Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine scoate bebelusul din spital


67 raspunsuri la acest subiect

#21
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 05 mai 2006 - 21:29

Pe noi ne-a scos .....TATIIII!!!!!!!!!!!!

Au fost cele mai frumoase clipe!

In fiecare zi imi doresc sa se repete!

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#22
Artemis1578

Artemis1578

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 06 mai 2006 - 17:05

La mine a venit nasa lui Matei si a adus hainutele si paturica, a insistat sa faca ea acest gest, insa in brate eu l-am tinut, nu l-am dat la nimeni!

Anka [mamica] si Ubitu [copil]

#23
Kittie

Kittie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 06 mai 2006 - 20:07

Mda.. titlul imi aduce aminte de tristetea pe care am incercat-o la externare . Tata'lu'copilu' era plecat din tzara (motive extrem de intemeiate) si eu m-am vazut nevoita sa apelez la parintii mei sa ma ajute cu transportul pan'acas'... Mi-a adus o asistenta cupilu jos (scena se desf la Filantropia) in camera unde era schimbat de tzoalele de maternitate si imbracat cu cele ale parintilor. Tata ne-a asteptat cuminti pe sala, mama insa... hmm.. cum sa descriu exact? Incaperea cu pricina nu e mai mare de 3mp, mama destul de corpolenta, asistenta la fel. Hop shi io! Lunga si slaba si mama'lu'copilu' care era dezbracat si infofolit departe de ochishorii mei [bang]. Pana si asistenta i-a spus mamei sa o lase sa si faca treaba pt e inca "treaba ei" pana cand ni-l preda.. N-am reusit sa pun mana pe cupilu meu, sa contribui cu ceva la operatiune pt ca nu mai aveam loc de mami meu [xx(]. Am iesit din incapere, dandu-mi seama ca oricum nu pot face nimic altceva, m-am asezat alaturi de tati si m-am intrebat cat mai dureaza ...[bruta]...

Poate sunt bine intentionati, parintii, poate au si experienta la activ! Da' cupilu, nu-i domle al meu? (ma rog, al parintilor cupilului?!) am shi io ceva de spus in istorie , nu?! ca sa nu mai povestesc cate paturi avea pe el la iesirea din incapere [alcool].
Impune-ti-va de la bun inceput, mamicilor! Voi sunteti mirosul pe care-l recunoaste micutzu.. Nu cele n'shpe rude care se bucura, cu siguranta, dar IMPREUNA cu voi! ALATURI de voi!

[pis] [gravi], mami de [copil] ( 13oct04 )


"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!


#24
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 25 august 2006 - 01:17

Poate veni si tot neamu' atata timp cat parintii sunt alaturi de puiul lor,. Nu e o regula, si chestiile cu moasa sunt doar traditii care n-au nici o leg. cu religia ortodoxa. Daca cineva vrea sa se bucure alaturi de voi, este bine venit, indiferent ce rol are in viata voastra. Trebuie tinut cont si de odihna mamei si copilasului.
Nu e bine sa fim asa avizi de ce zice lumea ca se face sau nu intr-o anume ocazie. Se intreaba preotul si se face.Dar si parerea parintilor conteaza.

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

#25
dana_ene

dana_ene

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.194 mesaje

Postat 19 septembrie 2006 - 21:24

E prima data cand aud de obiceiul acesta.



Noi le-am scos din maternitate si pe Oana si pe Roxana cam in aceeasi formula: mami, tati si bunicii.



Mi se pare ca a fost foarte bine.

EU am pregatit dinainte hainutele cu care sa vina tati sa imbrac fetele la iesirea din maternitate.



Fetele mele au nasi diferiti si niciuna dintre ele nu a spus ceva despre scosul din spital.



________________________

Daniela mamica de Oana Maria (2 sept. 2003) si Roxana Elena (7 febr. 2006)

FILMULETE



BEBELUSI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006


#26
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 septembrie 2006 - 01:36

Eu ce sa mai zic ca i-am gasit nasi de-abia la 9 luni! Asa ca a venit frumos sotul si ne-a luat pe amandoi acasa. Hainutele erau deja la maternitate, in valiza cu care venisem sa nasc.



Cristina,

mama lui

Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002

Cresc...

#27
corina30tg

corina30tg

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 25 septembrie 2006 - 13:42

Pe aici e obiceiul ca hainele pt scos din spital sa le aduca moasa, care poate insoti parintii pana ajung cu copilul acasa. Tot moasa aduce de la biserica apa sfintita din care i se va pune cate putin in fiecare baita pana la 6 saptamani. Rolul ei se sfarseste in ziua botezului, cand imbraca copilul si il duce la biserica, unde il preda nasei.

Corina, mama de Mihai Alexandru
20 dec 2005

#28
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 05 octombrie 2006 - 02:09

parintii bineinteles!! unii n-au nasi cand se naste copilul.. din diverse motive!!

s-auzim numai de bine! si [pup][pup][pup]

#29
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 16 octombrie 2006 - 15:05

CU foarte putine exceptii (copii botezati in spital din motive medicale), nici un bebe nu are nas/nasa cind iese din maternitate. Ca are pe cineva care urmeaza sa-l boteze, asta e altceva, dar nu are nici un fel de logica sa vina sa-l scoata din spital dintr-o pozitie pe care in momentul ala n-o au.

#30
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 17 octombrie 2006 - 21:19

Hm... tot felul de obiceiuri.
Mie mi se pare normal ca atata timp cat copilul are parinti responsabili, acestia au datoria sa isi scoata odrasla din spital.
Eu nici nu mi-am pus problema altfel. A venit sotul frumos dupa noi si ne-a dus acasa.
Daca nu era el (sa zicem din motive intemeiate) am fi apelat la familie, prieteni apropiati... etc.
Da eu nu's de acord cu regulile astea, sa-mi spuna unul si altul ce trebuie sa fac cu copilul meu.

Fla (sotie si mamica fericita)
___________________________
Impotriva abuzului pe DC si a inchiderii contului lui Jocelyn!



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -