Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa procedez mai bine?


29 raspunsuri la acest subiect

#11
CrinaAndreea

CrinaAndreea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 15:05

Cand spuneam sa il las putin mai liber ma refeream la renuntarea mea de a-i impune cu orice pret "regula" respectiva, neaparat in momentul acela. Adica, bun, asta este regula, sau asa este corect si ar trebui sa procedezi. Dar ma gandesc ca as avea mai multe sanse de izbanda daca as lua-o mai incet. Asta nu inseamna sa renunt o perioada la reguli, ci sa il fac sa le accepte treptat. Ii spun azi, ii repet maine, cate putin in fiecare zi.
Nu il pot face sa renunte la aruncatul jucariilor prin casa. Am incercat mai multe variante, ca nu e frumos, ca noi nu aruncam cu jucariile, ca se vor strica, ca le "doare" daca arunca cu ele, ca se vor supara jucariile si se vor duce la catel... pur si simplu nu il intereseaza si le arunca in continuare. E adevarat ca dupa ce ii trece, e foarte cuminte si intelegator si le strange el singur, sau ma cheama (asta mai rar) si le strangem impreuna. Aceeasi situatie si daca ma loveste. Pur si simplu ignora orice ii spun sau orice fac, atata timp cat vrea el. Cand se linisteste, este acelasi copil scump si drag. Dar, inca nu am reusit sa rezolv ceva la capitolul asta, atata timp cat o perioada i-au fost permise, ba si laudate si acceptate.
In rest are "program si reguli bine stabilite", pe care le-a avut intotdeauna si le respecta, atata timp cat tatal sau nu era prin preajma.




#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 17:41

[:)] Normal ca nimic nu se face in exact clipa respectiva. Dar am vrut sa precizez ca pur si simplu pentru tine va fi mai greu decat pentru el, adica asa cred eu. Dar nu te vad sa nu reusesti. Precis vei reusi.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#13
CrinaAndreea

CrinaAndreea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 11:54

Multumesc mult, Marius! [pup]

#14
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 25 ianuarie 2011 - 19:32

crina andreea. Am avut si eu probleme cu cea mica. La un moment dat cineva mi-a spus asa, sau am citit si pentru mine a fost si este ca un crez: copilului trebuie in permanenta sa-i arati cine este adultul si cine este copilul. Adultul este cel care hotareste, cel care administreaza situatia adult-copil. Daca tu nu te impui in fata copilului risti sa-i zdruncini acestuia pe viitor increderea in adulti si isi formeaza distorsionat conceptia despre a fi adult. Copiii gandesc asa: daca acest adult nu este capabil sa gestioneze un copil, ce incredere pot eu s am pe viitor in el, sa ma bazez pe el.

Trebuie neaparat sa-i arati cine-i sefu. Nu trebuie sa-ti pierzi cumpatul, rabdarea. Trebuie sa-i arati ca nu te poate excroca sentimental cu urlete, tavalituri. Ei sunt foarte excroci si foarte dibaci in a te manipula. Nu ai voie sa tipi, trebuie doar sa fi ferma. Cateva ponturi ... la mine au functionat. Daca ridica mana ii confisti jucaria preferata si ii spui ca o dai la alt copil. Daca ridica mana il prinzi de manuta si foarte ferm ii spui "n-ai voie", ii ocupi manuta cu o jucarie sau ii iei manuta si te mangai cu ea pe fata ta, sa priceapa ca in loc de bataie tre sa mangaie. Tonalitatea de la dura trebuie schimbata in calda si afectuoasa. "Uite... gigea, gigea". Daca se tavaleste ignora-l. Daca se tanguie, spune-i ca te-ai suparat pe el si ca e pedepsit, ca nu vrei sa vorbesti cu el decat daca se face cuminte si paraseste camera. Chiar daca urla ingrozitor, fi sigura ca e doar teatru si te aude perfect. Imita-l sa vada cat de caraghios este cand face asa, dar numai dupa ce i-ai captat atentia si s-a mai domolit.

Daca nu asculta explica-i de ce vrei sa faca ceva anume. De exemplu. daca vrei sa-l imbraci si refuza ii spui ceva genul. "Hai sa te imbrac ca racesti." "hai sa mananci ca sa cresti mare" "nu e voie sa papi dulce ca se strica dintii". Sau tot ce-i interzici sa fie explicat, dar scurt si la obiect. Lauda-l cand asculta si face ce trebuie. Foloseste si cuvintele "trebuie" si "acum", foarte des. de exemplu "trebuie sa vi la mine. Vino. Acum" sau "Tu nu auzi ce am zis eu?", "Pai ce facem noi aici?" si de asemenea "eeeeeeeee!!!!" ca si cum zici "e, stai ca-ti arat eu tie"

#15
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 25 ianuarie 2011 - 21:58

Nu mai pedepsiti copiii, nu ii amenintati, nu le confiscati jucariile preferate, nu ii dresati... offf... [bang]

Vorbiti cu ei, investiti timp, dati-le afectiune si atentia voastra nelimitata! Incercati sa intelegeti ce vor sa va spuna cu comportamentul lor agresiv, fiti receptivi si la ce nu va spun, lasati canalul comunicarii liber atit cel verbal cit si cel emotional... Dar nu ii pedepsiti pentru ca in felul asta inchideti comunicarea.

live and let live [:)]

#16
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 25 ianuarie 2011 - 22:19

Citat:
citat din mesajul lui noideea

crina andreea. Am avut si eu probleme cu cea mica. La un moment dat cineva mi-a spus asa, sau am citit si pentru mine a fost si este ca un crez: copilului trebuie in permanenta sa-i arati cine este adultul si cine este copilul. Adultul este cel care hotareste, cel care administreaza situatia adult-copil. Daca tu nu te impui in fata copilului risti sa-i zdruncini acestuia pe viitor increderea in adulti si isi formeaza distorsionat conceptia despre a fi adult. Copiii gandesc asa: daca acest adult nu este capabil sa gestioneze un copil, ce incredere pot eu s am pe viitor in el, sa ma bazez pe el.

Trebuie neaparat sa-i arati cine-i sefu. Nu trebuie sa-ti pierzi cumpatul, rabdarea. Trebuie sa-i arati ca nu te poate excroca sentimental cu urlete, tavalituri. Ei sunt foarte excroci si foarte dibaci in a te manipula. Nu ai voie sa tipi, trebuie doar sa fi ferma. Cateva ponturi ... la mine au functionat. Daca ridica mana ii confisti jucaria preferata si ii spui ca o dai la alt copil. Daca ridica mana il prinzi de manuta si foarte ferm ii spui "n-ai voie", ii ocupi manuta cu o jucarie sau ii iei manuta si te mangai cu ea pe fata ta, sa priceapa ca in loc de bataie tre sa mangaie. Tonalitatea de la dura trebuie schimbata in calda si afectuoasa. "Uite... gigea, gigea". Daca se tavaleste ignora-l. Daca se tanguie, spune-i ca te-ai suparat pe el si ca e pedepsit, ca nu vrei sa vorbesti cu el decat daca se face cuminte si paraseste camera. Chiar daca urla ingrozitor, fi sigura ca e doar teatru si te aude perfect. Imita-l sa vada cat de caraghios este cand face asa, dar numai dupa ce i-ai captat atentia si s-a mai domolit.

Daca nu asculta explica-i de ce vrei sa faca ceva anume. De exemplu. daca vrei sa-l imbraci si refuza ii spui ceva genul. "Hai sa te imbrac ca racesti." "hai sa mananci ca sa cresti mare" "nu e voie sa papi dulce ca se strica dintii". Sau tot ce-i interzici sa fie explicat, dar scurt si la obiect. Lauda-l cand asculta si face ce trebuie. Foloseste si cuvintele "trebuie" si "acum", foarte des. de exemplu "trebuie sa vi la mine. Vino. Acum" sau "Tu nu auzi ce am zis eu?", "Pai ce facem noi aici?" si de asemenea "eeeeeeeee!!!!" ca si cum zici "e, stai ca-ti arat eu tie"




diana, tu glumesti???
eu as pune tot ce ai scris tu mai sus la ASA NU...:(



Life's Good!

#17
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 25 ianuarie 2011 - 22:21

Citat:
citat din mesajul lui noideea
Daca nu asculta explica-i de ce vrei sa faca ceva anume. De exemplu. daca vrei sa-l imbraci si refuza ii spui ceva genul. "Hai sa te imbrac ca racesti." "hai sa mananci ca sa cresti mare" "nu e voie sa papi dulce ca se strica dintii". Sau tot ce-i interzici sa fie explicat, dar scurt si la obiect. Lauda-l cand asculta si face ce trebuie. Foloseste si cuvintele "trebuie" si "acum", foarte des. de exemplu "trebuie sa vi la mine. Vino. Acum" sau "Tu nu auzi ce am zis eu?", "Pai ce facem noi aici?" si de asemenea "eeeeeeeee!!!!" ca si cum zici "e, stai ca-ti arat eu tie"
Ha??? [soc] Glumesti?Obiective RealisteAndroix BijouxNiste copii si toti copiii! [;)]

#18
kj74

kj74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 25 ianuarie 2011 - 22:59

Citat:
citat din mesajul lui noideea

crina andreea. Am avut si eu probleme cu cea mica. La un moment dat cineva mi-a spus asa, sau am citit si pentru mine a fost si este ca un crez: copilului trebuie in permanenta sa-i arati cine este adultul si cine este copilul. Adultul este cel care hotareste, cel care administreaza situatia adult-copil. Daca tu nu te impui in fata copilului risti sa-i zdruncini acestuia pe viitor increderea in adulti si isi formeaza distorsionat conceptia despre a fi adult. Copiii gandesc asa: daca acest adult nu este capabil sa gestioneze un copil, ce incredere pot eu s am pe viitor in el, sa ma bazez pe el.

Trebuie neaparat sa-i arati cine-i sefu. Nu trebuie sa-ti pierzi cumpatul, rabdarea. Trebuie sa-i arati ca nu te poate excroca sentimental cu urlete, tavalituri. Ei sunt foarte excroci si foarte dibaci in a te manipula. Nu ai voie sa tipi, trebuie doar sa fi ferma. Cateva ponturi ... la mine au functionat. Daca ridica mana ii confisti jucaria preferata si ii spui ca o dai la alt copil. Daca ridica mana il prinzi de manuta si foarte ferm ii spui "n-ai voie", ii ocupi manuta cu o jucarie sau ii iei manuta si te mangai cu ea pe fata ta, sa priceapa ca in loc de bataie tre sa mangaie. Tonalitatea de la dura trebuie schimbata in calda si afectuoasa. "Uite... gigea, gigea". Daca se tavaleste ignora-l. Daca se tanguie, spune-i ca te-ai suparat pe el si ca e pedepsit, ca nu vrei sa vorbesti cu el decat daca se face cuminte si paraseste camera. Chiar daca urla ingrozitor, fi sigura ca e doar teatru si te aude perfect. Imita-l sa vada cat de caraghios este cand face asa, dar numai dupa ce i-ai captat atentia si s-a mai domolit.

Daca nu asculta explica-i de ce vrei sa faca ceva anume. De exemplu. daca vrei sa-l imbraci si refuza ii spui ceva genul. "Hai sa te imbrac ca racesti." "hai sa mananci ca sa cresti mare" "nu e voie sa papi dulce ca se strica dintii". Sau tot ce-i interzici sa fie explicat, dar scurt si la obiect. Lauda-l cand asculta si face ce trebuie. Foloseste si cuvintele "trebuie" si "acum", foarte des. de exemplu "trebuie sa vi la mine. Vino. Acum" sau "Tu nu auzi ce am zis eu?", "Pai ce facem noi aici?" si de asemenea "eeeeeeeee!!!!" ca si cum zici "e, stai ca-ti arat eu tie"

off doamne e chiar trist ce spui tu acolo....[bang][bang]

recomand o cura de gadileli merge de minunea la relaxarea copilului in plina criza
cu cat esti mai in mintea copiilor cu atat iti iese mai usor totul
eu nu s seful copiilor mei pt numele lu d zeu sunt mama lor



#19
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 29 ianuarie 2011 - 01:12

Intrati si pe la alte forumuri si pe la alte articole de specialitate sa vedeti ca tre sa fi ferm, sa il ignori si eventual sa parasesti camera.

Treaba cu sa-i arati cine e seful mi l-a spus o psiholoaga si a si detaliat ce am scris eu acolo, iar cel cu ignorarea si parasirea camerei pana se calmeaza mi l-a spus cumnata mea care este tot psiholog.

Nu a zis nimeni ca tre sa te comporti ca un sef cu copilul ci trebuie sa-i arati copilului cine administeraza o situatie de criza. El sau tu? Adica te manipuleaza el pe tine sau tu pe el. Adultul este cel care tre sa impuna limita pana la care copilul poate sa excrocheze. Daca te enervezi si tipi in loc sa iti pastrezi cumpatul si sa fi strict ferma el castiga, vede ca-i merge si iese ca el. Se obisnuieste sa faca acele crize ca stie ca obtine ce vrea si pa si la revedere educatie.

In emisiunea supernani, era un copil care se tavalea pe jos cand vroia nu stiu ce. A venit psihologul emisiunii pe care cred ca o stiti toti si a spus asa mamei micutului. Daca tipa si se tavaleste il ignori. Daca tipa mai tare parasesti camera. Cand vede in repetate randuri ca nu obtine ce vrea se va calma singur.

Tot in emisiunea respectiva supernani a mers acasa la un copil care nu vroia sa faca niciodata ce-i spunea mama oricate explicatii ii dadea. Copilul foarte incapatanat. Supernani i-a spus mamei sa foloseasca des cuvantul "trebuie", cuvinte imperative precum "vino, acum" si "haide, acum", iar daca nu se supune sa-l pedepseasca. I-a facut colt (ceea ce mie mi s-a parut exagerat si nu am aplicat niciodata), i-a confiscat jucariile pana cand a cedat si i-a instituit un tabel cu pedepse si recompense. Pentru o fapta buna lua o steluta si pentru o fapta rea era pedepsit cu o bulina. La sfarsitul zilei se numarau bulinele si stelutele. Atitudinea in administrarea crizelor au fost fermitatea.

Ceea ce voua vi se pare din gama asa nu este recomandat de psihologi.
Daca considerati ca aberez intrebati.
Ia si explica-i tu cu lugu lugu unui copil de un an jumatate de ce trebuie sa stea sa-l speli pe maini, sau de ce trebuie la doi ani si ceva sa-l imbraci repede ca intarzii la gradinita, cand la fiecare explicatie te intreaba "de ce" si stai vreo 45 de minute sa-l alergi prin casa ca el are chef sa topaie prin pat sau sa fuga pe sub masa.

Fica-mea se lovea in cap. M-am dus cu ea la psiholog sa intreb ce sa fac si cum sa opresc problema. Mi-a specificat mai multe metode. Sa ii iau manuta si sa i-o directionez in permanenta in alta parte. Pe jucarie, pe fata mea sa faca gigea, si sa-i spun tot timpul ferm "nu, nu e voie, repetitiv". Fata mea avea 10 luni. Ce sa stau de vorba cu ea? Si eu am reactionat la fel (da ce o dresez? ce e asta efectul pavlov). Din pacate da. Ii formezi obisnuinte. Cu cuvinte repetitive, stereotipii. "nu e voie", "nu pune mana acolo", "vino la mine", iar "eeeeeeeee" este dezaprobator.

Copilul poate fi santajat, fara sa abuzezi. Pentru ca el sa stie care este consecinta neascultarii. Daca invata ca poate sa faca ce vrea din pacate nu impui limite si atunci nu il poti corecta cand greseste. Daca il scoti afara si ridica mana sa dea in alti copii, ce faci? Porti dicutii filozofice cu el? Stai de vorba cu el sau il informezi ca daca mai face asa nu-l mai lasi sa se joace cu copii? ca-i doare si nu e frumos sa bati. Scurt si la obiect. Si nu il santajezi propriu zis, ci ii dai de ales. "daca nu strangi jucariile, nu te mai uiti la televizor, tre sa fi ordonat nu puturos" Scurt.

#20
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 29 ianuarie 2011 - 03:41

Iata o parere de pe un alt site:

"Atunci cand copilul vostru depaseste limita, pedeapsa ar putea fi benefica. Sanctiunea trebuie sa aiba insa un sens. Este important ca acesta sa inteleaga motivul pentru care a fost pedepsit. Pedeapsa trebuie sa fie imediata, pentru ca acesta sa inteleaga relatia dintre cauza si efet: obraznicii, prostii=pedeapsa.
Pedeapsa trebuie sa fie educativa, aceasta nu trebuie sa fie umilitoare si violenta. Trimiterea copilului in camera sa poate fi o solutie buna. El se va calma, va reflecta asupra faptului pe care l-a facut, pentru ca sa se simta la final mai linistit.
Ajutati-l sa aiba incredere in el. Prezenta voastra, cuvintele voastre pot fi un adevarat imbold pentru copilul vostru, acesta avand neincetat nevoie de incurajarea voastra. Evitati cuvintele jignitoare la adresa lui: "esti prost". "esti neindemanatic", acestea il pot rani, il fac sa isi piarda increderea, sunt daunatoare dezvoltarii lui. Atunci cand face progrese, laudati-l fara sa il puneti pe un piedestal. In sfarsit, lasati la o parte perfectiunea. Nimeni nu e perfect, cu atat mai mult copilul vostru, care creste pe zi ce trece!"


iar pe alt site:

"Impunerea autoritatii cu rabdare si fermitate
Astfel pe la 16 luni, cand copilul incepe sa mearga si sa vorbeasca, el trebuie sa faca fata principiului realitatii (in opozitie cu principiul placerii mentionat anterior); altfel spus el trebuie sa-si confrunte cautarea placerii cu realitatea. In aceasta etapa a vietii, parintii trebuie sa-si impuna autoritatea si sa nu cedeze capriciilor lui sub pretext ca el se infurie ! Calmul si fermitatea sunt obligatorii.
Atitudinea parintilor este primordiala - subliniaza psihologii - intrucat ei au misiunea de a stabili limitele ramanand receptivi fata de copil. Un gest amical sau o dezmierdare bogata sunt cateodata suficiente pentru a calma un pusti. Nu trebuie sa ne concentram asupra furiilor sale copilaresti, caci acest mod de exprimare face si el parte din dezvoltarea normala a copilului care trebuie sa se situeze in raport cu altii. Copilul dovedeste ca exista ca individ. Aceasta, desigur, cu conditia ca furiile sa nu fie foarte frecvente sau circumscrise unui context particular, de exemplu in mod sistematic dupa scoala sau cresa...
In sfarsit, dificultatile de comunicare in familie (cu parintii sau cu fratii si surorile) pot sa se afle si ele la originea furiilor prea dese. In legatura cu aceasta, parintilor le revine sarcina de a fi vigilenti... nepierzand din vedere ca daca furia este un obicei familial, si copilul va folosi la randul lui din plin acest mod de exprimare!"



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -