Sari la conținut

Sari la conținut


Motive pentru nasterea prin cezariana


155 raspunsuri la acest subiect

#131
getik1

getik1

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.869 mesaje

Postat 31 iulie 2010 - 12:55

buna fetelor eu sunt din targoviste unde sincer nu avem medicii cin estie ce asa ca am o poveste cam ciudata dar cu final fericit.
am ramas insarcinata fericire mare ca nu puteam m amm chinuit ceva timp. a trebuit sa ma ia un medic in evidenta asa ca zis si facut dar pe la 6 luni jumate acel medic a incepuat sa urle satipe sa se comporte numai nu cum trebuie cu mine.dar a fost cel mai bun lucru posibil care mi sa intamplat ca de altfel nu mai eram aici sa povestesc. si mam mutat inainte cu utin de a naste la alt medic care sa ii dea dumnezeu tot binele din lume si mia zis ca la mine nu se pyune problema la o nastere normala deoarece am UTERU stramb si copilu nu poate sa se intoarca pt a se pregati de venirea pe lume asa ca din acel moment toate sperantele cu nasterea naturala sau distrusam asteptat sa treaca cele 9 luni care nu au mai venit ca la 36 des sapt am nascut o mandrete de fata.dar prin cezariana si atunci a descoperit medicul ceva neasteptat ca aveam pe langa malformatia uterului, acesta era ff subtire si nu ar fi rezistat unei nasteri normale asa ca multumim lui Dumnezeu ca alti au loau decizia in locul meu asa ca o concluzie personala nasterea normala este fffffff buna numai cand nu ai probleme

[mamica]getik si [bebic] mika mea minune ariana-ioana 29.12.2009 [bebic]

#132
iudita16

iudita16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 02 august 2010 - 18:11

buna,
Eu am doi copii, unul nascut natural si celalalt prin cezariana asa ca pot compara foarte usor [:D]
- primul copil 3500 g nascut natural la 39 saptamani dupa 8 ore de travaliu, mi-am revenit f repede - desi a durat atat de mult este cea mai frumoasa amintire din viata mea
- al doi-lea copil 2500 g desi era mult mai mic, s-a nascut prin cezariana de urgenta la 38 saptamani dupa 5h de travaliu. S-a apelat la cezariana pentru ca nu aveam contractii asta dupa 2 perfuzii cu oxitocina. Dupa operatie s-a vazut si motivul- bebe era incolacit efectiv de cordonul ombilical si o alta chestie era ca placenta mea avea numerose calcifieri existand astfel riscul de a se "crapa" efectiv. Copilul a fost ok, a crescut f frumos in schimb eu am reactionat f urat la anestezie, am avut niste dureri ingrozitoare pe care nu le doresc nimanui, mi-am revenit f greu desi sunt tanara [:D]
Concluzia: apelati la cezariana doar daca este cazul. Un medic bun (cum a fost al meu) isi da seama cand este cazul sa intervina cu cezariana.
Nu critic pe nimeni, inteleg pe mamele care apeleaza la cezariana de teama pt ele si pentr copil, de aceea medicul este fff important

Multa sanatate va doresc

Mami a doua printese

#133
cori_mic

cori_mic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 23 august 2010 - 22:53

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus
si Rh-ul negativ este un motiv sa faci cezariana...daca sotul are pozitivCami,mamica ingerasului Darius-Andrei [ruga]n: 15.07.2008d: 16.08.2008ingerasul Darius-Andrei[gravi] 20+ [ruga] Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!bebe [baietel] Flavius CristianPOZE
De ce? Adica nu inteleg la ce ar ajuta ca in fond de imunoglubin anti d tot ai nevoie dupa nastere daca bebe are rh pozitiv, nu? Deci ce rezolvi?Cori [gravi] 36+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

#134
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 24 august 2010 - 16:02

camy cine te-a pacalit? Rh are alte impliatii, in nici un caz nu iti impune ceza.

#135
Andreeadeea

Andreeadeea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 27 august 2010 - 16:46

Buna tuturor
Si mie mi s-a recomandat cezariana din motive oftalmologice, pentru ca am hipermetropie cu combinatie cilindrica + 5.
Mi s-a spus ca in cazulk in care va fi vorba de o sarcina mai grea , dioptriile pot creste.
Important e sa fie bebelu bine[bibe].


#136
amzulica

amzulica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 29 august 2010 - 18:48

Fetelor - eu am avut toate motivele sa nasc prin cezarina: copil obtinut prin FIV dupa ani de chin (deci copil "pretios" cum este denumit in termeni medicali), apoi 39 de ani si ca sa fie treaba completa la cezariana au descoperit ca aveam placenta accreta (lipita de uter). Deci nici vorba de nastere naturala.

Cami [mamica] lui [bonjovi] Luca Alexandru 25 Februarie 2009
[foto] http://community.web...m/user/amzulica

#137
Gazzica

Gazzica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 29 august 2010 - 19:12

Buna! Eu am nascut prin cezariana pt ca am probleme cu ochii.

#138
Scrantinica

Scrantinica
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 28 septembrie 2010 - 13:56

Ba se impune cezariana la incompatibilitate de Rh, doar daca titrul de anticorpi este marit. Se fac mai multe analize pentru determinare, ultima pe la 32 saptamani, daca nu ma insel. Daca titrul de anticorpi e ok, nu e nevoie de cezariana.

#139
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 04 octombrie 2010 - 02:16

Eu am 40 de ani, bebe e obtinut dupa ani de tratamente, prin vitro.
Asa ca i-am spus doctorului ca vreau sa nasc natural fara anestezie ca sa traiesc experienta.

Am citit tot felul de sfaturi psihologice de control al durerii si mi s-ar parea un cadou f frumos sa pot face asta.

Dar cum socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa, pe la 6 luni am descoperit vasa praevia.
Adica vasele care alimenteaza copilul sunt plasate intre capul copilului si col. Sanse de supravietuire a copilului la nastere naturala 5%.

Asa ca acum imi doresc sa duc sarcina cat mai aprope de termen, da nu plec mai departe de 30 de min de spital si voi face cezariana cu cateva saptamani inainte de termen ca sa nu risc.

cristiama

#140
libelula

libelula

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 08 octombrie 2010 - 23:23

eu am nascut natural, copil 4 kg, nastere indusa. nu a vrut doctorul sa imi faca cezariana.

tot ce imi aduc aminte sunt niste dureri ingrozitoare, de nesuportat - am lesinat de durere, mi-a scazut tensiunea la 7.

si sentimentele pe care le-am trait atunci - mi-as fi dorit sa fac infarct si sa mor, doar sa scap de dureri.

cand in sfarsit am nascut, nu am vrut sa vad copilul, l-am respins de la inceput, timp de cateva zile. eram prea socata, tot corpul imi tremura, ii repetam sotului ca vreau sa mor, ca nu pot trai cu asa amintiri.

pe langa durerile ingrozitoare, m-am simtit umilita, dezumanizata. ce am dorit eu nu a contat.

ideea unui alt copil mi se pare o agresiune fizica si psihica la adresa mea. daca as fi facut ceza, poate ca durerile ar fi fost la fel de mari (desi ma indoiesc), dar nu as mai fi trait o asa drama emotionala.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -