Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (15)


203 raspunsuri la acest subiect

#21
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 31 august 2010 - 15:13

Gabi.. felicitari pt vinete[pk][pofta]. Super pozele din concediu iar voi sunteti o familie f.f. frumoasa... cand ma uit la baietii tai[olala]... ma vad si pe mine cam la fel de la anu' cand va merge si cel mic in picioare[:I].

Liviana... bafta sa-ti reziste conservele. Pune-le si tu undeva mai la racoare... ca si-asa vine toamna. Intr-o magazie ceva iar mai spre toamna tarzie-iarna le pui in beci sau unde ai tu temp. ok sa nu inghete.

Eu am tinut zacusca anul trecut in camera centralei... a cam inghetat ea la un moment dat de la gerurile alea naprasnice (au inghetat ele si tevile[bang]) dar au fost OK.



Si eu astept cu nerabdare bulbii... dar dupa jumatatea lui sept. ma voi ocupa de treaba asta.. Acum sunt prinsa cu facutul bagajelor..spalat/calcat...sortat medicamente de luat cu noi pt ca vineri plecam in concediu([:D] stiu cand toata lumea incepe serv. dupa concediu , noi plecam... asa facem de vreo 4 ani[:)])



Spor la gradinarit si comandat "noutati" pt gradinile voastre!











LILIANA [mamica] [bebic] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE





"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#22
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 10:58

Multumesc!



Da, Suedia, nu este printre cele mai ieftine tari, insa nu pot sa spun ca e mai scumpa decit Parisul sau Londra...Si spre deosebire de aceste capitale este un oras foarte aerisit, cu lume si trafic civilizat si mai ales rabdator...

Ce pot sa va spun este ca in medie o masa ne costa cam 45-50 eur (la fel ca in mai toate vacantele noastre) dar recunosc ca mincam mult mai putin de banii astia decit o faceam in Grecia spre exemplu...oricum mie mi-a placut foarte mult si cum planuiam sa vedem si tarile nordice, ca restul Europei l-am cam vazut, a fost un bun inceput (asta pentru ca planuim sa vizitam si Norvegia si Danemarca).



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#23
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 15:40

feteor am vazut ca au aparut bulbi de lalele si zambile in magazine ... acuma se pot planta deja in gradina ???? sau in primavara ?????
laleoo sunt superbe aranjamentele florale ce le-ai pozat [pk][pk]

andanii [flo][hia][hia]


#24
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 01 septembrie 2010 - 18:08

Andanii - nu planta acum bulbii (pastreaza-i la intuneric in locuri racoroase) - altfel patesti ca mine - eu i-am plantat anul trecut pe la sfirsitul lui septembrie insa, daca iti amintesti, a fost o toamna foarte lunga si calda, asa ca in decembrie cind a cazut zapada, eu aveam lalele si narcise deja in vegetatie...[bang] Din cauza asta unele nu au mai inflorit, desi le-am acoperit cu PET-uri (ca alta solutie nu am gasit).

Eu am de gind sa le cumpar, dar de plantat am sa astept macar pina la sfirsit de octombrie, inceput de noiembrie, in functie de ce vor anunta si meteorologii...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#25
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 16:48

Iar e liniste aici la subiect...cred ca toamna asta a venit pe neasteptate si ne-a luat prin surprindere... Sau sunteti la cules de vie?



Eu m-am mobilizat ieri si am pus vreo 10 butasi de trandafiri. I-am pus in pamint si i-am acoperit cu cite un borcan din ala mare de sticla, de 800g. Sunt chiar curioasa daca se va prinde vreunul...

As vrea, daca cineva stie si imi poate spune - cum se procedeaza cu acesti butasi - se descopera la primavara cind a trecut pericolul de inghet si apoi ii pot muta la locul definitiv? Sau mai exact cind anume stiu (aparitia lastari noi, funzulitze, etc) ca as putea sa-i mut in loc definitiv?



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#26
ginutaC

ginutaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 19:22

Gabriela, multumesc pentru sfat.O sa imi mut bujorul prin octombrie.
Eu tin minte ca mama mea dezgolea trandafirii cind era caldura bine afara.Daca ei se prind, fac frunzulite si cresc acolo in borcan.


Gina

#27
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 22:03

Leeloo,frumos la Stockholm,imi doresc si eu sa vad tarile nordice candva,deocamdata imi fac planuri pentru Madrid in primavara!Cam cati banuti ati cheltuit in cate zile,ati fost cu masina?

Teolinda,asa e cel mai bine,sa-ti faci concediul in afara lunilor de varf,e mai putina nebunie.Noi de cand plecam prin afara,ne-am dus exclusiv in mai si septembrie octombrie.A fost minunat!Numai la balchik am fost in august si nu ma mai duc niciodata!

Leeloo,deocamdata nu e coapta via,peste vreo 3 saptamani cred ca beau must[:D]



"La vita e bella"

Explore Romania



Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#28
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 11:34

laleo multumesc de sfat , asa o sa fac , le cumpar si le plntez la sf lui oct. cum zici tu [pup][pup][pup]

andanii [flo][hia][hia]


#29
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 14:28

Guess what...am oprit la bricostore si evident am gasit o multime de bulbi - mi-am luat de lalele, ghiocei, muscari, un soi de fritillaria si anemone...nu am putut rezista... Parca vad ca iasr am sa ma pomenesc peste doua luni cu peste 100 de bulbi de plantat...[bang][:D][:D][:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#30
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 07 septembrie 2010 - 16:21

Inspirata de discutiile de aici de acum ceva vreme, am pus si eu anul asta butasi de trandafiri - direct in pamint, acoperiti cu borcane - nu mai stiu exact citi am pus, dar destui - si o sa mai pun si dupa-amiaza citiva ca mi-a adus un coleg citeva crengi de la el. Sunt chiar curioasa sa vad daca se va pridne vreunul...





De bulbi nu va mai zic ca deja am cumparat o gramada - dar cum am auzit aseara ca in noiembrie vor fi in medie 20 de grade, am sa astept sa-i plantez in prima jumatate a lunii noiembrie. Pina atunci culeg vinete (tura a doua a fost cu vinete mai putin crescute, nu stiu de ce...) si fasolea, deja boabe.



Vreau ca saptamina asta sa fac si ultima tundere a gardului viu - urmatoarea va mai fi la primavara, pentru improspatare...



Voi pe unde sunteti??? Ca ma simt aiurea sa vorbesc singura, asa...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -