumerian (Dilmun) in aceeasi termeni ca si Edenul ebraic. Regasim aceleasi fluvii, aceleasi locuri, aceeasi suferinta, acelasi pacat originar (Enki mananca fructul interzis si e pedepsit sa devina muritor, din fiecare organ al lui se naste cate o zeitate). Tot aici gasim si explicatia 'coastei lui Adam', e vorba de un joc de cuvinte sumerian, "ti" insemnand si "coasta" dar si "a da viata". Al optulea organ este "coasta" din care Ninhursag decide sa creeze o zeita, cea "care da viata" sau "cea aparuta dintr-o coasta". Jocul de cuvinte nu se mai putea reproduce in ebraica, de aceea Eva e 'construita' din coasta lui Adam

4. Ziusudra - erou sumerian care ramânând singurul om dintr-o umanitate devenita prea rea, a fost salvat de catre zeul Enlil care i-a ordonat sa construiasca o arca. Dupa 7 zile a lansat un porumbel sa vada daca s-au retras apele etc.
Babilonienii il numesc Utnapishtim si aceeasi legenda a potopului este relatata de epopeea lui Gilgamesh

etc


#29
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 23 ianuarie 2006 - 07:23

Doruletz,interesant.
Si acum ma intreb ce este "original" in crestinism?Este ceva pur,ceva neimprumumutat ?
Si poate pe parcurs vom discuta si despre Sinoadele Ecumenice.Oare se incadreaza la istoria biblica,sau e ceva ce ar merge intr-un topic "istoria crestinismului"?
Mi se pare interesant primul Sinod Ecumenic,cel de la Niccea convocat de Constantin Cel Mare in 325.Interesant fiind ceea ce s-a dezbatut si supus la vot .

------------------------
Allah marturiseste ca nu este Dumnezeu afara de EL.
Si ingerii marturisesc si cei inzestrati cu stiinta marturisesc cu dreptate ca Allah in toate este si ca "Nu este Dumnezeu afara de EL,Atotputernicul,Inteleptul!"(Coran 3:18)


#30
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 23 ianuarie 2006 - 08:04

quote:
Originally posted by hannen
Si acum ma intreb ce este "original" in crestinism?Este ceva pur,ceva neimprumumutat ?



Mei Hannen, eu te respect pe tine, dar nu e frumos ce faci. Intamplator la subiectul asta se discuta despre Biblie in principal si despre crestinism in secundar. Sunt absolut convinsa ca daca am discuta despre islam, am gasi si acolo destule similaritati cu alte religii, ca sa nu mai vorbim de alte "bube in cap", ca din astea se gasesc pe oriunde daca vrei cu tot dinadinsul. Am senzatia ca profiti acuma de subiectul asta ca sa dai la cap unei religii care nu-ti convine din varii motive. Cat e curiozitate e una, cand deja e dispret, se simte. Cum spuneam, e dreptul tau, dar nu-i frumos.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -