Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

o mamica singura


66 raspunsuri la acest subiect

#11
nicoll_mada

nicoll_mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.360 mesaje

Postat 23 iunie 2009 - 10:24

Nonalaly [pup] pentru tine si burtica!Draga mea,nici sa nu te indoiesti de faptul ca micutul iti va schimba starea,ca nu-ti va readuce zambetul pe buze.Asa cum am mai scris,inctinctiv vei fi alta in momentul in care-l vei vedea.Desi il simti in burtica,probabil ca vorbesti deja cu el,vei vedea ca a-l avea efectiv langa tine,a-l tine in brate este cu totul si cu totul altfel.Te umple de un sentiment de iubire cum cu siguranta nu ai mai simtit.
Lasa pt moment grijile de ce ai sa-i explici,nu se stie viata cum va evolua.Cred ca cel mai important este sa iei lucrurile pas cu pas.Cat mai ai pana nasti?Poate ar trebui sa incerci sa vorbesti cu cineva cunoscut daca exista posibilitatea sa te duca la spital,daca nu poate ar trebui sa vorbesti cu doctorul si functie de cum va evolua sarcina te poate interna mai devreme cu cateva ore.Unde vei naste?
Apoi cred ca ar trebui sa ai ceva lucrusoare pentru cel mic sa nu fi nevoita sa pleci la cumparaturi imediat dupa externare.Daca vei vrea cred ca se poate sa-ti spunem in mare cam de ce ai nevoie imediat dupa ce vi cu BB acasa.asta pentru o perioada de max o saptamana.Sa nu te sperii,un copil in primele 2 luni doarme destul de mult,timp in care tu poti sa bagi lucrusoare la spalat,poti sa faci ceva de papa.Este drept ca va fi destul de greu cu cumparaturile,ar fi incomod sa iesi la piata cu carutul,dar daca nu va fi o alta solutie,vei lua minimul necesar care eventual sa-l pui in cosul carutului.
Nu stiu,cred ca am scris destul de amestecat,asta in ideea de a-ti arata ca se poate,important este ca tu sa ai o atitudine pozitiva.Sa fi convinsa ca pt copilasul tau este musai sa reusesti.
Va [pup],sa ai o zi buna!
Si indiferent despre ce ar fi vorba,intreaba,suntem aici!

nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.web...ser/nicoll_mada
MMN

#12
Liliana82

Liliana82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 24 iunie 2009 - 00:02

Nonalaly
1)- trebuie sa intelegi ca temerile astea exagerate ale tale despre ce va zice copilul ca nu are tata SUNT NUMAI IN MINTEA TA. TU esti cea care nu intelege si sufera de ce ai fost parasita nu copilul.. Incearca sa intelegi asta si atunci cand va veni copilul sa nu-i induci o eventuala suferinta pentru acest fapt, caci copii copiaza tot ce vad in jur iar daca te va simti pe tine ca mama ca suferi ca nu ai sot respectiv tata la bebelus atunci si el va arata ca sufera pentru asta. Nu cred ca baietii sau fetele au mai mare nevoie de tata.. au amandoi la fel de mare nevoie . Si daca tot te gandesti atat ce o sa i spui stii care este cel mai bun raspus? ADEVARUL . Asa crunt cum e el intotdeuna Adevarul e ce-a mai buna minciuna.
2) Si mie mi-e tare frica de nastere.. Asta este trebuie sa trec si prin aia . Ai posibilitatea sa te internezi inainte de declansarea travaliului, deci poti sa vorbesti cu medicul sa te interneze inainte de nastere.. Eu personal nu vreau asta.. pentru ca spitalele mi se par deprimante si cred eu ca cu cat stau mai putin in spitalul ala cu atat o sa trec mai usor peste nastere. MAi bine ma duc la cabinet in vizita zilnic decat sa stau in spital sedata.
3) Tu ca orice mamica dupa nastere o sa ai concediu de maternitate . Deci 2 ani o sa stai acasa cu bebe. asa ca te poti ocupa de bebelus . eu cred ca mai greu o sa mi fie la inceput pana ma invat cu schimbatul scutecelor , baita , alaptat etc.. Dar eu in general prind repede asa ca despre capacitatea mea de a ingriji personal bebelusul nu mi fac probleme. daca mama ta inca lucreaza poti s-o rogi pe ea sa faca cumparaturile...
Deci in concluzie eu consider ca singura ta problema acum este faptul ca suferi ca a plecat iubitul si transpui asta pe capul bebelusului . Incearca sa-l scoti din cap.si sa intelegi ca asta este strict problema ta. si cu cat o rezolvi mai repede ( adica il uiti mai repede) cu atat ii va fi mai bine bebelusului.
numai bine si multa sanatate iti doresc!


#13
nonalaly

nonalaly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 24 iunie 2009 - 01:48

[:)]azi am fost la dr si mi-a spus ca voi naste in jurul datei de 20 iulie dar ca nu e exclus ca micutul sa vina si pana la acea data, depinde de el cat e de grabit[biz]. cel mai important pt mine acum este ca el sa fie bine si abia astept sa-l tin in brate, parca nu mai am rabdare.[bibe]. am vorbit cu niste cunostinte ca in caz de nevoie sa pot apela la ei sa ma duca la spital, asa ca, sper sa ma pot baza pe ei. (am si eu masina si conduc de 10 ani insa nu stiu cat de in stare si apta voi fi eu la acel moment sa ma deplasez singura la spital, cu toate ca asta imi pusesem in plan, ca daca e vreo alarma imi pun catrafusele in masina si o iau la goana[:D], dar vom vedea...)
lla puisorul meu i-am cumparat deja intreg trusoul (cred ca si ce-mi trebe si ce nu[bis])[:D]pt ca nu vreau sa-i lipseasca nimic. in urmatoarele zile intentionez sa-i instalez si camera si sa pun la punct ultimele detalii (ca sa nu fiu luata cumva prin surprindere de strengaretul meu)[baietel].
pt moment sunt mai linistita, chiar indiferenta pot spune, iar referitor la el-"tatal" nu ma mai gandesc, practic l-am scos demult din mintea mea, insa uneori ma mai afecteaza cand imi amintesc toata povestea. sper ca dupa ce vine bebe sa nu mai am timp sa ma gandesc la nimic decat la ingerasul meu.
ieri de ex, ne-am intersectat pe strada cu masinile si pt ca m-a vazut "si-a amintit" probabil de noi si a sunat dupa vreo 5 min cica sa vada ce fac si sa intrebe de bebe, dar pe un ton fff rece parca suna din obligatie si necesitate. nu stiu ce sa va zic, parea curios (dar cu o doza de ironie in voce) in special la detalii sau poate doar mi s-a parut,o fi vrut doar sa para, oricum nu m-a impresionat deloc tel lui si nici nu m-a facut sa-mi fac iluzii sau sperante avand in vedere ca nu a omis sa-mi spuna totusi ca nu va fi la nastere.asta ca sa inteleg si ce urmeaza...
dar, eu sunt o fire fff puternica (asa sustin toti prietenii mei[:D]) asa ca voi trece si peste asta in viata si voi merge inainte cu fruntea sus pt copilasul meu pt ca nu are de ce sa-mi fie rusine de abs nimic. am cu ce il creste, am posibilitati sa-i ofer tot ce-si va dori material vorbind, iar emotional TREBUIE sa fac fata! imi prinde extrem de bine sustinerile voastre si parca ma simt mai in forta de cand am intrat pe acest site de vorba cu voi. sincer nu credeam ca voi gasi atata sprijin. va multumesc la toti inca o data si primesc cu drag orice sfat si sugestie imi oferiti[pup].
am insa o mica banuiala, poate chiar temere. dupa cum il cunosc eu pe "taticul" nu stiu de ce dar am impresia ca va vrea sa ma sacaie, sa ma bulverseze si asta dupa nastere. am io o sumbra banuiala ca nu se va opri. nu il va recunoaste pe copil dar cu siguranta va incerca sa se bage in viata noastra, in special a mea si stiti de ce cred asta, pt ca de cateva ori (in certurile noatre din ultimele 8 luni) a scapat o replica: "nu vei putea tu sa ii oferi copilului tau un alt tata niciodata, chiar daca nu-l recunosc, pt ca nu am sa te las." a afirmat asta cam de 2 ori si nu stiu daca intamplator. mie nu mi-e frica de el deloc dar nu am energia necesara sa ma disput cu el o viata pt asta. nu stiu ce voi face dar daca va fi cazul (sper sa nu fie) voi apela si la masuri mai extreme. oare gresesc? sau tre sa inchid ochii de dragul copilului?[:-/]

nona[gravi] si [baietel]

#14
nonalaly

nonalaly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 24 iunie 2009 - 09:17

Liliana82. am incercat sa-ti trimit un mesaj, dar n-am reusit. nu iti este activata optiunea pe site? voiam sa-ti las si un id de mess, sa ne mai impartasim una alta, avand in vedere ca vom naste cam in aceeasi perioada. ce spui? binenteles daca doresti si tu.
tu, ce faci? cum te simti? cum e BB-ul? eu inca nu ma gandesc la nastere pt ca nu imi dau seama exact ce ma asteapta, mai mult m-am gandit la ce va fi dupa..... dar parca acuma, incet incet ma ia putin "frica"[hopsieu]si ma ia cu friguri acest gand. sper insa sa treaca cu bine.[:)]
tu ce mai stii de "tatal"? a dat vreun semn? cum te-ai resemnat?
sa avem nastere usoara si bebei sanatosi[cheers]

nona.

#15
nicoll_mada

nicoll_mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.360 mesaje

Postat 24 iunie 2009 - 09:46

Nona,felicitari pentru optimismul din ultimul mesaj!Ma bucur din tot sufletul ca ai aproape pregatit totul pentru BB,este foarte important pt confortul tau psihic.
Cat despre "tati" cred ca are dreptate Liliana,tu inca nu ai reusit sa te desprinzi total de ceea ce s-a intamplat,de faptul ca el nu vrea sa faca parte din viata ta mai mult decat a lui BB.Micutul pentru o perioada destul de lunga nici nu v-a realiza ca nu face parte tatal din viata lui.Pentru el cativa anisori va fi "normal" mediul in care tu il vei creste,cu care va fi obisnuit,asa ca nu te impacienta.
Spui ca nu te va lasa in pace dupa ce nasti...Pai bine draga mea,daca nu-si va recunoaste copilul cu atat mai mult nu va putea avea prea mult ce face.Auzi,ca nu-i vei putea "oferi" un alt tata.O tampenie!!!Ce barbat cu capul pe umeri care va sti intreg adevarul si va vedea cu ochii lui ca puiul nu a fost recunoscut ar putea "asculta" la cuvintele tatalui biologic?Asa este,in caz de forta majora vei putea apela la masuri extreme.Eu personal cred ca nu ai gresi,iar compromisul nu ai avea pt ce sa-l faci.Daca nici macar nu l-ar recunoaste sau si daca ar face-o dar nu v-ar ajuta cu nimic pt ce sa inchizi ochii?
am vazut ca Liliana se teme de cum se va descurca cu BB efectiv.Cred ca va conta mult si personalul medical din spitalul unde veti naste.Eu acum aproape 4 ani am nascut la Municipal si am fost invatata de la a schimba papersul pana la ai face baita,la chiuveta e drept,pt ca nu erau cadite pt BB acolo.Si oricum sper si cred din toata inima ca aveti pe cineva cat de cat apropiat care sa va invete ce si cum.Iar daca nu,noi suntem aici,va putem da orice informatie pe care o cunoastem cu mare placere.Eventual pe PM va pot comunica si br meu de tel,recunosc ca am avut prieteni pe care fiind departe i-am ajutat cum am putut macar telefonic.
Va pup fete puternice,sa aveti o zi buna!

nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.web...ser/nicoll_mada
MMN

#16
nicoll_mada

nicoll_mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.360 mesaje

Postat 24 iunie 2009 - 17:01

Ce ciudat,pe pagina cu subiectul apare cum ca Nona ar fi scris,cu tot cu data si ora la care s-a trimis mesajul,iar daca deschid pagina nu e nimic.Iar a luat-o razna DC-ul.
[pup] mamica si burtica!

nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.web...ser/nicoll_mada
MMN

#17
nonalaly

nonalaly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 24 iunie 2009 - 17:31

Da, am vazut si eu ca ceva nu e in regula cu DC-ul dar nu imi dau seama ce s-a intamplat. oricum sa stiti dragele mele liliana82, nicoll_mada si boticelina ca v-am trimis si mesaje private si email-uri la fiecare, le-ati primit?? chiar sunt curioasa. sper sa nu fi ramas si alea "agatate" undeva pe drum.[:D]
va pup si va imbratisez pe toate.[pup][flo]

ps. in mesaj v-am trimis si ID-ul de mail si mess, o fi ajuns oare??[?]


nona.

#18
nonalaly

nonalaly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 25 iunie 2009 - 08:24

sunt din nou intoarsa pe dos, putin bulversata si confuza...
am vorbit cu "asa zisul tatic" si mi-a spus ca va recunoaste totusi copilul dar nu stie cum va fi daca se naste cand el nu e, atunci va face proces, apoi a zis ca el este fff MANDRU (!!!???)ca va avea un copil cu mine si ca nu fuge de acest lucru si nici nu-i este rusine, si ca in timp (nu acuma ci mai incolo...), dar nu stiu care timp...poate la 18 ani?!, se va implica in viata lui asa ca sa nu fie un strain pt el, dar ca financiar nu am ce astepta de la el.(bani are cati vrea deci nu se pune problema, dar pur si simplu nu vrea, nu?). apoi a repetat iarasi replica ca nu imi va da voie vreodata sa gasesc un alt tata pt micut si ca va face tot posibilul sa aiba el grija de acest aspect.
acum dilema mea este: ce ar trebui sa fac? sa accept sa-l treaca pe numele lui daca totusi va vrea, (desi nu stiu ce sa zic, la el totul e schimbator, azi e, maine nu, nu cred in consecventa lui)sau sa-l las pe numele meu si doar la rubrica tatalui sa fie trecut el (eu asa m-am gandit)si oricum nu stiu exact care e procedura la spital daca el-tatal nu este, eu ce spun? stiu doar ca am la dispozitie 15 zile in care sa declar copilul la primarie dar pe baza certificatului constatator al nasterii. care se face la indicatiile sotilor, respectiv mamei daca nu e casatorita.
ma ajutati cu un sfat? pt ca am niste nervi de nu ma pot stapani.
ce fel de suflet poate avea oare omul asta???? cum naiba s-a putut schimba asa??? pt ca eu nu l-am cunoscut inainte deloc asa! dar de la 3 luni de cand is gravida parca s-a dilit total, plus ca nu a miscat un deget pt noi in tot acest timp, desi are toate posibilitatile. vrea oare sa-mi distruga viata?? sau sa mi-o controleze mereu? pt ca de cate ori ma vede vorbind cu o cunostinta sau amic (din pacate ne intalnim relativ des pt ca avem aceeasi profesie) imi repeta celebra replica ce v-am zis-o si mai sus.
cum sa ma pot detasa oare de toate astea?? n-as vrea sa fac nici copilasului rau, ca apoi sa ma condamne ca nu i-am lasat tatal sa-l vada sau sa-i fie alaturi. desi nici nu stiu daca tot ce a zis va si face, sa fie oare un plan si joc murdar de-a lui ca sa ma sacaie si bulverseze in continuare?? nu mai stiu ce sa cred, poate am luat-o razna...!?
scuzati-ma daca am fost putin incoerenta dar chiar ma zapacesc cu totul[bang]

nona.

#19
nicoll_mada

nicoll_mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.360 mesaje

Postat 25 iunie 2009 - 10:31

Buna dimineata Nona!Stai linistita,mail-ul a ajuns si ti-am raspuns de me adresa de mes.
Va pup si sa auzim de bine![pup]

nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.web...ser/nicoll_mada
MMN

#20
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 25 iunie 2009 - 13:18

Neata Noni, si eu ti-am raspuns dar pe mail [:D]



Poti in continuare conta pe sprijinul meu, mai ales la partea practica pentru ca doar ce-am trecut prin ea [;)].



La fel ca si Nicoll, sfatul meu e sa lasi deoparte framantarile vis-a-vis de atitudinea consortului si sa te concentrezi pe bunastarea ta sufleteasca.



Liliana te vei descurca cu bebe bine merci, trust me, rar am vazut pe cineva care sa nu poata, pare rocket science ACUM schimbarea scutecului sau baita dar in 3 zile devii expert nene; la fel cu alaptarea, imbracatul si alte chestii bebelusesti...



Mai scary este depresia de dupa nastere (baby blues), e lupul din dulap, dar cu oamenii potriviti langa voi se trece si peste ea.



[pup] Pupani grasi si imbratisari ursulesti de la noi...



Idee: inscrieti-va (daca nu sunteti deja) si la odiseea de iulie-august 2009, e terapie pura sa faci parte dintr-un grup de mamici, acolo veti lega prietenii care, posibil, se vor continua si in viata din spatele forumului...



Pe mine m-a ajutat si ma ajuta fantastic grupul de mamici din care fac parte, cu multe deja m-am intalnit si cunoscut, sunt mai bogata cu cateva prietene de cand am intrat in gasca [:)]



Monica si gargaritza [copil]Nancy



"If you are unware of your choices, then you have none"


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -