Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Top 10 gradinite in Bucuresti


259 raspunsuri la acest subiect

#231
ralu_seby

ralu_seby

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 12:34

Buna tuturor, sunt o mamica usor dezorientata [alcool] , am nevoie de cateva recomandari, +/-uri referitoare la gradinitele din sector 1 , pentru inscrierea baietelului meu.

 

Nu conteaza daca este de stat, privata, vreau sa il stiu pe maini bune si cam tot ce isi doreste un parinte pana la urma...

 

Am vizitat:

 

- Gradinita de stat 252 , din Piata Dorobanti, nu m-a impresionat, meniul mi s-a parut cam saracacios, mobilierul /toaletele usor invechite, insa era curat, nu mi-a placut faptul ca am putut intra in gradinita fara probleme, sa o vizitez de capul meu fara sa ma intrebe nimeni nimic. Am inteles ca sediul va fi relocat. O prietena are baietelul inscris acolo si este multumita, mi-a spus ca parintii s-au organizat si contribuie lunar cu banuti pt apa/o ingrijitoare suplimentara care sa supravegheze copii/rechizite etc. lunar gradinita o costa in jur de 600 RON.

 

- Gradinita particulara "Casuta Piticilor" de la Domenii, mi-a placut, dar nu mi se pare wow, curte maricica pt zona unde este pozitionata, copii erau pe punctul de a se trezi cand am vizitat-o eu, li se pregateau fursecuri in bucataria proprie. Costul este de 1.200 RON/luna program pana la ora 18.

Nu mi-a placut faptul ca cei mici dormeau in aceleasi camere unde isi desfasurau si activitatile zilnice, erau ca niste mici patuturi de campanie, nu stiu ce sa zic..

 

- Gradinita particulara "Karin's Kids Academy", tot in zona Domenii, mi-a placut cel mai mult, este si cea mai scumpa de altfel, 1.650 RON/luna program pana la 18, la care se adauga suplimentar diverse cluburi de activitati (100-150 RON fiecare). Educatoarea mi-a spus ca nu recomanda mai mult de 2-3 activitati suplimentare de copil pt ca va fi foarte incarcat de informatii.

Are curtea exterioara mica, dar e vis-a-vis de Parcul Ciresarii, am inteles ca ii mai scoate si acolo la joaca.

Max. 12 copii in grupa, cate 1 grupa de categorie, mancarea ok, in regim propriu. Am citit reviewuri f bune pe internet despre ei, iar in dimineata cand i-am vizitat am intrebat parintii care aduceau copii la gradinita dc sunt multumiti si toti au spus DA, ca nu au avut probleme.

M-am interesat si de Summer School la ei, este 500 lei/saptamana, au intrecut si preturile SM de la Olga Gudynn, care e 1.500 lei/luna [alcool]

 

As vrea sa mai vizitez si Gradinita Olga Gudynn Primaverii si ea imi este aproape de serviciu, dar parca am citit mai multe pareri pro si contra. Pretul este de aprox. 2000 RON/luna, program pana la 17 ( insa eu nu sfarsesc ziua de munca pana atunci). In schimb au toate cluburile de activitati incluse in acesti banuti (9 la numar)...

 

Daca aveti si alte recomandari, pareri, le astept cu placere, poate ma lamuresc si eu incotro sa o iau!

 

Pupici!



#232
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 18 iunie 2013 - 17:33

Mickyyy, mie mi-a placut foarte tare la Puiutul Pufos. mai ales ca, am avut cu fetita mea cea mare cateva experiente tare neplacute cu gradi. Puitul Pufos l-am descoperit abia la baietel si am fost foarte incantati. Dupa cum ai vazut si tu personalul este extrem de cald si rabdator, lucru care, crede-ma este esential pentru copii (Miruna a fost la o gradinita care avea o curte de 5 ori mai mare decat la Puiut si unde doamnele nu scoteau copiii decat o data pe saptamana pentru ca "erau neastamparati" - iti citez. Motiv pentru care si tipau la ei toata ziua. Si ii tineau cu mainile la spate in timpul "orei", ca "sa se invete cu disciplina". 

Pentru cel mic am mers la Puitul Pufos cu teama ca recomandarea care ne fusese facuta era un fel de pomul laudat. Am avut noroc si nu a fost asa: noua ne-au placut foarte mutl activitatile pe care le desfasurau, faptul ca ieseau la aer in fiecare zi, chiar daca in curte nu se poate juca fotabl, dar pentru jocurile celor mici era suficient si ei erau foarte fericiti. Pe coridoare intr-adevar nu se poate alerga ca la gradinita unde a fost Miruna, dar nici nu cred ca era cazul atata timp cat copii aveau suficient spatiu in clasa iar pe coridoare nu aveau nevoie decat in "tranzit" catre curte (pentru ca baie are fiecare clasa in parte).

In fine, noua ne-a placut foarte tare, repet, mai ales ca placutul sau neplacutul unei gradinite este o chestie tare subiectiva, filtrata de parinte prin prisma gradului de multumire al copilului in primul rand si apoi al parintelui (atata timp cat pustiul a fost indragostit de gradi in cei doi ani pe care i-a petrecut acolo, cat timp nu s-a imbolnavit niciodata de la mancare si nu mi-a spus niciodata ca cineva din personal s-ar fi purtat urat cu el....eu am fost happy).

Iar conditiile mi s-au parut ok de vreme ce am dat si bani ca sa-mi dau copilul acolo [:)]



#233
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 18 iunie 2013 - 18:09

Ralu seby, am  avut copilul 2 ani la Casuta Piticilor si nu as fi schimbat-o daca nu ne mutam din cartier. Am fost foarte multumita, atat de curatenie, mancare, cat si de activitati si de personalul gradinitei.

Copilul a avut o evolutie frumoasa si cel mai important, era fericit si abia astepta sa mearga.



#234
mychydutza

mychydutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 07 august 2013 - 09:42

am frecventat 2 ani Gradinita particulara Prichindel, din sectorul 4. am fost extrem de multumita din absolut toate punctele de vedere



#235
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 15:03

Care sunt punctele astea de vedere? 

Cum erau educatoarele? Aveau pregatire? Ce metode de disciplinare aplicau? Ceva detalii?

Mersi. 



#236
tc_alexa

tc_alexa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 septembrie 2013 - 00:52

Eu am baietelul la Casuta cu Pitici (mari si mici) din Zona D-na Ghica - intersectie cu colentina si consider ca este Nr 1 din zona si ar trebui sa fie in TOP 10 pe Bucuresti

 

- curatenie 5: sali (de clasa) aerisite, copilul nu a venit cu hainutele patate (de mancare sau de altceva - acuarele etc) niciodata, curtea aranjata
- educatie 5: asa da cu plus daca s-ar putea; multe activitati extrascolare, franceza si sah in pachetul de baza; incurajarea creativitatii
- hrana 5: mancarea se face in bucatatie proprie, adecvat nevoilor unui copil (inclusiv carne de curcan; fara prajeli etc), primim meniul pe mail;
- comunicare cu parintii 5: fisa zilnica cu cea a mancat (MD, gustare, pranz, gustare 2), cat a dormit; plus transparenta in comunicarea directa; poze cu piticii
- locatie 5: vila cu o curte spatioasa amenajata cu leagane si tobogane; este usor accesibila (tramvai, troleu, autobuz) de la Bucur Obor; ofera si transport cu masina proprie
- jucarii educative 5: toate jucariile din gradinita sunt educative! preferatele mele: puzzle-uri, sah
- raportul pret/calitate 5: suntem foarte multumiti, iar pretul nu este exorbitant! Adica nu inteleg ce justifica un pret de 12-15-2000 pentru ingrijirea unui copil?

 

Cel mic a avut o evolutie spectaculoasa intr-un an de zile. Dupa aproape doi ani in care a stat numai cu mine, s-a adaptat extrem de repede, a fost invatat, ajutat si sustinut in fiecare etapa. Acum vorbeste, spune poezii, cantecele, mananca singurel, face la wc, este politicos, stie sa se prezinte, este mana mea dreapta chiar si la asezatul mesei. Increderea in sine si dezvoltarea unor abilitati esentiale sunt meritul colectivului de la Casuta cu Pitici!!! Copilul meu este FERICIT la Casuta cu Pitici (mari si mici)!!!



#237
lorena34

lorena34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 14:39

Eu as lua in calcul Puiutul Pufos din sectorul 3. E curata, educatoarele sunt foarte simpatice si se poarta frumos cu copii, Au si gratuitate pe perioada verii. Programa lor imi place foarte mult. O sa fac o evaluare mai completa si o sa revin cu ea, asta e la prima impresie caci fetita mea acum a inceput sa mearga la gradinita.



#238
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 21:33

Este cineva care are copii la gradinita MApN-ului,sector 1? Doresc sa impartasim impresii si nemultumiri...

#239
adrianaBuc

adrianaBuc

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.292 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 18:16

Am si eu un scor de 5 pe linie pentru Gradinita Prichindei si Voinicei din Baneasa - in spate la Antena 1.

 

Am acolo ambele fete -  de 3 ani si 4 luni si 1 an si 9 luni. Cea mare merge din aprilie, iar cea mica din septembrie. Sunt incantata de gradinita, educatoarele sunt tinere si pun suflet in ceea ce fac. Fetele mele le iubesc mult. S-au vazut progrese enorme la ambele inca din primele saptamani. Mancarea pare a fi excelenta, pentru ca fetele vin satule acasa, deci mananca bine. Avantaj mare e programul, 8-19, important pentru parintii care muncesc zi-lumina (ca noi). In plus, la grupele de la 2 ani in sus fac cursuri de engleza incluse in pret. Ce mi-ar mai place mie in plus de ce ofera acum, ar fi un sistem de supraveghere sa imi vad si eu fetele din cand in cand - nu e ceva vital, mai ales ca pun poze pe pagina lor de facebook aproape zilnic.



#240
sinela

sinela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 12:17

Fetita mea merge acum al 2-lea an la gradinita 207 " Floare albastra " din sectorul 4, gradinita de stat si suntem foarte multumiti noi ca si parinti cand ne vedem copilul cat este de bucuros ca merge la "gradi".

Gradinita arata remarcabil, probabil mult mai bine decat multe gradinite particulare. Se vede implicarea directoarei care participa la sedintele cu parintii. Acest om isi iubeste munca, si iubeste copii, i se citeste in ochi ca pune suflet. Din 2012 gradinita este "Scoala europeana" si participa la proiecte internationale, educatorii merg si viziteaza gradinite afara si se vede ca au o mare deschidere la tot ce inseamna "altfel".

Pe scurt acord:

- 5 puncte pentru educatie: copii invata foarte multe, au la dispozitie materiale didactice de actualitate, optional se pot face engleza, germana, muzica, dans. Profesorii sunt bine pregatiti de exemplu profesorul de dans este arbitru international la dans sportiv.

- 5 puncte pentru curatenie. Niciodata nu mi s-a intamplat sa vad o pata pe jos.

- 5 puncte pentru dotarea clasei care este dotata cu calculator, casetofon, copiator, televizor, jocuri si jucarii diverse, carti, etc.

- 5 puncte pentru comunicare. Gradinita are 3 bloguri unde sunt prezentate activitatile la care participa copii si unde sunt postate frecvent poze cu cei mici. Educatoarele raspund cu drag la orice intrebare legata de copii.

- 5 puncte pentru hrana. Fetita mea mananca tot si "mai cere o portie". Am inteles ca meniurile sunt avizate de un medic nutritionist si asigura tot ceea ce un copil are nevoie pentru a se dezvolta. Primesc zilnic fructe si carne si "ceva bun", de fapt un dulce de casa.

- 5 puncte pentru locatie. Gradinita se afla intr-un parc generos cu copaci, locuri de joaca, topogane, nisip, etc.

- 5 puncte pentru implicare personalului in diverse activitati gen concursuri de muzica populara, pentru protectia mediului, micul olimpic etc. Anul trecul gradinita a castigat in sectorul 4 concursul organizat de Ministerul Educatiei cu proiectul "Sa stii mai multe sa fii mai bun".

Este adevarat ca desi este o gradinita de stat si noi parintii participam financiar dar parerea mea este ca banii nu conteaza atata timp cat copilul tau beneficiaza de cele mai bune conditii si este fericit.

Fetita noastra de multe ori se supara ca venim prea devreme sa o luam de la gradinita si trebuie sa asteptam sa isi termine lucrarile :)


Editat de sinela, 15 noiembrie 2013 - 12:27 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -