Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sfestania


10 raspunsuri la acest subiect

#1
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 05 iunie 2009 - 12:25

Cum ne pregatim de sfastanie. E cam mult timp de cand n-m mai facut si nu prea stiu cum se procedeaza. Care ati facut recent va rog dati-mi cateva repere. Stiu ca trebuie un vas, lumanari, busuioc...altceva? Si cam cu cat se contribuie la preot? asa ca reper.

#2
mariucamea

mariucamea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 05 iunie 2009 - 12:37

april, iata ce stiu eu despre sfestanie:

1. cel mai bine e sa fie facuta in timpul sf. post, pt ca atunci si membrii familiei tin post

2. e bine sa fii spovedita, event si familia

3. ai nevoie de: un vas cu apa, lumanari, busuioc (nu mai stiu exact daca mai treb ceva).

4. despre bani, cred ca este in functie de cat poti tu oferi, sau de o mica jertfa pe care o poti face.

cel mai bine este sa vorbesti cu parintele de acolo.

#3
aura_m

aura_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 05 iunie 2009 - 17:36

In general, ce am auzit si eu, ca festania se face in luna martie, cica atunci se fac cele mai multe rele si probabil ca este si in post, cum este expresia:"Se putea martie din post!". Sincera sa fiu, 2 ani sau trei ani la rand am facut si eu festanie, ultima data anul trecut inainte de a pleca din tara, tot in perioada asta, martie, dar nu este obligatoriu, cred, soacra mea face in fiecare an in perioada asta. Mie preotul nu mi-a zis, nu m-a intrebat nimic de spovedanie si oricum, cu rusine o spun ca nu prea mai tin post, mai ales de Paste, inainte de a veni in Bucuresti tineam in fiecare an.
Cum am facut eu festania:
-am fost sa vorbesc cu preotul la biserica, sa fac programare, unii spun ca este bine sa faci festanie miercurea, vinerea, noi eram la munca in timpul saptamanii asa ca am facut sambata
-am avut pe masa un vas cu apa, o sticla cu ulei, niste orez, faina, de busuioc nu stiu nimic, doar vine proetul cu el
-niste lumanari, tamaie, carbuni
-am pus si o icoana pe care am primit-o cadou de la o colega de serviciu cu care m-am inteles eu f bine, vroiam sa o sfinteasca, o icoana pictata pe lemn, ptr ca am luat-o cu mine aici in canada
-in fine, eu am pus si dosarul de emigrare[:D]pe masa, sa-l sfinteasca sa ne mearga bine, superstitie
-bani am dat cat am vrut, oricum preotul de la biserica de unde apartineam era foarte de treaba
-sa nu uit, pe o foaie de hartie sa scrii numele membrilor din casa, eu am scris numele meu si al sotului, o lasi pe masa, atunci cand zice preotul ce zice se uita pe hartie, asta in cazul in care nu va cunoaste asa bine.
-cu apa din vas nu o arunci, eu am pusa-o in borcan, mai dai prin casa cu ea
Cam atat, sper ca nu am omis nimic.

AURA

#4
danybv

danybv

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.709 mesaje

Postat 06 iunie 2009 - 20:13

Buna fetelor



Sfestania este denumirea po pu lara pentru slujba Aghiasmei mici sau Sfintirea cea mica a apei. Ea se savarseste de catre preot în biserici sau în casele credinciosilor cu diferite prilejuri. Slujba sfestaniei cuprinde sfintirea apei, stropirea cu apa sfintita a celor prezenti si a tuturor camerelor precum si rugaciuni pentru ocrotirea si binele casei si pentru sanatatea trupeasca si sufleteasca a celor ce locuiesc în ea.



Iata ce scrie în cartea de slujba a preotului pentru despre folosul sfestaniei: "Aceasta apa sfintita, pe care Duhul Sfant, prin rugaciunile preotilor, o sfinteste, are multe feluri de lucrari, precum însasi ectenia sfintirii si rugaciunea marturisesc: prin stropirea ei, duhurile cele viclene din tot locul se alunga; se iarta si pacatele cele mici de peste toate zilele, adica nalucirile diavolesti si gandurile cele rele; mintea se curateste de lucrurile cele spurcate si se îndreapta spre rugaciune; bolile le alunga si da sanatate sufleteasca si trupeasca. Toti cei ce o primesc cu credinta iau sfintenie si binecuvantare".



Cine doreste a chema preotul pentru a savarsi sfestania în casa, trebuie sa stie cum sa se pregateasca pentru aceasta.



Mai întâi toti cei din casa este bine sa se spovedeasca, pentru ca înainte de a curati si sfinti casa, sa se curateasca si sa se sfinteasca ei însasi de pacatele si relele care afecteaza si casa în care ei locuiesc. Este folositor ca cei din casa sa posteasca înainte si sa se fereasca de cearta, dusmanii sau alte rele.




În al doilea rând , casa în care urmeaza a se face sfestania trebuie curatita cat mai bine, de la un capat la altul si toate lucrurile din ea. Nu este de închipuit sa stropim cu apa sfintita si sa facem rugaciuni pentru a curati casa de rele iar casa sa fie murdara si ne îngrijita. Apoi, orice slujba savarsita de preot este echivalenta cu aducerea lui Dumnezeu în casa aceia si de aceea nu putem sa avem casa neîngrijita.



Pentru slujba sfestaniei, credinciosul trebuie sa pregateasca o masuta frumos acoperita, orientata spre rasarit, pe care se vor aseza urmatoarele:



* un vas larg la gura cu apa;

* un manunchi de busuioc;

* sfesnice cu lumanari de ceara sau din cele de la biserica simple;

* un pomelnic cu cei ce locuiesc în casa si cu cei pe care respectivii doresc sa-i pomeneasca la rugaciune;

* daca se face pentru prima data sfestanie în casa se mai pune un vas mic cu ulei si un betisor cu vata;

* o icoana (daca masuta nu se afla în fata icoanei din casa);



Preotul va sta în fata masutei si credinciosii vor sta în spatele preotului, asa cum stam si la biserica, toti cu fata spre rasarit. Toate usile camerelor vor fi larg deschise pentru ca preotul sa poata intra în ele pentru a le binecuvânta si sfintii.



April trebuie sa mergi la preotul pe care-l doresti sa-l chemi acasa ca sa-ti oficieze slujba Sfestaniei si sa-i spui in ce zi doresti si la ce ora .Legat de bani pentru slujba acum depinde de fiecare om cat doreste sa daruiasca preotului , nu este o taxa fixa fiecare este liber sa aleaga cat da .[pup]




danybv

Mamy de [zana]Maria (11 Ianuarie 2008 ) si [bonjovi]Andrei (21 Martie 2006)







#5
Ica 1975

Ica 1975

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.790 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 02:05

Un articol pe tema aceasta

http://www.crestinor...sfintirea-casei


Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

#6
oanka80

oanka80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.373 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 14:32

biserica recomanda sa facem sfestaanie in casele noastre la fiecare inceput de luna, iar daca nu e cu putinta asa, atunci macar de 2-3 ori pe an. trebuie facut pt familie, si nu pentru musafiri ce vin pt mancare si sa mai traga cu ochiul prin casa. noi facem la fiecare inceput de luna, alteori la 2 luni, numai noi ca soti si preotul (3 persoane in total), iar daca trece o perioada mai mare si nu mai sfintesc atunci apar neintelegeri in casa. prin stropirea cu agheazma a locuintei tinem pe diavol departe de noi, cu toate ca si asa isi mai baga codita
felicitari pentru subiect [asia]

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon

#7
danybv

danybv

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.709 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 19:38

april , ati reusit sa faceti sfestania ?



danybv

Mamy de [zana]Maria (11 Ianuarie 2008 ) si [bonjovi]Andrei (21 Martie 2006)







#8
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 20 iunie 2009 - 18:50

Citat:
citat din mesajul lui danybv
april , ati reusit sa faceti sfestania ?danybv Mamy de [zana]Maria (11 Ianuarie 2008 ) si [bonjovi]Andrei (21 Martie 2006)
da.multumesc tuturor pt raspunsuri

#9
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 20 iunie 2009 - 20:04

april sa va fie de bine! [flo]











Dana [hia] mama lu'[cavaler]Radu Stefan



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup]









Hobby





Melodia mea de azi :-)

#10
Yourlady

Yourlady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 05 iulie 2009 - 14:19

Am o nelamurie: sfestania e altceva fata de sfintirea casei?
Noi am sfintit apartamentul acum 3 ani, dupa ce am renovat si am ramas singuri in el (parintii s-au mutat in alta parte).Atunci s-a desfasurat cam cum ati spus voi( vasul de apa, busuioc...lumanare, care cu toata rusinea nu aveam in casa si am aprins una ornamentala in forma de inimioara), numai ca preotul a facut si cruciulite in fiecare camera cu un betisor cu ulei.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -