Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Poftele in timpul sarcinii


168 raspunsuri la acest subiect

#31
georgianarrj

georgianarrj
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 octombrie 2009 - 19:05

eu azi am fost la ginecolog si am aflat ca sunt graviduta in 7 saptamani,si pot spune ca as fi mancat pana acum cateva zile non stop castraveti murati,insa acum tot ce mananc vomit[q][vom].va rog sa ma ajutati ai sa imi spuneti cum sa trec peste asta:)[:X]

#32
nafi

nafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.332 mesaje

Postat 17 octombrie 2009 - 23:51

Citat:
citat din mesajul lui georgianarrj

eu azi am fost la ginecolog si am aflat ca sunt graviduta in 7 saptamani,si pot spune ca as fi mancat pana acum cateva zile non stop castraveti murati,insa acum tot ce mananc vomit[q][vom].va rog sa ma ajutati ai sa imi spuneti cum sa trec peste asta:)[:X]


Saracutza de tine! Si eu am patit cam la fel. Am aflat ca sunt insarcinata cand eram in 6 saptamani si dupa cateva zile a inceput teroarea mirosurilor! [bang]

Nu am vomitat f des dar eram cu "nodul" in gat mai tot timpul. Imagineaza-ti ca nu puteam nici macar spala vasele ptr ca imi venea greata sau mai mult...imi era greata doar daca pronunta cineva cuvantul "mancare"!!
Ce m-a ajutat cat de cat a fost sfanta lamaie pe care o purtam feliutze dupa mine oriunde ma duceam. Si curios ...cafelutza de dimineata imi diminua starea de greata! dar depinde de la persoana la persoana! cineva mi-a spus ca a facut cafea din orz si s-a simtit mai bine...
La mine greturile erau intense dupa ora 14.00 asa ca mancam bine dimineata , un pic la pranz si seara era un cosmar...Singura pofta avuta pe perioada greturilor a fost aceea de cartofi! si asta mancam seara de seara..cartofi fierti, la cuptor, piure....am evitat doar prajeala...

Acum sunt in 14 saptamani si sunt mult mai bine (cam de 10 zile) dar inca mai simt greata la unele mirosuri.

Pofte nu mai am, nici macar de cartofi...asa ca mananc un pic din toate ca sa fiu sigura ca bebe are tot ce-i trebuie.

Georgiana: o sarcina usoara si multa bafta in lupta cu greturile (rsa vezi partea plina a paharului...adica faptul ca "datorita" greturilor nu te vei ingrasa in primele luni! [pk])[flo]

#33
marci1418

marci1418

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 01 noiembrie 2009 - 14:54

eu mai am o saptamina pina la CM insa ne mai zicand de simptomele sarcinii pe linga ele mai am si pofte enorme ba de dulce ba de sarat dar mai mult legat de sarat, in ultimul timp ma trage la mincaruri din peste insa eu nu am iubit pestele niciodata numai il miroseam mi era rau si acuma sau checeaup ma mir de gusturil emele mai ales la miezul noptii uneori mii cida deja pe ele ca nu vin mai devreme ca sa pot sa ma duc sami procur.... insa inca nus sigura daca sunt insarcinata, astept CM apoi voi mai vedea...DEsi mil dorim foarte mult[bibe]

#34
marci1418

marci1418

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 03 noiembrie 2009 - 22:54

mai am o saptamina pina la ciclu si 20 zile de la act... miine am sami fac un test nustiu daca e inca prea devreme insa am deja pofte greata si dureri de sani si dizconfort nu am mai patit asa... si ma gandesc poate a venit cel mic la mine...

#35
cris_09

cris_09

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 10:35

Citat:
citat din mesajul lui marci1418

mai am o saptamina pina la ciclu si 20 zile de la act... miine am sami fac un test nustiu daca e inca prea devreme insa am deja pofte greata si dureri de sani si dizconfort nu am mai patit asa... si ma gandesc poate a venit cel mic la mine...
Nu ne-ai zis cum a iesit testul dar sper ca te-ai inscris la vreo odisee de nu ai mai scris[olala]

[gravi] 16 s+ http://community.web...575361149cWVlfo

#36
marci1418

marci1418

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 19 noiembrie 2009 - 15:28

mia esit testul negativ si am inceput sa lucram din nou la [bibe]acest proiect

#37
Irinushka

Irinushka
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 08 decembrie 2009 - 18:42

fetelor nu suport carnea, doar in sarmale pot sa o mai mananc, dar sa fie foarte putina, si sunt innebunita dupa zeama de gaina cu bors acru. Asa e cu poftele, dar ai mei se tot ingrijoreaza ca nu maninc carne si suntem in 6 saptamani.

#38
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 08 decembrie 2009 - 20:45

Nu prea am pofte, decat foarte rar. Nu imi era nici foame pana vinerea trecuta, de o saptamana mananc intr-una ... poate trebuie sa recuperez ca nu m-am ingrasat decat un kilogram in 15 saptamani [:)]
La inceputul sarcinii imi placeau muraturile enorm si dulciurile nu le puteam vedea. acum, muraturile, imi plac la fel de mult ... dar ... mi s-a deschis si apetitul pentru dulciuri, va trebui sa le mai tai !!!

#39
anna-mama

anna-mama

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.162 mesaje

Postat 10 decembrie 2009 - 00:20

Eu simteam nevoia de dulce in a doua perioada a sarcinii si am nascut un baietel. Eu stiu ca de fapt prin pofte organismul cere ce are nevoie la un momendat, binenteles ca nu vorbesc de persoanele gurmande sau care isi induc constient sau inconstient poftele.

#40
oanka80

oanka80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.373 mesaje

Postat 11 decembrie 2009 - 11:25

eu poftesc de cateva zile sorici de porc [pofta]. de la inceputul sarcinii am avut o ispita f mare cu dulciurile. am incercat sa mananc ciocolata si bomboane cu limita si sunt multumita ca nu am luat f multe kg pana acum

pupici la toate burticutele si cele ce asteapta samburei in pantecele lor



"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon

[gravi] 28+ [fetita] - Maria-Emilia

http://community.web...575239850kJqaRO

*mamica unui fluturas*


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -