Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Spania sau España (2)


349 raspunsuri la acest subiect

#21
brun3tica09

brun3tica09
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 15 septembrie 2010 - 04:44

Bine v-am gasit!
Ms ptr intampinare.

#22
Carlin21

Carlin21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 15 septembrie 2010 - 13:40

Citat:
citat din mesajul lui diplodocus

Eu am reusit sa imi recuperez diploma spaniola de asistent social , de laMadrid( prin intermediul unui notariat, ca sa scap de un drum), si maine merg la Coruña sa ma (re)inscriu la INEM ca sunt in cautarea unui loc de munca



Diplodocus, cat a durat echivalarea? Daca poti da cateva detalii, a trebuit sa mai dai ceva diferente sau sa mai faci vreun curs?
Multumesc.

Si eu am terminat asistenta sociala, la Timisoara.
Aici am depus actele acum 3 ani, dar chiar atunci am inceput sa lucrez in alt domeniu unde imi place foarte mult si nu stiu daca as pleca, dar ar trebui sa ma ocup si de asta.
Am schimbat adresa la 6 luni dupa aia si daca am primit ceva notificare, o fi pe la adresa veche.
Chiar ma gandeam ca saptamanile astea sa merg sa ma interesez.

#23
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 15:46

Citat:
citat din mesajul lui brazuca25
Si eu as vrea sa imi depun actele inca de aici pentru echivalarea studiilor. Numai ca astept sa vad cat ar costa ca nu stau prea ok cu finantele momentan.[:I][hippi] mamik fericita de [zana] Denisa Maria (racusor din 20.07.2007) A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit
se poate face asta din Romania? Unde se obtin informatii?Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) poze cu mogaldeatzaLucashttp://blogulluilucas.blogspot.com/http://elblogdeluquitas.blogspot.esLimbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#24
brazuca25

brazuca25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 17 septembrie 2010 - 20:52

Jasmin am inteles ca la ambasada Spaniei ar trebui intrebat. Cred ca se poate.

Al meu sot a ajuns de miercuri in Spania si se acomodeaza cu noua situatie. Momentan nu a inceput munca, abia saptamana viitoare. Oricum ii place mult ce a vazut pana acum deci e super bine pt ca de mine nu am indoieli ca iubesc Spania , dar nu eram sigura cum i se va parea lui. [olala]


[hippi] mamik fericita de [zana] Denisa Maria (racusor din 20.07.2007)


A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit




#25
corco

corco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 20 septembrie 2010 - 16:47

Ufffff, fetelor. Sper sa invat si eu limba si sa am curajul sa plec la anul.

Acum lumea de aici ne spune ca ar trebui sa plecam cu o slujba asigurata. Sa vedem. Cam greu asta

Pup si o saptamana usoara

#26
brazuca25

brazuca25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 13:05

corco si noua ni s-a spus la fel din tara, ca cel mai bine plecam daca avem ceva sigur. Acum ca sotul a ajuns acolo cred ca in cazul lui a fost cel mai bine sa plece cu job asigurat, pt ca nu are habar de spaniola si ar fi fost greu sa gaseasca ceva. E haios cand vine la net sa vorbim si comunica prin semne cu baiatul de la sala sau ma pune pe mine sa ii scriu cum sa il intrebe ceva.[:D] E foarte greu.

Eu tot sper sa invete si el ceva desi sta mai mult printre romani.

Desi a trecut o saptamana si umpik, eu deja nu mai pot de dorul lui si abia astept sa ne ducem si noi. Mai ales cand aud la televizor numai de scumpiri si salarii scazute.[bang]


[hippi] mamik fericita de [zana] Denisa Maria (racusor din 20.07.2007)


A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit




#27
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 23:06

Brazuca, [flo] multumesc, la asta nu ma gandisem. Numai ca la cum lucreaza ambasada va dura foarte mult echivalarea. Daca in spania dureaza 1 an si ceva, 2, cred ca prin ambasada imbatranesc inainte sa-mi vad actele. Dar o sa ma interesez si eu.



Corco, in privinta sfatului primit, eu nu ma bag sa dau sfaturi. Dar eu am vazut multa lume locuind in paduri sau dormind pe strazi, ca nu-si gasesc de munca luni intregi.











Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)

poze cu mogaldeatza

Lucas

http://blogulluilucas.blogspot.com/

http://elblogdeluquitas.blogspot.es



Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#28
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 21 septembrie 2010 - 23:07

Karmenutza, acum nu mai ai timp sa ne scrii? [:D]



Cam putin activitate pe forum, unde ati disparut?



Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)

poze cu mogaldeatza

Lucas

http://blogulluilucas.blogspot.com/

http://elblogdeluquitas.blogspot.es



Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...

#29
corco

corco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 22 septembrie 2010 - 11:38

Da, nu stiu ce sa zic. Depinde foarte mult si de norocul fiecaruia.
cand o sa reusesc sa depun dosarul pentru echivalarea studiilor, o sa va spun ce vor spune cei de la ambasada (legat de termen).

Este greu daca nu stii limba. Eu ascult foarte multa spaniola in ultimul timp , inteleg, e ok, insa cand vreau sa scriu un text ....... Voi cand o sa plecati?




#30
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 22 septembrie 2010 - 15:59

Citat:
citat din mesajul lui corco
Da, nu stiu ce sa zic. Depinde foarte mult si de norocul fiecaruia.cand o sa reusesc sa depun dosarul pentru echivalarea studiilor, o sa va spun ce vor spune cei de la ambasada (legat de termen).Este greu daca nu stii limba. Eu ascult foarte multa spaniola in ultimul timp , inteleg, e ok, insa cand vreau sa scriu un text ....... Voi cand o sa plecati?
Noi? Cand o sa treaca criza. Serios. Efectiv Spania se afla intr-o criza profunda. Spaniolii care au terminat somajul se bat pe slujbe pe care ei inainte nu le-ar fi facut niciodata. Asa ca strainii (inclusiv romanii) sunt lasati pe dinafara. Insusi guvernul incurajeaza angajarea cetatenilor lor, in detrimentul strainilor, ceea ce mi se pare normal la o adica. Interesul lor e sa-si hraneasca proprii cetateni; strainii ii preocupa prea putin. Eu cunosc destul de bine piata de munca din Spania, am lucrat pentru o firma de recrutare, am si prieteni sus-pusi, cu propriile lor firme si care nu pot face angajari, ca de-abia se chinuie sa supravietuiasca si sa nu dea faliment. Sotul meu chiar a-ncercat de mai multe ori in ultimii 2 ani sa-si gaseasca ceva, chiar cu ajutorul cunostintelor, dar nu a reusit. Si stie limba, chiar are un accent de unii il confunda cu un spaniol. Il da de gol doar faptul ca nu vorbeste foarte corect gramatical. E adevarat, depinde si de norocul fiecaruia. Dar nu stii niciodata daca o sa ai noroc sau nu, in general vorbind.Cand te duci la ambasada? Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) poze cu mogaldeatzaLucashttp://blogulluilucas.blogspot.com/http://elblogdeluquitas.blogspot.esLimbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -