Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Scoala postliceala asistent farmacie


44 raspunsuri la acest subiect

#1
oana_n

oana_n

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.250 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 22:24

A facut cineva postliceala de asistent farmacie sau colegiul? M-ar interesa in ce consta materia (chimie, biologie), examenele, cat e de dificil de invatat, tinand cont ca mi s-au mai ros nitel neuronii, nu mai am 18 ani [bang].
Am gasit ceva pe net cum ca ar dura 2 ani. Merita sa fac asta la 27 de ani, sa schimb macazul pe asa ceva? E dificil de facut o astfel de scoala pe langa un job in alt domeniu?
Dupa ce termini scoala cat e de dificil sa profesezi sau sa gasesti un loc de munca in domeniu? Si dupa, ce alte specializari mai sunt pentru a fi farmacist cu drept deplin?

[flo]

Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale


#2
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 22:46

Eu am incercat multa vreme sa-mi conving o prietena sa se inscrie si sa urmeze o astfel de scoala, pentru faptul ca mi se parea ca i se potrivea. Si avea aceeasi varsta ca si tine, plus serviciu in schimburi. A facut doi ani la FEG. Nu stiu sa fie prin alte parti, poate pe langa Facultatea de Farmacie, nu stiu. Despre materii si examenele pe care trebuie sa le dai dupa iar nu pot sa-ti spun prea multe. Prietena mea a terminat, intre timp, acum lucreaza intr-o farmacie ca si asistent farmacie. Succes!

#3
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 23:43

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Eu am incercat multa vreme sa-mi conving o prietena sa se inscrie si sa urmeze o astfel de scoala, pentru faptul ca mi se parea ca i se potrivea. Si avea aceeasi varsta ca si tine, plus serviciu in schimburi. A facut doi ani la FEG. Nu stiu sa fie prin alte parti, poate pe langa Facultatea de Farmacie, nu stiu. Despre materii si examenele pe care trebuie sa le dai dupa iar nu pot sa-ti spun prea multe. Prietena mea a terminat, intre timp, acum lucreaza intr-o farmacie ca si asistent farmacie. Succes!


Mai multe detalii, te rog.
Ce-i FEG? In ce an a terminat?
CE EXAMENE A DAT/CUM?
....SI EU N-AM 27, AM ...37 ...SI-S DIN CE IN CE MAI HOTARATA SA SCHIMB.

ileana

#4
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 10:43

Poti sa faci colegiul de asistente medicale- sectia farmacie. Tine 2 ani si iesi asistent de farmacie.
pentru a fi farmacist trebuie sa faci facultatea de farmacie care tine 5 sau 6 ani.
Poti sa faci de exemplu la colegiul Victor Babes care este de stat si este langa Fundeni. Nu trebuie sa te duci chiar zilnic, trebuie sa faci eforturi sa te duci mai ales la teze si lucrari , care de obicei sunt anuntate. Si practica este obligatorie. Materiile sunt cam asa: biochimie, deontologie (sau asa ceva), tehnica farmaceutica, farmacologie, microbiologie, plante medicinale si mai sunt dar nu le mai tin minte .

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#5
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 14:02

Citat:
citat din mesajul lui delsim

Poti sa faci colegiul de asistente medicale- sectia farmacie. Tine 2 ani si iesi asistent de farmacie.
pentru a fi farmacist trebuie sa faci facultatea de farmacie care tine 5 sau 6 ani.
Poti sa faci de exemplu la colegiul Victor Babes care este de stat si este langa Fundeni. Nu trebuie sa te duci chiar zilnic, trebuie sa faci eforturi sa te duci mai ales la teze si lucrari , care de obicei sunt anuntate. Si practica este obligatorie. Materiile sunt cam asa: biochimie, deontologie (sau asa ceva), tehnica farmaceutica, farmacologie, microbiologie, plante medicinale si mai sunt dar nu le mai tin minte .

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer


Merci mult!
Nu mai locuiesc in Bucuresti...ci in Brasov! Aici nu stiu unde este sau cum sa caut...

ileana

#6
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 16:01

FEG este Fundatia Ever Green, cred ca asa se cheama. Sunt particulari, si organizeaza si cursuri postliceala si cursuri de calificare/recalificare. Stiu ca au sediul in Iasi, dar mai au centre si prin tara. Poti sa dai o cautare pe google. Cursurile le facea prietena mea dupaamiaza, in fiecare zi, exact dupa structura unui an scolar. De regula profesorii erau ingaduitori pentru ca atunci cand era in tura de dupa amiaza nu putea ajunge si faceau prin rotatie, era la mica intelegere. Dar trebuie sa ai prezenta. O colega de serviciu a facut la ei un curs de contabilitate asistata de calculator si ii prinde bine acum. Poti sa studiezi putin oferta de pe piata, sa vezi ce e mai cautat acum, chiar si cu criza asta si firmele tot mai au nevoie de oameni. Poti sa faci un curs de resurse umane, dureaza vreo trei luni si poti sa lucrezi in domeniu, dupa aceea.

#7
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 02:52

Citat:
citat din mesajul lui ileana



Merci mult!
Nu mai locuiesc in Bucuresti...ci in Brasov! Aici nu stiu unde este sau cum sa caut...

ileana

Exista FEG si in Brasov, inscrie-te si incepe de la toamna.Am doua colege de servici care fac si facultate particulara in acelasi timp cu aceasta scoala de asistenti(!?), si servici.Nu ma intreba cam cu ce nivel de pregatire termini scoala, dar daca vrei sa muncesti iti gasesti de lucru, iar daca vrei sa inveti reusesti sa dobandesti la locul de munca un minimum necesar de cunostinte, pentru inceput..Depinde cat de mult iti doresti altceva si cat de mult iti doresti asta. Lucrul cu omul bolnav nu e usor si responsabilitatea e mare. Personal cred ca e de preferat si putina daruire, dar nu e obligatoriu[:D].
Daca vrei scoala adevarata alege colegiul. Din pacate in Brasov nu este. Iar daca vrei facultate de farmacie cu servici in acelasi timp...uita! Eventual una particulara, dar nu in Brasov, ca nu-i.
Va doresc succes daca va hotarati. Daca mai doriti si alte informatii cred ca va mai pot ajuta.Toate bune!

#8
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 20:13

Citat:
citat din mesajul lui diuna

Citat:
citat din mesajul lui ileana



Merci mult!
Nu mai locuiesc in Bucuresti...ci in Brasov! Aici nu stiu unde este sau cum sa caut...

ileana

Exista FEG si in Brasov, inscrie-te si incepe de la toamna.Am doua colege de servici care fac si facultate particulara in acelasi timp cu aceasta scoala de asistenti(!?), si servici.Nu ma intreba cam cu ce nivel de pregatire termini scoala, dar daca vrei sa muncesti iti gasesti de lucru, iar daca vrei sa inveti reusesti sa dobandesti la locul de munca un minimum necesar de cunostinte, pentru inceput..Depinde cat de mult iti doresti altceva si cat de mult iti doresti asta. Lucrul cu omul bolnav nu e usor si responsabilitatea e mare. Personal cred ca e de preferat si putina daruire, dar nu e obligatoriu[:D].
Daca vrei scoala adevarata alege colegiul. Din pacate in Brasov nu este. Iar daca vrei facultate de farmacie cu servici in acelasi timp...uita! Eventual una particulara, dar nu in Brasov, ca nu-i.
Va doresc succes daca va hotarati. Daca mai doriti si alte informatii cred ca va mai pot ajuta.Toate bune!


Servus,

DA, vreau si alte informatii! Merci!
Eu am facultate tehnica si studii post universitare, tehnice...am insistat cativa ani pe FIV-uri si....acum nu imi gasesc de lucru. Nu am pile si nici la cine sa apelez.
As schimba domeniul. Daruire ar fi...as vrea asistent farmacie, dar oare un "FEG" este bagat in seama, sa lucrez pe urma asistent farmacie sau reprezentant vanzari in domeniul farmaceutic?
Sincer?


Merci!

ileana

#9
GabrielaG

GabrielaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.435 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 21:25

Ieri uitandu-ma in ziar la locuri de mucna, am vazut vreo 4 posturi de asistent de farmacie.
Succes,
Gabriela

#10
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 21:50

@ileana, vorbim de Brasov?
Daca da, aici FEG-ul e ok, sunt destui patroni care angajeaza, pe salariu destul de mic, ce-i drept. Dar dupa ce capeti experienta va fi mai bine. Ca reprezentant vanzari nici nu trebuie neaparat sa ai FEG. Cred ca cu postuniversitarele, chiar si tehnice, ai mai multe sanse. Curaj si noroc! Daca ai si vreun prieten bine bagat intr-o firma esti reprezentant si maine.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -